Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Kontakty a kariéra


Ústřední knihovna – Akce

Program na duben

Květen 2017

Program na červen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

úterý2. 5.

Okénko
16:00

Masaryk

Filmový klub Bio Senior
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Masaryk
ČR – Slovensko, 2016, Julius Ševčík, 113 min.

Jan Masaryk, československý velvyslanec v Londýně, oceňovaný jako brilantní řečník, má i svou temnou stránku. Hledá únik před svým jménem a odpovědností v hýřivém životě a neustálém sebetrýznění. Postupně se ztrácí z veřejného života. Přerušuje kontakt s politickými kolegy i s přáteli a na několik měsíců mizí kamsi do Ameriky…

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Jak se učit (a naučit) cizí jazyky

Cílem přednášky je představit posluchačům několik efektivních a moderních metod, které usnadňují učení cizího jazyka. Řekneme si, co je to jazykový plán a studijní session, a zastavíme se také u moderních technologií -, například u největšího hitu jazykové výuky, kterým jsou flashcards. Ukážeme si některé obecné principy, které odlišují úspěšné a neúspěšné jazykové studenty. Také se dozvíte, zda jste spíše analytický nebo intuitivní typ a jak to ovlivňuje výběr učebnice či metody.

" tipy, jak vyzrát na cizí jazyky
" jak získat správnou motivaci
" jak najít na jazyky čas
" jak postupovat co nejrychleji
" jak se rozmluvit v jakémkoliv jazyku
" jak se učit slovíčka
" jak vybrat správnou knihu
" jak pracovat úplně bez knihy

Přednáší Mgr. Lucie Gramelová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Alternativa, nebo budoucnost českého školství

VZDĚLÁVÁNÍ JINAK

Cyklus přednášek s diskuzí na téma jiné podoby vzdělávání dětí a mládeže nás provede různými fungujícími systémy. Nabízíme platformu pro sdílení a diskuzi nad současnými tendencemi ve výchově. Přednášky jsou určené pro rodiče, prarodiče, děti i učitele.

V roce 2016 vzniklo v ČR na 70 nových soukromých škol. „Vesměs nejde o drahé prestižní ústavy, ale o komunitní projekty založené na zelené louce a vedené obecným přesvědčením, že ve státním školství je něco špatně.“ říká Jan Jícha. O tom, jaké jsou výhody a úskalí svobodného školství, co tento výukový styl nabízí a kde jsou jeho limity, promluví ředitel Naší školy v Litni Mgr. Jan Jícha.
www.naseskola.eu
www.honzajicha.cz

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Zakladatel

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

ZAKLADATEL / The Founder USA, 2016, John Lee Hancock, anglicky s českými titulky, 115 min., od 12 let

Skutečný příběh Raye Kroca (Michael Keaton), který byl ztělesněním amerického snu a vybudoval nejznámější síť rychlého občerstvení na světě McDonald.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa3. 5.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - květen 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na květen 2017! [docx, 26 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
15:00

Senioři píší Wikipedii - pokročilí - 2017

Kurz pro wikipedisty seniory, především pro absolventy kurzu Senioři píší Wikipedii – začátečníci. Rozšiřte si své wikipedistické znalosti a procvičte vše to, co jste se již naučili. Jednotlivé lekce vede lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.
TIP! PŘIHLASTE SE POMOCÍ FORMULÁŘE!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Jarní koncert Kühnova dětského sboru 3.5. od 17 hod.

Jarní koncert přípravných oddělení Kühnova dětského sboru přinese divákům hned dvě krásná pohádková vystoupení. Nejmenší děti, tedy Kuhňátka z oddělení KHZ1 a KHZ2, si pro diváky přepravily tradiční pohádku O kůzlátkách. V druhé půlce koncertu vystoupí oddělení AB3 s jedním z nejkrásnějších příběhů – O Popelce, který bude plný krásných melodií a kostýmů. Dirigovat bude Zdeňka Vaculík Erlebachová, za klavír usedne Marie Erlebachová.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, seniory, dospělé, děti.

Okénko
17:00

Jak zvládat alergie? - II

Jak zvládat alergie?

Ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové

Pokračování úspěšné přednášky prof. Vojtěcha Thona se nyní zaměří na moderní poznání principů alergické reakce a možnosti jejího léčebného ovlivnění. Alergie se stávají stále větším problémem jednotlivce i společnosti, a proto budou představeny nové poznatky a současné trendy v alergologii.

Přednáší prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., klinický imunolog a alergolog. Pracuje v Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Je absolventem Salzburského lékařského semináře Pediatric Allergy and Immunology.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Koudelka fotografuje Svatou zemi

Film a výtvarné umění

Koudelka fotografuje Svatou zemi (SRN-ČR 2015, angl. s českými titulky, 92 min.)

Předposlední pražská filmová projekce!

Jedinečný a intimní pohled na tvůrčí proces Josefa Koudelky, jednoho z největších žijících mistrů fotografie. Izraelský scenárista, režisér a kameraman Gilad Baram sleduje Koudelku ve svém autorském snímku v průběhu jeho fotografického putování Izraelem a Palestinou při hledání prchavých okamžiků, v nichž vznikají fotografie.

Čtyřicet let od vzniku ikonických snímků ruské invaze v srpnu 1968 se světoznámý český fotograf Josef Koudelka (nar. 1938) znovu vydává pracovat do míst, kde zuří konflikt – tentokrát ve Svaté zemi. Filmový portrét natočený jeho asistentem v průběhu pěti let je vůbec první výpovědí o Koudelkově jedinečném tvůrčím přístupu. Snímek, uvedený ve světové premiéře na MFDF Jihlava 2015, získal mj. Zvláštní uznání poroty na Finále Plzeň a byl nominován na Cenu Pavla Kouteckého. Promítal se v řadě zemí nejen na prestižních festivalech, ale také jako součást Koudelkových retrospektiv, které proběhly v nejvýznamnějších galeriích, například v losangeleském Getty Museu.

Besedu s režisérem, scenáristou a kameramanem Giladem Baramem a producentem Radimem Procházkou moderujeVladimír Hendrich.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Volání netvora: Příběh života - FILM A SPIRITUALITA

FILM A SPIRITUALITA
ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí.
Uvádí P. ThLic. Ing. Petr Vacík SJ a Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

VOLÁNÍ NETVORA: PŘÍBĚH ŽIVOTA / A Monster Calls
USA – Španělsko 2016, Juan Antonio Bayona, české titulky, 108 min., od 12 let
Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička (Sigourney Weaver) ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se zdají být. Film podle úspěšné knihy pro mládež Patricka Nesse vyniká svým výtvarným pojetím propojování reality a fantaskna. Vizuálně působivé zpracování bylo ohodnoceno devíti cenami GOYA, osmi cenami GAUDÍ a poutá hlavně mládež pro upřímné zpracování stesku a osamění.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

čtvrtek4. 5.

Okénko
17:00

Jarní koncert Kühnova dětského sboru 4.5. od 17 hod.

Jarní koncert přípravných oddělení Kühnova dětského sboru přinese divákům hned dvě krásná pohádková vystoupení. Nejmenší děti, tedy Kuhňátka z oddělení KHV2, si pro diváky připravily tradiční pohádku
O kůzlátkách. V druhé půlce koncertu vystoupí oddělení AV s jedním z nejkrásnějších příběhů – O Popelce, který bude plný krásných melodií a kostýmů. Dirigovat bude Zdeňka Vaculík Erlebachová, za klavír usedne Marie Erlebachová.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, seniory, dospělé, děti.

Okénko
17:00

Komiksové workshopy 2017

Kreslíte komiks? Chcete to umět ještě lépe? Nebojte se s námi postavit na ramena velikánů, kteří dali současnému komiksu tvář. Staňte se součástí tohoto světa!

Společně s našimi lektory (například spisovatel a scénárista Jiří W. Procházka nebo kreslíři Michael Petrus, Dan Černý, Roland Havran) podrobně proberete různá témata a na vlastní kůži si vše vyzkoušíte. Workshopy probíhají pod patronací recenzenta a odborníka Vojtěcha Rabyniuka, šéfredaktora webu Geekcave.cz. Z workshopu byste měli odejít nejenom s novými zkušenostmi, ale zároveň i s hotovou jednou nebo více stranami komiksu. Nechceme, abyste si jenom „kreslili“, ale abyste „vytvořili komiks“. Pro přihlášení pište na email: miloslav.linc@mlp­.cz.

Podmínky účasti:

 • Přihlášení se předem na výše uvedený email. (kapacita omezena, neváhejte)
 • Ochota účastnit se všech setkání.
 • Mít připravený vlastní příběh (minimálně ve formě scénáře nebo kvalitně rozpracovaného námětu) nebo znát příběhy Starých pověstí českých od Aloise Jiráska, z nichž si jednu vyberete a budete pracovat na její adaptaci.
 • Ochota vyslechnout si a přijmout kritiku – a pracovat na sobě.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Georg FLEGEL

Umělec a člověk – Georg FLEGEL

Světově významný malíř zátiší Georg Flegel odešel před koncem 16. století z rodné Olomouce do rakouského Linze k Lucasovi van Valckenborch, s nímž pokračoval i do Frankfurtu nad Mohanem, kde později založil vlastní dílnu a věnoval se malbě zátiší s květinami, ovocem, zeleninou, lahůdkami a vzácnými uměleckořemeslnými předměty. Spoluvytvořil vedle Arcimbolda, Caravaggia, Jana Brueghela staršího a dalších Nizozemců obrazový druh zátiší a dospěl ve svých nejlepších výkonech k jeho evropským vrcholům.

Přednáší prof. PhDr. Ladislav Daniel, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Romeo a Julie

Ve spolupráci s British Council
Příběh milenců, kteří zemřou pro lásku, má bezpočet verzí a podob. Mnohé z nich Shakespeare znal a motivy v nich se inspiroval. Podobně jako jeho předchůdci do své tragédie zahrnul Romeovu první nevydařenou lásku k Rosalině, hostinu v domě Kapuletů, kde se Romeo a Julie poprvé setkají a na první pohled se do sebe zamilují, mnicha, který se snaží milencům pomoci, bitku mezi Monteky a Kapulety, Romeovo vyhnání z Verony, snahu Juliiných rodičů provdat ji za kavalíra dle jejich výběru, atd. Proč se právě Shakespearova verze modelové situace milenecké lásky ubité lidskou nenávistí stala světoznámou? Proč inspirovala mnohé filmaře, hudebníky a choreografy k vytvoření dalších nedostižných děl? To v přednášce pořádané ve spolupráci s Britskou radou poodhalí profesor Martin Hilský, špičkový anglista, překladatel a znalec Shakespearova díla.

Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Co je a není psychické týrání?

TÉMATA, O KTERÝCH SE STÁLE DISKUTUJE

Městská knihovna ve spolupráci s časopisem REGENERACE připravila následující setkání.

Co je a není psychické týrání?

Mnozí lidé netuší, že někoho týrají nebo jsou týrání vystavováni. Už pouhé náznaky takového chování poškozují život oběti. Přednáška PhDr. Patricie Anzari, CSc. nabídne přehlednou analýzu příznaků oběti a chování tyrana, odkryje možnosti obrany a osvobození.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

sobota6. 5.

Okénko
16:00

Kráska a zvíře

3D
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.
KRÁSKA A ZVÍŘE / Beauty and the Beast
USA 2017, Bill Condon, český dabing, 130 min
Kráska a zvíře popisuje pozoruhodný příběh Krásky, bystré, krásné a nezávislé mladé dívky (Emma Watson), kterou ve svém zámku uvězní děsivé zvíře. Navzdory strachu se spřátelí se zakletým zámeckým služebnictvem a uvědomí si, že se pod obludným zvířecím zevnějškem ukrývá vlídná duše skutečného prince.

Ústřední knihovna

Cena 110,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, mládež.

úterý9. 5.

Okénko
16:00

Rande naslepo

Filmový klub Bio Senior
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

RANDE NASLEPO / Mein Blind Date mit dem Leben
Německo, 2017, Marc Rothemund, český dabing, 111 min

Saliyovi, který od dětství snil o práci číšníka, se podařilo získat stáž v luxusním hotelu, přestože postupně ztrácí zrak a vidí jako přes zamlžené sklo. S pomocí kolegy Maxe se mu daří svůj hendikep tajit, ale jen dokud se nezamiluje a nezačne kromě zraku ztrácet i rozum.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Jagellonci - Dva zapomenutí králové?

PANOVNICKÉ RODY V ČECHÁCH

JAGELLONCI – Dva zapomenutí králové? Vladislav a Ludvík Jagellonští
Vladislav a Ludvík z rodu Jagellonců se nacházejí poněkud ve stínu velkých a slavných královských dynastií, které dosedly na knížecí, posléze královský trůn. Pokusím se ukázat, že tak trochu neprávem. Vždyť Vladislav Jagellonský vyvedl český stát ze zmatků pohusitského období, stejně jako ze sporů se svým sokem Matyášem Korvínem. Nebyl to vůbec král Bene, jak si někteří pamatují ze školních lavic. Jeho syn Ludvík měl zase zastavit Turky při jejich expanzi do Evropy. Dvacetiletý král se přitom po bitvě u Moháče v roce 1526 nešťastně utopil.

Přednáší prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Famenco de Colores X

Famenco de Colores X

Závěrečné vystoupení studentek a studentů flamenkové školy lektorky a tanečnice Jany Drdácké.

Ústřední knihovna

Cena 190,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Do školy budou vaše děti chodit jen jednou

VZDĚLÁVÁNÍ JINAK

Cyklus přednášek s diskuzí na téma jiné podoby vzdělávání dětí a mládeže nás provede různými fungujícími systémy. Nabízíme platformu pro sdílení a diskuzi nad současnými tendencemi ve výchově. Přednášky jsou určené pro rodiče, prarodiče, děti i učitele.

V současné době se svět rychle mění. Rodiče chtějí připravit děti na život v tomto světě tak, aby vedly spokojený a smysluplný život. Do popředí se tak dostávají dovednosti, jako studijní autonomie nebo schopnost přizpůsobit se změnám. O budoucnosti vzdělávání a zkušenosti ze škol, jejichž cílem je připravit děti na svět v 21. století, bude hovořit Ondřej Šteffl, zakladatel společnosti Scio a ScioŠkol, inovativních základních škol.
www.scio.cz
www.scioskola.cz

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Popírání holokaustu

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

POPÍRÁNÍ HOLOKAUSTU / Denial
USA, 2016, Mick Jackson, anglicky s českými titulky, 110 min., od 12 let

Film líčí právní spor spisovatelky a historičky Deborah E. Lipstadtové (Rachel Weisz) proti Davidovi Irvingovi (Timothy Spall), který ji obvinil z urážky na cti. Lipstadtová ho totiž veřejně označila za člověka popírajícího holocaust. V anglickém právním systému padá v případě urážky na cti důkazní břemeno na žalovaného, proto musí Lipstadtová a její právní tým dokázat, že k holocaustu skutečně došlo.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa10. 5.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - květen 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na květen 2017! [docx, 26 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
16:00

Jarní koncert Kühnova dětského sboru 10.5. od 16 hod.

Jarní koncert přípravných oddělení Kühnova dětského sboru přinese divákům hned dvě krásná pohádková vystoupení. Nejmenší děti, tedy Kuhňátka z oddělení KHS2, si pro diváky připravily tradiční pohádku O kůzlátkách. V druhé půlce koncertu vystoupí oddělení AB3 s jedním z nejkrásnějších příběhů – O Popelce, který bude plný krásných melodií a kostýmů. Dirigovat bude Zdeňka Vaculík Erlebachová, za klavír usedne Marie Erlebachová.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, seniory, dospělé, děti.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Počátek křesťanství a zázraky v české kotlině

POČÁTEK KŘESŤANSTVÍ A ZÁZRAKY V ČESKÉ KOTLINĚ

" Zázraky spojené s Cyrilem a Metodějem
" Kamenné kříže slovanské mise
" Metodějova křtitelnice a egyptský kříž anch
" Souboj s vílami (Ostrý Kámen)
" Svatovojtěšské zázraky (Zelená Hora u Nepomuku)
" Vojtěšský pramen v Milavči

Přednáší spisovatel Václav Vokolek

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jarní koncert Kühnova dětského sboru 10.5. od 19 hod.

Jarní koncert přípravných oddělení Kühnova dětského sboru přinese divákům hned dvě krásná pohádková vystoupení. Nejmenší děti, tedy Kuhňátka z oddělení KHS1, si pro diváky přepravily tradiční pohádkuO kůzlát­kách. V druhé půlce koncertu vystoupí oddělení AB2 s jedním z nejkrásnějších příběhů – O Popelce, který bude plný krásných melodií a kostýmů.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, seniory, dospělé, děti.

Okénko
19:00

Čím pro nás jsou psychedelika? - Pohled na psychedelika skrz

LABORATOŘ MYSLI

Série přednášek odborníků Národního ústavu duševního zdraví o pokroku ve vědách o duši.
Čím pro nás jsou psychedelika? – Pohled na psychedelika skrz okuláry vědy a medicíny
Co nám říkají tradiční způsoby používání psychedelik ve vztahu k jejich zkoumání západní vědou? Mají tyto kontrolované a svým způsobem kontroverzní látky léčebný potenciál? Jakou pozici mají v kontextu ostatních psychotropních drog? Tomáš Páleníček přiblíží současná pro a proti v používání psychedelik ve výzkumu, léčbě a při rekreačním užívání.
Přednáší MUDr. Tomáš Páleníček, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

čtvrtek11. 5.

Okénko
17:00

Staroměstskými tržišti

VYCHÁZKY PRAHOU – TAJUPLNÉ I VŠEDNÍ DOMY A ZÁKOUTÍ

Staroměstskými tržišti

Projdeme se po Zelném, Kurném, Vaječném, Uhelném i Ovocném trhu. Povíme si, jak a co se na tržištích prodávalo ve středověku i koncem 19. století. Jaký byl tržní řád a kdo ho kontroloval, kde byla první pražská pasáž zvaná Velký bazar nebo co se prodávalo v Kotcích. Víte, kde jste mohli dostat „za dva na dlaň?“
Provádí Mgr. Dana Kratochvílová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Jarní koncert Kühnova dětského sboru 11.5. od 17.30 hod.

To nejhezčí z českého sborového repertoáru pro děti na jarním koncertě v Městské knihovně provedou malí zpěváčci z přípravných oddělení M a VS pod vedením sbormistryně Terezy Bystřické. Za klavír usedne Marie Erlebachová.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: seniory, dospělé, děti, rodiče a děti.

Okénko
18:00

Book Club

Marit Reiersgård will be guests of our next book-club. She will introduce her work and Norwegian literature. So read a book by Norwegian author and come.

Knižní klub pro všechny, kteří si chtějí procvičit konverzaci v angličtině a poznat zajímavé knihy. Přečtěte si libovolné dílo napsané norským autorem či autorkou a přijďte si s námi o něm popovídat. Pozvání přijala norská autorka Marit Reiersgård.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Král Artuš: Legenda o meči

FILM A LITERATURA
KRÁL ARTUŠ: LEGENDA O MEČI / King Arthur: Legend of the Sword
premiéra
Velká Británie / Austrálie / USA 2017, Guy Ritchie, anglicky s českými titulky, 126 min, od 12 let
Když je ještě v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ.

Vstup volný, místenky na pokladně od 14 hod.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
19:00

Očkovat ANO či NE? A proti čemu?

TÉMATA, O KTERÝCH SE STÁLE DISKUTUJE

Městská knihovna ve spolupráci s časopisem REGENERACE připravila následující setkání.
Očkovat ANO či NE? A proti čemu?

MUDr. Petr Sedláček vás provede výhodami a úskalími očkování. Seznámíte se zásadami udržení zdravého fyziologického vývoje dítěte a bezpečného očkování. Získáte informace o tom, jak předcházet jeho nežádoucím účinkům.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek12. 5.

Okénko
19:00

Havajské ostrovy

KOLEM SVĚTA
cyklus cestovatelských přenášek

Uvádí Karel Wolf

www.kolemsveta.cz

Havajské ostrovy

Havajské ostrovy jsou pro mnoho cestovatelů synonymem tropického ráje. Každý z ostrovů je jiný nejen svou přírodou, ale i atmosférou. Pokud navštívíte alespoň Oahu, Maui a Big Island, zjistíte, že Havaj je unikátní kombinací nádherné přírody, tropické pohody a dostatku civilizace. Najdete zde nádherné vulkány, tropické pralesy, písečné pláže s palmami a hlavně spoustu skrytých a nepoznaných míst. Přijměte pozvání na promítání fotografií z Havaje doplněné řadou praktických cestovatelských a fotografických tipů.

Přednáší Jan Březina

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

sobota13. 5.

Okénko
16:00

Mimi šéf

3D
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.
MIMI ŠÉF / The Boss Baby
USA 2017, Tom McGrath, český dabing, 97 min
Mimi šéf je ve skutečnosti velký boss. Navenek sice působí jako roztomilé batole, ale uvnitř je to protřelý byznysmen posedlý obchodními úspěchy. Pracuje pro organizaci BabyCorp a jeho hlavním posláním je zjistit, proč teď děti prohrávají na trhu rodičovské lásky. Zatímco lásky k dětem ubývá a podíl BabyCorp na trhu klesá, o to rychleji rostou výsledky konkurenční společnosti Štěně a.s. Mimi šéf se musí se svými pomocníky z BabyCorp vydat na speciální misi za záchranou rodičovské lásky.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, děti.

pondělí15. 5.

Okénko
15:30

Dámský klub - plstění s A. Vojkovskou

Přijďte se seznámit s technikou plstění přírodního rouna a vyrobit si malý dekorační předmět. Materiál zajištěn. Místo si prosím rezervujte od 24. 4. na tel. 222 113 555.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Louvre I.

MISTŘI UMĚNÍ VE SBÍRKÁCH EVROPSKÝCH GALERIÍ

Louvre I.

Jedno z největších světových muzeí, umístěné v bývalém sídle francouzských králů. Budova s bohatou historií se pyšní významnými uměleckými sbírkami, z nichž upozorníme např. na vybrané antické artefakty nebo renesanční obrazy mistrů Leonarda da Vinci či Tiziana.

Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Poslední rodina

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

Poslední rodina / Ostatnia rodzina Polsko 2016, Jan Matuszynski, 124 min.

Malíř Zdzisław Beksiński tráví své dny mezi čtyřmi zdmi varšavského bytu, obklopen pouze svou rodinou. Navzdory socialistické šedi okolního prostředí je jeho vnitřní svět plný surreálných vizí, barev, vášně a perverzních fantazií. Píše se rok 1977 a život rodiny se točí kolem syna, neurotického Tomka, který se právě odstěhoval do protějšího domu. Neustálý boj s vnitřními démony mu znemožňuje normálně žít, noří se však do světa hudby a filmů a navzdory svému handicapu se stává průkopníkem západní popkultury v Polsku. Strhující, neobyčejně vtipně natočenou filmovou tragikomedii podle „neuvěřitelně“ skutečného příběhu prokleté rodiny slavného malíře natočil jako svůj celovečerní režijní debut Jan P. Matuszyński (nar. 1984). Dle názoru mnoha diváků i kritiků nejsilnější polský snímek uplynulého roku (polská cena Orel Janu P. Matuszyńskému za Objev roku, Robertu Bolestovi za Nejlepší scénář, Andrzeji Sewerynovi za Nejlepší herecký výkon etc.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Afghánistán mezi islámem a politikou

ORIENT ZBLÍZKA
Cyklus veřejných přednášek Orientálního ústavu AV ČR, v.v.i.

Afghánistán mezi islámem a politikou

Přednáška přiblíží nedávnou historii Afghánistánu na základě životních příběhů lidí z venkovských i městských oblastí. Osobní historie ukáže, jakou roli hrály islám a politika v každodenním životě Afghánců v posledních padesáti letech. Cílem přednášky je zasadit aktuální dění do širšího kontextu a otevřít diskusi o Afghánistánu z jiné perspektivy, než je běžné v médiích či bezpečnostních debatách.

Přednáší PhDr. Věra Exnerová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý16. 5.

Okénko
10:00

16. 5. Kdo je na světě nejmocnější?

KDO JE NA SVĚTĚ NEJMOCNĚJŠÍ?

Baletní pohádku na hudbu Bohuslava Martinů pro děti i dospělé uvádí Pražský komorní balet

Magický pohádkový svět, kde ožijí různé živly, zlaté slunce, temné mraky nebo i silný vítr!

Inspirací baletní pohádky Kdo je na světě nejmocnější? byla hudba Bohuslava Martinů a obrazy Vladimíra Houdka. Děj pohádky (původně motiv indické bajky o myší rodině) se odehrává v potrhlé cirkusové rodině, ve které rodiče hledají pro svou dceru toho nejmocnějšího ženicha na světě. Humorné jsou zvláště postavy rodičů, kteří jsou tak potrhlí, že by v honbě za nejmocnějším ženichem princeznu málem provdali za slunce, mrak, vítr či zeď. Jak se ale v pohádkách stává, nakonec stejně zvítězí pravá láska. Choreografie Hany Polanské Turečkové kombinuje akrobatické i gymnastické prvky a taneční formy cizích kultur.

Představení je určeno pro děti od 4 do 11 let (MŠ, I. stupeň ZŠ a rodiče s dětmi)

Hudba: Bohuslav Martinů
Režie a choreografie: Hana Polanská Turečková
Scéna a kostýmy: Vladimír Houdek a Monika Žáková
Mluvené slovo: Bára Hrzánová
Hudební spolupráce: Jan Bubák
Námět: Eva Kolková
Světelný design: Pavel Kotlík
Nahrávka: Symfonický orchestr hl.města Prahy FOK, dirigent: Jiří Bělohlávek
Délka: 45 minut

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
15:00

Věra Janoušková: Šedá figura II

ODPOLEDNÍ VYCHÁZKY (NEJEN) PRO SENIORY

Věra Janoušková: Šedá figura II – Dům U Kamenného zvonu, Galerie hlavního města Prahy

V rámci exkurze bude představen reprezentativní městský palácový Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Odpolední vycházka bude soustředěna na návštěvu unikátní gotické kaple s dochovanou středověkou figurální a ornamentální malířskou výzdobou v přízemí galerie, kde GHMP prezentuje nově zrestaurovanou plastiku umělkyně Věry Janouškové, významné protagonistky umělecké generace šedesátých let.

Provádí MgA. Eva Pejchalová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
16:00

Bába z ledu - Bio Senior

Filmový klub Bio Senior
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Bába z ledu
ČR, 2017, Bohdan Sláma, 106 min., od 12 let
Po setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) začíná ovdovělá šedesátnice Hana (Zuzana Kronerová) pozvolna měnit svůj stereotypní život, který se doposud točil výhradně kolem jejích synů, snach a vnoučat. Příběh rozkrývající nelehké vztahy mezi třemi generacemi přináší naději, že život lze vzít do vlastních rukou v jakémkoli věku.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Šrí Lanka 2017 - Od posvátných pagod až k Adamově hoře

Podíváme se na sever ostrova, na mýtická a posvátná místa, sídla králů. Na ukázkách chrámové architektury budou představeny principy Vástu Šástra. Dozvíte se, proč jsou stúpy v Anuradhapuře rozestaveny stejně jako pyramidy v Gize. Uvidíte, jak vypadá východ slunce z nejvyššího bodu Šrí Lanky – Adamovy hory – místa, kde zůstala otisknuta stopa samotného Gautama Buddhy uctívaného stoupenci všech náboženství. Povíme si něco o výživě a vaření dle principů Ayurvédy, uslyšíte osobní zkušenosti z aplikací léčebných ajurvédských procedur. Dozvíte se, co Sinhálci a Tamilové odpoví na otázku, zda si nechávají zpracovat a vyložit horoskop, a spoustu dalších zajímavostí o jejich zvyklostech, uspořádání společnosti, partnerských a rodinných vztazích.
PřednášíIng. arch. Mikoláš Bělík

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Ghost in the Shell

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

GHOST IN THE SHELL
USA, 2017, Rupert Sanders, anglicky s českými titulky, 106 min., od 12 let

Americká adaptace kultovní japonské anime, které se stalo základním inspiračním pilířem pro trilogii Matrix. Major (Scarlett Johansson) je velitelkou speciální policejní jednotky, která bojuje proti nejhorším kyberzločinům ve světě, kde každé narušení technologického řádu může mít nedozírné následky.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Tajemství Karla Poláčka - Hráče se žlutou hvězdou

TAJEMSTVÍ KARLA POLÁČKA – HRÁČE SE ŽLUTOU HVĚZDOU

Večer moudrého humoru a dobových písní k nedožitým 125. narozeninám českého spisovatele. Připomeneme si Karla Poláčka jako rodáka z „Okresního města“, kterým ve svých knihách nikdy být nepřestal. Jeho život v Praze je spojený s počátky tvorby, novinářskými úspěchy i neúspěchy nebo romány, které jsou bohužel pro styl psaní vesměs vnímány jen jako humoristické. Zmíníme i jeho společenské aktivity ať již ve známém Klubu pátečníků v zahradě vily bratří Čapků či v čistě recesistickém Klubu pěstitelů tchánů. Představíme Karla Poláčka také jako milovníka, sběratele a mistrovského vypravěče židovských anekdot, jejichž obliba je dodnes značná a jejichž první antologii Poláček sestavil a v roce 1933 knižně vydal. Zalistujeme též v dochované korespondenci a v Poláčkově osobním deníku z let 1943–1944.
Připravil a uvádí Hynek Žirovnický, dobové písně zazní v podání zpěváka Václava Vomáčky s jeho vlastním klavírním doprovodem.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

středa17. 5.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - květen 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na květen 2017! [docx, 26 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
11:00

SCIENCE SHOW SVĚTLO A ZVUK

Akademie věd ČR
Dr. Michael Londesborough (60 – 75 minut)

Svět okolo nás vnímáme především zrakem a sluchem. I když světlo a zvuk považujeme za samozřejmost, některé jejich vlastnosti jsou velmi překvapivé. Společným principem světla i zvuku je vlnění. Navzdory tomu se oba jevy výrazně liší. Jak je možné, že světlo je přibližně milionkrát rychlejší než zvuk? Proč slyšíme, co se děje za rohem, ale nevidíme to? Proč se zvuk nešíří ve vakuu? Můžeme zvuk „vidět“? Proč vnímáme různé barvy? Můžeme pomocí světla přenášet informace? Během vědecké show „Světlo a zvuk“ Michael na tyto otázky odpoví a pomocí zajímavých experimentů názorně předvede vlastnosti světla a zvuku. Diváci se rovněž mohou těšit na demonstrace, které přibližují nejnovější vědecké poznatky.

Přednáška se koná 17. a 18. května 2017 od 11 hod. ve velkém sále
Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1

Na tuto akci je vstup zdarma, je však nutná rezervace míst na webových stránkách www.jarniexkur­ze.cz od 15. dubna 2017.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Imunitní systém z pohledu přírodní medicíny a stravy

ALTERNATIVNÍ CESTY KE ZDRAVÍ

Časopis MEDUŇKA spolupracuje se špičkovými odborníky, s nimiž se každý měsíc můžete setkat při přednáškách zaměřených na udržení zdraví.

Imunitní systém z pohledu přírodní medicíny a stravy
Imunitní systém je v současné populaci velmi často oslabený. Nejde jen o vyšší nemocnost, ale především o významný nárůst alergií a autoimunitních onemocnění. Pokud je tento systém slabší, přispívá i k mnoha dalším nemocem jako jsou kožní, zažívací nebo nádorové. V přednášce se zaměříme na imunitu z pohledu celostní a čínské medicíny a upozorníme na cesty k jejímu zlepšení. Problém není jednoduchý, ale je možné jej zmírnit, pokud má člověk správné informace a je ochotný změnit některé své chybné návyky.

Přednáší MUDr. Vladimíra Strnadelová a Jan Zerzán

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Knihovna rodu spisovatele a básníka Jáchyma Topola

Knihovny známé i neznámé VII. – Filmy, které v televizi neuvidíte

Archivář Petr Kotyk a režisér Bedřich Ludvík natáčejí knihovny zajímavých osobností. Projekce snímků s lektorským úvodem a besedou.

Knihovna rodu spisovatele a básníka Jáchyma Topola
ČR 2017, 50 min.

Knihovna a písemnosti děda spisovatele Karla Schulze, osudové matky Jiřiny Schulzové provdané Topolové, otce dramatika Josefa Topola a bratra hudebníka Filipa Topola odcházejí z rodinného bytu doprovázeny dědicem rodu – Jáchymem Topolem.

Sedmý díl cyklu Knihovny známé i neznámé – Filmy, které v televizi neuvidíte.

Besedu s Jáchymem Topolem, Petrem Kotykem a Bedřichem Ludvíkem moderuje Vladimír Hendrich.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

THE BACKWARDS - Beatles revival

Koncert slovenské skupiny, jednoho z nejlepších revivalů Beatles na světě

THE BACKWARDS – Beatles revival

Tvorba The Backwards je jednou z mála možností připomenout si dobu dávno minulou nejen prostřednictvím nesmrtelné hudby, ale i originálních nástrojů z té doby, kterých se ve světě mnoho nezachovalo a zažít neopakovatelný hudební zážitek! Backwards přistupují k hudbě Beatles s respektem, úctou a snahou nejenom o kopírování hudebních postupů svých slavných vzorů. Neméně důležitý je pro ně také image, look, souhra a produkce, vedoucí k výsledku, který přesvědčí i nejkritičtějšího fanouška. K dosahování co nejvěrnějšího zvuku používají členové kapely originální hudební aparaturu kvalitních značek Vox, Rickenbacker, Gretsch, Höfner, Ludwig, atd.

Kapela Backwards vystupuje ve složení: Dalibor Štroncer (John Lennon)
Miroslav Džunko (Paul McCartney)
František Suchanský (George Harrison)
Daniel Škorvaga (Ringo Starr)

Košická skupina The Backwards začala svou kariéru v roce 1995 původní tvorbou, poté následovalo spontánní rozhodnutí věnovat se hudbě své nejoblíbenější skupiny Beatles. První koncertní vystoupení se odehrálo v září 1996. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejvýznamnějším a nejzásadnějším bylo vítězství na Světovém Beatlefestu v New Yorku v roku 1998, kde za sebou nechali celou konkurenci – 36 kapel z celého světa. Beatlefest v New Yorku kapela pokořila podruhé v březnu 2003. Po pěti letech se „obhájci titulu z roku 1998“ opět zúčastnili Světového Beatlefestu a opět za ohlušujícícho řevu fanoušků i silné konkurence čítající tentokrát 44 kapel získali první místo.

Ústřední knihovna

Cena 290,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti, mládež.

čtvrtek18. 5.

Okénko
10:00

Dopoledne pro mrňousky - Barborka

Barborka a cucavé bonbony

Jedna neobyčejná pohádka o dívence Barborce ze souboru humorných příběhů Pětka z přírodopisu Miloše Macourka.

Dopoledne pro mrňousky

Zveme nejmenší čtenáře a jejich rodiče na společná setkávání s knížkou. Hravá dopoledne spojená s čtením, povídáním a drobným vyráběním jsou připravena pro děti od 3 let. Těšíme se na vás každý třetí čtvrtek v měsíci v dětském koutku.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
11:00

SCIENCE SHOW SVĚTLO A ZVUK

Akademie věd ČR
Dr. Michael Londesborough (60 – 75 minut)

Svět okolo nás vnímáme především zrakem a sluchem. I když světlo a zvuk považujeme za samozřejmost, některé jejich vlastnosti jsou velmi překvapivé. Společným principem světla i zvuku je vlnění. Navzdory tomu se oba jevy výrazně liší. Jak je možné, že světlo je přibližně milionkrát rychlejší než zvuk? Proč slyšíme, co se děje za rohem, ale nevidíme to? Proč se zvuk nešíří ve vakuu? Můžeme zvuk „vidět“? Proč vnímáme různé barvy? Můžeme pomocí světla přenášet informace? Během vědecké show „Světlo a zvuk“ Michael na tyto otázky odpoví a pomocí zajímavých experimentů názorně předvede vlastnosti světla a zvuku. Diváci se rovněž mohou těšit na demonstrace, které přibližují nejnovější vědecké poznatky.

Přednáška se koná 17. a 18. května 2017 od 11 hod. ve velkém sále
Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1

Na tuto akci je vstup zdarma, je však nutná rezervace míst na webových stránkách www.jarniexkur­ze.cz od 15. dubna 2017.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Komiksové workshopy 2017

Kreslíte komiks? Chcete to umět ještě lépe? Nebojte se s námi postavit na ramena velikánů, kteří dali současnému komiksu tvář. Staňte se součástí tohoto světa!

Společně s našimi lektory (například spisovatel a scénárista Jiří W. Procházka nebo kreslíři Michael Petrus, Dan Černý, Roland Havran) podrobně proberete různá témata a na vlastní kůži si vše vyzkoušíte. Workshopy probíhají pod patronací recenzenta a odborníka Vojtěcha Rabyniuka, šéfredaktora webu Geekcave.cz. Z workshopu byste měli odejít nejenom s novými zkušenostmi, ale zároveň i s hotovou jednou nebo více stranami komiksu. Nechceme, abyste si jenom „kreslili“, ale abyste „vytvořili komiks“. Pro přihlášení pište na email: miloslav.linc@mlp­.cz.

Podmínky účasti:

 • Přihlášení se předem na výše uvedený email. (kapacita omezena, neváhejte)
 • Ochota účastnit se všech setkání.
 • Mít připravený vlastní příběh (minimálně ve formě scénáře nebo kvalitně rozpracovaného námětu) nebo znát příběhy Starých pověstí českých od Aloise Jiráska, z nichž si jednu vyberete a budete pracovat na její adaptaci.
 • Ochota vyslechnout si a přijmout kritiku – a pracovat na sobě.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Habsburkové - Od absolutní monarchie ke konstituci

PANOVNICKÉ RODY V ČECHÁCH

HABSBURKOVÉ – Od absolutní monarchie ke konstituci

Národní dějepisectví, které se soustředilo na historii jazykově pojatého národa, nahlíželo na dobu vlády Habsburků jako na dobu úpadku a útlaku. Bohužel jsme tím naše dějiny zbavili doby, kdy vznikaly důležité myšlenky a instituce, na kterých později stála občanská společnost. Ještě za vlády Habsburků se uskutečnil přechod od absolutní monarchie ke konstituční, jenž tento vývoj symbolizuje. Dějepisectví po roce 1989 sice přišlo s přehodnocením epochy, ale dlouho trvalo, než historici postupně rekonstruovali mechanismus změn v politické kultuře.
Přednáší doc. PhDr. et Dr. phil. Ivo Cerman, Ph.D., editor nové knihy Habsburkové 1740–1918. Vznikání občanské společnosti (2016)

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Setkání s Barborou Kodetovou

Purpurový čtvrtek Barbory Kodetové

Divadelní a filmové oddělení srdečně zve na další podvečer z cyklu Barevné čtvrtky. Tentokrát s herečkou Barborou Kodetovou. Setkání uvede Marie Valtrová. Akce se koná ve čtvrtek 18. května 2017 od 18:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny. Vstup volný.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Pátá loď

FILM A LITERATURA
PÁTÁ LOĎ / Piata loď
Slovenská republika / Česká republika 2017, Iveta Grófová, slovensky, 85 min
I dětská hra se může stát něčím, co navždy změní život. Film Pátá loď vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí. Malá Jarka má mámu, která nechce být mámou. Zoufale hledá lásku a nachází ji náhodou, když za zvláštních okolností vezme dvě batolata do opuštěné zahradní chatky. Její skutek je dojemným a dětsky upřímným pokusem napravit svět dospělých svojí hrou na rodinu, jakou by chtěla mít.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Tvořivost a meditace v dětském světě

TÉMATA, O KTERÝCH SE STÁLE DISKUTUJE

Městská knihovna ve spolupráci s časopisem REGENERACE připravila následující setkání.

Tvořivost a meditace v dětském světě

Terapeutka Mgr. Monika Stehlíková a lektorka kurzů art jógy Mgr. Aneta Pavlová vám představí pohled na skutečné potřeby dnešních dětí. Poradí, jak mohou rodiče vést děti k introspekci, aby uměly vědomě pracovat s pozorností, představivostí i emocemi.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek19. 5.

Okénko
19:30

Prague Cello Quartet - 10 let

Prague Cello Quartet – 10 let

Již 10 let fanoušky po celé České republice baví kreativní čtveřice cellistů s názvem Prague Cello Quartet. Krátce před druhým asijským turné připravuje PCQ narozeninový koncert, který ukáže uplynulou dekádu PCQ ve velkém stylu!

Přijďte si poslechnout ty největší hity, které PCQ ve svém repertoáru mají – jazzové a popové skladby, filmové melodie nebo nejznámější díla klasických mistrů. A to vše v originálním dárkovém balení a s hvězdnými hosty!

http://www.pcq.cz

Ústřední knihovna

Cena 280,-

Určené pro: dospělé.

sobota20. 5.

Okénko
16:00

Balerína

POZOR! Před projekcí proběhne vyhlášení výtvarné soutěže
o nejkrásnějšího knihovního mazlíčka.

BALERÍNA / Ballerina
Francie – Kanada 2016, Eric Summer, Éric Warin, český dabing, 89 min.

Film vypráví příběh Félicie, mladé osiřelé dívky, jejíž největší vášní je tanec. S pomocí svého nejlepšího přítele Victora se jí podaří uprchnout ze sirotčince a vydat se na dlouhou cestu do Paříže, kde na ni čeká mnoho nelehkých úkolů a zajímavých setkání. Zábavný a dojemný film o přátelství, sebedůvěře a rodinných poutech.

Vstup volný, místenky na pokladně od 14:00 hodin.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, děti.

Okénko
19:00

Yesmeni se bouří

YESMENI SE BOUŘÍ / The Yes Men Are Revolting
2014, Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, 91 min
Projekce s diskuzí.
Host Mike Bonanno
Autoportrét profesionálních buřičů, kteří se rozhodli bojovat proti aroganci a bezohlednosti korporací humorem a rafinovanými happeningy. Jsou proslulí falešnými tiskovými konferencemi, při nichž se před novináři věrohodně vydávají za představitele úřadů, korporací či lobbistických organizací a sdělují jejich jménem šokující informace. Účinným způsobem tak upozornili například na riskantní záměry společnosti Shell ohledně těžby ropy v Arktidě. Další z řady dokumentů o této svérázné dvojici je laděn více osobně. Ve chvíli, kdy se jeden z kousků příliš nevydaří a Yesmeni propadají skepsi, přichází na scénu známé hnutí Ocuppy Wall Street, které potvrzuje smysl jejich práce.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

neděle21. 5.

Okénko
18:00

Sestry Havelkovy s orchestrem a vokální kvarteto The Swings

Milým hostem večera je herečkaZdenka Procházková.

Večer pořádaný ve spolupráci s Modrým klíčem o.p.s.

Benefiční koncert ve prospěchModrého klíče o.p.s., poskytovatele sociálních služeb pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Výtěžek koncertu bude použit na budování nové sociální služby „DOMOV MODRÝ KLÍČ“.

Vystoupí Sestry Havelkovy, vokální kvarteto The Swings a jejich hosté. Všichni výkonní umělci se vzdávají honoráře ve prospěch Modrého klíče o.p.s.

Ústřední knihovna

Cena 250,-

Určené pro: dospělé.

pondělí22. 5.

Okénko
15:00

Onkologie současnosti a budoucnosti

ODPOLEDNÍ RENDEZ-VOUS (NEJEN) PRO SENIORY

ONKOLOGIE SOUČASNOSTI A BUDOUCNOSTI

V přednášce se dozvíte o incidenci, mortalitě a skutečném výskytu zhoubných nádorů. Budou představeny léčebné možnosti, které se rozšiřují s neustálým vývojem vědy. Bude se hovořit o nových moderních trendech v léčbě nejčetnějších malignit (karcinom prsu, tlustého střeva a konečníku, prostaty). Co s nimi souvisí a jak jim lze předcházet? Přednášející se dotkne i otázky financovaní nákladné terapie.

Přednáší doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty UK

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
15:30

Staroměstské náměstí plné krve

Jiří Sommer – Staroměstské náměstí plné krve

Volný cyklus přednášek Jiřího Sommera pokračuje dalším příběhem. Dozvíte se, jaké byly příčiny staroměstské exekuce a jak probíhaly popravy.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Louvre II.

MISTŘI UMĚNÍ VE SBÍRKÁCH EVROPSKÝCH GALERIÍ

Louvre II.

Volné pokračování „prohlídky“ vybraných uměleckých děl pařížského Louvru. V přednášce se budeme zabývat díly Ingrese, Bosche, Dürera, Holbeina, Vermeera nebo Rembrandta.

Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Islámský stát - Blízký východ na konci časů

ORIENT ZBLÍZKA
Cyklus veřejných přednášek Orientálního ústavu AV ČR, v.v.i.

Islámský stát – Blízký východ na konci časů

„Vyšlo slunce džihádu, rozzářily se dobré předzvěsti, na obzoru se objevil triumf a ukázala se znamení vítězství!“ Těmito slovy v červnu 2014 oznámil mluvčí Islámského státu vznik chalífátu. Islámský stát pak s nečekanou rychlostí a brutalitou vtrhnul prostřednictvím zpravodajství do našeho povědomí. Ovšem jaká je jeho podstata? Jde o do krajnosti dotaženou radikalizaci islamismu? Nebo pozorujeme výsledek desetiletí vlád arabských bezpečnostních států a jejich selhání, které umožnilo existenci periferií poznamenaných dramatickými demografickými, urbanizačními a sociálními změnami?

Přednáší Mgr. Ondřej Beránek, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý23. 5.

Okénko
16:00

Loupež ve velkém stylu

Filmový klub Bio Senior
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

LOUPEŽ VE VELKÉM STYLU / Going in Style
USA, 2017, Zach Braff, anglicky s českými titulky, 96 min., od 12 let

V zoufalé snaze platit účty a přežít kvůli svým blízkým se trojice kamarádů odhodlá riskovat všechno a přepadnout banku, která je připravila o jejich peníze. Na plátně se setkají herecké legendy Morgan Freeman, Michael Caine a Alan Arkin.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Kalich a legendy o hledání Grálu

SYMBOLY, OBRAZY A MÝTY JAKO ARCHETYPY POZNÁNÍ
Cyklus přednášek je určen pro zájemce o výtvarné umění a filosofii i pro ty, kteří se zajímají o význam archetypů a mýtů v hlubinné psychologii a mytologii.
Kalich a legendy o hledání Grálu
Starověké mýty o „míse hojnosti“ či „kameni plodnosti“, ale především legenda o grálském poháru s Kristovou krví, který měl převézt do Evropy Josef Arimatejský, se staly základem středověkých románů o hledání Svatého grálu. Souvisejí s nimi také legendy o „kulatém stolu“ krále Artuše a jeho sídelním hradu Kamelot, ideálu duchovního rytířství a pravé cesty ke spáse duše, jež daly silný impuls ke stavbě grálských hradů středověké Evropy.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová, přednáška je doplněna středověkými písněmi s doprovodem psaltéria a gotické harfy

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Galerie - Expozice umění

UMĚNÍ SOUČASNOSTI
Cyklus přednášek, který nejen veřejnosti přiblíží momentální stav českého umění, umělců a galerií. Přednášky jsou určeny všem, kdo se začali v současném umění ztrácet. Po přednášce vždy následuje diskuze s dotazy z publika.
GALERIE – EXPOZICE UMĚNÍ
Prvním dílem cyklu je prezentace umění v českých, hlavně oblastních galerií. Pozornost vzbudil blog jednoho z nejvlivnějších kurátorů Ondřeje Chrobáka a umělce Tomáše Svobody Achjo, šéfkurátore!, kde popisují stav galerií. Přes ironický ráz blogu – „K pandemii instalační padavky dochází zpravidla u obrazů zavěšených pouze na jeden hřebík uprostřed“ – je však záměr Ondřeje Chrobáka a Tomáše Svobody naprosto vážný. Oběma vadí stav v podstatě všech regionálních galerií, které doposud navštívili.
Po přednášce bude následovat diskuze vedená MgA. Kateřinou Bílkovou.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Zahradnictví: Rodinný přítel

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

ZAHRADNICTVÍ: RODINNÝ PŘÍTEL
ČR – Slovensko – Polsko, 2017, Jan Hřebejk, 110 min.

Melodrama odehrávající se ve 40. letech za německé okupace sleduje tři mladé ženy a jejich děti čekající na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství obětavě pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří. První snímek trilogie ZAHRADNICTVÍ je příběhem lásky, která nesměla být naplněna, vypráví o věrnosti, touze a vině, o odchodech a návratech.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa24. 5.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - květen 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na květen 2017! [docx, 26 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Zdravé dítě

ZDRAVÉ DÍTĚ

Jak mít zdravé, veselé a hravé dítě?
Bývá vaše dítě často nemocné? Rádi byste věděli proč? Jak zabránit onemocnění dítěte? Jak naučit dítě jednoduchou a zábavnou formou zdravému životu?
Na tyto otázky vám odpoví Antonie Krzemieňová, spisovatelka (také autorka pohádek pro děti se zdravotní tématikou Pohádkový tábor) a psychosomatická konzultantka.
Určeno rodičům, prarodičům a pedagogickým pracovníkům pracujícím s dětmi.

Přednáší Antonie Krzemieňová

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Lázeňská kultura v pozdní antice ve východním Středomoří

Lázeňská kultura v pozdní antice ve východním Středomoří

ve spolupráci s ARS VIVA spol. s r.o., www.arsviva.cz

Lázeňská kultura (a s ní spojená péče o lidské tělo) je jedním z podstatných znaků antické kultury. Zatímco na evropském Západě dochází kolem roku 400 po Kr. k jejímu konci, ve východní části Středomoří lze sledovat kontinuitu minimálně do 8. století. Přednáška si klade za cíl nastínit vývoj lázeňské kultury především v Konstantinopoli a na Předním východě, přičemž problematiku začlení do širšího kontextu proměny měst v pozdní antice. Zatímco v hlavním městě byzantské říše lze sledovat jistý úpadek lázeňství (zanikají velké lázně určené pro veřejnost a místo nich vznikají menší lázně spojené s kláštery), v předovýchodní oblasti jsou pozdně antické lázně udržovány a stavěny nové, a to i po obsazení muslimskými Araby (např. Andžar).

Přednáší Mgr. et Mgr. Vlastimil Drbal, PhD., České centrum pro středomořskou archeologii (CCMA)

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Fresh books - čtenářský klub Young Adult

Nemáte si s kým popovídat o právě přečtené knize? Nebaví vaše přátele poslouchat, co úžasného jste tentokrát četli? Přijďte k nám! Čtenářský klub FRESH BOOKS je místo, kde se setkávají nadšení příznivci žánru Young Adult/New Adult. Na neformálních schůzkách vás uvítají přátelské knihovnice, jež jsou samy nadšenými čtenářkami tohoto žánru. Tentokrát si budeme povídat o knize od Jessicy Khoury – Zakázané přání, a také o první knize z nové série od Victorie Schwab – Divoká píseň.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
19:00

Zapomenutí hrdinové

Zapomenutí hrdinové
O hrdinství
ČR 2016, 52 min.

Lidé asi více potřebují hrdiny, když je doba zlá. Také je k hrdinství možná více příležitostí. V poklidné době hrdiny tolik nevnímáme a ohlížíme se spíše po vzorech. Ale sotva lze mít dobré vzory bez příkladných hrdinů, na které tak často zapomínáme. Co je to vlastně hrdinství? Je možné jej vůbec obecně definovat? Uvědomujeme si rozdíl mezi hrdinou a vzorem?

Odpovědi na tyto zdánlivě jednoduché otázky se tvůrci Jiří Fiedor a Jaromír Kačer snaží hledat formou dokumentární eseje s hranými a animovanými vstupy.

Besedu po projekci s režisérem Jiřím Fiedorem, kameramanem Jaromírem Kačerem, dramaturgyníJanou Hádkovou, dramaturgemVla­dimírem Kučerou, signatářem Charty 77 a exulantemJiřím Chmelem a filosofem Danielem Kroupou moderuje Vladimír Hendrich.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Koncert April Verch

Koncert April Verch – představení kanadské lidové hudby a tance

Hudebně taneční večer ve spolupráci s taneční školou Dvorana.

Koncert jedinečné April Verch z Kanady. April v rámci svého evropského turné, společně se svými muzikanty, navštíví Českou Republiku. Přestože April Verch u nás nepatří mezi všeobecně známé umělce, v zámoří má mnoho fanoušků a příznivců. Byla jednou z účinkujících při zahájení Olympijských her ve Vencouveru. April je nejen skvělou houslistkou, ale také představí tradiční kanadský step dance. V rámci programu jí uvidíte stepovat několikrát a to nejen za doprovodu ostatních hudebníků, ale také bude doprovázet sama sebe. Během večera uvidíte i několik dalších tanečních čísel, která vám předvedou soubory Dvorana a Cloggingová fantazie z Prahy a soubor Sillmarion z Bratislavy.

Ústřední knihovna

Cena 230,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek25. 5.

Okénko
16:00

Deskovky v Ústřední knihovně 2017

Ústřední knihovně máme více jak 50 druhů deskových her, které si můžete většinou i půjčit domů a zahrát si je doma s přáteli. Někdy Vám ale přátelé chybí a Vy byste si přesto rádi zahráli nějakou hru. Proto tu pro Vás v Městské knihovně v Praze máme kluby deskových her.

V Ústřední knihovně se klub koná každý poslední čtvrtek v měsíci od 16:00 do 18:00 hodin. Pokud se budete chtít domluvit na jiném termínu a přijít si zahrát nějakou hru a nechat si ji i vysvětlit, tak není problém, stačí napsat na mail rajlj@mlp.cz.

Z těch nejlepších her, které u nás můžete najít je třeba Blood rage, Krycí jména, Pandemic, Ubongo, Dobble, Mysterium a mnoho dalších o kterých se víc dozvíte na našich stránkách.

Těší se na Vás zkušení deskohráči.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, děti, mládež.

Okénko
17:00

Ženy české, matky české!

VYCHÁZKY PRAHOU – TAJUPLNÉ I VŠEDNÍ DOMY A ZÁKOUTÍ

Ženy české, matky české!

Projdeme se Prahou po stopách patrně nejslavnější ženy české historie, Boženy Němcové. Zastavíme se na několika místech, která jsou spjata s jejím pražským pobytem – na Žofíně, v Parku Národního probuzení či U Halánků. Povíme si o její nevšední kráse a kultivovaném projevu, kterým všechny okouzlovala. Řekneme si, jak to bylo s jejími portréty od malíře Hellicha, a ukážeme si dobové fotografie. Neopomeneme ani její lásky a zkusíme poodhalit, jak to bylo s jejím původem. Opravdu to byla Barunka Panklová?

Provádí Mgr. Dana Kratochvílová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Stravou proti zánětu

TÉMATA, O KTERÝCH SE STÁLE DISKUTUJE
Městská knihovna ve spolupráci s časopisem REGENERACE připravila následující setkání.

Stravou proti zánětu

MUDr. David Frej vám na základě odborných studií a vlastních lékařských zkušeností ukáže, nakolik strava ovlivňuje zdraví a délku lidského života. Nabídne vám možnosti úpravy stravy při různých chronických onemocněních a navede vás k úplnému uzdravení.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

sobota27. 5.

Okénko
10:00

Až po uši v mechu

CESTA DO ŘÍŠE FILMU
filmový festival pro děti i dospělé, který nám odhalí počátky kinematografie
Když bylo filmu sotva deset let, vypadaly filmové projekce úplně jinak, než jak jsme na ně dnes zvyklí. V sále hrála živá hudba, mezi krátkými filmy vystupovali kouzelníci, zpěváci, tanečnice a siláci. Diváci tleskali, jásali, smáli se a plakali. Náš filmový program je hravý jako děti samy. Krom shlédnutí pohádek si budete moci vyzkoušet filmovou animaci, dozvíte se, jak fungovaly prekinematografické aparáty a ozvučíte si němý film. Divadlo Činema vás přenese do víru filmového divadla, PidiCinema Orchestra vám předvede, jak úžasná byla filmová představení s živou hudbou.

Až po uši v mechu + Živě z mechu
projekce animovaných filmů za účasti režiséra
V hlubokém lese bydlí lesní trnci Bertík a Josefka. Josefka šije klobouky parádivým muchomůrkám a Bertík zhasíná a rozsvěcí noční houby. Žilo by se jim krásně, kdyby se jednoho dne Bertíkovy svítivé houby nezačaly ztrácet… Na krátkou pohádku naváže promítání seriálu Živě z mechu, jež nám přiblíží další postavy, které v lese žijí. Celý pohádkový blok uvede režisér snímkůFilip Pošivač.

SOUTĚŽTE O LÍSTKY NA PŘEDSTAVENÍ A PLYŠOVOU HRAČKU!
Vyhrajte jednu dětskou vstupenku na představení a k tomu plyšovou hračku na památku!
Zadání pro děti:
Nakreslete nám obrázek svého oblíbeného filmu nebo pohádky. Každý účastník může odevzdat pouze jeden obrázek.
Zadání pro rodiče:
Obrázek vyfoťte, vložte jako příspěvek na Facebookovou stránku Divadla Činema a dejte nám like: https://www.fa­cebook.com/Di­vadloCinema
Výhra:
Prvních deset obrázků vyhraje lístek pro dítě na náš festival. V případě výhry Vás budeme kontaktovat na Facebooku.

TIP! STÁHNĚTE SI PRAVIDLA SOUTĚŽE V PDF! [pdf, 131 kB]

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Vstupné 80 Kč dospělí / 50 Kč děti.

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
11:30

A-ni-ma-ce pro děti i dospělé!

CESTA DO ŘÍŠE FILMU
filmový festival pro děti i dospělé, který nám odhalí počátky kinematografie
Když bylo filmu sotva deset let, vypadaly filmové projekce úplně jinak, než jak jsme na ně dnes zvyklí. V sále hrála živá hudba, mezi krátkými filmy vystupovali kouzelníci, zpěváci, tanečnice a siláci. Diváci tleskali, jásali, smáli se a plakali. Náš filmový program je hravý jako děti samy. Krom shlédnutí pohádek si budete moci vyzkoušet filmovou animaci, dozvíte se, jak fungovaly prekinematografické aparáty a ozvučíte si němý film. Divadlo Činema vás přenese do víru filmového divadla, PidiCinema Orchestra vám předvede, jak úžasná byla filmová představení s živou hudbou.

A-ni-ma-ce pro děti i dospělé!
workshop
Máte rádi kreslené filmy? A kreslíte rádi? Potom je ruční kreslená animační technika přesně pro vás. Prosvětlovací destička, papíry, barevné tužky – jsme připraveni! Trocha trpělivosti a archy papíru pokreslené jednotlivými fázemi skoku tygra se po nasnímání změní v dobrodružný lov! Doporučeno malým i velkým umělcům.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé.

Okénko
14:00

Divadlo Činema uvádí: Fenomén Dismas

CESTA DO ŘÍŠE FILMU
filmový festival pro děti i dospělé, který nám odhalí počátky kinematografie
Když bylo filmu sotva deset let, vypadaly filmové projekce úplně jinak, než jak jsme na ně dnes zvyklí. V sále hrála živá hudba, mezi krátkými filmy vystupovali kouzelníci, zpěváci, tanečnice a siláci. Diváci tleskali, jásali, smáli se a plakali. Náš filmový program je hravý jako děti samy. Krom shlédnutí pohádek si budete moci vyzkoušet filmovou animaci, dozvíte se, jak fungovaly prekinematografické aparáty a ozvučíte si němý film. Divadlo Činema vás přenese do víru filmového divadla, PidiCinema Orchestra vám předvede, jak úžasná byla filmová představení s živou hudbou.

Divadlo Činema uvádí: Fenomén Dismas
didaktická inscenace
Viktor Ponrepo, zakladatel prvního stálého kina v Praze, vás zve na přehlídku plnou čar a kouzel, triků a optických klamů! Návštěvníky provede představením o první projekci v kině a ukáže jednu z nejpromyšle­nějších optických hříček – film! Nebudou chybět kouzelnická čísla, kabaretní atmosféra a živá hudba. Zváni jsou všichni, malí i velcí.

SOUTĚŽTE O LÍSTKY NA PŘEDSTAVENÍ A PLYŠOVOU HRAČKU!
Vyhrajte jednu dětskou vstupenku na představení a k tomu plyšovou hračku na památku!
Zadání pro děti:
Nakreslete nám obrázek svého oblíbeného filmu nebo pohádky. Každý účastník může odevzdat pouze jeden obrázek.
Zadání pro rodiče:
Obrázek vyfoťte, vložte jako příspěvek na Facebookovou stránku Divadla Činema a dejte nám like: https://www.fa­cebook.com/Di­vadloCinema
Výhra:
Prvních deset obrázků vyhraje lístek pro dítě na náš festival. V případě výhry Vás budeme kontaktovat na Facebooku.

TIP! STÁHNĚTE SI PRAVIDLA SOUTĚŽE V PDF! [pdf, 131 kB]

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Vstupné 80 Kč dospělí / 50 Kč děti.

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Ozvuč němý film

CESTA DO ŘÍŠE FILMU
filmový festival pro děti i dospělé, který nám odhalí počátky kinematografie
Když bylo filmu sotva deset let, vypadaly filmové projekce úplně jinak, než jak jsme na ně dnes zvyklí. V sále hrála živá hudba, mezi krátkými filmy vystupovali kouzelníci, zpěváci, tanečnice a siláci. Diváci tleskali, jásali, smáli se a plakali. Náš filmový program je hravý jako děti samy. Krom shlédnutí pohádek si budete moci vyzkoušet filmovou animaci, dozvíte se, jak fungovaly prekinematografické aparáty a ozvučíte si němý film. Divadlo Činema vás přenese do víru filmového divadla, PidiCinema Orchestra vám předvede, jak úžasná byla filmová představení s živou hudbou.

Ozvuč němý film!
workshop
Představte si, že film se naučil mluvit, až když mu bylo třicet čtyři let. Němý nebyl ale nikdy. Vypomáhal mu pan klavírista nebo celý orchestr v sále. Někteří zaměstnanci kina měli v popisu práce dělat pro filmy ruchy. Bouchnutí dveří, hrom a blesk, kroky. Filmovou projekci doprovázel komentátor oživlých obrazů, který divákům vysvětloval, kdo koho má rád, a kdo koho zase rád nemá. Tohle všechno si na naší dílně společně vyzkoušíme!

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé.

Okénko
17:30

PidiCinema Orchestra uvádí: němý film a živou hudbu

CESTA DO ŘÍŠE FILMU
filmový festival pro děti i dospělé, který nám odhalí počátky kinematografie
Když bylo filmu sotva deset let, vypadaly filmové projekce úplně jinak, než jak jsme na ně dnes zvyklí. V sále hrála živá hudba, mezi krátkými filmy vystupovali kouzelníci, zpěváci, tanečnice a siláci. Diváci tleskali, jásali, smáli se a plakali. Náš filmový program je hravý jako děti samy. Krom shlédnutí pohádek si budete moci vyzkoušet filmovou animaci, dozvíte se, jak fungovaly prekinematografické aparáty a ozvučíte si němý film. Divadlo Činema vás přenese do víru filmového divadla, PidiCinema Orchestra vám předvede, jak úžasná byla filmová představení s živou hudbou.

PidiCinema Orchestra uvádí: němý film a živou hudbu
projekce s živou hudbou
Máme filmový orchestr. Máme němý film. Máme komentátora oživlých obrazů. A tohle všechno vám rádi předvedeme v plné parádě. Zažijete s námi filmovou projekci, jak vypadala před více než sto lety. Promítneme si filmové pásmo českých grotesek, mezi jednotlivými filmy vystoupí kouzelník, akrobat nebo vy sami! PidiCinema Orchestra je slavnostní zakončení naší cesty do říše filmu.

SOUTĚŽTE O LÍSTKY NA PŘEDSTAVENÍ A PLYŠOVOU HRAČKU!
Vyhrajte jednu dětskou vstupenku na představení a k tomu plyšovou hračku na památku!
Zadání pro děti:
Nakreslete nám obrázek svého oblíbeného filmu nebo pohádky. Každý účastník může odevzdat pouze jeden obrázek.
Zadání pro rodiče:
Obrázek vyfoťte, vložte jako příspěvek na Facebookovou stránku Divadla Činema a dejte nám like: https://www.fa­cebook.com/Di­vadloCinema
Výhra:
Prvních deset obrázků vyhraje lístek pro dítě na náš festival. V případě výhry Vás budeme kontaktovat na Facebooku.

TIP! STÁHNĚTE SI PRAVIDLA SOUTĚŽE V PDF! [pdf, 131 kB]

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Vstupné 80 Kč dospělí / 50 Kč děti.

Určené pro: rodiče a děti, dospělé.

Okénko
18:00

Den STEPU a světový den LINDY HOPU

Taneční přehlídka k Mezinárodnímu dni stepu a světovému dni lindy hopu 2017 pořádá taneční studio Zig-Zag tap a swing.

Čestnými hosty večera jsou americký stepař Josh Hilberman a taneční pár z Francie Marine Baudin a Guillaume Roibille.

Projekt oslav 2017 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a s Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze.

Ústřední knihovna

Cena 200,-

Určené pro: dospělé.

pondělí29. 5.

Okénko
15:00

Fit v každém věku

ODPOLEDNÍ RENDEZ-VOUS (NEJEN) PRO SENIORY

FIT V KAŽDÉM VĚKU

Projekt Nadace Charty 77 SenSen/Senzační Senioři připravuje pro své seniory programy, které podporují jejich osobní aktivitu a napomáhají jim udržovat se v psychické a fyzické kondici. Co se dozvíte v úvodní přednášce?
" Jak dosáhnout zdravého životního stylu
" Jaké jsou zásady zdravého stravování
" Jak je to s počítáním hmotnosti
" Jaká jsou úskalí při snižování hmotnosti v seniorském věku
" Jak se zorientovat v údajích o kalorických hodnotách potravin
" Jaká je vhodná a přiměřená pohybová aktivita v seniorském věku

Přednáší Ing. Vlaďka Vacková

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
15:30

Arteterapie s Kristinou 3

Arteterapie s Kristinou 3 – workshop K. Dobrozemské. Pokračování minikurzu arteterapie.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Gavoro, přehlídka romské literatury

Slavnostní zahájení festivalu Gavoro, doprovázené krátkým zasvěcujícím úvodem do romské literatury a jazyka. Úvod bude doplněn o vstupy autorů a autorské čtení tří autorek – Ilony Ferkové, Renaty Berkyové a Evy Danišové. Moderují: Karolína Ryvolová a David Tišer.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Musée d'Orsay

MISTŘI UMĚNÍ VE SBÍRKÁCH EVROPSKÝCH GALERIÍ

Musée d'Orsay

Pařížské muzeum na břehu Seiny, umístěné v budově bývalého nádraží, obsahuje rozsáhlé sbírky světového umění, včetně unikátní kolekce impresionistů a jejich předchůdců i pokračovatelů. Představena budou díla Moneta, Maneta, van Gogha, Cézanna či Gauguina.

Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý30. 5.

Okénko
10:00

Gavoro, přehlídka romské literatury

Literární dílna pro začínající romské autory pod vedením Reného Nekudy. Nejlepší výsledky prací se budou číst na slavnostním zakončení programu Gavoro ve středu 31. 5. od 19:30 v Rock Café.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:00

Josef Žáček: Anticorps

ODPOLEDNÍ VYCHÁZKY (NEJEN) PRO SENIORY

Josef Žáček: Anticorps – Colloredo-Mansfeldský palác, Galerie hlavního města Prahy

V rámci exkurze bude představen Colloredo-Mansfeldský palác u Karlova mostu. V rámci prohlídkové trasy se seznámíme s rokokovými interiéry a se specifickou atmosférou paláce, který je v některých částech dochován v autentickém stavu. Navštívíme nejkrásnější, reprezentativní a dochovaný prostor, taneční sál, kde se nachází ojedinělá nástropní freska. Poté si přiblížíme malířskou tvorbu Josefa Žáčka, jeho velkoformátové obrazy seřazené do různě laděných cyklů, ve kterých hledá obecné a metaforické vyjádření svého postoje.

Provádí MgA. Eva Pejchalová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
16:00

Gavoro, přehlídka romské literatury

Ženy v romské literatuře

Diskuse a autorské čtení autorek – Ireny Eliášové, Ivety Kokyové, Judity Horváthové a Evy Danišové. Moderuje: Alena Scheinostová.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:00

Naprostí cizinci

Filmový klub Bio Senior
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

NAPROSTÍ CIZINCI / Perfetti sconosciuti
Itálie, 2016, Paolo Genovese, italsky s českými titulky, 93 min., od 12 let

Je dobrý nápad sdílet se svými nejbližšími obsah mobilního telefonu? Komediální drama o skupině přátel, kteří se o sobě během jediné večeře dozvědí víc než za celý dosavadní život.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Karel Čapek - Boží muka, 100. výročí

Společnost bratří Čapků uvádí…

30. 5. Karel Čapek – Boží muka, 100. výročí

Literární pásmo vytvořené ke stému výročí prvního knižního vydání prvního samostatného souboru povídek Karla Čapka.

Sám Karel Čapek považoval své povídky za detektivní, ale jak sám později poznamenal, kritika ani čtenáři to ve své době nepoznali. Ve skutečnosti představují Boží muka pro českou literaturu velmi odvážný krok, jejich autor zpochybňuje nadvládu materiálního vnímání světa. „Boží muka jsou boží zastavení, jež na křižovatkách znepokojují náš rozum a naši obraznost.“

Pořad ve spolupráci s Jiřím Pěšičkou připravila Alena Pěkná, členové SBČ.
Účinkují: Eliška Raiterová, Tomáš Blatný a Daniel Razím.

Pořad podpořilo Ministerstvo kultury (odd. literatury a knihoven) a městská část Praha 10.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Umělec - Život a dílo

UMĚNÍ SOUČASNOSTI
Cyklus přednášek, který nejen veřejnosti přiblíží momentální stav českého umění, umělců a galerií. Přednášky jsou určeny všem, kdo se začali v současném umění ztrácet. Po přednášce vždy následuje diskuze s dotazy z publika.

UMĚLEC – ŽIVOT A DÍLO

Další díl cyklu obsáhne téma živobytí umělců. Vysokých uměleckých škol je mnoho, žádné jisté místo ale po absolvování student nedostane, často se stane umělcem na volné noze. Bližší povídání o sociálním statutu umělců nabídne přednáška s umělcem a kurátorem Zbyňkem Baladránem, který je spoluautorem výzvy proti nulové mzdě.
http://vyzvaprotinulovemzde.blogspot.cz/

Po přednášce bude následovat diskuze vedená MgA. Kateřinou Bílkovou.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Ztracené město Z

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

ZTRACENÉ MĚSTO Z
USA, 2016, James Gray, anglicky s českými titulky, 140 min., od 12 let

V roce 1925 se legendární britský badatel Percy Fawcett vydal do amazonské džungle pátrat po bájné ztracené civilizaci. Na své poslední výpravě záhadně zmizel… Hrají Charlie Hunnam a Robert Pattinson.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

středa31. 5.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - květen 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na květen 2017! [docx, 26 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
16:00

Gavoro, přehlídka romské literatury

Slovenská romská literatura

Představení Romského literárního klubu z Bánské Bystrice a členů: Mariána Baloga, Zlatice Rusové a Evy Pleškové. Moderuje: Renáta Berkyová.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

O flamenku II.

Seznámení se styly, kořeny, trendy, osobnostmi i terminologií žánru flamenka doprovázené obrazovými i zvukovými ukázkami.

Jak dohromady funguje flamenkové trio – zpěv, kytara, tanec? Jakým způsobem se ve flamenku tvoří? Jak funguje princip improvizace? Přednáška Jany Drdácké, průkopnice flamenka v Čechách, lektorky a choreografky, navazuje na úvod o flamenku a rozebírá do větší hloubky konkrétní flamenkovou tvorbu, strukturu flamenkových tanců a specifika jednotlivých flamenkových stylů. Tyto principy a stylové rozdíly si vysvětlíme s pomocí video ukázek a konkrétních figur, které vám předvede sama lektorka. Flamenkové styly, tzv.palos, zasadíme do regionálních a historických souvislostí.

Přednáší Jana Drdácká, flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka, průkopnice flamenka v České republice. Své znalosti a zkušenosti nasbírala na četných stážích ve Španělsku a v USA. Od roku 2001 vede svou taneční školu v Praze. Spoluzaložila dvě hudebně-taneční formace, Arsa y Toma v roce 2000 a Flamenco Element v roce 2010. Je zároveň dramaturgyní vlastních projektů a spolupracuje s významnými španělskými umělci, v jejichž představeních hostuje.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Příběhy kanadských hor

KOLEM SVĚTA
cyklus cestovatelských přenášek

Uvádí Karel Wolf

www.kolemsveta.cz

Příběhy kanadských hor

V horách na západě Kanady strávila Martina Gebarovská téměř celý rok 2015 a během té doby se vyšplhala na desítky vrcholů hor, přeplavala několik jezer, některá i v zimě. Skočila ze zamrzlého vodopádu, v hlubokých lesích objevila ukryté horké prameny, kempovala pod kanadským Matterhornem, bydlela na samotě pod ledovcem. Na zahradě se potkávala s wapiti jeleny, a na horských toulkách s černými i grizzly medvědy, chytala lososy a zažila jedno neuvěřitelné zvířecí setkání.

Přednáší Martina Gebarovská

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Psi Páně

FILM A SPIRITUALITA SPECIÁL
ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí.
Uvádí P. ThLic. Ing. Petr Vacík SJ a Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
PSI PÁNĚ
ČR 2017, Jonáš Vacek, 70 min.
Kdo to jsou dominikáni a co tady v 21. století vůbec dělají? Jejich hlavním posláním je hlásat křesťanskou víru. A být s člověkem dnešní doby. Zajímá to ale ještě člověka dnešní doby? Co v dnešní době znamená oblékat dominikánské roucho? Řád bratří kazatelů, dominikáni, nejsou jen kapitolou z historie Římskokatolické církve. Je to stále aktivně fungující společenství bratří a sester. Prostřednictvím bratra Jindřicha poznáváme jejich každodenní práci a poslání.
Diskusi budou přítomni autoři snímku a mimo jiné členy dominikánského řádu i provinciál Benedikt Mohelník.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Program na duben

Květen 2017

Program na červen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Související stránky

Najít v knihovně
 • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
 • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
 • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
 • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

BookTube

Téma měsíce
BookTube

| en