Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Kontakty a kariéra


Ústřední knihovna – Akce

Program na říjen

Listopad 2018

Program na prosinec
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

čtvrtek1. 11.

Okénko
19:00

Tvář

SOUČASNÝ EVROPSKÝ FILM
TVÁŘ / Twarz, POLSKO 2018, 91 min., přístupný od 15 let.
Hlavní hrdina Tváře – maloměstský podivín a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svou holku, malé auto a svého psa. Pracuje na staveništi, kde má vyrůst nejvyšší socha Ježíše na světě. Když jej nečekaně zmrzačí tragická nehoda, obrátí se k němu oči celé země – Jacek se totiž stane prvním občanem Polska, který podstoupí transplantaci obličeje. Tragikomedie Tvář je odpoutaná, nekonvenční bajka o vnitřní síle a kráse, která virtuózně kloubí realismus, fantazijní prvky a černý humor. Renomovaná režisérka a scenáristka Malgorzata Szumowska (*1973) záměrně pracuje s rozvolněnou strukturou, jejíž nevyzpytatelnost ještě umocňuje rafinovanými hrátkami s ostřením. Výsledkem je nekompromisní, ale zároveň mimořádně zábavná studie krize identity, která umně přepíná z komisní frašky do jízlivého společenského komentáře, jehož tématy jsou mj. národní identita a boření sociálních tabu. Stříbrný medvěd – Velká cena poroty na Berlinale 2018.
Lektorský úvod Vladimíra Hendricha

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota3. 11.

Okénko
15:00

Princezna a dráček

BIO JUNIOR
Princezna a dráček / Princessa i drakon. Rusko 2018, Marina Nefedova, český dabing, 75 min.
Když se princezna Barborka toulá tajnými komnatami hradu, nalezne magickou knihu. Ta ji přenese do říše zázraků plné nových dobrodružství a zvláštních stvoření. Barborka se spřátelí s roztomilým dráčkem, se kterým se vydá najít kouzelné zrcadlo. Právě to ji může spojit s její dávno ztracenou maminkou, která princeznu i krále kdysi opustila. Barborka je odhodlaná zjistit pravdu o své minulosti a vyřešit záhady celého hradu.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
19:00

Nepřátelé

FILM A SPIRITUALITA SPECIÁL v rámci Svatováclavských slavností
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí.
Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Nepřátelé / Hostiles. USA 2017, Scott Cooper, anglicky s čes. tit., 134 min., od 15 let
Dvacáté století je na dohled a z odporu původních obyvatel Severní Ameriky vůči soustředěné genocidě bílých zbyly pouhé záchvěvy. Mezi Arizonou a Montanou se odehrává nebezpečná pouť nesourodé skupiny, které velí mlčenlivý kapitán americké armády s pověstí krutého indiánobijce (Christian Bale), plnící nenáviděný úkol – zajistit bezpečí na smrt nemocného šajenského náčelníka na jeho cestě do místa posledního spočinutí.
Snížené vstupné pro studenty a seniory 70 Kč
Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

pondělí5. 11.

Okénko
19:00

BlacKkKlansman

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
BlacKkKlansman. USA 2018, 134 min., přístupný od 12 let.
Ron Stallworth (John David Washington, syn Denzela Washingtona) je na počátku 70. let minulého století prvním Afroameričanem v policejním sboru v Colorado Springs. Vždy si přál být agentem v utajení a hned po svém nástupu na oddělení rozjíždí přes telefon infiltraci do místního Ku Klux Klanu. Při osobních setkáních s členy pak používá židovského kolegu Flipa (Adam Driver), který se stává Ronovým nastrčeným dvojníkem. Dohromady stvoří perfektní obraz zakomplexovaného rasisty, který to dotáhne až na šéfa místní buňky. Na základě skutečných událostí tak vzniká stylová a provokativní detektivní komedie, jež připomíná, že historie se vždycky opakuje. Jak bývá jeho zvykem, renomovaný režisér Spike Lee ve svém nejnovějším filmu nešetří vůbec nikoho. Velká cena na MFF v Cannes 2018.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý6. 11.

Okénko
16:00

Toman

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Toman. Česko – Slovensko 2018, Ondřej Trojan, 145 min., od 12 let
Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

České nebe

České nebe (film s přednáškou)
Pořádá: Akademie věd ČR
Věková skupina: střední školy, dospělá veřejnost
Téma: svět vědy

Letošní Týden vědy a techniky AV ČR nese podtitul Století české vědy. A jak všichni dobře víme, na poli vědy není většího Čecha, než je Jára Cimrman. Pojďme si jeho osobnost připomenout promítáním hry České nebe s následnou diskuzí s Jiřím Martínkem z Historického ústavu AV ČR. Svatý Václav, praotec Čech a Jan Amos Komenský jsou členy nebeské komise. Rozhodují o tom, kdo se dostane do nebe, a kdo ne. Když ale Komenský chce jako další členku komise prosadit Boženu Němcovou, dojde ke konfliktu. Přednáší RNDr. Jiří Martínek, Ph.D., Historický ústav AV ČR.

Rezervujte si místo na stránkách Týdne vědy a techniky AV ČR!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež, studenty.

Okénko
19:00

Vysockij. Aspoň, že jsem živ

FILMOVÝ KLUB SPECIÁL
Vysockij. Aspoň, že jsem živ / Vysockij. Spasibo, čto živoj. Rusko 2011, Pjotr Buslov, rusky s čes. tit., 128 min., od 16 let
Dramatický příběh inspirovaný skutečnými událostmi, který ukazuje pět dní života legendárního divadelního a filmového herce, řečníka a básníka Vladimíra Vysockého. Děj probíhá v létě 1979 během turné po Uzbekistánu, ve městě Buchara rok před předčasnou smrtí Vysockého. KGB v té době připravovala operaci na rázné ukončení kariéry národního oblíbence. Ten balancuje mezi životem a smrtí – došlo u něj k srdečnímu záchvatu a prožívá klinickou smrt. Osud rozhodl podle svého o životě neoblomného volnomyšlenkáře a jeho záludných pronásledovatelů.

Součástí projekce bude beseda se synem Vladimíra Vysockého a scénáristou filmu Nikitou Vysockým, který bude vyprávět o životě slavného otce a přečte několik jeho básní. Vystoupí také Milan Dvořák, překladatel a interpret písní Vysockého.

Vstup volný pro členy FK a čtenáře MKP

Projekce v rámci festivalu Nový ruský film, který probíhá ve dnech 5. – 11. listopadu v Praze.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa7. 11.

Okénko
19:30

Bo Hai & Kolem Mileny Jesenské

SOUČASNÝ ČESKÝ FILM
Program:
Bo Hai (ČR 2017, 26 min., mládeži přístupný)
Myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale vypadají jako Vietnamci. Film Bo Hai je o vztahu starší generace Vietnamců s jejich dětmi. Jejich rodiče se přestěhovali do České republiky a začali zde podnikat a rozhodli se obětovat celý svůj život, aby mohli finančně zajistit rodinu. Vietnamci, kteří se tady narodili nebo se sem přestěhovali ve velmi útlém věku, se zcela integrovali – vychovaly je české chůvy, vystudovali české školy, používají česká jména, ale zato přišli o své kulturní kořeny. Rodiče hovoří špatně česky, jejich děti zas špatně vietnamsky a často neumí ani psát nebo číst v řeči svých rodičů. Jak chcete předat kulturu, když nemáte společný jazyk? Autorský film Dužana Duonga získal Cenu za režii a Diváckou cenu na Famufestu 2017.
Besedu s režisérem po projekci moderuje Vladimír Hendrich

Kolem Mileny Jesenské (ČR 2018, 52 min., mládeži přístupný)
Píše se rok 1960. Jaroslava Vondráčková (Vanda Hybnerová) v samotě svého bytu sepisuje knihu o Mileně Jesenské a seznamuje nás s životem a dílem této dlouho opomíjené české novinářky. Vypráví její životní příběh z pohledu vrstevnice, spolupracovnice, ale také ženy do Jesenské zamilované. Pokouší se být objektivní, ale mnohdy se jí to nedaří. Minulost je ještě bolestivá a ne zcela zpracovaná… Režisérka Natálie Císařovská pomocí archivních dokumentů (fotografií, korespondence, článků, dobových ilustrací i filmových záběrů) a hraných rekonstrukcí představuje Milenu Jesenskou nikoli jako mramorovou ikonu, ale jako ženu z masa a kostí. Vyzdvihuje její občanskou odvahu a texty zejména z doby politické krize ve 30. letech 20. století, kdy se snažila čelit nástupu nacionalismu a nenávisti. Jedna z prvních překladatelek díla Franze Kafky byla mostem mezi židovstvím a křesťanstvím, mezi češstvím a němectvím: „Jsem samozřejmě Češka, ale především se snažím být slušným člověkem.“ Mnohé její myšlenky jsou velmi moderní a aktuální dodnes. Během války se Milena zapojuje s veškerou svou energií do protinacistického odboje – je zatčena, vězněna a nakonec umírá v 47 letech v koncentračním táboře Ravensbrück. V dubnu 1995 jeruzalémský památník holocaustu Jad Vašem udělil Jesenské cenu Spravedlivá mezi národy a v říjnu 1996 jí Václav Havel in memoriam propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy… Milena Jesenská byla dlouho známá hlavně jako adresátka Kafkových dopisů (Dopisy Mileně), přítelkyně a múza slavného spisovatele – to je ale jen zlomek jejího příběhu.
Hraný dokumentární portrét Natálie Císařovské je prvním pokusem zobrazit rozmanité aspekty charakteru této svébytné a nesmírně statečné ženy.
Besedu s režisérkou Natálií Císařovskou moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

pondělí12. 11.

Okénko
19:00

Jack staví dům

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Jack staví dům (The House That Jack Built, Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, 2018, 155 min., přístupný od 18 let)
Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. Navzdory jeho vysoké inteligenci se mu policie pomalu přibližuje, zatímco Jack stále víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný a ironický snímek s prvky hororu a thrilleru nás zavádí do USA 70. let. Nejnovější opus renomovaného Larse von Triera měl premiéru na MFF v Cannes. V hlavních rolích Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Riley Keough aj.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý13. 11.

Okénko
16:00

První člověk

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
První člověk / First Man. USA 2018, Damien Chazelle, anglicky s čes. tit., 135 min.
Oscarový režisér Damien Chazelle (Whiplash a La La Land) natočil příběh astronauta Neila Armstronga (Ryan Gosling), který 21. července 1969 jako první člověk stanul na povrchu Měsíce.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Na Chesilské pláži

FILMOVÝ KLUB MKP
Na Chesilské pláži / On Chesil Beach. Velká Británie 2017, Dominic Cooke, anglicky s čes. tit., 110 min., od 15 let
Je léto roku 1962 a Anglie bude ještě minimálně rok čekat na velké společenské změny: beatlemánii, sexuální revoluci a The Swinging Sixties. S hlavními hrdiny, dvacátníky Florence a Edwardem, se poprvé setkáváme během jejich svatebního dne. Novomanželé jsou ubytovaní ve staromódním hotelu v Dorsetu blízko Chesilské pláže. Když se pomalu začne blížit okamžik prvního manželského sexu, napětí se stupňuje a do pokoje se vkrádá trapnost. Po katastrofě prvního sexuálního pokusu následuje hádka a zásadní rozhovor na Chesilské pláži…
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa14. 11.

Okénko
19:00

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

FILMOVÝ KLUB SPECIÁL
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny / Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. USA – VB 2018, David Yates, anglicky s čes. titulky, od 12 let
Mocný černokněžník Gellert Grindelwald (Johnny Depp) byl s pomocí Mloka Scamandera (Eddie Redmayne) zajat Kouzelníckým kongresem USA. Grindelwald ale splnil svou hrozbu, že uteče z vazby, a začal shromažďovat své stoupence, z nichž většina vůbec nic netušila o jeho skutečných cílech: připravit vládu čistokrevných čarodějů nad všemi nemagickými bytostmi. Ve snaze zmařit Grindelwaldovy plány, Albus Brumbál (Jude Law) získá svého bývalého studenta Mloka Scamandera, který souhlasí s tím, že pomůže, aniž by si uvědomoval, jakému nebezpečí se tím vystavuje. Bitevní linie jsou vytyčeny a ve stále více znesvářeném světě čarodějů je podrobena zkoušce láska a loajalita, dokonce i mezi nejvěrnějšími přáteli a rodinou.
Vstup volný pro členy FK a čtenáře knihovny

TIP! ČTĚTE O SVĚTĚ HARRYHO POTTERA!

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, mládež.

sobota17. 11.

Okénko
15:00

Čarodějovy hodiny

BIO JUNIOR
Čarodějovy hodiny / The House with a Clock in Its Walls. USA 2018, Eli Roth, český dabing, 105 min.
Desetiletý chlapec Lewis se po smrti rodičů odstěhuje do panského sídla svého strýce Jonathana. Strýce i jeho sousedku si brzy oblíbí. V domě se však dějí podivné věci, strýček i jeho sousedka totiž ovládají kouzla. Lewis pomáhá svému kouzelnickému strýčkovi vypátrat hodiny, které by svou kouzelnou mocí mohly způsobit konec světa. Film je natočen podle klasického fantasy románu Johna Bellairse.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

3D PROJEKCE
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny / Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. USA – VB 2018, David Yates, český dabing, od 12 let
Mocný černokněžník Gellert Grindelwald (Johnny Depp) byl s pomocí Mloka Scamandera (Eddie Redmayne) zajat Kouzelníckým kongresem USA. Grindelwald ale splnil svou hrozbu, že uteče z vazby, a začal shromažďovat své stoupence, z nichž většina vůbec nic netušila o jeho skutečných cílech: připravit vládu čistokrevných čarodějů nad všemi nemagickými bytostmi. Ve snaze zmařit Grindelwaldovy plány, Albus Brumbál (Jude Law) získá svého bývalého studenta Mloka Scamandera, který souhlasí s tím, že pomůže, aniž by si uvědomoval, jakému nebezpečí se tím vystavuje. Bitevní linie jsou vytyčeny a ve stále více znesvářeném světě čarodějů je podrobena zkoušce láska a loajalita, dokonce i mezi nejvěrnějšími přáteli a rodinou.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 150,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, mládež.

pondělí19. 11.

Okénko
19:00

Climax

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Climax (FRANCIE 2018, 90 min., přístupný od 18 let)
Poslední noc v chatě uprostřed lesů v zimě 1996. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná párty. Na vinylech Daft Punk nebo Aphex Twin. A k tomu jedna velká nádoba sangrie, která na chvilku zmizela z očí… Drogový muzikál či snad taneční horor Climax získal v Cannes 2018 pověst nejlepšího snímku režiséra Gaspara Noeho, zvítězil v sekci Quinzaine des Réalisateurs a stal se jedním z největších překvapení celého festivalu. Zrození a smrt jsou mimořádné zážitky. Život je pomíjivé potěšení.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý20. 11.

Okénko
16:00

Po čem muži touží

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Po čem muži touží. Česko 2018, Rudolf Havlík, 95 min.
Charismatický cynik Karel Král (Jiří Langmajer), trochu šovinista a sarkastický sympaťák, na kterého ženy letí, je šéfredaktorem časopisu Playboy. Jednoho dne jeho nezávazný způsob života utrží hned několik ran. Dostane výpověď kvůli průšvihům a poklesu prodejnosti časopisu, bývalá manželka a dcera (Andrea Hoffmannová a Sara Sandeva) ho opět naštvou, neznámá žena mu nabourá auto a na jeho místo je dosazena pohledná mladá šéfredaktorka Leona (Táňa Pauhofová). Karel vyřeší problémy po chlapsku – společně s nejlepším kamarádem Čestmírem (Matěj Hádek) se opije a v dobrodružné noci si přeje, aby se stal ženou, protože „ženský to mají v životě mnohem jednodušší a on je na tom kvůli nim bídně.“ Ráno Karel zjistí, že následkem noční alkoholické „jízdy“ a zásahem vědmy Zoltany (Pavla Tomicová) se stal ženou (Anna Polívková). Ovšem pouze fyzicky. Karel se jako Karla musí vyrovnat nejen s novým vzhledem, ale hlavně se naučit fungovat v ženském těle a zjistit, zda to mají ženy opravdu snazší?
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Bohemian Rhapsody

FILMOVÝ KLUB MKP
Bohemian Rhapsody. USA 2018, Bryan Singer, Dexter Fletcher, anglicky s čes. tit.
Jediné co je pozoruhodnější, než jejich muzika je jeho příběh. Bohemian Rhapsody popisuje hudební dráhu i nekontrolovatelnou životní spirálu Freddie Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně Ústřední knihovny.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

středa21. 11.

Okénko
19:00

Sweet Country

FILM A SPIRITUALITA Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí.
Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Sweet Country. Austrálie 2017, Warwick Thornton, anglicky s čes. tit., 110 min., od 12 let
Domorodý chovatel dobytka Sam (Hamilton Morris) v sebeobraně zabije bělošského majitele stanice Harryho. Musí vše opustit a utéct i se svou těhotnou manželkou. Vydávají se drsnou a nádhernou krajinou do vnitrozemí. Seržant Fletcher (Bryan Brown) s pomocí domorodého stopaře Archieho (Gibson John) a místních vlastníků půdy, mezi nimiž je i Fred (Sam Neill), vede skupinu pronásledovatelů. Je posedlý dopadením Sama a snahou předat ho za vraždu k soudu. Sam se však v buši vyzná lépe než kdo jiný…

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota24. 11.

Okénko
18:00

Creed II

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Creed II. USA 2018, Steven Caple Jr., anglicky s čes. tit., od 12 let
Adonis Creed (Michael B. Jordan) je šampión lehké váhy, dostál odkazu svého otce a žije spokojený rodinný život. Jenže ve chvíli, kdy se objeví vyzyvatel v podobě syna Ivana Draga, který je zodpovědný za smrt Creedova otce, musí jít vše stranou. V druhém dílu spin-offu k Rockymu nejde jen o box, ale i o pomstu a návrat k úspěšnému čtvrtému dílu Rockyho, kromě Sylvestra Stalloneho se totiž ve filmu objeví i Dolph Lundgren.
Po projekci následuje debata s Jakubem Fürstem a s Vítem Zapletalem o kvalitách snímku.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí26. 11.

Okénko
19:00

Feral

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Feral (ČR 2018, 72 min., přístupný od 12 let)
Autorský dokumentární film Feral je putováním australskou buší ve stopách muže, který buduje své obydlí uprostřed lesa. Žije v současnosti zcela jiným způsobem života, než jaký by se dal předpokládat – je poustevníkem, Robinsonem kooperujícím s přírodou. Sám si zvolil život o samotě. V dobrém slova smyslu tedy naplňuje to, co se mnohdy módně označuje jako „alternativní způsob života“ – včetně odvrácené strany, kterou s sebou taková svoboda nese. Obsahem díla je hluboká, netradiční metafora lidského údělu a nalezení osobního smyslu života v meditaci, a to i v konfrontaci s existenciálním ztroskotáním „hlavního hrdiny“ – ovšem s nečekaně optimistickým až humorným vyzněním. Všude, kam přišel, budoval chrámy nebo komunitní kempy, kde hodlal se spřízněnými lidmi po vzoru budhistického kláštera žít, nikdy se mu ale nepodařilo projekt dokončit, nikdy nenašel dlouhodobého společníka. Postupně se odhaluje jeho charakter, smýšlení, původ – a smysl meditace v jeho pojetí. Tímto mužem je proslulý undergroundový hudebník, zpěvák a také signatář Charty 77 Karel „Charlie“ Soukup, kterého vláda jeho původní vlasti – zbolševizovaného Československa – kvůli jeho osobitě sarkastickým písním a názorům několikrát věznila; v roce 1982 po fyzickém i psychickém nátlaku StB odešel s rodinou do Alsaska ve Francii a na své venkovské usedlosti uspořádal čtyři koncerty československých exulantů „Setkání u Čárlího“. V roce 1988 přesídlil do Austrálie.

Režie, střih a kamera: Jiří Holba. Hudba: Koonda Holaa, Charlie Soukup. Besedu s režisérem moderuje V. Hendrich. Možná přijde také Charlie Soukup!

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý27. 11.

Okénko
16:00

Dívka v pavoučí síti

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Dívka v pavoučí síti / The Girl in the Spider's Web. USA 2018, Fede Alvarez, anglicky s čes. tit., od 15 let
Lisbeth Salanderová, kultovní postava a hlavní protagonistka slavné knižní série Milénium Stiega Larssona, se vrátí na plátno jako Dívka v pavoučí síti v první adaptaci nedávno vydaného úspěšného bestselleru Davida Lagercrantze. Držitelka Zlatého Glóbu Claire Foy, hvězda seriálu The Crown, hraje svéráznou ochránkyni práv v režii Fede Alvareze, známého průlomovým thrillerem Smrt ve tmě z roku 2016. Adaptace scénáře se ujali Steven Knight, Fede Alvarez & Jay Basu.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Robin Hood

ZMĚNA PROGRAMU FK speciál

Dne 27. 11. v 19.00 neuvedeme film Robin Hood z důvodu přesunutí české premiéry distributorem na leden 2019. Náhradou promítneme film Nebezpečná laskavost. Vstupenky vydané zdarma na legitimaci FK nebo čtenářský průkaz MKP zůstávají pro náhradní projekci v platnosti."

FILMOVÝ KLUB SPECIÁL
Robin Hood. USA 2018, Otto Bathurst, anglicky s čes. titulky, 117 min., od 12 let
Robin (Taron Egerton), válkou zocelený bojovník, se vrací z křižáckých výprav, aby společně s svým maurským přítelem Malým Johnem (Jamie Foxx) povstal proti zkorumpované anglické vládě v moderní vzrušující akční podívané plné zběsilých bojů, epické válečné choreografie i nadčasové romantiky.
Vstup volný pro členy FK a čtenáře MKP

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Vratislav Effenberger

Současný český film
Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka. ČR 2018, David Jařab
Dokumentární film s hranými prvky věnovaný Vratislavu Effenbergerovi (1923 – 1986), nejvýznamnější postavě českého poválečného surrealismu. Po projekci následuje debata s tvůrci a českými surrealisty.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nebezpečná laskavost

FILMOVÝ KLUB SPECIÁL
Nebezpečná laskavost / A Simple Favor. USA 2018, Paul Feig, anglicky s čes. titulky, 117 min., od 15 let
Stephanie (Anna Kendrick), matka a blogerka, se snaží odhalit pravdu o náhlém zmizení své nejlepší přítelkyně Emily (Blake Lively) z jejich městečka. Do napínavé hry plné nečekaných zvratů, tajemství, odhalení, černého humoru, vztahů, lásky, zrady, oddanosti, vraždy a odplaty se zaplete i Emilyin manžel Sean.
Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny, ostatní 80 Kč.

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Určené pro: dospělé.

středa28. 11.

Okénko
19:00

Miroslav Krobot: Sirup

DEJVICKÉ DIVADLO SLAVÍ 25 LET
Městská knihovna v Praze připravila ve spolupráci s Dejvickým divadlem cyklus projekcí televizních záznamů tři z legendárních inscenací, které už dnes nejsou na repertoáru divadla, ale zásadním způsobem vytvářely jeho profil.
Po sérii tří inscenací, které jsme uvedli na podzim loňského roku (Revizor, Oblomov a Černá díra) a v říjnu (Příběhy obyčejného šílenství) zakončíme přehlídku televizním záznamem autorské inscenace Miroslava Krobota Sirup s výtečným hereckým obsazením – Marek Daniel, Jaroslav Plesl / Pavel Šimčík, Simona Babčáková, Klára Melíšková, Martin Myšička, Lenka Krobotová /Jana Holcová.
Premiéru měla inscenace v Dejvickém divadle v roce 2002 a hrála se dvě sezóny.
Po projekci následuje beseda s režisérem Miroslavem Krobotem a herečkou Janou Holcovou

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

Program na říjen

Listopad 2018

Program na prosinec
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Související stránky

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en