Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Kontakty a kariéra


Hlavní stránka    Kontakty a kariéra    Rozhovory    O povolání "komiksáře" a ilustrátora s Vaškem Šlajchem

O povolání "komiksáře" a ilustrátora s Vaškem Šlajchem

foto

O povolání "komiksáře" a ilustrátora s Vaškem Šlajchem

Práci Vaška Šlajcha znají čtenáři knihovny například z obrázků ke 120. výročí knihovny. Vašek je také autorem knižních ilustrací a nejnověji si od něj můžete přečíst komiksový příběh ve sborníku Ještě jsme ve válce. Zeptejte se Vaška na jeho dosavadní práci i plány do budoucna. KDY? Pátek 18. května 2012 od 13.00 do 15.00 hodin.


Otázky a odpovědi

OTÁZKA:
Dobrý den, dá se tím uživit nebo máte ještě jiné zaměstnání? Náš trh je celkem malej, aby se na něm slušně uživil slušný spisovatel a myslím, že s komiksem je to horší. Může být komiksář (jestli se tomu tak říká) povolání? R.

Roman – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Pracuji jako výtvarník na volné noze, což znamená, že komiks mě živí tak ze čtvrtiny. Zbytek jsou ilustrace pro časopisy, knížky, obrázky do novin a podobně. V současné době neznám žádného českého umělce, který by se živil čistě a pouze komiksem. Podmínky tomu zkrátka nepřejí. V zahraničí ale existují komiksáři z povolání – tam je bohužel cena za stránku komiksu víc než trojnásobná.

Tak… Romanův dotaz vypadá na poslední otázku, takže povídání zakončujeme v materialistickém duchu :) Děkuji vám za vaše dotazy a budu se těšit na nějaké další setkání. Vašek

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 v  15:09

OTÁZKA:
Ahoj Vašku, když tu píšeš, že máš rád fantastiku, tak jakou knihu nejvíc?

jarka – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

"1984" i když to vlasntě není fantastika v pravém slova smyslu. Co se týče hardcore fantastiky, začínal jsem na Bradburym a taky vě mě zůstal do dneška. :)

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 v  15:00

OTÁZKA:
Ahoj, tady zase Jana. Zajímalo by mě, kdy a proč ses rozhodl, že budeš kreslit komiksy. Díky.

Jana – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

To přišlo nějak samo od sebe :) Ne, teď vážně… komiks je otevřené médium a mě vždycky bavilo vyprávět obrazem. Skutečnost, že se čtenář aktivně zapojí do mých obrázků tím, že si je sám v hlavně oživí a rozpohybuje, je vzrušující.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  14:54

OTÁZKA:
Ahoj Václave, jak dlouho trvá nakreslit komiks :-) ? Díky Jitka

Jitka D. – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Nakreslit komiks je práce neuvěřitelně časově náročná. Vezmu příklad: deset stran komiksu o Luboši Jednorožcovi z knihy "Ještě jsme ve válce" jsem kreslil 30 dní po 12 až 16 hodinách denně. Protože zároveň s komiksem vznikal i krátký animovaný filmeček, pracoval jsem na několik měsíců opravdu nonstop – čili žádné víkendy, atd… Kreslení komiksů není žádný "lážo plážo", ale stejně je to nádhera.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  14:48

OTÁZKA:
Nemáš chuť vytvořit nějakého vlastního výrazného komiksového hrdinu a udělat s ním album? Případně rovnou trilogii, jak je teď zvykem? :)

tomas – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Chuť by byla, jejé! A nápady by byly. Jé-jé! No jo… Budu s tím muset něco udělat. :)

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  14:39

OTÁZKA:
Ahoj Václave, moc zdravím:) Nedávno jsem byla ve Žďáře na výstavě vaší učitelky B. Šalamounové, tak jsm si říkala, jestli nechystáš i ty něco na Moravě, nejlépe na Vysočině? A pokud ne na Moravě, tak aspoň v Čechách?

Lenka Šmardová – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Ahoj Lenko ;-) , samostatná výstava teď nebude, ale v Kostelci se plánuje "Třináct komnat českého komiksu" a myslím, že půjde o pěknou záležitost.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  14:37

OTÁZKA:
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaký literární žánr preferujete a jaké knihy jtse v poslední době četl. Díky

Scaramouche – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Co se týče literatury, rád si přečtu cokoli a nepreferuji nějaké přísně vybrané žánry. Z posledních věcí, které mě zaujaly, bych jmenoval Škvoreckého "Zbabělce" (fakt výborná kniha, téměž "zásadní"), "Člověk Bestie" od Zoly a za velkou laskominu považuju souborné vydání Lovecrafta. Celkem mě zklamal Hosseiniho "Lovec draků".

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  14:34

OTÁZKA:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde ke svým komiksům berete inspiraci. Nepřemýšlel jste o knižní ilustraci, popř. kterou knihu byste rád ilustroval. Taky by mě zajímalo, které autory současné české a světové komiksové scény byste mi doporučil… Díky za odpověď a ať se daří.

Pepin – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Inspiraci člověk čerpá (vědomě i podvědomě) opravdu odevšud. Nedá se říct, že mým inspiračním zdrojem je jedna kniha nebo sto obrazů. Inspirační zdroj je všechno, co kdy člověk zažil, viděl, ochutnal nebo procítil.

Knižní ilustraci se věnuji, kdykoli se naskytne příležitost a ohromě mě taková práce baví. Velmi rád bych jednou ilustroval Mistra a Markétku od Bulgakova, Orwellovu Farmu zvířat nebo třeba Lovecraftovy povídky (to se mi ale nejspíš nepoštěstí, protože vyšly nedávno v souborném vydání výtečně zpracované Františkem Štormem).

Česká komiksová scéna je opravdu zajímavá a skýtá celou řadu vynikajících autorů, nebudu jmenovat všechny, ale dost mě baví práce Karla Jerieho nebo Jiřího Gruse – jeho novou dobrodužnou knížku ze šumavských hvozdů jsem sice ještě nečetl, ale už podle ukázek mám pocit, že je zaděláno na velikou bombu.

Ze světových pak doporučuji "Calvina a Hobbese", pokud se chcete zasmát. "Flafíka", pokud se chcete rozněžnit. "TOP 10", pokud se chcete pobavit. Z těžšího soudku pak Mooreovy pecky" Z Pekla", "Watchmen"," V jako Vendeta". A pokud si chcete přečíst něco, po čem vám bude ještě týden tak trochu úzko, tak doporučuji "Sametovou rukavici odlitou ze železa" od Clowese nebo "Černou díru" od Burnse. Daniel Clowes je pak můj nejoblíbenější nezávislý autor.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  14:25

OTÁZKA:
Chystate nejaky comicbook? Jestli ne, uvazoval jste uz o necem takovem? V jakem zanru se pohybujete nejradeji? Diky

OGR – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

O komiksbooku byla řeč výše. Obecně mám hodně rád fantastiku všeho druhu – komiks je myslím médium pro fantasmagórie jako stvořené.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  14:03

OTÁZKA:
Ahoj Vašku, zajímalo by mě jakou technikou v poslední době kreslíš. V "Ještě jsme ve válce" a i třeba u komiksů z Aarghu vidím kombinaci vodových barev a snad i pastelů, křídy – je to tak? Jak si se k tomuhle originálnímu stylu dopracoval? Vím, že jsi začínal černobílou perovkou… Hodně zdaru do další práce!

Michal – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Je to tak – první komiksové pokusy jsem začínal kreslit perem a tuší, protože mi taková technika připadala nejpřirozenější. Postupem času jsem ale zkoušel experimentovat a vrátil jsem se k pastelové technice, se kterou jsem koketoval někdy v pubertě. Hledání vhodného papíru, správného nářadí, tvrdosti tužek… to je jedno nekonečný dobrodružství. Přiznávám, že jsem trochu ulítlej na papíry, takže často nakupuju nové značky a druhy … A vždycky tu expedici za novým papírem beru jako svátek.

Teď tedy většinou kombinuju pastel, tužku s počítačovou postprodukcí – touto technikou byl dělaný komiks z knížky Ještě jsme ve válce. Druhá má oblíbená technika je tužka s počítačovým inkováním a kolorováním (má blíže k vodovkám a perokresbě) – tak byl zase dělaný Příběh Pražské bible.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:54

OTÁZKA:
Plánuješ nějaký vlastní větší komix?

Petr – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Ještě zhruba před půl rokem byla v plánu větší komiksová kniha, na kterou jsem se opravdu těšil. Nakonec z realizace sešlo, což se v nakladatelsko-autorských kruzích stává zcela běžně. Momentálně dělám na projektech, které komiksu přímo netýkají. Delší komiks zůstává spíš hudbou budoucnosti.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:33

OTÁZKA:
Kreslíš si ještě pro radost nebo už na to není čas/chuť?

Petr – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Jen tak pro sebe (tzn. úplně bez účelu) už moc nekreslím. Ale věřím v heslo "čím ses zkazil, tím se naprav" – takže když jsem opravdu h_o_d_n_ ě přepracovaný, vezmu skicák a začnu čmárat. Říkám tomu Vyprošťovací kresba. Jinak ale kreslím i pro neziskové projekty nebo fanziny, takže kreslení čistě "pro radost" si stále užívám až až.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:22

OTÁZKA:
Dobrý den, kdo je Vaší inspirací? Čí komiksy jste si četl rád? Měl jste rád Rychlé šípy? Díky. Andrea.

Andy – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Pamatuju si, že v dětství bylo obtížné se k nějakým komiksům došátrat. Když se mi pak dostali do ruky souborní Šípáci, byl to pro mě svátek… a ten polorozpadlý paperback s utrženou obálkou jsem choval téměř v posvátné úctě. To napětí, když Rychlonožka ztratil zimní čepici!

Navíc jsem vyrůstal ve zlaté éře Čtyřlístku, takže Bobíkovy buchty se na mě taky celkem solidně podepsaly. Pozdější Kometa se sháněla špatně, zachycoval jsem jen fragmenty dlouhých seriálů (u kterých jsem často netušil o čem vůbec jsou) a tím jsem si jitřil fantazii. Z komiksářů mého dětství si pak nejvýrazněji pamatuji Libora Páva – kterého jsem znal z Komety i z Ábíčka a jeho věci se mi líbí dodnes.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:17

OTÁZKA:
Ahoj Václave, těšíš se na konec světa? Připravuješ se? A máš nějakou představu, jak lidstvo jedno skončí, pokud to letos nevyjde? Katka

Katastrofa – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

No těším se jak blázen. Prej je v plánu déšť žab a i další efekty mají bejt vysokorozpočtový.

Ale vzhledem k tomu, že ve svým věku pamatuju už minimálně tři konce světa, který vždycky shodou okolností ňák nevyšly, tak myslím, že to neklapne ani tentokrát. A tak lidstvo zase skončí přejedené vanilkovýma rohlíčkama, jako každej rok.

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:13

OTÁZKA:
Košile nebo trika?

Mirek – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

K téhle otázce by se hodila odpověď v duchu nějakého východního moudrosloví. Nepadá mě však nic dostatečně hlubokého, takže bych to viděl na "trika". Ne, vlastně "košile"…

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:10

OTÁZKA:
Dobrý den, pane kreslíři, často člověk naráží na klasickou literaturu, která byla předělaná na komiks. Myslíte si, že je to vhodné, takhle zjednodušovat povinnou četbu? Je jasné, že takový Hamlet bude pro děti zajímavější než originál, ale nepřijdou ty děti o něco. Netvrdím, že je to Vaše práce, ale zajímá mě Váš názor. Děkuji moc. M. Jabloňová

Jablůňka – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Komiks je (stejně jako film) médium schopné nést jakýkoli obsah, záleží pouze na kvalitě konkrétního zpracování. Rozhodně bych nezavrhoval komiksové adaptace čehokoli… Faktem totiž zůstává, že dobrá adaptace může zpracovaný materiál obohatit, rozvinout nebo posunout. U vámi zmiňovaného Shakespeara si dokážu představit výtečné komiksové pošušňání, stejně jako bezkrevnou a nudnou hudlařinu, která originálu nesahá ani k ponožkám.

Pokud pak máte na mysli konkrétní edici "Manga Shakespeare", tu posuzovat nemohu, neviděl jsem jí. Česká média se toho chytla, protože převedení dramatické klasiky do komiksu může na určitou část veřejnosti působit skandálně. Mně osobně tahle konkrétní řada nepřipadá nějak důležitá (nebo zásadní) a ani bych po takových knížkách nesáhl. Nezajímá mě především jejich výtvarné zpracování. Ale až jednou vyjde Hamlet kreslený od Simona Bisleyho, tak si ho určitě přečtu :)

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:08

OTÁZKA:
Ahoj Vašku, budeš letos na Světě knihy? Prý tam budou čeští komiksáři, přidáš se?

Ave – neregistrovaný uživatel

ODPOVĚĎ:

Předem Ahoj nebo Dobrý den všem dotazujícím…

Na Světě knihy určutě budu. V neděli od 10 do 13 hodin se v pravém křídle bude konat komiksový workshop, který povedu. Tímto srdečně zvu všechny, kteří si chtějí "zapatlat".

otázka byla zodpovězena 18. 05. 2012 ve  13:02


Související stránky

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en