Vybíráme pro vás
Idiom Mateje Kréna, foto Gabriel Urbánek
16. 1. 2023, WEBREDAKTOR

O sloupu knih, který se nachází ve foyer budovy Ústřední knihovny na Mariánském náměstí, se v poslední době poměrně hovoří v souvislosti s davy turistů, kteří si k němu přichází udělat selfie.

Ne každý ale ví, že se jedená o tzv. Idiom, umělecké dílo, které je tu s námi už 25 let. Idiom je od roku 1998 umístěn tzv. Idiom, sloup z 8000 knih. Autorem Idiomu, který je nazýván také „sloup vědění“, je slovenský výtvarník Matej Krén. Knižní Idiom se za 25 let svého „života“ stal nedílnou součástí dvorany Ústřední knihovny a přitahuje do ní nejen turisty, ale i Pražany. Dostal se dokonce do průvodce Lonely Planet a na obálku vědeckého časopisu Science.

Nekonečnost vědění

Idiom má symbolizovat nekonečnost vědění. Tohoto pocitu dosáhnete, podíváte-li se dovnitř speciálním otvorem, který se ve sloupu vytvořeném z knih s pevnou vazbou nachází.

To znamená nestačí jen přijít a podívat se na něj zvenku. Musíte se kouknout dovnitř, protože jsou tam dvě zrcadla – jedno nahoře a jedno dole. Budí to dojem nekonečna, popisuje mluvčí naší knihovny Lenka Hanzlíková. Nedoporučuji to ale těm, kdo trpí mořskou nemocí, doplňuje.
Zdroj: Blesk.cz

Foto Idiomu Gabriel Urbánek. Fotografování či filmování Idiomu je možné pouze pro vlastní potřebu a bez použití stativu.

Matej Krén

Matej Krén je celosvětově známý slovenský umělec. Narodil se 20. dubna 1958 v Trenčíně a je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě a Akademie výtvarných umění v Praze. Ve svém díle používá knihu jako stavební materiál, ze kterého dále vytváří své sochařské objekty a prostorové instalace. Kniha mu jako základní stavební prvek vyhovuje, protože se jedná o objekt mnohovýznamný, který skýtá mnoho asociací a je uložen v podvědomí lidí. Jeho dílo se zabývá problémy ležícími za hranicí knihy, ale kniha mu poskytuje výrazovou metaforu, aby mohl tyto problémy zpodobnit. Matej Krén z knih vytváří objekty či instalace, do kterých se dá vstoupit, nebo prostorové situace, které vás ovlivní. Umělec s divákem komunikuje, a instalace, které vytváří, umožní zažít vše na vlastní kůži.

www.matejkren.cz

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z článků a reportáží o Idiomu za poslední dobu.