Vybíráme pro vás
21. 5. 2021, WEBREDAKTOR

Spolek Komba a Městská knihovna v Praze vás srdečně zvou na výstavu Ireny Vodákové Všichni jsme Afričanky.

Výstava v Ústřední knihovně

Výstavu fotografií, které autorka pořídila během posledních ročníků festivalu Tvůrčí Afrika, můžete navštívit v Ústřední knihovně od úterý 25. května 2021, kdy slavíme Mezinárodní den Afriky. Až si půjdete třeba v Den Afriky 25. května půjčit nějakou pěknou knížku od autorů a autorek z Afriky či diaspory, potkáte v Ústřední knihovně „Afričanky“ ve fotografiích Ireny Vodákové. Název výstavy se zatím tváří záhadně a ponouká k zamyšlení… Rozuzlení však přijde již brzy. Výstava potrvá v prostorách Ústřední knihovny nejméně měsíc. Těšíme se na vás.

Koncem září, ve dnech 20. – 26. 9. 2021, na výstavu naváže divadelně-literární program 17. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika, který podporují Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Ministerstvo kultury, Francouzský institut v Praze.

  • Při vstupu do knihovny, důsledně dodržujte pravidlo tří R:
  • Do poboček vstupujte pouze se zakrytým nosem a ústy respirátorem FFP2.
  • Při vstupu si dezinfikujte ruce připravenou dezinfekcí.
  • Dodržujte mezi sebou dvoumetrové rozestupy, a to i v případě čekání před knihovnou.
  • Dbejte pokynů knihovnic a knihovníků.

Mohlo by vás zajímat

V souvislosti s výstavou Všichni jsme Afričanky jsme pro vás připravili pro inspiraci tyto tipy ke čtení:

Festival Tvůrčí Afrika

Festival (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani provází české zájemce od roku 2001 krajinou moderních afrických divadel a dramaturgií. Každoročně představuje v České republice autory a autorky z afrického kontinentu, evropské diaspory či z Karibiku, překládá jejich hry do češtiny a inscenuje je. Zve také divadelní či taneční inscenace ze zahraničí a upozorňuje na tematickou tvorbu tuzemských tvůrců. Od roku 2017 pak pořádá na náměstí Václava Havla slavnost Benso.

Ze všech těchto nezapomenutelných uměleckých a lidských setkání vám nyní nabízíme alespoň malou ochutnávku v podobě fotografií Ireny Vodákové s názvem Všichni jsme Afričanky. Tato výstava vznikla ve spolupráci spolku Komba s Praha město literatury Městské knihovny v Praze.

A ve dnech 20. – 26. září 2021 se s vámi těšíme na viděnou během již 17. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika, který je podporován Hlavním městem Prahou, Státním fondem kultury, Ministerstvem kultury a Francouzským institutem. http://tvurci-afrika.simplesite.com/

Irena Vodáková

Irena Vodáková je fotografka na volné noze. S kulturními festivaly Nad Prahou půlměsíc a Tvůrčí Afrika začala spolupracovat v roce 2010, a od té doby je jejich souputnicí. Fotografuje ráda dokument, ale i divadelní představení a jejich vznik. V roce 2000 začala spolupracovat s Divadlem v Dlouhé a také se nalodila na loď Divadla bratří Formanů, se kterým plavbou životem zažívá různorodá divadelní dobrodružství. Velkou radost jí v posledních letech udělala například spolupráce s Janem Balejem, kdy dokumentovala natáčení jeho nejnovějšího animovaného filmu Barevný sen nebo fotografování portrétů pro nakladatelství Triáda a její řadu Hlasy. Také se účastní výstav tvůrců a přátel Divadla bratří Formanů zvaných Imaginárium.