Vybíráme pro vás
9. 11. 2021, WEBREDAKTOR

Co spojuje pobočku Korunní a Jaroslava Foglara? Mohlo by se zdát, že ne mnoho, skutečnost je ale jiná. Nejsou to jen dějinné souvislosti, ale také aktuální odkazy, které můžete v místě objevit.

Jaroslav Foglar se narodil v roce 1907 v Praze na Novém Městě, v roce 1914 se po smrti otce a kratší době strávené v Ústí nad Labem a Poděbradech rodina přestěhovala zpět do Prahy do ulice Korunní. A zde se začíná psát společná historie s naší pobočkou ve stejné ulici.

Lavička a další spojitosti

Nedávno byla přímo před budovou knihovny odhalena lavička Jaroslava Foglara, jejíž realizaci má na starosti Skautská nadace Jaroslava Foglara. Lavička s názvem Tajemná Řásnovka podle stejnojmenné Foglarovy knihy je vyřezaná ze dřeva s tichomořskými motivy, které připomínají románovou stolní hru Fan-tan.

Lavičku odhaloval ředitel knihovny Tomáš Řehák společně se zástupcem Skautské nadace Romanem Šantorou. Slavnostnímu okamžiku byla přítomna také ilustrátorka knihy Tajemná Řásnovka Barbora Kyšková a množství diváků. Knihu vydanou v roce 2020 si můžete půjčit v naší knihovně. V jejím obsahu se mimo jiné dočtete o tajemné rýze ve zdi, která se shodou okolností nachází právě v blízkosti pobočky knihovny.

Nejen lavička je ale tím, co spojuje Jaroslava Foglara s Korunní. Tip! Vystoupejte do prvního patra pobočky Korunní a čeká vás odměna. Jaká? Od 18. listopadu do 30. listopadu 2021 tam najdete výstavu zvětšených ilustrací z nového vydání Tajemné Řásnovky. Připravujeme také Poličku Jaroslava Foglara, která vám nabídne autorovy knihy i odborné publikace o něm. Odkaz „Jestřába“ je tak prodchnut místy, která Foglar v dětství navštěvoval.

Text: Jana Baierová, Oddělení komunikace

Mohlo by vás zajímat

Jak se do pobočky Korunní dostanete? Knihovna je v těsné blízkosti Vinohradské vodárny u stanic tramvají č. 10 a 16. Nejbližší stanicí metra je „Náměstí Jiřího z Poděbrad“ (linka A).