Vybíráme pro vás
10. 11. 2021, WEBREDAKTOR

Nový prostor v Ústřední knihovně hostí pozoruhodnou inscenaci staré barokní hry o stvoření světa a narození Ježíše ožívají v nové současné inscenaci. Představení se hraje od konce listopadu až do konce prosince.

O představní

Divadelní projekt připravil spolek Loutky v nemocnici pro prostor divadla Říše loutek v Žatecké ulici. Inscenace provede diváky biblickými příběhy od stvoření světa přes narození Ježíška až k návštěvě pastýřů, putování tří králů a nakonec společně dorazíme do Vánoc, do těch letošních, pod stromek, kde je stále ještě ukryt betlém, kde najdeme jejich skutečný smysl, který se odráží v barevných vitrážích slavnostně nazdobených kostelů a v oknech našich obýváků.

Divadlo se stane vesmírem, ve kterém se proplete minulost se současností do radostného těšení právě na ty letošní Vánoce, ať jsou pro nás stejné jako každý rok, anebo jsou letos v lecčem jiné a víc než kdy jindy si vážíme možnosti setkat se se svými blízkými na štědrý večer.

Výtvarná Inscenace kombinuje klasické velké marionety, loutky javajkového typu, velké loutky se spodovým vedením i originální maňásky s hereckou akcí. Představením se line živá hudba a zpěv tradičních koled i původních vánočních písní.

režie: Marka Míková
návrhy loutky a scéna: Iva Ščerbáková
výroba loutek: Václav Krčál
kostýmy loutek: Marcela Krčálová
hudba a texty: Marka Míková a Jiří Hodina
produkce: Jakub Matějka

Cesta do Vánoc je novou inscenací souboru Loutek v nemocnici a Centra českého loutkářství. Na představení společně s kmenovými členy souboru spolupracují i další loutkáři z řad studentů a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze.

Soubor Loutky v nemocnici již 16 let prostřednictvím loutkových představení pomáhá hospitalizovaným dětem, aby se zase smály. Ročně realizuje téměř tisíc návštěv malých marodů v nemocnicích a léčebnách po celé republice. Představení je určeno rodinnému publiku a je věnováno dětem, které byli nebo jsou hospitalizovány ve zdravotnických zařízeních a jejich blízkým.

Termíny jednotlivých představení

Vstupné 240 kč. Snížené vstupné 100 Kč pro děti do 18. let. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu. Na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují. Po kliknutí na jednotlivý termín si můžete koupit vstupenky online.

Divadlo Říše loutek

Od 1. září 2021 se zcela unikátní divadelní prostor Říše loutek stal opět nedílnou součástí Městské knihovny v Praze. Architekt Jan Roith ho navrhl ve stylu art deco s velkoryse řešeným zákulisím a scénou vybavenou moderním technickým zařízením, které funguje dodnes. Divadlo se pod vedením sochaře Vojtěcha Suchardy a jeho manželky, kteří mu vtiskli výraznou uměleckou tvář, brzy stalo reprezentativní městskou loutkovou scénou a nejmodernějším loutkovým divadlem na světě. Soubor tu hraje pro děti už 100 let a nyní se znovu vrací „pod křídla“ Městské knihovny v Praze. Návštěvníci se mohou od září těšit nejen na víkendová představení souboru Říše loutek pro děti, ale i na loutkové workshopy a tvůrčí dílny, hostující loutková divadla, literární pořady, apod.

Více o Říši loutek na www.riseloutek.cz

Podmínky pro návštěvníky akcí

Návštěvníci kulturních a vzdělávacích akcí musí splňovat podmínky dle aktuálně platného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Podrobnosti čtěte na www.mlp.cz/podminkyucasti.