Vybíráme pro vás
29. 4. 2022, WEBREDAKTOR

Letos si připomeneme výročí osmdesáti let, která uplynula od vojenské operace Anthropoid, během níž československý odboj odstranil Reinharda Heydricha. Připravili jsme výběr několika akcí s touto tematikou.

Operace Anthropoid na Proseku

Kde: Prosek
Kdy: 3.5.2022 | 17:00

Beseda s historikem, badatelem a publicistou Vlastislavem Janíkem o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V květnu si připomeneme již 80.výročí jednoho z největších činů protinacistického odboje za druhé světové války u nás. Pozor! Je třeba si předem rezervovat místo telefonicky na čísle +420 770 130 254 nebo pomocí e-mailu na adrese prosek@mlp.cz.

VÍCE ZDE >>>

Knihovna paměti: operace Anthropoid

Kde: Ústřední knihovna
Kdy: 19.5.2022 | 17:15 – 19:00

Přijďte prozkoumat, co se v knihovně české paměti za tu dobu uložilo. Jaké filmy a romány s tímto tématem pracují? Jak je ovlivnila doba jejich vzniku? Co o operaci Anthropoid říká současná věda a jak o něm učit ve škole? Zveme na setkání s odborníky a odbornicemi, kteří se tomuto tématu věnují. Najdete mezi regály plnými knih cestu ke klíčovým centrům české paměti? Vstupte do knihovny a nahlédněte do dílny badatelů a badatelek, kteří se do hloubky věnují vztahu české společnosti k dějinám. Zúčastněte se neobvyklého formátu diskuse, ve kterém se budete moci blíže setkat s vystupujícími hosty.

VÍCE ZDE >>>

Operace Anthropoid ve Velkém mlýně

Kde: Velký mlýn
Kdy: 27.5.2022 | 14:00 – 18:00

Československý odboj tuto válečnou akci provedl v tzv. libeňské zatáčce, která se dnes nachází na území dnešní Prahy 8. Hlavní proud vzpomínkových akcí proto bude probíhat právě zde. Oficiální zahájení proběhne u památníku Operace Anthropoid a pokračovat bude odpoledním programem. Součástí programu bude také naše knihovna, která nabídne tematickou křížovku, plackovač s možností vytvořit si tematickou placku nebo výběr knih. Se vším přijede bibliobus Oskar, který bude u Velkého mlýna parkovat v pátek 27. 5. 2022 od 14:00 do 18:00 hodin.

Objekt Velkého mlýna je ale s knihovnou spojen i jinak. V rámci projektu Zastavení ve mlýně se počítá se zřízením nové pobočky právě ve Velkém mlýně. Návštěvníci akce se budou moci podívat do zatím nerekonstruovaných prostor, poslechnout si, jaké jsou plány a nechat vzkaz, jak by si knihovnu ve mlýně představovali. Otevřeno bude v pátek od 14:00 do 18:00 hodin, v sobotu od 10:00 do 17:00 hodin.

VÍCE ZDE >>>

Operace Anthropoid pro seniory

Kde: Ústřední knihovna – Klubovna
Kdy: 13.6.2022 | 15:30

Drama parašutistů, kteří v květnu 1942 provedli atentát na Heydricha – to je téma napínavého dokumentárního pořadu, který vypráví o hrdinské kapitole dějin českého odboje proti nacistům. Kapitole, o níž se v minulosti víc mlčelo než mluvilo. Pořad připravil a přednáší Jiří Brož. Vstup volný do naplnění kapacity Klubovny.

VÍCE ZDE >>>

Mohlo by vás zajímat

Ilustrační obrázek – Wikimedia Commons