Vybíráme
31. 8. 2023, WEBREDAKTOR

Letos opět proběhnou oblíbené sousedské slavnosti Zažít město jinak. Těšit se můžete na pestrý kulturní a komunitní program, který se bude konat v blízkosti našich poboček.

Zažít město jinak

Zažít město jinak jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím.

Proč se konají? Abychom jako obyvatelé měst vystoupili ze stereotypu vnímání veřejného prostoru a uvědomili si jeho hodnotu. Na slavnostech dostanou hlavní prostor místní obyvatelé, jejich nápady, um, dílny, hry, ale také místní podniky a organizace, kapely, divadelní soubory apod. Vstup na všechny akce poboček v rámci Zažít město jinak je zdarma.

https://zazitmestojinak.cz/

Město jinak v blízkosti poboček knihovny

Zažít město jinak v Krči

Kde: Krč
Kdy: 14. 9. 2023 | 12:00 – 18:00
Co se bude dít v Krči v rámci akce Zažít město jinak od 12:00 do 18:00? V pobočce se budou promítat dobové historické fotografie z této lokality. Pro děti (případně i rodiče) je připravena soutěž Knihovnou po modré šňůrce, v níž budou děti čekat různé úkoly. Modrý pavilon, kde knihovna sídlí, přímo vybízí k nalezení modré cestičky mezi knihami s odměnou na konci. Výměna dětských knih umožní obměnu knihovničky. Máte doma dětské knihy, které už vaše děti nečtou nebo z nich vyrostly? Pokud jsou čisté v dobrém stavu, můžete je v knihovně vyměnit za jiné. Pro dosud nezaregistrované dospělé návštěvníky nabízíme k vyzkoušení knihovnu na dva měsíce zdarma.

Zažít město jinak v Domě čtení

Kde: Dům čtení
Kdy: 16. 9. 2023 | 10:00 – 16:00
Přijďte podruhé zažít Dům čtení jinak! Užijme si společně den plný hudby, poezie nebo vytváření autorského komiksu! Nejzajímavější z nich budou představeny v rámci dalšího programu knihovny.

Zažít město jinak na Jezerce

Kde: Jezerka
Kdy: 16. 9. 2023 | 09:00 – 18:00
Pobočka Jezerka přichystala spolu se spolkem Zažít Michli báječné odpoleden v rámci Zažít město jinak. Souběžně budou probíhat akce na Adamovské ulici a v prostorách knihovny Jezerka. hodin. Můžete se těšit na divadelní představení, workshop malování, workshop bojových umění a různá taneční vystoupení.

Zažít město jinak na Korunní

Kde: Korunní
Kdy: 16. 9. 2023 | 9:00 – 13:00
Korunní třídu na Královských Vinohradech zdobí téměř 95letá dáma, budova Městské knihovny v Praze. Chcete se dozvědět něco o její historii i současnosti? Račte vstoupit. Pro děti bude po celou dobu připraven workshop výroby vlastního exlibris.

Zažít město jinak na Ládví

Kde: Ládví
Kdy: 16. 9. 2023 | 09:00 – 13:00
Pobočka Ládví si připravila výrobu květin a listů z krepového papíru a starých novin, kterými pak děti ozdobí hlavní vchod naší knihovny. Za účast dostanou děti drobnou odměnu a razítko do kartičky. Druhé razítko a drobnou odměnu pak děti získají za splnění úkolu v Komunitním centru Hrubého, kde pro ně bude připravená opičí dráha nebo další výtvarná činnost.

Zažít město jinak v Lužinách a Stodůlkách

Kde: Lužiny, Stodůlky, Herčíkova ulice, Komunitní zahrada Prokopka
Kdy: 16. 9. 2023 | 14:00 – 18:00
Pobočky Lužiny a Stodůlky si pro návštěvníky přichystaly stánek s několika různými aktivitami na téma „příroda“ (čtení, hry, omalovánky, poznávání rostlin apod.). Těšit se také můžete na divadelní představení pro nejmenší děti O Šípkové Růžence.

Zažít město jinak na Novodvorské

Kde: Novodvorská, Jílovská ulice
Kdy: 16. 9. 2023 | 11:00 – 16:00
Pobočka Novodvorská se opět zapojí do akce Zažít město jinak v ulici Jílovská od 11:00 do 16:00 hodin. A protože do každé knížky patří záložka – na programu bude tvorba záložek. Máme papír, máme pastelky, tak si k nám přijďte vyrobit svou vlastní originální záložku. Dále nabízíme knižní kvíz – Rádi čtete? Vyznáte se v knížkách? Tak pro vás je tu náš literární knižní kvíz. Zkuste štěstí a zjistěte jak velký knihomol jste. Někdy se do knihovny dostanou knihy, které jejich majitel už nechce. A pro tyto knížky budeme hledat nový domov. Přijďte a najděte těmto knihám nový domov a kamarády ve své knihovničce.

Zažít město jinak na Petřinách

Kde: Petřiny, Brunclíkova ulice
Kdy: 16. 9. 2023 | 10:00 – 18:00
Přijďte se společně těšit na brzké otevření nové pobočky na Petřinách. Na sousedském setkání Zažít Petřiny jinak představíme chystaný program s místními spolky a dalšími zajímavými partnery. Dopoledne se můžete v našem Bibliobusu Oskar zaregistrovat, půjčit si knížku, zahrát si deskovu hru a nebo se zúčastnit našeho šachového kroužku pro děti. Na programu bude trénování paměti s Právě teď, pohádku dětem bude předčítat Pohádková babička v rámci mezigeneračního setkávání a nebude chybět také plackovač. Téměř celý den budeme také pořádat bazar knih.

Zažít město jinak ve Školské

Kde: Školská, Ve Smečkách
Kdy: 16. 9. 2023 | 11:00 – 16:00
Pobočka Školská si připravila různé úkoly či aktivity pro děti, můžete také navštívit výměna knížek, nebo zkuste questingovou hru Legendární Praha na téma okolí Václavského náměstí.

Zažít město jinak ve Velkém Mlýně

Kde: Velký Mlýn
Kdy: 16. 9. 2023 | 11:00 – 15:00
Pobočka Velký mlýn si pro Vás přichystala tvořivé dílny. Budete si moci vyrobit originální zápisník či větrný mlýn z papíru. Pro děti i dospělé bude připraven plackovač.

Zažít město jinak v pobočce Vikova

Kde: Vikova, Za Zelenou liškou
Kdy: 16. 9. 2023 | 13:00 – 17:00
Připravili jsme si pro vás fotokoutek, kvíz a výtvarnou dílničku, pokud nejste našimi čtenáři, rádi vám představíme naši knihovnu a její služby. Těšíme se na vás!

Zažít město jinak na Vozovně

Kde: Vozovna
Kdy: 16. 9. 2023 | 10:00 – 18:00
Srdečně zveme na program, který je připraven ve spolupráci s KC Vozovna. Od 10:00 bude možné si dát sousedskou snídani. Dále se můžete těšit na malování hennou, blešák hraček i koncert. Bude možné si také půjčit a vrátit knížku či se zaregistrovat do knihovny od 12:00 do 18:00.

Zažít město jinak ve Vysočanech

Kde: Vysočany, Park Zahrádky, Praha 9
Kdy: 16. 9. 2023 | 12:00 – 18:00
Pobočka Vysočany vyrazí ven s deskovkami pro malé i starší hráče, knihami pro sousedskou výměnu a výtvarnou skřítčí dílnou.

Mohlo by vás zajímat

Městem: Podzimní přehlídka filmů o dopravě a urbanismu

Kde: Ústřední knihovna – Malý sál
Kdy 25. 9. 2023 | 18:00
Vstup: zdarma
Přehlídku filmů Městem pořádá od roku 2019 spolek AutoMat. Letos se vzhledem 20. výročí fungování spolku tematicky zaměříme na cyklodopravu.
Předfilm: Přechod 
(2022, ČR, 7 min. 55 s., režie T. Plavecká, Česky, anglické titulky)
Před 20 lety na přechodu pro chodce v pražské Čimické ulici přejelo auto muže. Byl to můj táta. Přes ten přechod jsem několik let nemohla chodit. Dnes po něm chodím denně. Krátký poetický experimentální film z místa, které má pro mě zvláštní význam, je nahlédnutím do vztahu s mým otcem.
Bicycle 
(2014, VB, 1 hod. 27 min., režie M. B. Clifford, Anglicky, české titulky)
Film držitele ceny BAFTA a nadšeného cyklisty vypráví o cyklistice v zemi, která vynalezla moderní jízdní kolo, o jejím zrodu, úpadku a znovuzrození od viktoriánských počátků až po současnost. Ve filmu se prolíná design kola, sport a doprava prostřednictvím ikonických příběhů. Obsahuje rozhovory s osobnostmi jako Sir Dave Brailsford, Gary Fisher, Chris Boardman, Ned Boulting, a také skvělé archivy, animace a hudbu. Bicycle je vtipná a lyrická úvaha o kole a cyklistice a jejím místě v britské národní mentalitě.