Služby
2.	Položte knihy a jiné dokumenty na podložku
21. 8. 2019, WEBREDAKTOR

Městská knihovna v Praze se připravuje na zavedení technologie RFID, která přinese rychlejší půjčování knih. Co se skrývá pod záhadnou zkratkou?

Samoobslužné půjčování

Technologie RFID* umožní rychlejší práci s fondem a přinese revoluční změnu v půjčování knih. Jakou? Knihy si budete půjčovat sami a knihovníci se budou moci více věnovat vašim potřebám. Samoobslužná zařízení na půjčování knih se jako první objeví v Ústřední knihovně.

Knihovnice a knihovníci budou nablízku a budou připraveni vám pomoci a poradit. Není třeba se ničeho bát. Obsluha zařízení je jednoduchá. Počínáte si podobně jako při práci se samoobslužnou pokladnou v obchodě nebo při výběru peněz z bankomatu.

TIP! PODÍVEJTE SE NA NÁVOD NA YOUTUBE!

Nové bezpečností opatření

Samoobslužné půjčování doprovází nové bezpečností opatření. Zařízení vyžaduje přihlášení pomocí číselného PIN kódu, který odpovídá roku vašeho narození. Pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme změnu čísla ve čtenářském kontě (sekce Osobní údaje) nebo požádejte o pomoc knihovníka při návštěvě knihovny.

Půjčování končí vystavením potvrzení o proběhlých výpůjčkách, které má podle vašeho výběru podobu e-mailové zprávy, tištěné strvrzenky, nebo ho můžete i odmítnout. Novinkou je automatická zpráva na konci dne s úplným denním výpisem čtenářského konta. Pokud zprávu nechcete dostávat, odhlaste si odběr ve čtenářském kontě v sekci Zasílání zpráv.

Dotazy a připomínky můžete zasílat na e-mail knihovna@mlp.cz nebo se ptejte knihovníků.

Do konce roku 2019 vybavíme zařízením na samoobslužné půjčování tyto pobočky Bohnice, Dejvice, Dittrichova, Dům čtení, Korunní, Ládví, Lužiny, Modřany, Opatov, Sedmička, Smíchov, Školská. Rovněž i pobočky, které se chystáme nově otevřít: Hloubětín v H55 a Zahradní město. Do konce roku 2020 by jím měla být vybavena každá naše pobočka.

Budeme rozvíjet další služby

Samoobslužné půjčování nám umožní rozvíjet další služby, které vám přinesou pohodlí. Například bychom chtěli brzy zpřístupňovat knihy pomocí tzv. chytrých regálů. Co to je? Chytré regály se podobají boxům pro vyzvedávání zásilek. Díky nim si můžete půjčovat knihy mimo otevírací dobu nebo si je dokonce půjčovat na místech, kde pobočky nemáme. V budoucnosti bychom chtěli využít samoobslužná zařízení i pro vracení knih a otevřít pobočky bez knihovníků. Takové knihovny už úspěšně fungují třeba v Německu nebo ve Skandinávii.

* Radio Frequency Identification, identifikace na rádiové frekvenci (RFID) je další generace identifikátorů navržených (nejen) k identifikaci zboží, navazující na systém čárových kódů. Stejně jako čárové kódy slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost.

Zdroj: Wikipedie