Odběrové místo na Mariánském náměstí

Na Mariánském náměstí Praha otevřela nové odběrové místo. Testovat se bude i metodou PCR vzorkem ze slin.    

Celý článek
Pražská kniha – duben 2021

Nakoupili jsme knihy od pražských nakladatelů a vybrali pro vás ty nejzajímavější tituly. Představí je vám ti nejpovolanější – naši knihovníci a lektoři. Kvůli pandemii jsme měli pauzu, ale duben patří Aleně Tománkové z projektu Praha město literatury.    

Celý článek
Literání soutěž O knihovnickou sovu

Pořádáme první ročník literární soutěže O knihovnickou sovu. Neváhejte a zkuste se do ní přihlásit. Říká se, že nejlepší scenárista je sám život a my chceme číst vaše příběhy.    

Celý článek
Erbenova Kytice

V roce 2020 uplynulo 150 let od úmrtí Karla Jaromíra Erbena. Představovat tuto osobnost klasické české literatury by bylo pro čtenáře zřejmě nošením dříví do lesa. Jana Kozáková z Oddělení vzácných tisků píše o Erbenově nejznámější díle – Kytici.    

Celý článek
Do Artotéky přibyla Matissova „malba nůžkami“

Obohatili jsme fond naší Artotéky o reprodukce Henriho Matisse (1869–1954), nejvýznamnějšího z takzvaných fauvistů, kteří způsobili první malířskou revoluci 20. století. Nově si můžete půjčit především reprodukce jeho koláží, řadící se do jeho pozdního tvůrčího období.    

Celý článek
Osobnostní rozvoj: rozhovor o depresi

Osobním rozvojem k životní spokojenosti – nový cyklus přednášek, který vám vždy představíme krátkým rozhovorem. Tentokrát hovoříme s MUDr. Alenou Večeřovou Procházkovou na téma deprese a úzkosti.    

Celý článek
Tipy na knihy

Nechcete číst jen e-knihy, ale potřebujete listovat šustícím papírem? Alena Tománková připravuje videa, ve kterých knihovnice a knihovníci doporučují zajímavé kousky ke čtení.    

Celý článek
Knížkohraní – duben 2021

V dubnu 2021 pro vás v Oddělení pro děti a mládež představujeme e-knihu v angličtině – Sleepy Mr Sloth.    

Celý článek
Zdravý, bezpečný a spravedlivý svět

Jaký bude svět po pandemii? Nevíme, ale jistě trochu jiný než byl doposud. Šetrnost vůči životnímu prostředí a udržitelný rozvoj však stále budou klíčovými pojmy.    

Celý článek
deFacto workshop

Na území hlavního města Prahy nabízíme zdarma workshopy školám a školským zařízením v rámci sítě poboček Městské knihovny v Praze. Workshop je určen pro žáky středních škol a žáky druhého stupně základních škol. Co je jeho obsahem?    

Celý článek
Tajný život skřítků

Knihovnice a knihovníci z dětského oddělení Ústřední knihovny připravili venkovní hru pro rodiny s malými dětmi. Vydejte se na Malou stranu do Vojanových sadů!    

Celý článek
Přání pedagogům ke Dni učitelů

Všem pedagogům přejeme ke Dni učitelů hodně sil a zdraví!    

Celý článek
Online programy pro školy

Nabízíme online programy pro školy během pandemie. O co se jedná? V nabídce najdete předem připravené lekce, jejichž nabídku stále rozšiřujeme, a mnoho dalšího.    

Celý článek
Zemřel Jan Vodňanský

Ve věku 79 let zemřel ve středu básník, zpěvák a spisovatel Jan Vodňanský. Připomínáme jej antologií poezie Hostům z hlubin mrazu, ve které je zastoupen písňovým textem Maršálové. Nahrávky Jana Vodňanského můžete poslouchat online.    

Celý článek
Idiom

Ve foyer budovy Ústřední knihovny na Mariánském náměstí je od roku 1998 umístěn tzv. Idiom, sloup z 8000 knih. Autorem Idiomu, který je nazýván také „sloup vědění“, je slovenský výtvarník Matej Krén.    

Celý článek
Další stránka
strana z  9