Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Novinky


Hlavní stránka    Novinky    Fotogalerie    2018

2018

21. 12. 2018 | Jakub ŘEHÁK
Fotografií (56)

Čteme pro Kuře

Ve čtvtek 6.12. 2018 se v Ústřední knihovně konal čtenářský maraton Čteme pro Kuře na podporu Pomozte dětem – charitativní sbírky Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize. Dětem četli spisovatelé Petr Kostka, Lucie Hlavinková a Hana Lehečková, zpěvačka Sabina Křováková,zpěvák Peter Pecha a moderátorka dětského pořadu Planety Yo – Tereza Causidisová. Děti pak na oplátku četly Kuřeti z knih přítomných autorů.Čtecí maraton moderovala Lenny Trčková. Odpoledne se děti vyřádily na kreativních workshopech věnovaných knize a inspirovaných hrami Jaroslava Foglara. O zábavu a dětské úsměvy se postaral kouzelník Jiří Hadaš. Na akci bylo možné zakoupit knihy nakladatelství Albatros za zvýhodněné ceny ve prospěch sbírky. I nadále je možno číst pro Kuře na www.ctenipomaha.cz. Autorka fotografií Marta Režová.

21. 06. 2018 | Jakub ŘEHÁK
Fotografií (5)

Ohlédnutí za deskovkami na Smíchově

Od září 2017 se každý čtvrtek pravidelně scházeli děti s rodiči, školáci i dospělí nadšenci deskových, abstraktních, logických a karetních her v klubu „Deskovek“ v dětském oddělení pobočky Smíchov ve spolupráci s dobrovolníky Ivanou a Jaroslavem Slaninovými. Uvědomili jsme si, jak nám to za ten školní rok skoro všechno rychle uteklo. Naučili jsme se společně mnoho zajímavých her. Některé z nich, už dávno zapomenuté připomněli, jiné moderní vyzkoušeli a zahráli si různé turnaje. Postřehové hry s jednoduchými pravidly stále vládnou oblíbenosti mezi nejmenšími návštěvníky. Někteří účastníci se však vydali cestou za poznáním složitějších her, s náročnějšími pravidly, delší hrací dobou, a to bez rozdílu věkové kategorie! Turnaj v Osadnících z Katanu jsme uspořádali před očekávaným prodlouženým víkendem májových oslav. Kdo si vzal v pondělí či dokonce i v pátek volno, má 5–6 dní oddych. „Osadníky“ si nikdo nechtěl nechat ujít. Všichni, jak jen časově nejlépe mohli, celý měsíc trénovali a pilovali své strategie. Přesto jsme se jednoho velkého překvapení dočkali. A na co se můžeme těšit téměř ke konci sezóny 2017/2018? Naučíme se hrát tak trochu 3D hru „Colt Express“ a představíme si karetní hry: „Sabotér“ a „Safari bar“.Program je i nadále pestrý! Přijďte si s námi zahrát. Na vítěze čekají medaile a diplomy, drobné ceny. Vítěz získává pohár! Kdo s námi nehraje, nevyhraje! Těšíme se na vás nejen při turnajích, ale i při dalších setkáních v klubu „Deskovek“.

12. 06. 2018 | Jakub ŘEHÁK
Fotografií (21)

Pražská muzejní noc 2018

Letos proběhla už 15. Pražská muzejní noc. V sobotu 9. června jsme ponocovali v Ústřední knihovně a v minibibliobusu Oskar před Národním technickým muzeem. Co jste si u nás všechno mohli užít? Ochutnat dobroty z 20. a 30. let v naší Pražské kavárně, zahrát si rozličné deskovky v centrální hale, v dětském oddělení si mohli nejmenší návštěvníci vyrobit vlastní knížku a zahrát hry, u časopisů vás pobavilo divadelní představení spolku Výstředník a v klubovně jste si prohlédli zajímavou výstavu o svobodných zednářích a historii knihovny. Těšíme se na vás zase za rok!

25. 05. 2018 | Jakub ŘEHÁK
Fotografií (17)

Předání knižního daru

Knižní dar předal řediteli knihovny Tomášovi Řehákovi velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis. Dar obsahuje jak knihy pro dospělé, tak i knihy pro děti a významně rozšíří nabídku titulů v ukrajinštině. Knihy byly vybrány ukrajinským Institutem knihy, který je před tím prezentoval na mezinárodním veletrhu Svět knihy. Předání se dále zúčastlila manželka pana velvyslance Olga Perebyjnis, další lidé z knihovny i z velvyslanectví a také zástupkyně ředitele sobotní ukrajinské školy Erudyt Natalija Solovčuk, která výběr doplnila o další tituly.

06. 03. 2018 | Jakub ŘEHÁK
Fotografií (5)

Bookstart v Korunní

První den Března měsíce čtenářů 2018 představil Roman Giebisch, předseda Sdružení knihovníků a informačních pracovníků, a Zlata Houšková, patronka projektu, nový projekt na podporu čtení a čtenářství s názvem S knížkou do života. Cílem je upozornit rodiče právě narozených dětí na to, že knížka je dobrým životním průvodcem. Foto: Jana Roulová.

26. 01. 2018 | Jakub ŘEHÁK
Fotografií (12)

Setkání pracovníků místních veřejných knihoven

Dne 16. 1. proběhlo tradiční Setkání pracovníků místních veřejných knihoven kraje Praha. Setkání se uskutečnilo v klubovně Ústřední knihovny a zúčastnilo se ho 32 knihovníků z 23 místních veřejných knihoven. Pro účastníky byl připraven pestrý program i bohaté občerstvení. Setkání zahájil RNDr. Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze. S odbornými kompetencemi knihovníka účastníky seznámila Mgr. Jaroslava Štěrbová, hlavní knihovnice Městské knihovny v Praze. Příspěvky metodičky pro regionální funkce Mgr. Táni Janáčkové se týkaly zhodnocení činnosti místních knihoven za rok 2017 a představení nového metodického pokynu NK ČR s názvem Standard pro dobrý knihovní fond. Metodik Jan Stejskal představil možnosti vícezdrojového financování v knihovnách a pracovnice výměnných souborů Hana Hrabáková prezentovala novinky v poskytování této služby. Odpolední program byl věnován příkladům dobré praxe z místních knihoven. Kompletně zrekonstruovanou Místní veřejnou knihovnu v Horních Počernicích představila její ředitelka Božena Beňová a o komunitním centru hovořila Světlana Lazarová. Aktivity veřejné knihovny ve Slivenci představily její pracovnice Irena Krejčová a Jiřina Haningerová. Na závěr setkání byla pro zájemce připravena exkurze. Ústřední knihovnou provedla knihovníky Mgr. Zita Kadlecová. Děkujeme všem za účast a budeme se těšit na další příjemná setkání!

15. 01. 2018 | Jakub ŘEHÁK
Fotografií (16)

Ilona Ferková

Autorské čtení úspěšné romské autorky Ilony Ferkové otevíralo nový cyklus pořadů Současná romská literatura. Foto Irena Šormová.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en