Novinky z divadla a filmu: srpen 2022

Na srpen 2022 pro vás Divadelní a filmové oddělení připravilo knihu básníka a esejisty Petra Krále věnovanou jeho filmovým studiím, knihu o základech cirkusové pedagogiky nebo biografii slavné herečky němého filmu Hedy Lamarr.    

Celý článek
Novinky z divadla a filmu: duben 2022

V dubnu 2022 pro vás Divadelní a filmové oddělení připravilo soubor textů o režisérce Věře Chytilové, monografii věnovanou vztahu českého divadla a Bertolda Brechta, poutavou encyklopedii fantasy filmu a výběr dévédéček.    

Celý článek
Česká divadelní režie

Dvacáté století se označuje jako „století režiséra“. Proč tomu tak je? Na tuto otázku vám odpoví cyklus přednášek Marty Ljubkové, dramaturgyně Činohry Národního divadla v Praze.    

Celý článek
Životní pouť Gabriely Preissové

Ve středu 23. března 2022 si připomeneme 160. výročí narození Gabriely Preissové. České prozaičky a emancipované ženy, která témata svých děl našla na Moravském Slovácku.    

Celý článek
Novinky z divadla a filmu: březen 2022

V březnu 2022 pro vás Divadelní a filmové oddělení připravilo knihu o filmovém plakátu, antologii neoficiálních divadelních her z obodobí komunistické totality nebo svazek divadelních prací dramatika Jeana Giraudouxe.    

Celý článek
Jiří Trnka a loutkové divadlo

24. února 2022 si připomínáme 110. výročí narození Jiřího Trnky, všestranného umělce, jehož knižní ilustrace, loutky a loutkové animované filmy proslavily Československo v polovině 20. století po celém světě.    

Celý článek
Novinky z divadla a filmu: únor 2022

V únoru 2022 pro vás Divadelní a filmové oddělení připravilo publikaci o Divadle Járy Cimrmana, cizojazyčnou publikaci Polish cinema in a transnational context a mnoho filmových DVD, mezi jinými i český seriál Bez vědomí režiséra Ivana Zachariáše.    

Celý článek
Novinky z divadla a filmu: prosinec 2022

V prosinci 2021 pro vás Divadelní a filmové oddělení připravilo nové knihy od francouzského myslitele a básníka Antonina Artauda, kontroverzní vzpomínky Woodyho Allena a pojednání o Dramaterapii.    

Celý článek
Příběh Divadelního a filmového oddělení

Příběh Divadelního a filmového oddělení se začíná odvíjet v dramatických časech Protektorátu Čechy a Morava, tedy v době Druhé světové války. Známé rčení, že „ve válce Múzy mlčí“ se v tomto případě naštěstí nepotvrdilo. Zájem o divadlo a film navzdory událostem rostl.    

Celý článek