Přihlaste se

Ještě nemáte účet? Registrujte se
Menu

  • MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENA! Více informací naleznete zde.

Podrobně

Knihovna půjčuje knihy, hudbu, filmy i obrazy. Nabízíme služby pro školy, děti, seniory i uživatele se specifickými potřebami. Pomáháme knihovnám v regionu.

I v dnešní době, kdy je cestování po Praze jednoduché, se stále najdou místa, kde není žádná knihovna, a lidé, kteří do kamenné pobočky nedojedou.

Pojízdná knihovna

Každá stanice Pojízdné knihovny představuje součást naší knihovní sítě a v ní plní roli malé pobočky. V roce 2008 byly bibliobusy převedeny do automatizovaného systému a propojeny on-line s celou sítí poboček knihovny. Nabízí stejné služby jako kterákoliv naše pobočka.

Do bibliobusu se vejde maximálně 3 tisíce knih, což je méně než do malé pobočky. Pojízdná knihovna má zásobní fond knih v zázemí, ze kterého se knihy v bibliobusech doplňují a obměňují.

Každý bibliobus má svoji stálou posádku – knihovníka a řidiče. Prostor bibliobusu je menší, pět čtenářů ho už dokáže zaplnit. I díky tomu knihovník pojízdné knihovny komunikuje se čtenáři víc než v kamenných knihovnách, kde si návštěvník spoustu věcí obstarává sám.

Výměnné soubory

První putovní doplňkové soubory v Městské knihovně byly zřízeny a provozovány v letech 1972 – 1977. Tyto soubory měly zlepšit a rozšířit fond nejmenších knihoven sítě. V roce 1977 toto doplňování skončilo, soubory zůstaly v knihovnách, ve kterých se právě nacházely.

Naším záměrem bylo, aby ve všech pobočkách knihovny byl fond mluveného slova na CD nosičích. Proto se pro část našich poboček vytvořil fond výměnný, který obsahuje přibližně 400 titulů. Fond se v pobočkách obměňuje jednou za půl roku, proto se ke čtenářům dostávají nové tituly. Jeden výměnný soubor mluveného slova obsahuje 30 exemplářů.

Výměnné soubory pro regionální knihovny

V roce 2002 se Městská knihovna v Praze stala krajskou knihovnou s povinností plnit regionální funkce. Jednou z nových činností bylo i systematické budování výměnných knihovních souborů, jejich cirkulace a distribuce regionálním knihovnám kraje Praha.

Tyto soubory slouží k obohacení jejich fondů o beletrii i naučnou literaturu pro dětské i dospělé čtenáře. V současné době obsahuje výměnný fond cca 10.500 svazků a využívá jej průběžně 25 regionálních knihoven.

Mohlo by vás zajímat