Přihlaste se

Ještě nemáte účet? Registrujte se
Menu

Úvod    Pobočky    Korunní    Historie

  • MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENA! Více informací naleznete zde.

Historie

Pobočce Korunní, jak ji známe dnes, předchází dlouhá historie. Již 22. prosince 1897 zahájila svou činnost jako Knihovna na Královských Vinohradech, sídlící tenkrát v prvním poschodí Národního domu na Vinohradech. Byla velmi úspěšná. Její návštěvnost stoupala a postupně se rozšiřovaly její prostory. Dokonce se pro ni přistavěly knihovní místnosti v zahradě Národního domu. V roce 1922 byla knihovna začleněna do organizace městských knihoven a dostala registrační číslo osmnáct.

Při stavební adaptaci Národního domu se musela přestěhovat do vinohradské radnice. Avšak i tam došlo v roce 1928 k rekonstrukci a knihovna se musela stěhovat znovu – tentokrát však byla řešením nová budova. Vybráno bylo umístění v areálu Vinohradské vodárny v těsné blízkosti vodárenské věže.

Stavba nové budovy v konstruktivis­tickém stylu se dvěma nadzemními podlažími začala 2. října 1928 a kolaudace proběhla 7. června 1929. Slavnostně se otevřela 8. prosince 1929. Nevýhodou bylo, že se v té době nacházela v přízemí budovy ještě také kancelář vodárny, místnost pro správce vodárny a sklad vodárny s dílnou. Tento nedostatek však byl časem odstraněn a v současnosti patří celá budova MKP.

Knihovna byla otevřena jako knihovna se zprostředkovaným přístupem k fondu, což znamená, že čtenáři si nemohli knihy sami vybírat v regálech, ale museli čekat, až jim je knihovník vydá. Návštěvníci měli k dispozici čekárnu, čítárnu pro dospělé, čítárnu pro děti, šatnu a terasu.

Časem se tento zprostředkovaný přístup změnil na volný výběr a do knihovny přibylo i oddělení pro děti a mládež, čítárna a studovna. V 70. letech 20. století byla z technických důvodů uzavřena terasa a znovuotevřena až po celkové rekonstrukci knihovny v roce 2003.

V září roku 2001 byla pobočka Korunní uzavřena kvůli generální rekonstrukci knihovny. Ta trvala 2 roky a nová knihovna byla otevřena 15. září 2003.