Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Bob Dylan ve věčném pohybu

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Festival Den poezie v Domě čtení – Bob Dylan ve věčném pohybu

  Bob Dylan, jedna z nejvlivnějších postav světové populární hudby, dosud napsal více než 500 písní a prodal 74 miliónů alb. Je však rovněž 113. nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Porota Dylanovi mu ji přiřkla především za „vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.“ Speciální výběr především jeho raritních písní – nevydaných nebo známých vám představí jeho průnik hudby s literární tvorbou. Pořadem provází šéfredaktor časopisu Čtenář a spolupracovník Radia Beat Jaroslav Císař.

  | 22. 11. 2017 18:00 - 19:30
 • Online streaming Brain and Breakfast

  Svět jako stavebnice aneb budoucnost našich měst

  Dokážete si představit přenosné fabriky, rodinné domy nebo školky, které se přizpůsobují okamžitým potřebám obyvatel či uživatelů? Nejde o sci-fi, ale o vizi budoucnosti, kterou do reality pomáhá už 25 let uvádět Stanislav Martinec se svou firmou Koma Modular. Modulární výstavba (tvorba prostoru pomocí jednoduchého principu skládání rozměrově podobných jednotek – modulů) je ve světě čím dál větším trendem. Jde o flexibilní, udržitelný a zároveň méně nákladný způsob, jak tvořit veřejný prostor, podněcovat debatu komunity i posouvat projekty rychleji a za méně peněz. Pomůže nám modularita řešit paradoxy současného světa? Přijďte a dozvíte se více na dalším Brain&Breakfastu, ranním online setkání, tentokrát s Ing. Stanislavem Martincem.

  | 23. 11. 2017 8:30 - 10:00
 • Setkání s dramatikem Karolem Sidonem

  Olivový čtvrtek Karola Sidona

  Divadelní a filmové oddělení srdečně zve na další podvečer z cyklu Barevné čtvrtky. Tentokrát s dramatikem a spisovatelem Karolem Sidonem. Setkání uvede Marie Valtrová. Akce se koná ve čtvrtek 23. listopadu 2017 od 18:00 hodin v Divadelním a filmovém oddělení Ústřední knihovny. Vstup volný.

  | 23. 11. 2017 18:00 - 19:30
 • Překladatelské zákulisí

  Dům čtení (Ruská), Café Kampus

  Vstupné zdarma

  DŮM ČTENÍ MIMO DŮM ČTENÍ – Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1
  Překladatelské zákulisí 7 – Seznamte se s gaelštinou a albánštinou

  Víte, kde se píše literatura v gaelštině? Víte, že u nás vyjde první překlad přeložený přímo z tohoto minoritního evropského jazyka? O své zkušenosti s překládáním z gaelštiny se podělí nadějná překladatelka Petra Johana Poncarová, vítězka posledního ročníku (2016–2017) soutěže o cenu Jiřího Levého pro mladé překladatele. Víte, co nám může nabídnout současná albánská literatura? O albánské literatuře pohovoří Přemysl Vinš odměněný 3. místem v soutěži Jiří Levého v ročníku 2016–2017 za překlad z albánštiny. Ukázky z obou literatur přečte hlasový poradce Českého rozhlasu pan Libor Vacek. Připraveno ve spolupráci s Obcí překladatelů.

  | 30. 11. 2017 18:00 - 19:30
 • Bibliobus č. 2 nepřijede tento týden do svých stanic

  Bibliobus č. 2 nepřijede tento týden do svých stanic

  Vážení čtenáři, Bibliobus č. 2 nepřijede tento týden do svých stanic z technických důvodů .

 • Kolik je dětí, tolik je knih - listopad 2017

  Kolik je dětí, tolik je knih - listopad 2017

  Přijďte se podívat na retrospektivní výstavku československých dětských knih vycházejících v letech 1929 až 2017 do Ústřední knihovny! Co na výstavě najdete? Každý rok od roku 1929 až do současnosti je prezentován vybranou knížkou, která v daném roce vyšla v prvním vydání.

 • Hloubětín uzavřen od 30. 11. do 19. 12. 2017

  Hloubětín uzavřen od 30. 11. do 19. 12. 2017

  Vážení čtenáři, pobočka pobočka Hloubětín je od čtvrtku 30. listopadu 2017 do úterý 19. prosince 2017 včetně uzavřena z technických důvodů.

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ PROGRAM KINA >>>
TIP! SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU!

FILMOVÝ KLUB MKP

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok). FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
PROGRAM FK MKP KE STAŽENÍ

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR

Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu, legitimace 60 Kč (platí jeden kalendářní rok).
PROGRAM CYKLU KE STAŽENÍ

FILMOVÝ KLUB SPECIÁL

Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu, legitimace 60 Kč (platí jeden kalendářní rok).

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu

Debatu po projekci moderuje MgA. Vít Zapletal.
AKTUALITY VE SKUPINĚ CYKLU NA FACEBOOKU

BIO JUNIOR

PROGRAM CYKLU KE STAŽENÍ

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich, Ph. D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
PROGRAM CYKLU KE STAŽENÍ

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100 až 150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP. 
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

Filmový festival Jeden svět – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu. Více na www.jedensvet.cz
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PROGRAM KE STAŽENÍ PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Sedm statečných Johna Sturgese, Osm a půl Federica Felliniho či Cestu do fantazie Hajaa Mijazakiho.  PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

FILM A SPIRITUALITA – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou. 
HUDBA A FILM – filmy s hudební tematikou, příběhy známých umělců. 
SOUČASNÝ ČESKÝ DOKUMENTPROGRAM KE STAŽENÍ
FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍPROGRAM KE STAŽENÍ

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

PO – PÁ 14:00 – 20:00, SO (před 3D projekcí) 14:00 – 20:00 hodin.  POZOR! Na představení, která jsou zdarma, se vstupenky nevydávají!  Telefon: 222 113 425

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon: 257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kulturaMKP
www.mlp.cz/kvc

TIP! Dítě a kniha je téma roku 2017. Sledujte www.mlp.cz/roksdetmi!

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en