Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Literární večer tří autorů

  Vstupné zdarma

  DŮM ČTENÍ MIMO DŮM ČTENÍ

  Literární večer tří autorů v Pražském literárním domě autorů německého jazyka

  Pořad vznikl ve spolupráci s projektem Praha město literatury u příležitosti (oslav) prvního výročí členství Prahy v síti kreativních měst literatury UNESCO.

  Na večeru, který se uskuteční v Pražském literárním domě autorů německého jazyka, v Ječné 11, vystoupí tři přední čeští básníci, kteří jsou nějakým způsobem spojeni s Pražským literárním domem a Domem čtení Městské knihovny v Praze. A to básník Petr Borkovec, autor devíti básnických knih a jedné knihy krátkých próz a črt, a který je zároveň dramaturgem literárního programu v kavárně Fra. Je držitelem několika zahraničních literárních ocenění. Petr Borkovec je dlouholetým spolupracovníkem Pražského literárního domu a podílí se například na moderování Literatury v parku.

  Básník Radek Fridrich, autor sedmi básnických sbírek, za sbírku Krooa krooa obdržel cenu Magnesia Litera za poezii 2012 a jedné knihy krátkých próz. Je též autorem koláží a frotáží, které vystavoval doma i v zahraničí, je zakladatelem a dlouholetým organizátorem literárního festivalu Zarafest v Děčíně a v posledních skoro třech letech se podílí na dramaturgii děčínské Ukradené galerie. Radek Fridrich pobýval na tvůrčím stipendiu PLD. Oba dva autoři jsou překládáni, nejen, do německého jazyka.

  Třetí autorkou je básnířka Marie Iljašenko, která v letošním roce vydala básnickou knihu Osip míří na jih, a své texty a překlady pravidelně uveřejňuje v časopisech PLAV nebo A2.

  Pražský literární dům autorů německého jazyka, Ječná 11, Praha 2

  | 1. 12. 2015 18:00 - 19:30
 • Předávání patronátu Domu čtení

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Srdečně zveme na další uvedení nových patronů Domu čtení na rok 2016 a jejich autorské čtení. Novými patrony jsou: básnířka Olga Stehlíková, držitelka ceny Magnesia Litera za poezii za rok 2014, za básnickou sbírku Týdny. Olga Stehlíková je též editorka a esejistka, a prozaik Marek Šindelka, držitel ceny magnesia Litera za prózu za rok 2011, za soubor povídek Zůstaňte s námi. V roce 2014 vydal další román Mapa Anny, je též autorem básnické sbírky Strychnin a jiné básně a spoluautor komiksu. Stávající patroni, prozaička Ivana Myšková a básník Vít Janota pak osobně předají patronát novým patronům.

  | 2. 12. 2015 19:00 - 20:30
 • Radka Denemarková

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Čtení pražských autorů – prozaička Radka Denemarková

  První patronkou Domu čtení na rok 2011 byla prozaička Radka Denemarková, která v minulém roce vydala velmi ceněný román Příspěvek k dějinám radosti. Radka Denemarková vydala například romány Peníze od Hitlera, ty byly i zdramatizovány, Kobold. Přebytky něhy. Přebytky lidí, a dále je autorkou divadelní hry Spací vady. Její texty jsou hojně překládány do cizích jazyků a autorka je nositelkou mnoha významných literárních ocenění, ať už je to cena Magnesia Litera či zahraničních cen, například Cena německých literárních kritiků Usedomská literární cena a další.

  | 9. 12. 2015 18:00 - 19:30
 • Pobočku Korunní otvíráme 7. prosince 2015

  Pobočku Korunní otvíráme 7. prosince 2015

  Vážení čtenáři, pobočku Korunní po revitalizaci znovu otevřeme v pondělí 7. prosince 2015.

 • Antonín Podlaha – významný propagátor památek

  Antonín Podlaha – významný propagátor památek

  Letos si připomínáme 110. výročí narození římskokatolického kněze a historika umění Antonína Podlahy (1865 – 1932).

 • Praha v knihách pro děti

  Praha v knihách pro děti

  Pojďte s námi objevit Prahu v knížkách pro děti! Po tematických článcích, které mapovaly stověžaté město z pohledu zahraničních i českých spisovatelů, představíme Prahu v dětské literatuře.

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>
AKTUÁLNÍ NABÍDKA FILMOVÉHO KLUBU>>>
PROGRAM KINA NA PROSINEC KE STAŽENÍ V PDF! [4231 kB]

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
FILMOVÝ KLUB – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF, 133 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
PROJEKCE A DIALOGY – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF, 1960 kB]
SETKÁNÍ S VILIAMEM POLTIKOVIČEM – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF,2968 kB]
AMATÉRSKÝ FILM – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF,1065 kB]
SETKÁNÍ S CTIBOREM TURBOU A KARLEM SLACHEM [PDF,1849 kB]

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).
3D PROJEKCE KE STAŽENÍ [2571 kB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

Filmový festival Jeden svět – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu. Více na www.jedensvet.cz.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).

PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Vesmírnou odyseu Stanleyho Kubricka, Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, Pulp Fiction Quentina Tarantina či Perný den Richarda Lestera.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady, Festival Vikingové).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

Pokladna je otevřena od pondělí do pátku od 14:00 do 20:00 hodin.
Telefony: 222 113 377, 222 113 425

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP
www.mlp.cz/kvc

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en