Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Knižní tvorba Josefa Váchala

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Napsal, vyryl, vytiskl a svázal“- Knižní tvorba Josefa Váchala ze sbírek Městské knihovny v Praze

  Josef Váchal (1884–1969) promítl svůj talent do celé řady rozmanitých realizací. Kreslil, maloval, vyřezával sochy i nábytek, leptal, odléval písmo, vázal knihy a psal. Především se však považoval za dřevorytce a svá grafická díla soustředil v množství autorských tisků a knih. Váchal byl umělcem knihy, jeho láska k literatuře se projektovala do všech oblastí jeho tvorby a do všech fází jeho života. V knižní tvorbě Váchal uplatnil své všestranné tvůrčí zaměření i tendenci slučovat život s uměním v totálně pojatém uměleckém díle. Přednáška kunsthistoričky Marie Rakušanové posluchačům představí Váchalovy autorské knihy i jím ilustrované knihy jiných autorů, které se nachází ve sbírkách Městské knihovny v Praze.

  Večer ve spolupráci s Oddělením vzácných tisků.

  | 26. 10. 2016 18:00 - 19:30
 • Setkání s Jaroslavou Tvrzníkovou

  Ústřední knihovna, Klubovna

  Vstupné zdarma

  Akvamarínový čtvrtek Jaroslavy Tvrzníkové

  Divadelní a filmové oddělení srdečně zve na další podvečer z cyklu Barevné čtvrtky. Tentokrát s herečkou Jaroslavou Tvrzníkovou. Setkání uvede Marie Valtrová. Akce se koná ve čtvrtek 27. října 2016 od 18:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny. Vstup volný.

  | 27. 10. 2016 18:00 - 19:30
 • Jü Chua: Den sedmý

  Autorské čtení čínského spisovatele Jü Chua

  Zveme vás na autorské čtení čínského spisovatele Jü Chua. Večer moderuje Petra Martincová, překladatelka Jü Chuových děl do češtiny, tlumočí Zuzana LI. Jü Chua je jedním z nejúspěšnějších čínských spisovatelů současnosti, jeho dílo bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků, získal řadu domácích i zahraničních ocenění. Proslul svými realistickými romány, jejichž tématem jsou osudy lidí poznamenané dramatickými událostmi 2. poloviny 20. století i převratnými socio-ekonomickými reformami posledních desetiletí. Jeho románové prvotiny Žít! se prodalo více než 10 milionů výtisků. I jeho román Den sedmý přináší pohled na kontroverzní témata čínské současnosti – cenzuru, korupci či rostoucí sociální rozdíly.

  | 1. 11. 2016 18:00 - 19:30
 • Média vs. Realita

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Média vs. Realita: Jak číst mezi řádky a nebýt manipulován

  Ať už jde o noviny, časopisy, internetové portály, rozhlas nebo televizi, média oslovují masově veřejnost, které slouží jako hlavní zdroj informací o tom, co se děje doma či ve světě. Média však pouze neinformují, ale také vytvářejí a ovlivňují veřejné mínění. Jak se vytváří mediální realita? A jak se v těch všech informacích vyznat, abychom nebyli tak snadno manipulovatelní? Přednášející jsou: zkušený novinář Milan Vidlák, který prošel například Lidovými novinami či Mladou frontou. Nyní je šéfredaktorem tištěného měsíčníku Šifra, a druhým hostem tohoto večera bude lingvistický antropolog a publicista, který se dlouhodobě zabývá problematikou médií, Tomáš Samek.

  | 2. 11. 2016 18:00 - 19:30
 • Pobočky uzavřeny v pátek 28. října 2016

  Pobočky uzavřeny v pátek 28. října 2016

  Vážení čtenáři, všechny naše pobočky budou uzavřeny v pátek 28. října 2016 z důvodu státního svátku. Těšíme se na vás zase ve sobotu 29. října! TIP! Během volna si on-line čtěte e-knihy nebo využijte databáze v naší e-knihovně!

 • Vzácné tisky vystavují na veletrhu

  Vzácné tisky vystavují na veletrhu

  V listopadu bude knihovna vystavovat na veletrhu PAMÁTKY-MUZEA-ŘEMESLA, který proběhne ve dnech 4. a 5. 11. 2016 v Průmyslovém paláci holešovického výstaviště. Oddělení vzácných tisků letos představí dva okruhy témat: moderní architekturu Prahy v letech 1920 – 1940 a zajímavé knižní vazby.

 • Slavný pražský nakladatel Jan Otto

  Slavný pražský nakladatel Jan Otto

  Oddělení vzácných tisků představuje slavného pražského nakladatele Jana Ottu, jehož největším počinem byl monumentální tzv. Ottův slovník naučný, který vycházel v letech 1888–1909.

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

Filmový festival Jeden svět – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu. Více na www.jedensvet.cz.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).

PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Sedm statečných Johna Sturgese, Osm a půl Federica Felliniho či Cestu do fantazie Hajaa Mijazakiho.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.
HUDBA A FILM – filmy s hudební tematikou, příběhy známých umělců.
Mini sci-fi fest – přehlídka vědeckofantas­tických filmů.

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

PO – PÁ 14:00 – 20:00, SO (před 3D projekcí) 14:00 – 20:00 hodin. POZOR! Na představení, která jsou zdarma, se vstupenky nevydávají!

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP
www.mlp.cz/kvc

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en