Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Tajemství Oldřicha Nového

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 60,-

  Řekne-li se Oldřich Nový, vybaví se nám především filmový svůdník Kristián. Sám Oldřich Nový se však této personifikaci bránil. Poté, co poznal, s jakou precizností vznikají v londýnských ateliérech skutečné velkofilmy, nedělal si o kvalitě snímků, které v Čechách točil, velké iluze. Přitom právě on svým šarmem a hereckým uměním proměnil řadu slaboduchých scénářů s často odbytou režijní prací v dodnes milé a sledované filmy. V pořadu Tajemství si připomeneme Oldřicha Nového také z méně známých stránek jeho kariéry jako kabaretiéra, divadelního herce, režiséra, překladatele, textaře, scenáristu, ale i třeba jako prvního moderátora rozhlasových diskoték u nás. Zatímco bulvár dodnes spřádá teorie o tom, jak to bylo s adopcí jeho dcery, my si raději vzpomeneme na bodrého stréčka Matěja Křópala z Břochovan, první skutečně celonárodní úspěch Nového divadelní práce, který vyprodával několik sezón divadlo a byl i zvěčněn na filmovém páse. Zaznějí i méně známé zajímavosti a perličky o vzniku některých známých i zapomenutých filmů s Oldřichem Novým. Chybět nebude ani osobní vzpomínka autora pořadu Hynka Žirovnického na Oldřicha Nového a samozřejmě ani písničky z hercova repertoáru ve stylovém podání zpěváka Pražského salónního orchestru Václava Vomáčky s jeho vlastním klavírním doprovodem.

  | 24. 4. 2017 19:00 - 20:30
 • Knihovna spisovatelky Evy Kantůrkové

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 50,-

  Knihovny známé i neznámé VI. – Filmy, které v televizi neuvidíte

  Archivář Petr Kotyk a režisér Bedřich Ludvík natáčejí knihovny zajímavých osobností. Projekce snímků s lektorským úvodem a besedou.

  Knihovna spisovatelky a přítelkyně z domu smutku Evy Kantůrkové (ČR 2017, 50 min.).
  Cesta vedoucí od dětského okouzlení čtenými knihami k psaní knih vlastních. Vyprávění o knihách přátel i o Jungově Červené knize. Pátý díl cyklu Knihovny známé i neznámé – Filmy, které v televizi neuvidíte.

  Besedu s Evou Kantůrkovou, Petrem Kotykem a Bedřichem Ludvíkem moderuje Vladimír Hendrich.

  | 26. 4. 2017 19:00 - 20:30
 • Dobrodružství (čapkovské) dramaturgie

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 40,-

  SPOLEČNOST BRATŘÍ ČAPKŮ uvádí… Dobrodružství (čapkovské) dramaturgie

  Autorské pásmo na základě své nové publikace Dramaturgie her Karla Čapka připravila teatroložka Jana Cindlerová.

  Forma, obsah, ideje, žánr Čapkových divadelních her? Co to vlastně je? S pomocí ukázek z knihy i autorových dramatických textů nabídne dobrodružné pátrání po skutečných vlastnostech Čapkova dramatického díla, které jsou pod silným nánosem stereotypního vnímání přehlíženy. Cílem je proniknout hlouběji nejen do podstaty našeho kulturního dědictví, jehož je Čapkovo dílo obecně klíčovou součástí, ale také do sebe sama.

  Pásmo připravené podle nové odborné čapkovské publikace, kterou pod názvem Dramaturgie her Karla Čapka vydalo nakladatelství AMU ve spolupráci s nakladatelstvím KANT na podzim roku 2015. Autorkou pásma i knihy, věnovaných interpretaci divadelních her Karla Čapka, je teatroložka Jana Cindlerová, pedagožka Slezské univerzity v Opavě, obor Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo.

  Účinkují: Jana Cindlerová, Jakub Svojanovský a David Krchňavý

  Pořad podpořilo Ministerstvo kultury (odd. literatury a knihoven) a městská část Praha 10.

  | 27. 4. 2017 17:00 - 18:30
 • Autorské čtení Jaroslavy Hercíkové

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Básnířka Jaroslava Hercíková vydala knižně pět sbírek poezie: Modrá tišina, Poprava svatby, Zastrčit vystrčit, Šaty s píčou a V ní. Na šesté sbírce právě pracuje. Číst bude ukázky ze třech posledních sbírek.

  | 3. 5. 2017 18:00 - 19:30
 • Kolik je dětí, tolik je knih - duben 2017

  Kolik je dětí, tolik je knih - duben 2017

  Přijďte se podívat na retrospektivní výstavku československých dětských knih vycházejících v letech 1929 až 2017 do Ústřední knihovny! Co na výstavě najdete? Každý rok od roku 1929 až do současnosti je prezentován vybranou knížkou, která v daném roce vyšla v prvním vydání.

 • Hledáme dobrovolníky pro Oskara

  Hledáme dobrovolníky pro Oskara

  Městská knihovna v Praze hledá dobrovolníky na letní akce s bibliobusem Oskar!

 • Pobočka Záhřebská uzavřena od 21. 4. do 24. 4. 2017

  Pobočka Záhřebská uzavřena od 21. 4. do 24. 4. 2017

  Vážení čtenáři, pobočka Záhřebská je od pátku 21. dubna do pondělí 24. dubna 2017 včetně uzavřena z důvodu revize knihovního fondu. Všechny rezervace a výpůjčky budou prodlouženy. Nejbližší pobočky, které můžete využít, jsou Korunní a Ostrčilovo náměstí. Děkujeme za pochopení.

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

PO – PÁ 14:00 – 20:00, SO (před 3D projekcí) 14:00 – 20:00 hodin.
POZOR! Na představení, která jsou zdarma, se vstupenky nevydávají!
Telefon: 222 113 425

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

Filmový festival Jeden svět – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu. Více na www.jedensvet.cz.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).

PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Sedm statečných Johna Sturgese, Osm a půl Federica Felliniho či Cestu do fantazie Hajaa Mijazakiho.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.
HUDBA A FILM – filmy s hudební tematikou, příběhy známých umělců.
Mini sci-fi fest – přehlídka vědeckofantas­tických filmů.

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon: 257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP
www.mlp.cz/kvc

TIP! Dítě a kniha je téma roku 2017. Sledujte www.mlp.cz/rok­sdetmi!

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en