Říše loutek v běhu času: Ve stínu společenských zvratů (1941–1956)
Povídání k dobovým fotografiím a dokumentům o historii Říše loutek v tajuplném zákulisí loutkového divadla.
Říše loutek hrála po celou světovou válku, přestože doba pro ni byla dvojnásob tragická: v roce 1944 zemřela Anna Suchardová-Brichová. Po válce soubor odmítl nabízenou profesionalizaci a ubránil se dobovým módám. O samostatnost však přišel. Měl ale štěstí na vstřícného zřizovatele: díky němu prošlo divadlo v roce 1955 rozsáhlou rekonstrukcí zákulisí.
Divadlo Říše loutek hraje pro děti již 105 let. U jeho zrodu stála principálská dvojice: sochař Vojta Sucharda a malířka Anna Suchardová-Brichová. Začínali ve skromných podmínkách, ale ve spolupráci s arch. Františkem Roithem vytvořili v novostavbě Městské knihovny moderní loutkovou scénu. Zde Říše loutek hraje od roku 1928 dodnes. Tento pětidílný cyklus provede účastníky bohatou historií souboru. Dobový obrazový materiál (fotografie, výtvarné návrhy, dokumenty i filmové záběry) bude doplňovat mluvené slovo.
Přednáší Jan Novák, režisér, loutkoherec, autor a dramaturg, archivář a historik amatérského divadla. Civilním povoláním lesní inženýr.
Vstup do Klubovny Divadla Říše loutek je z ulice Žatecká 1.