skok na hlavní menu


Akce

 • Jáchym Topol čte z Trnové dívky

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Autorský večer prozaika a básníka Jáchyma Topola

  Prozaik a básník Jáchym Topol je autorem dvou básnických sbírek z 80.let, které pak vydal pod společným názvem v roce 1991 Miluju tě k zbláznění, básnické knihy V úterý bude válka a prozaických knih Sestra, Anděl, Noční práce, Kloktat dehet, Chladnou zemí, novely Výlet k nádražní hale a mnoha dalších. V Domě čtení bude číst z knihy Trnová dívka – horor a humor doby kamenné, příběhy severoamerických indiánů, které vybral a přeložil.

  | 16. 4. 2014 18:00 - 19:30
 • Procesová práce a hlas

  Korunní,

  Cena 100,-

  Přijďte se zážitkovou formou dozvědět něco o svém hlasu, zaslechnout se a něco se skrze hlas o sobě dozvědět. Terapeutka Ivana Vostárková Vám laskavým a nekritickým způsobem pomůže ukázat přirozené schopnosti a možnosti Vašeho hlasu, jeho neopakovatelnost a jedinečnost. Vstupné 100 kč. Počet míst je omezený, doporučujeme zájemcům rezervovat si místo na kurzy@processwor­k.cz. Všechny nevyužité rezervace se 5 minut před začátkem přednášky ruší.

  | 16. 4. 2014 18:00 - 20:30
 • Evropský parlament zevnitř

  Ústřední knihovna, Klubovna MKP

  Cena 40,-

  23. 4. Evropský parlament zevnitř

  Přednáška o Evropském parlamentu zevnitř je před nadcházejícími volbami europoslanců v květnu 2014 velmi aktuální. Nicole Grmelová pracovala v letech 2004 až 2008 v Evropském parlamentu jako právník-lingvista a měla tak možnost sledovat vnitřní fungování této instituce, které se výrazně liší od informací běžně dostupných v učebnicích a médiích. Prezentace poskytne odpověď na řadu otázek, např. zda pravomoci Evropského parlamentu umožňují kandidátům na europoslance realizovat předvolební sliby a zda Evropský parlament skutečně zastupuje zájmy občanů. Přednáška je koncipována interaktivně tak, aby poskytla co nejširší prostor pro dotazy posluchačů.

  Přednáší JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D..

  Přednáška se koná od 17.30 hod. v klubovně Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1

  Vstupné 40 Kč

  Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013
  Pokladna – tel.: 222 113 425, 222 113 377

  | 23. 4. 2014 17:30 - 19:00
 • Fair Play

  Ústřední knihovna, VELKÝ SÁL

  Cena 70,-

  ROK V POHYBU

  23. 4. FAIR PLAY

  ČR 2014, Andrea Sedláčková, 100 min.

  Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně.

  | 23. 4. 2014 19:00 - 20:30
 • Cesta kolem knihovny za (více než) 80 dní

  Cesta kolem knihovny za (více než) 80 dní

  „Správný Angličan nikdy nežertuje, když jde o tak vážnou věc, jako je sázka. Sázím se o dvacet tisíc liber proti komukoli, že vykonám cestu kolem světa za osmdesát dní nebo méně. Vlak do Doveru odjíždí v osm hodin čtyřicet pět minut. Tím pojedu. To znamená, když je dnes středa druhého října, že musím být zpátky v Londýně, v tomto salóně Reformního klubu, v sobotu jednadvacátého prosince v osm hodin čtyřicet pět minut večer.“

 • První místo v soutěži Biblioweb!

  První místo v soutěži Biblioweb!

  Soutěž o nejlepší weby českých knihoven Biblioweb probíhá už 15 let. Letos náš web www.mlp.cz získal první místo!

 • Hradčany – knihovna se zahradou

  Hradčany – knihovna se zahradou

  Hradčany jsme pro vás otevřeli v novém!

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 42 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino v knihovně = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>
AKTUÁLNÍ NABÍDKA FILMOVÉHO KLUBU >>>
PROGRAM KINA V PDF >>> [2240 kB]

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
PROGRAM KE STAŽENÍ V PDF – DUBEN 2014 >>> [152 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
PROGRAM KE STAŽENÍ V PDF >>> [258 kB]

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (25 Kč, použitelné opakovaně).
PROGRAM KE STAŽENÍ V PDF>>> [128 KB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

ONE WORLD – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Bohémský život Akiho Kaurismäkiho, Stud Steva McQueena nebo Turínský kůň Bély Tarra.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady – podzim, Festival dánského filmu – jaro).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
ROK V POHYBU – LETÁK V PDF >>> [246 kB]
POCTA KARLU KRYLOVI – LETÁK V PDF >>> [222 Kb]
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

PO – PÁ od 14:00 do 20:00 hodin
SO před projekcí 3D od 14:00 do 20:00 hodin
tel.: 222 113 425, 222 113 377, online rezervace na www.mlp.cz

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en