Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • English Language Club

  Ústřední knihovna, Klubovna

  Cena 90,-

  Interaktivní jazykový kurz / English Language Club

  Výuka prostřednictvím aktivního spoluvytváření minipříběhů, úryvků ze slavných dramat, monologů velkých humoristů či komiků, kultovních písní, povídek, esejí i poezie.

  V rámci tohoto netradičního, ale velmi účinného pojetí, se setkáme s tak rozmanitými osobnostmi jako jsou např.: Edward Albee, Charles Dickens, Woody Allen, William Shakespeare, Groucho Marx, Lawrence Ferlinghetti, Dick Cavett, Billy Joel, Tennesse Williams aj.

  Minimální jazyková úroveň: lower intermediate
  Optimální jazyková úroveň: intermediate, upper intermediate

  PhDr. Pavel Marouš používá tento způsob výuky v rámci svých kurzů TOP TALKING, kterými prošlo od roku 1992 několik tisíc účastníků v České republice i v zahraničí.

  Přednáška se koná vždy v úterý od 17:00 do 19:30 hodin v klubovně Ústřední knihovny. Navazující seminář Saturday English Workshop se koná v sobotu 14. 2. od 10:00 do 15:00 hodin (vstupné 250 Kč).

  | 3. 2. 2015 17:00 - 19:30
 • Marek Šindelka v Domě čtení

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  V rámci nového cyklu chceme představovat autory, kteří jsou spjati s Prahou a v jejichž díle se objevuje Praha jakou živoucí město, ta minulá i současná. Významným autorem nastupující prozaické generace je Marek Šindelka, v jehož posledním díle Mapa Anny, které vydal v září minulého roku, hraje současná Praha, a Praha devadesátých let 20. století, podstatnou roli. Marek Šindelka je dále autorem básnické sbírky Strychnin a jiné básně (2005), která byla oceněna Cenou Jiřího Ortena, autorem románu Chyba (2008) a sbírky povídek s názvem Zůstaňte s námi (2011), za kterou obdržel cenu Magnesia litera za prózu.

  | 4. 2. 2015 18:00 - 19:30
 • Hana Hegerová

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 60,-

  9. 2 Hana Hegerová
  Mapa lásek světové šansoniérky

  Hudební poslechový pořad Jiřího Černého.

  | 9. 2. 2015 19:00 - 20:30
 • Knižní trh, literatura a nová média

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  O současném knižním trhu a literatuře v době nových médií, o tom jak se knižní trh a vůbec náš pohled na knihu v dnešní době mění, bude hovořit dramaturg Domu čtení Josef Straka se svými hosty.

  | 11. 2. 2015 18:00 - 19:30
 • Nejpůjčovanější knihy v roce 2014

  Nejpůjčovanější knihy v roce 2014

  Co jste si nejvíce půjčovali v roce 2014? Nejpůjčovanější knihou roku 2014 jsou Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, román o fenoménu bělokarpatských bohyní, který se drží na špičce čtenářské popularity už několik let. A jak to je s knihami pro děti a naučnou literaturou?

 • Za Prahou do knihovny – únor 2015

  Za Prahou do knihovny – únor 2015

  O tom, že letošní rok je pro knihovnu rokem Prahy, jste se mohli přesvědčit v tématu měsíce ledna. Praha se každý měsíc objeví i v našem kulturním programu. V únorových akcích vás čeká autorské čtení Marka Šindelky, v jehož knize Mapa Anny hraje Praha podstatnou roli, a přednášky o Praze minulé i současné.

 • Projděte si knihovnu virtuálně!

  Projděte si knihovnu virtuálně!

  Městská knihovna v Praze má 41 poboček různého typu, velikosti, stylu. Čtyřicet míst je i pro zvědavého čtenáře poměrně hodně na to, aby je objížděl jen proto, aby zjistil, jak vypadají. :)

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
PROGRAM FILMOVÉHO KLUBU KE STAŽENÍ V PDF! [138 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).
STÁHNĚTE SI PROGRAM 3D PROJEKCÍ NA ÚNOR 2015 V PDF! [931 kB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

ONE WORLD – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Bohémský život Akiho Kaurismäkiho, Stud Steva McQueena nebo Turínský kůň Bély Tarra.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady – podzim, Festival dánského filmu – jaro).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

Pokladna je otevřena od pondělí do pátku od 14:00 do 20:00 hodin.

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP
www.mlp.cz/kvc

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en