Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Sýrie a Libanon

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 50,-

  CESTOVATELSKÉ ÚTERKY

  Horké léto 2015 na euroasijském kontinentu a co bude dál?
  V první části večera vám přednášející slovem i obrazem přiblíží téma z úhlu svých pohledů a pokusí se načrtnout základní rysy budoucího vývoje Evropy: pohřbí nakonec masa přistěhovalců společně s měnícím se klimatem základní hodnoty evropské kultury a stanou se Evropané minoritní složkou populace na vlastním kontinentu?
  Na přednášku naváže beseda s hostem večera na dané téma, do kterého se můžete zapojit i vy. Na závěr večera získají tři vylosovaní návštěvníci hodnotný dárek.

  Moderuje průvodce po toulkách blízkých i vzdálených RNDr. Miroslav Hrdlička.

  Sýrie a Libanon – prosperující minulost, válečná současnost a jaká budoucnost?

  Sýrií, zemí na civilizačním rozhraní, zmítá od roku 2011 krvavá občanská válka. Jde o zemi s fascinujícími památkami starobylých civilizací, z nichž některé jsou však dnes v kritickém ohrožení. Také sousední Libanon, kdysi výkladní skříň Blízkého východu, je neklidný. Jak to vypadalo v Damašku, Bejrútu, Palmyře či Aleppu v dobách, kdy ještě panoval křehký mír? A jaké jsou varianty do budoucna? Přednáška má širší geopolitický rámec a je doplněna mapami a statistickými údaji pro lepší porozumění složité problematiky neklidného regionu.

  Přednáší RNDr. Vít Štěpánek, publicista a geograf.

  | 6. 10. 2015 19:00 - 20:30
 • Finanční vzdělávání pro seniory

  Břevnov,

  Vstupné zdarma

  Finanční vzdělávání pro seniory aneb jak se vyznat

  Zajímá vás, jaké jsou záludnosti smluv? Jaké nejčastější chyby děláme při podepisování smluv o půjčkách? Vyznáte se ve svých osobních a rodinných financích? Jak se bránit nekalým praktikám „šmejdů“ při nabídkových akcích a kdo je spotřebitelský ombudsman? Na tyto i další otázky vám odpovíme během přednášky.

  | 7. 10. 2015 17:00 - 18:30
 • Václav Kahuda

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Autorské čtení pražských autorů- prozaik Václav Kahuda

  Přesně po třech letech bude v Domě čtení číst jeden z nejvýznamnějších autorů současnosti, prozaik Václav Kahuda, který vydal Příběh o baziliškovi, Exhumaci, Veselou Bídu, která nedávno vyšla i v novém vydání. Dále pak román Houština, který je mnohými považován za vrchol 90. let, ten vyšel v roce 1999, dále Proudy, 2001. V roce 2014 vydal zatím svůj poslední román Vítr, tma, přítomnost, který vzbudil široký ohlas a byl v letošním roce nominován na cenu Magnesia Litera za prózu. Autorské čtení a diskuze s autorem.

  | 7. 10. 2015 18:00 - 19:30
 • Kytara napříč žánry

  Ústřední knihovna, VELKÝ SÁL

  Cena 230,-

  Kytara napříč žánry

  Koncert více žánrového festivalu akustických kytar, který si za dobu svého trvání vybudoval pozoruhodné renomé.

  Špičkoví kytaristé z mnoha zemí představí více žánrů, hraných různými styly na rozdílné druhy akustických kytar.

  Steve Adelson(USA), Radim Zenkl, Norbi Kovács a Radim Duda

  Norbi Kovács, slovenský kytarista a zpěvák. Pochází původně ze slovenské Šal´y, kde se narodil roku 1968. Po prvních muzikantských zkušenostech se roku 1992 odstěhoval do Prahy. Zde prošel řadou kapel (Stará cesta, Red Wine, Plazma a další) a spolupracoval s mnoha interprety, například s písničkářkou Radůzou. Momentálně je členem skupin Lokomotiva, která byla 6 let hostem televizního pořadu S politiky netančím, Růžový brejle (zakladatel společně s Ivanem Hlasem), Ivan Hlas trio a hostuje s kapelou PH 5,5. Věnuje se ale i hudbě filmové a scénické. Je například autorem hudby k filmu U mě dobrý. Pedagogicky působil 10 let v rockové škole klubu Mlejn. V poslední době se věnuje i sólovému hraní.

  Steve Adelson, hráč na Chapman Stick. Věnuje se hraní na Chapman Stick od roku 1984. Od té doby se z něj stal skvělý hráč i pedagog. Napsal učebnici hraní na Stick a organizuje workshopy po celém světě. Hraje sólově, ale i v různých projektech se známými hudebníky. Je známý svojí vytříbenou technikou. Jeho hudba je hodně ovlivněna jazzem.

  Radim Duda, hráč na Chapman Stick.

  Chapman Stick (často mezi hráči označovaný pouze jako Stick) je elektrický strunný hudební nástroj vynalezený Emmettem Chapmanem na začátku 70. let 20. století. Je odvozen od kytary i baskytary a je charakteristický rozsáhlou škálou tónů. Na Chapman Stick se hraje tepováním obou rukou na struny. Dají se zahrát nezávisle vysoké i nízké struny. Je proto možné hrát jednou rukou melodii a druhou bas, nebo doprovod. Nejznámějším hráčem na Chapman Stick je Tony Levin.

  Radim Zenkl, český mandolinista žijící v Kalifornii (mandolína, flétny, zpěv).Jeden z nejlepších světových hráčů na mandolínu. Ve Spojených státech se prosadil do absolutní světové špičky díky novému způsobu hry, známému jako Zenkl style.V současné době natáčí s těmi nejlepšími hráči bluegrassu a newgrassu a dalších hudebních stylů… (Béla Fleck, Jerry Garcia, David Grisman, Mike Marshall, Jerry Douglas, Stanley Jordan a další). Během návštěvy Irska začal hrát na tradiční irské píšťaly a postupně na další flétny. V ČR spolupracuje např. se skupinou Druhá tráva, Buty, Čechomor nebo hudebníky jako Vlasta Redl, Jiří Stivín, Hradišťan, Bratři Ebenové, Vladimír Mišík, Karel Plíhal, Vladimír Merta.

  | 12. 10. 2015 19:30 - 21:00
 • Knižní výprodej v sobotu 17. 10. 2015

  Knižní výprodej v sobotu 17. 10. 2015

  Skladová hala plná knih je snem každého knihomola. My ji máme – a vyprodáme!

 • Týden knihoven od 5. do 11. 10. 2015

  Týden knihoven od 5. do 11. 10. 2015

  Celostátní týden knihoven připomíná, že knihovny jsou nepostradatelnou součástí veřejných služeb měst, městysů, obcí, vesnic, ale také některých organizací – škol, firem zabývajících se vývojem, právními službami a také vládních úřadů (parlament, sněmovna). Celkem evidence knihoven registruje přes 6 tisíc veřejných knihoven. Věříme, že i pro vás je knihovna důležitou nebo užitečnou institucí a srdečně zveme k návštěvě nejen v týdnu od 5. do 11. října.

 • Pobočka Barrandov uzavřena od 9. do 13. 10. 2015

  Pobočka Barrandov uzavřena od 9. do 13. 10. 2015

  Vážení čtenáři, pobočka Barrandov bude od pátku 9. října do úterý 13. října 2015 uzavřena z důvodu revize knihovního fondu. Všechny rezervace a výpůjčky budou prodlouženy. Nejbližší pobočka, kterou můžete využít je Smíchov. Děkujeme za pochopení.

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>
AKTUÁLNÍ NABÍDKA FILMOVÉHO KLUBU>>>
PROGRAM KINA NA ŘÍJEN 2015 KE STAŽENÍ V PDF! [4729 kB]

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
FILMOVÝ KLUB – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF, 143 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
PROJEKCE A DIALOGY – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF,836 kB]
POCTA JIROUSOVI – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF,1640 kB]

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).
3D PROJEKCE KE STAŽENÍ [PDF, 851 kB]
LOVE 3D – LETÁK KE STAŽENÍ [PDF. 6791 kB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

Filmový festival Jeden svět – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu. Více na www.jedensvet.cz.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Vesmírnou odyseu Stanleyho Kubricka, Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, Pulp Fiction Quentina Tarantina či Perný den Richarda Lestera.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady, Festival Vikingové).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.
HUDBA A FILM
Hudba a film – Amy Winehouse [PDF, 440 kB]
Hudba a film – Písničkář, který nezemřel [PDF, 2266 kB]
Hudba a film – Filip Topol [PDF, 3218 kB]

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

Pokladna je otevřena od pondělí do pátku od 14:00 do 20:00 hodin.

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP
www.mlp.cz/kvc

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en