Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Zlatý čtvrtek Daniely Kolářové

  Ústřední knihovna, Klubovna

  Vstupné zdarma

  Divadelní a filmové oddělení srdečně zve na další podvečer z cyklu Barevné čtvrtky, tentokrát s divadelní a filmovou herečkou Danielou Kolářovou. Setkání uvede Marie Valtrová. Vstup zdarma.

  | 18. 12. 2014 18:00 - 19:30
 • Pocta Filipu Topolovi II.

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 50,-

  18. 12. POCTA FILIPU TOPOLOVI II.

  Večer zahájí unikátní dobový dokument Tomáše Lišky a Terezie Hradílkové Baroko a Psí vojáci v Čechách – pětadvacetiminutový záznam „podzemního“kon­certu skupiny Psí vojáci v červenci 1981 ve sklepení zámku ve Veltrusích, kde došlo k setkání Psích vojáků s I. M. Jirousem, který se pak stal doživotně obdivovatelem kapely. Psí vojáci zahráli tehdy v premiéře delší kompozici Baroko v Čechách, skladbu psanou na text Jáchyma Topola, který je temným příběhem o muži s psí hlavou a jeho osudu, zmítaném mezi věčným pokušením a odříkáním. Následně došlo k zadržení a výslechu Filipa i Jáchyma Topola StB. Dokument pojednává též o lidech kolem sborníku X / Violit.

  Dále uvidíme krátké filmy a videoklipy režiséra Víta Pancíře Kilián Nedory (ČR 1994, 18 min.), Žiletky (ČR 1996, 4 min.), Na sněhu pes (ČR 2003, 14 minut), Zdeňkovo křeslo (ČR 2005, 14 min.) a Mění se kulisa (ČR 2010, 10 min.) a také třicetiminutový esej Josefa Císařovského Bestiář (ČR 1992), k němuž složil Filip Topol hudbu.

  V průběhu večera, který moderuje Vladimír Hendrich, zavzpomínají na Filipa Topola a skupinu Psí vojáci její členové a přátelé David Skála, Jan Hazuka, Luděk Horký, Jiří Jelínek, Petr Venkrbec, Zdeněk „Hmyzák“ Novák, Terezie Hradílková, Vít Pancíř a další.

  | 18. 12. 2014 20:00 - 21:30
 • Vánoční koncert folklorního souboru KYTICE

  Ústřední knihovna, VELKÝ SÁL

  Cena 120,-

  Tradiční vánoční koncert DFS Kytice pro celou rodinu s pozapomenutými adventními zvyky našich předků. Uvidíte Mikuláše, Ambrože, čertíky, lucky a barbory. Dětský folklorní soubor Kytice působí od roku 1994 v Praze Letňanech jako pokračovatel dospělého souboru stejného názvu. V dnešní době pracuje s více než 60 dětmi od nejmenších, čtyřletých, až po studenty středních škol.

  Za dobu své existence soubor uskutečnil bezpočet vystoupení (25 – 30 ročně). Pravidelně se zúčastňuje významných folklorních festivalů v České republice. Českou lidovou kulturu reprezentoval i v zahraničí (naposledy Chorvatsko 2003, Polsko 2004 a Francie 2006).

  Vstupné 120 Kč, studenti 80 Kč.

  | 20. 12. 2014 17:00 - 18:30
 • Čtení pražských autorů – Strašnice

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  V rámci nového cyklu literárních večerů chceme představovat současné, ale též i nežijící autory, kteří jsou spjati s Prahou. Na prvním večeru bychom chtěli uvést autory, kteří žijí nebo dlouho dobu žili nedaleko Domu čtení, ve Strašnicích. Prvním autorkou je básnířka a prozaička Božena Správcová, která na konci roku 2013 vydala básnickou knihu s názvem Strašnice, ale jsou to Strašnice její, imaginativní. Je též autorkou mnoha dalších básnických a prozaických knih. Druhým autorem je básník a dlouholetý šéfredaktor literárního obtýdeníku Tvar Lubor Kasal, jehož tvorba na pomezí experimentu a prozkoumávaní básnického jazyka je kontinuální od 80. let a jehož kniha Orangutan v továrně je zvláštním básnickým světem, originálním v kontextu současné české poezie. Třetím autorem je básník a prozaik Milan Urza, který bude číst ze své nedávno dopsané knihy Jeremiášův vztek a také ze svých básnických textů.

  | 7. 1. 2015 18:00 - 20:00
 • Vánoční rádce

  Vánoční rádce

  Sháníte něco malého, originálního nebo čtivého? Možná to seženete v knihovně!

 • Adventní akce 2014

  Adventní akce 2014

  Jak každý rok si můžete zpestřit adventní čas návštěvou mnoha akcí, které jsme pro vás připravili na našich pobočkách. Čekají vás vánoční dílny, představení pro děti i koncerty.

 • Tisíc knih

  Tisíc knih

  Znáte už stránku Tisíc knih? Jednoduchý web má jedinou funkci – po zadání názvu knihy doporučí dalších 1000 titulů, které by se vám mohly líbit. Naše knihovna spolupracuje na vývoji!

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 41 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>
AKTUÁLNÍ PROGRAM FILMOVÉHO KLUBU
PROGRAM KINA NA PROSINEC KE STAŽENÍ V PDF [1818 kB]

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
PROGRAM FILMOVÉHO KLUBU KE STAŽENÍ V PDF [147 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
PROGRAM PROJEKCÍ A DIALOGŮ KE STAŽENÍ V PDF [266 kB]

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).
PROGRAM 3D PROJEKCÍ KE STAŽENÍ V PDF [305 kB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

ONE WORLD – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Bohémský život Akiho Kaurismäkiho, Stud Steva McQueena nebo Turínský kůň Bély Tarra.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady – podzim, Festival dánského filmu – jaro).

Pocta Filipu Topolovi II [440 kB]
Viliam Poltikovič a Tomáš Škrdlant [408 kB]
Viliam Poltikovič a Josef Císařovský [701 kB]

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

POZOR! Pokladna otevřena od 2. ledna 2015. On-line prodej vstupenek na rok 2015 bude zahájen 1. 1.2015.

V běžném provozu je pokladna otevřena od pondělí do pátku od 14:00 do 20:00 hodin.

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en