Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Vyšehrátky 2015 s Oskarem

  Pojízdná knihovna, Vyšehrad

  Vstupné zdarma

  Navštivte bibliobus Oskar během festivalu Vyšehrátky! V Oskarovi naleznete nové knihy pro děti i dospělé, spoustu deskových her ke hraní na místě a deku plnou knížek a hraček pro nejmenší čtenáře. Také si zde vyrobíte originální záložku s horizontem Prahy. V rámci celého festivalu se můžete těšit i na Odpolední večerníčky aneb Slavní tatínci čtou pohádky svého srdce a na bojovku nazvanou Zpráva o jedné válce!

  | 1. 9. 2015 14:00 - 18:00
 • Autorské čtení Martina Reinera

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Autorské čtení Martina Reinera a večer o básníku Ivanu Blatném

  Martin Reiner je autor několika básnických a prozaických knih, a nakladatel, dlouhá léta Petrov, nyní Druhé město. V minulém roce vydal velmi ceněnou knihu, a která též získala hlavní cenu Magnesia Litera, Básník/ román o Ivanu Blatném. Kniha popisuje život jednoho z největších českých básníků 20. století, jehož životem a dílem se Martin Reiner zabývá již od roku 1986. Na tomto večeru nebude Martin Reiner jen číst, ale též vyprávět o Ivanu Blatném, i o tom, co v románu není.

  | 2. 9. 2015 18:00 - 19:30
 • Literární procházky

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Praha- město literatury – Literární procházky

  Praha se 1. prosince 2014 stala kreativním městem literatury, pod patronací UNESCO. Součástí projektu budou od 20. září i literární procházky po pražských místech, která výrazně zasáhla do života a díla významných spisovatelů- např. Franze Kafky, Alberta Camuse, Egona Bondyho, Jana Nerudy, Jakuba Arbese a Vladimíra Holana. Průvodci budou současní čeští prozaici, básníci či teoretici. O literárních procházkách promluví koordinátorka projektu a spisovatelka Ivana Myšková a její hosté (Věra Koubová, Petr Pazdera Payne ad.).

  | 9. 9. 2015 18:00 - 19:30
 • Mistři písmen, učni slov

  Smíchov,

  Vstupné zdarma

  První setkání nového cyklu literární dílny zaměřené na literarutu science fiction a fantasy. Určeno pouze pro předem přihlášené.

  | 10. 9. 2015 16:00 - 19:00
 • E-zóna uzavřena v pondělí 31. 8. 2015

  E-zóna uzavřena v pondělí 31. 8. 2015

  Vážení čtenáři, v pondělí 31. srpna 2015 bude uzavřena z provozních důvodů od 18:30 do 20:00 hodin e-zóna Ústřední knihovny. Pro přístup k internetu využijte internetovou studovnu, nebo volně dostupnou wi-fi síť Mestska_knihovna. Děkujeme za pochopení.

 • Dvě výročí Magdaleny Dobromily Rettigové

  Dvě výročí Magdaleny Dobromily Rettigové

  Letos si připomínáme výročí 230 let od narození (Všeradice 31. 1. 1785 – Litomyšl 5. 8. 1845) a 170 let od úmrtí Magdaleny Dobromily Rettigové , významné ženy českého národního obrození. Rettigová je považována za první českou moderní spisovatelku a veřejně činnou ženu.

 • Pobočka Skalka uzavřena 10. a 11. září 2015

  Pobočka Skalka uzavřena 10. a 11. září 2015

  Vážení čtenáři, pobočka Skalka bude ve čtvrtek 10. a v pátek 11. září 2015 uzavřena z důvodu revize knihovního fondu. Všechny rezervace a výpůjčky budou prodlouženy. Nejbližší pobočky, které můžete využít jsou Dům čtení a Zahradní město. Děkujeme za pochopení.

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>
AKTUÁLNÍ NABÍDKA FILMOVÉHO KLUBU>>>
PROGRAM KINA NA KVĚTEN 2015 KE STAŽENÍ V PDF! [4184 kB]

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
PROGRAM FILMOVÉHO KLUBU NA KVĚTEN 2015 KE STAŽENÍ V PDF! [140 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
PROJEKCE A DIALOGY – KVĚTEN 2015 KE STAŽENÍ V PDF! [1668 kB]

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).
PROGRAM 3D PROJEKCÍ NA KVĚTEN 2015 KE STAŽENÍ V PDF! [2086 kB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

Filmový festival Jeden svět – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu. Více na www.jedensvet.cz.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Vesmírnou odyseu Stanleyho Kubricka, Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, Pulp Fiction Quentina Tarantina či Perný den Richarda Lestera.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady, Festival Vikingové).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

Pokladna je otevřena od pondělí do pátku od 14:00 do 20:00 hodin.

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP
www.mlp.cz/kvc

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en