Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • English Language Club II

  Ústřední knihovna, Klubovna

  Cena 90,-

  7. 4., 14. 4., 21. 4. a 28. 4. English Language Club / Interaktivní jazykový kurz

  Výuka prostřednictvím aktivního spoluvytváření minipříběhů, úryvků ze slavných dramat, monologů velkých humoristů či komiků, kultovních písní, povídek, esejí i poezie. V rámci tohoto netradičního, ale velmi účinného pojetí, se setkáme s tak rozmanitými osobnostmi jako jsou Edward Albee, Charles Dickens, Woody Allen, William Shakespeare, Groucho Marx, Lawrence Ferlinghetti, Dick Cavett, Billy Joel či Tennesse Williams.

  Minimální jazyková úroveň: lower intermediate
  Optimální jazyková úroveň: intermediate, upper intermediate

  PhDr. Pavel Marouš používá tento způsob výuky v rámci svých kurzů TOP TALKING, kterými prošlo od roku 1992 několik tisíc účastníků v České republice i v zahraničí.

  | 28. 4. 2015 17:00 - 19:30
 • Vlastní světy Daniela Frynty

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Vlastní světy Daniela Frynty a Andrana Abramjana

  Daniel Frynta je etolog a sociobiolog působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Zaobírá se mimo jiné chováním a sociálním životem savců. Andran Abramjan je rovněž biolog, student Daniela Frynty, ale také dokumentarista a autor Fryntova filmového portrétu. V rámci večera zhlédneme portrét Daniela Frynty a budeme diskutovat o limitech vědy a poznání, o tom, co se můžeme přiučit od zvířat i o tom, zda se zvířata přiučují od nás či o tom, jak blízko má k sobě biologie a dokumentární film.

  | 29. 4. 2015 18:00 - 19:00
 • Co je možné fotit

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 40,-

  Co je možné fotit, co je vhodné o tom točit a co se smí vysílat?

  ČT připravuje cyklus dokumentů O české fotografii pro kanál ČT Art, jehož spoluautory jsou filmový a divadelní režisér a scénárista David Jařab a střihač a fotograf Jan Daňhel, oba též pedagogové FAMU. Jednotlivé díly realizují renomovaní režiséři. Již v průběhu realizace však vznikají ze strany ČT vážné obstrukce a debaty o tom, co a jak je možné ukázat na obrazovce televize veřejné služby: největší problémy se schválením mají filmy, které údajně porušují zaběhnuté televizní rámce, výrazně pracují s filmovým jazykem a neříkají divákovi, co si má o viděném myslet.

  Dva půlhodinové filmy Radovana Síbrta a Lucie Králové na fotografická témata jsou jako „works in progress“ východiskem dílny, do které vedle autorů přijdou debatovat dva členové Rady ČT: filosof Michael Hauser a novinář a analytik Vratislav Dostál. Celá debata se dotýká toho, jak ČT formuje podobu dokumentárních filmů, ale i toho, kde jsou hranice mezi pravomocí producenta a svobodou autorského vyjádření.

  Hosté: Lucie Králová, Radovan Síbrt, Jan Maxa, Jan Daňhel, Vít Klusák, Ivo Bystřičan, Vlastimil Kula, Michael Hauser, Vratislav Dostál. Besedu moderuje Vladimír Hendrich.

  | 29. 4. 2015 19:00 - 20:30
 • Večer prozaika Lukáše Prchala

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Autorská čtení pražských autorů – prozaik Lukáš Prchal

  Lukáš Prchal napsal povídkovou sbírku Den v nedohlednu a novelu S pavoukem na skle. V současné době píše třetí knihu, která se zaobírá nudou mladé generace. Příběh vychází ze scénáře, který psal autor pod pedagogickým vedením Radky Denemarkové. V rámci večera bude Lukáš Prchal číst z novely S pavoukem na skle a povídek.

  | 6. 5. 2015 18:00 - 19:30
 • Magnesia Litera 2015 – vítězové

  Magnesia Litera 2015 – vítězové

  Magnesia Litera 2015 vyhlásila laureáty. Cenu za Knihu roku dostal Martin Reiner a jeho Básník. Román o Ivanu Blatném. Magnesii Literu za prózu obdržel Petr Stančík a kniha Mlýn na mumie. Literu za poezii obdržela Olga Stehlíková za sbírku Týdny. Půjčte si další vítěze letošního ročníku!

 • Tipy od lektorů – Rudá volavka a Učení mučení

  Tipy od lektorů – Rudá volavka a Učení mučení

  Ladislav Šinkmajer a Tomáš Vlček představují špionážní thriller Jasona Matthewse – Rudá volavka a autobiografický román francouzského prozaika Daniela Pennaca – Učení mučení.

 • Pobočky uzavřeny v pátek 1. a 8. května 2015!

  Pobočky uzavřeny v pátek 1. a 8. května 2015!

  Vážení čtenáři, všechny naše pobočky budou uzavřeny v pátek 1. a 8. května 2015 z důvodu Státního svátku. Těšíme se na vás zase v pracovní dny! TIP! Během volna si on-line čtěte e-knihy nebo využijte databáze v naší e-knihovně!

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 40 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino MKP = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>
AKTUÁLNÍ PROGRAM KINA MKP KE STAŽENÍ
AKTUÁLNÍ NABÍDKA FILMOVÉHO KLUBU>>>

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
PROGRAM FILMOVÉHO KLUBU KE STAŽENÍ V PDF! [149 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF! [458 kB]

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (20 Kč, použitelné opakovaně).
STÁHNĚTE SI PROGRAM 3D PROJEKCÍ NA DUBEN 2015 V PDF! [659 kB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

Filmový festival Jeden svět – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu. Více na www.jedensvet.cz.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Vesmírnou odyseu Stanleyho Kubricka, Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, Pulp Fiction Quentina Tarantina či Perný den Richarda Lestera.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady, Festival Vikingové).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.
Večer s Janou Ševčíkovou – leták v pdf! [486 kB]
Setkání s Viliamem Poltikovičem – leták v pdf! [589 kB]
Velikonoční rozjímání – leták v pdf! [255 kB]

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

Pokladna je otevřena od pondělí do pátku od 14:00 do 20:00 hodin.

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP
www.mlp.cz/kvc

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en