Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu


Akce

 • Staroseverské literární poklady

  Ústřední knihovna, MALÝ SÁL

  Cena 40,-

  VIKINGOVÉ

  23. – 26. 9.

  Festival Vikingové (ve spolupráci se Skandinávským domem) si prostřednictvím komponovaného programu (přednášek předních odborníků, filmových promítání, inovativního způsobu vyprávění storytelling) klade za cíl představit dědictví vikinské kultury.

  23. 9. STAROSEVERSKÉ LITERÁRNÍ POKLADY

  Život starých Seveřanů podle staroislandských ság

  Nejosobitějším dědictvím vikinské kultury jsou literární památky, které představují unikátní relikt archaické evropské literatury. Jako svébytný literární žánr vznikly na středověkém Severu staroislandské ságy. Tato prozaická vyprávění s rozličnými tématy ze severské historie úzce souvisejí s tehdejším způsobem života, a jsou tak pro nás neocenitelným pramenem k jeho poznání.

  Přednáší Jiří Starý, odborník na staroseverskou literaturu.

  Béowulf a vikingové

  Dalším literárním pokladem, kterému bude večer věnován, je staroanglický hrdinský epos Béowulf. Jedná se sice o nejvýznamnější dílo staroanglické literatury, děj odehrávající se v Dánsku a Švédsku však svědčí o tom, že námět byl do Anglie přenesen ze Skandinávie. O přirozených a bezprostředních, a přece znepokojivě složitých vztazích mezi světem vikingů a nejstarším anglosaským i starogermánským eposem, vypráví Jan Čermák, překladatel Béowulfa do češtiny (2003). www.skandinav­skydum.cz

  | 23. 9. 2014 19:00 - 20:30
 • Práce se závislostmi

  Korunní,

  Cena 100,-

  Cyklus přednášek – Za hranice procesové práce

  Pobočka Korunní zve na další ze zajímavých přednášek o tématech z oblasti psychoterapie. Tentokrát se v rámci přednášky přednášející pokusí přiblížit téma závislostí obecně, podívají se na přístupy léčby a strategie z hlediska standardního zdravotnického systému, představí základní modely závislostí a modely léčby v klasické medicíně. Přednášku obzvláštní příběhy z praxe a také se podívají na to, jak procesová práce mění jejich pohled na práci se závislými. Přednášejí MUDr. Miroslav Novotný, PhDr. Mgr. Tomáš Málek a MUDr. Jan Audrlický. Přednáška se koná ve středu 24. září 2014 od 18:00 do 20:30 hodin. Vstupné 100 Kč. Počet míst je omezený, doporučujeme zájemcům rezervovat si místo na kurzy@processwor­k.cz.

  | 24. 9. 2014 18:00 - 20:30
 • Josef Straka a Tomáš Čada

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Uvedení básnických knih dvou knihovníků Domu čtení

  Nebývá zvykem, aby si sami zaměstnanci Domu čtení uspořádali večer, ale když dvěma knihovníkům vyšla před nedávnem básnická kniha, rozhodli jsme se udělat výjimku. Tomáši Čadovi vyšla jeho první básnická sbírka s názvem Spodní patra v nakladatelství Perplex a Josefu Strakovi v pořadí pátá básnická kniha Malé exily, čtvrtá v nakladatelství Cherm. Oba dva autoři na večeru představí i své hosty.

  | 25. 9. 2014 18:00 - 20:00
 • Předvolební diskuse

  Ústřední knihovna, VELKÝ SÁL

  Cena 0,-

  29. 9. PŘEDVOLEBNÍ DISKUZE S KANDIDÁTY NA PRIMÁTORA: Jak se změní Praha v dalších letech?

  Kdy bude konečně v Praze bezpečno a čisto? Povede na letiště rychlodráha nebo metro? Co bude s Opencard? A kdy se dočkáme metra D? Městská knihovna v Praze a deníky MF DNES a Metro vás zvou na velkou předvolební diskuzi s kandidáty na budoucího pražského primátora. Šanci zeptat se na vše, co vás ve městě trápí, budete mít i vy. Kdo v Praze ve volbách uspěje? Na diskuzi jsou pozváni lídři největších stran. Uvidíte, jaký mají pohled na budoucnost našeho města.

  | 29. 9. 2014 18:00 - 19:30
 • Nastavte si přezdívku!

  Nastavte si přezdívku!

  Nastavte si přezdívku a přihlaste se rychleji do čtenářského konta na webu i na počítačích v knihovně (od srpna 2014 máme na pobočkách nové vyhledávání). Krom toho můžete psát komentáře ke knihám nebo k článkům!

 • Čtenářská minutka - Ticho a vřava

  Čtenářská minutka - Ticho a vřava

  Video s lektorem beletrie Ladislavem Šinkmajerem, který doporučuje román syrského autora Nihada Sireese Ticho a vřava.

 • Tipy od lektorů - Hologram pro krále a Čím jdu rychleji

  Tipy od lektorů - Hologram pro krále a Čím jdu rychleji

  Ladislav Šinkmajer a Tomáš Vlček představují román uznávaného amerického autora Hologram pro krále a novelu norské autorky Čím jdu rychleji, tím jsem menší.

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 41 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino v knihovně = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (25 Kč, použitelné opakovaně).

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

ONE WORLD – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Bohémský život Akiho Kaurismäkiho, Stud Steva McQueena nebo Turínský kůň Bély Tarra.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady – podzim, Festival dánského filmu – jaro).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou. STÁHNĚTE SI LETÁK V PDF NA ČERVEN! [577, Kb]
SCI-FI FILM [pdf, 584 kB]
GRUZIE – KEEP SMILING [pdf, 854 kB]

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

Vážení čtenáři, pokladna u sálů Ústřední knihovny je od července do srpna 2014 uzavřena. Pokladna bude znovu otevřena od 1. září 2014 od pondělí do pátku od 14:00 do 20:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en