skok na hlavní menu


Akce

 • Komiksový workshop

  Smíchov,

  Vstupné zdarma

  Stejně jako superhrdinové se v masce mohou stát kýmkoliv, tak i komiks nabízí neskutečně mnoho podob od klasických dětských příběhů přes klasické superhrdinské komiksy až ke klasickým velkým dílům, které beze studu mohou ležet na polici vedle literárních klasiků. Staňte se součástí tohoto světa. Naučte se komiksu rozumět, naučte se jej i tvořit. Postavte se na ramena velikánů, kteří dali současnému českému komiksu tvář. Městská knihovna v Praze zahajuje komiksové workshopy pro všechny, kteří se o tvorbě komiksu chtějí dozvědět víc. A aby toho nebylo málo, výstupem těchto workshopů bude i velká výstava profesionálních i začínajících komiksových autorů. Takže je na co se těšit!

  | 22. 4. 2014 17:00 - 19:00
 • Poutnictví – Chůze, pěší pocit

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Psaní se tiskne na pozadí nepopsané stránky, jako se chůze umisťuje do krajiny svými kroky. A jako chůze rozvrhuje místa v krajině, kterou prochází, tak psaní rozvrhuje prostor, kterým píše. Chůze je rozmýšlením samotného pohybu a má blízko k esejistickému rozvažování. Hosty tohoto večera budou autoři, pro které je chůze existenciální nutností a zkušeností: prozaik a básník Miroslav Olšovský, básník Vít Janota a básník a prozaik Josef Straka.

  | 23. 4. 2014 18:00 - 19:30
 • Kulturní politika státu

  Dům čtení (Ruská),

  Vstupné zdarma

  Jiné pohledy na současnost – Kulturní politika státu

  Letošní dotace Ministerstva kultury byly poměrně vysoké, takže je pravděpodobné, že se protestní události z loňského roku nebudou opakovat, přesto se nabízí řada otázek. Kulturní politika totiž není jen v tom, jaká částka peněz se dělí. Existují tedy vize ve státní politice? Hosty pořadu budou Pavel Karous, výtvarník a ředitel o. s. Vetřelci a volavky, a Ondřej Buddeus, básník, šéfredaktor časopisu Psí víno. Diskuze je pořádána ve spolupráci s Lidovou univerzitou MKP a občanskou iniciativou ProAlt.

  | 24. 4. 2014 18:00 - 19:30
 • Přežijí jen milenci

  Ústřední knihovna, VELKÝ SÁL

  Cena 60,-

  PROJEKCE A DIALOGY FAMU

  Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

  28. 4. PŘEŽIJÍ JEN MILENCI

  (Only Lovers Left Alive, SRN-USA-GB-FR-Kypr 2013, 123 min.).

  Po staletí žijící upír Adam (Tom Hiddleston) je zklamaný tím, jakou cestou se lidstvo vydalo. Z deprese se ho pokusí vyléčit jeho stará láska, upírka Eve (Tilda Swinton), se kterou se po dlouhé době opět shledává. Jejich vztah však prochází zkouškou s příchodem Eviny mladší sestry (Mia Wasikowska). Nový autorský opus nejimaginativ­nějšího dnešního amerického filmaře Jima Jarmusche je originální a vtipnou variací hororových klišé a romantické love story. Jarmuschovi upíři jsou také jenom lidé: výstřední, cyničtí, ale v podstatě docela milí.

  | 28. 4. 2014 19:00 - 20:30
 • Cesta kolem knihovny za (více než) 80 dní

  Cesta kolem knihovny za (více než) 80 dní

  „Správný Angličan nikdy nežertuje, když jde o tak vážnou věc, jako je sázka. Sázím se o dvacet tisíc liber proti komukoli, že vykonám cestu kolem světa za osmdesát dní nebo méně. Vlak do Doveru odjíždí v osm hodin čtyřicet pět minut. Tím pojedu. To znamená, když je dnes středa druhého října, že musím být zpátky v Londýně, v tomto salóně Reformního klubu, v sobotu jednadvacátého prosince v osm hodin čtyřicet pět minut večer.“

 • Vyhráli jsme soutěž Biblioweb!

  Vyhráli jsme soutěž Biblioweb!

  Soutěž o nejlepší weby českých knihoven Biblioweb probíhá už 15 let. Letos náš web www.mlp.cz získal první místo!

 • Hradčany – knihovna se zahradou

  Hradčany – knihovna se zahradou

  Znáte Trnkovu Zahradu? To pět kluků stojí před zahradní brankou, a za ní je čeká zelené tajemství, zlostný kocour, trpaslík, pět vodních slonů a sečtělá velryba. Nemáte někdo provázek?

Mapa poboček

Otevírací doba a služby všech poboček

Kromě kamenných poboček zajíždí na mnohá místa Prahy tzv. Bibliobusy, informace o jejich zastavkách naleznete na speciální stránce.

Hlavní kontakt

pobočky, služby, oddělení, kontakty

+420 222 113 555

knihovna@mlp.cz

Jste na našich stránkách poprvé? Na této záložce najdete důležité informace o našich službách, jak se přihlásit do čtenářského konta i o tom jak se stát čtenářem Městské knihovny v Praze.

Naše služby

Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. Půjčujeme knihy, hudební nahrávky, filmy i obrazy. Na všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Naše pobočky najdete na 42 místech po celé Praze. Celý rok u nás probíhají kulturní akce, které jsou za minimální poplatek nebo úplně zdarma. E-knihovna nabízí téměř 300 e-knih ke stažení.

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Služby pro čtenáře

Můžete si půjčovat domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat meziknihovní výpujční službu, on-line databáze se vzdáleným přístupem, informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. V on-line katalogu můžete vyhledávat tituly, které vás zajímají. Moje knihovna nabízí správu čtenářského konta, kde si po přihlášení můžete např. prodlužovat vypůjčené knihy nebo vytvářet seznamy knih.

SLUŽBY PRO ČTENÁŘE >>>
ON-LINE SLUŽBY >>>

Jak se stát čtenářem

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU.

 • děti do 15 let mají zápisné i čtenářský průkaz zdarma
 • zápisné pro dospělého činí 80
 • zápisné pro právnickou osobu (instituci) za každou určenou fyzickou osobu činí 120
 • roční poplatek do knihovny je 60

VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Stáhněte si

Důležité odkazy

Kino v knihovně = dokonale ostrý obraz

Kinosál Městské knihovny v Praze najdete v suterénu Ústřední knihovny. Vybaven je špičkovou technologií, jak v oblasti promítání obrazu (digitální obraz ve 4K rozlišení + 3D projekce), tak i zvuku.
Kino v knihovně má všechna 4K: Kino + Knihovna = Kultura + Kvalita.

AKTUÁLNÍ FILMOVÁ NABÍDKA >>>
AKTUÁLNÍ NABÍDKA FILMOVÉHO KLUBU >>>
PROGRAM KINA V PDF >>> [2240 kB]

Programová nabídka se skládá z pravidelných cyklů, festivalových projekcí, příležitostných tematických projekcí a premiér:

FILMOVÝ KLUB

Filmové trháky, oscarové nominace, festivalové perly, filmové legendy, i česká produkce osvědčených mistrů. Pravidelně v úterý od 16:00 a 19:00 hodin. Vstupné v rozmezí 60 – 80 Kč, legitimace FK
v ceně 60 Kč nezbytná (platí jeden kalendářní rok).
FK MKP je členem Asociace českých filmových klubů.
PROGRAM KE STAŽENÍ V PDF – DUBEN 2014 >>> [152 kB]

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU

Nekomerční artová produkce, zapomenuté legendy světové i domácí kinematografie, absolventské filmy, dokumenty na aktuální témata, nekonvenční díla, která jinde neuvidíte, i taková, o kterých se učí jen studenti FAMU. Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky, moderuje odborník na slovo vzatý Mgr. Vladimír Hendrich,Ph.D.. Pravidelně v pondělí od 19:00 hodin. Vstupné pro studenty FAMU zdarma, pro čtenáře MKP 30 Kč, ostatní 40 Kč, není-li uvedeno jinak.
PROGRAM KE STAŽENÍ V PDF >>> [258 kB]

3D PROJEKCE

Projekce filmů v nelepším rozlišení, top technologie, horké novinky, filmy pro malé i větší diváky, family friendly prostředí. Nepravidelně ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu, odpoledne nebo večer. Vstupné 100150 Kč, rodinné vstupné na vybrané projekce pro 4 osoby (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti). Rodinné vstupné 450 Kč na vybrané projekce platí pro 4 osoby: 2+2 (2 dospělí + 2 děti) nebo 3+1 (3 děti + 1 dospělý). Lze zakoupit pouze v pokladně MKP.
Pro 3D obraz je třeba zakoupit v pokladně MKP 3D brýle (25 Kč, použitelné opakovaně).
PROGRAM KE STAŽENÍ V PDF>>> [128 KB]

FESTIVALY A PŘEHLÍDKY

ONE WORLD – mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (ve spolupráci s nadací Člověk v tísni při ČT) – pravidelně 10 dní v březnu.
PROJEKT 100 – tradiční přehlídka z oblasti nekomerční kinematografie, měsíčně, hity světové i domácí provenience (ve spolupráci s AČFK).
PREMIÉRY AČFK – pravidelné uvádění premiér renomované distribuční společnosti, která do českých kin uvádí umělecky hodnotné filmy jako např. Bohémský život Akiho Kaurismäkiho, Stud Steva McQueena nebo Turínský kůň Bély Tarra.
PŘEHLÍDKY NÁRODNÍCH KINEMATOGRAFIÍ – ve spolupráci s velvyslanectvími a ambasádami, best of výběr filmů našich zahraničních přátel (Dny Kanady – podzim, Festival dánského filmu – jaro).

TEMATICKY ZAMĚŘENÉ CYKLY

MENE TEKEL – mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí – projekce pro školy.
ROK V POHYBU – LETÁK V PDF >>> [246 kB]
POCTA KARLU KRYLOVI – LETÁK V PDF >>> [222 Kb]
SPIRITUALITA A FILM – měsíčně, filmy s lektorským úvodem a besedou.

POKLADNA v předsálí Ústřední knihovny – otevírací doba:

PO – PÁ od 14:00 do 20:00 hodin
SO před projekcí 3D od 14:00 do 20:00 hodin
tel.: 222 113 425, 222 113 377, online rezervace na www.mlp.cz

Kulturní a vzdělávací centrum MKP – kontakty

Adresa: Mostecká 26, 118 00 Praha 1
Telefon:257 532 908, 257 532 013
E-mail: knihovna@mlp.cz
www.facebook.com/kul­turaMKP

Pro děti a rodiče

Čtení proti nudě i do školy si děti vyberou v každé naší pobočce, v každé je také knihovník, který poradí, když je potřeba. Kromě knížek na papíře nabízejí knihovny i knížky do ucha nebo filmy na DVD (Ústřední knihovna, Dům čtení). Ve všech knihovnách je dětem přístupný internet. Do knihovny si ale mohou přijít i hrát: v Ústřední knihovně, na Smíchově a Opatově jsou herní konzole, pořádáme kluby karetní hry Magic : The Gathering, nejmenší čtenáři a jejich rodiče si knížky užijí v Klubu Médi Tuláka a MaTaDe. Pravidelně se setkáváme nad příběhy českými (Za pohádkou do Břevnova, Jahůdka, Pohádky pro šikovné ručičky, Pohádky z ovčí taštičky, Školní brašnička, Pohádky z oslíkovy přihrádky, Středa s pohádkou, Literární dílny) i anglickými (Storybridge).

Pro školy

Pořady pro školy mohou být vítanými pomocníky pro učitele a zábavou pro děti. Při přípravě aktivit využíváme témata Rámcového vzdělávacího programu, a v realizaci pak prvky kreativního myšlení. Knihovny nabízejí celou řadu témat od seznámení s knihovnou (přizpůsobíme věku dětí od mateřských škol po školy střední), přes využívání informací, literaturu (od školní četby po horory) až po cesty do historie nebo světa umění. Program je možné přizpůsobit podle přání vyučujícího. Školy také mohou využít prostory knihovny pro přípravu vyučovací hodiny s využitím všech dostupných informačních zdrojů (knihy, on-line oborové databáze, internet).

NABÍDKA TÉMAT NA JEDNOTLIVÝCH POBOČKÁCH

Do knihovny mohou školy zavítat nejen za knihami, ale i filmem. Kulturní a vzdělávací centrum MKP nabízí školám jak 3D, tak i tematické projekce ve formě komponovaného pořadu (film – slovo – kniha).

NABÍDKA FILMOVÝCH PROJEKCÍ PRO ŠKOLY

Knihy ze seznamu doporučené četby, které už se řadí do kategorie „klasiky“, si mohou studenti stahovat v podobě e-knih ze stránky Knížky nejen do školy.

Oskar

NOVÝ BIBLIOBUS PŘIJEDE PŘÍMO DO VAŠÍ ŠKOLY!
Je pro vaši školu knihovna obtížně dostupná? Nevadí, minibibliobus Oskar přiveze knihovnu k vám, a to včetně besed a her.
Pokud máte o jeho služby zájem, neváhejte nás kontaktovat. AKTUÁLNÍ KALENDÁŘ ZDE >>>.

Napište nám

Typ vašeho dotazu

Údaje označené hvězdičkou jsou povinné. Pokud nezadáte e-mail nemůže Vám knihovna odpovědět! Vložené údaje slouží jen pro potřeby elektronické komunikace knihovny a čtenáře a nebudou poskytnuty žádné třetí osobě. Odpověď na dotazy garantujeme do 2 provozních dnů. K prodloužení výpůjček můžete využít i adresu prodlouzeni@mlp.cz, kam stačí zaslat číslo čtenářského průkazu/opencard.Vyhledávání

| en