Hudba - Zemlinského kvarteto, Karel Dohnal - klarinet
Hudba Pro dospělé
Zemlinského kvarteto, Karel Dohnal - klarinet
Kde Online
Kdy 2.12.2020 | 19:30

Vstupné 99 Kč

Tip! Vstupenky na online stream koupíte na stránkách GoOut. Za 99 Kč získáte přístup k live streamu a jeho záznam pro vás bude dostupný až do konce letošního roku. Koncert si tak budete moc užít kdykoli!

ZEMLINSKÉHO KVARTETO ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze uvádí 5. koncert v rámci koncertní série 4plus v roce 2020. Poslední z pěti koncertů letošní série 4plus 2020 budeme opět vysílat online.

Na koncertě nejprve uslyšíte Meditaci na svatováclavský chorál Josefa Suka; toto malé, nicméně velmi emocionální dílko patří k oblíbeným skladbám Zemlinského kvarteta. Jako na každém koncertě dojde posléze na připomínku 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena – zazní smyčcový kvartet f moll op. 95 s příznačným titulem Serioso. Ten patří k nejkratším Beethovenovým kvartetům, jeho síla je ovšem obrovská; na poměrně malé ploše dochází k neuvěřitelně intenzivnímu vrstvení charakterů a emocí, a to zejména v první větě.

Závěrečným číslem bude jedinečné dílo současného argentinského skladatele Osvaldo Golijova (nar. 1960) – klarinetový kvintet nazvaný Sny a modlitby slepého Izáka. Tato velkolepá skladba vychází z textů francouzského rabína a kabalisty Izáka Slepého z přelomu 12. a 13. století. Zcela zřejmá židovská orientace díla je popsána hned v jeho titulu – dílo může být hráno na klezmer klarinet, a je umocněna tím, že kromě jiných tradičních prvků se ve druhé větě setkáme přímo s velmi typickou dravou burácející klezmer melodií. Partnerem Zemlinského kvarteta bude vynikající český klarinetista Karel Dohnal, který vystupuje sólově se světovými orchestry, účastní se mnoha komorních projektů, pedagogicky působí na univerzitě v Ostravě a na masterclassech po celém světě, a je také znám jako jeden z mála interpretů fascinujícího díla Karlheinze Stockhausena pro sólový klarinet Harlekýn.

Zveme na 4. ročník série 4plus 2021 – kompletní provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka u příležitosti 180. výročí jeho narození.

Program:

Josef Suk: Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a
Meditation on an Old Czech Chorale St. Wenceslas Op. 35a
Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet f moll op. 95 Serioso
String Quartet F Minor Op. 95 Serioso

1. Allegro con brio
2. Allegretto ma non troppo
3. Allegro assai vivace, ma serioso
4. Larghetto espressivo – Allegretto agitato

Osvaldo Golijov: Kvintet pro klarinet a smyčcové kvarteto „Sny a modlitby slepého Izáka“
Quintet for Clarinet and String Quartet „The Dreams and Prayers of Isaac the Blind“ Prelude: Calmo, Sospeso.

1. Agitato – Con Fuoco – Maestoso – Senza Misura, Oscilante
2. Teneramente – Ruvido – Presto
3. Calmo, Sospeso – Allegro Pesante
Postlude: Lento, Liberamente.

Účinkují:

ZEMLINSKÉHO KVARTETO
František Souček – 1. housle
Petr Střížek – 2. housle
Petr Holman – viola
Vladimír Fortin – violoncello

Host: Karel Dohnal – klarinet

http://www.zemlinskyquartet.cz