Hudba - Mimořádný koncert série 4plus 2021
Hudba Pro dospělé
Mimořádný koncert série 4plus 2021
Kdy 16.6.2021 | 19:30

Vstupné 149 Kč

ZEMLINSKÉHO KVARTETO

František Souček – housle, viola
Petr Střížek – housle
Petr Holman – viola
Vladimír Fortin – violoncello

Felix Klieser (Německo) – lesní roh

J. Haydn: Koncert pro lesní roh a smyčcové kvarteto č. 2 D dur
A. Dvořák: Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2
--- W. A. Mozart: Čtyři árie pro lesní roh a smyčcové kvarteto
A. Dvořák: Andante appassionato a moll
W. A. Mozart: Kvintet pro lesní roh, housle, dvě violy a violoncello Esdur

Vstupenky lze zakoupit v pokladně MKP nebo nebo v předprodejní síti GoOut.

Podmínky pro návštěvníky akcí

Návštěvníci kulturních a vzdělávacích akcí musí splňovat podmínky dle aktuálně platného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Podrobnosti čtěte na www.mlp.cz/podminkyucasti.

V roce 2021, jehož úvod byl ještě stále poznamenán koronavirovou pandemií, naplánovalo Zemlinského kvarteto kompletní provedení smyčcových kvartetů A. Dvořáka u příležitosti 180. výročí jeho narození. První dva koncerty se ovšem nemohly uskutečnit za přítomnosti publika, a tak Zemlinského kvarteto ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze přichází s mimořádným koncertem, kterým by chtělo poděkovat všem svým posluchačům za jejich trpělivost a velkou podporu během pandemie.

Na koncertě uslyšíte dvě díla A. Dvořáka pro smyčcové kvarteto. Krátká věta Andante appassionato byla původně částí smyčcového kvartetu a moll op. 12, ovšem při jeho přepracovávání autor tuto část vypustil; věta se tak uvádí samostatně. Tato věta původně nebyla součástí programu série 4plus, a tak tedy bude kompletní provedení Dvořákových děl ještě o něco kompletnější… Naopak smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2 součástí programu byl, a to hned na prvním koncertě vysílaném online 20. ledna 2021. Jelikož se jedná o nejlepší z raných Dvořákových děl, rozhodlo se Zemlinského kvarteto uvést jej ještě jednou naživo.

Druhá část koncertu je věnována nečekanému, ale o to vzácnějšímu hostu – německému hornistovi Felixi Klieserovi. Obdivuhodná životní cesta tohoto umělce jej do Prahy zavedla již v lednu 2020, kdy účinkoval ve 3. ročníku série 4plus. Jeho spolupráce se Zemlinského kvartetem se neustále rozšiřuje, a tak Felix přijal pozvání ke spolupráci na tomto mimořádném koncertě. V jeho programu zazní skladby, které bude soubor s Felixem natáčet na nové CD. Vedle hornového koncertu J. Haydna a nových úprav čtyř Mozartových árií pro lesní roh a smyčcové kvarteto zazní i známý kvintet pro lesní roh a smyčce, vce kterém již podruhé v krátké době bude publikum moci ocenit umění hry na violu primária Zemlinského kvarteta Františka Součka.