Festival - Malý letní festival autorského čtení a hudby
Festival Pro dospělé
Malý letní festival autorského čtení a hudby
Kdy 25.8.2021 | 17:00

Vstupné zdarma

Jako již každoročně od roku 2011 pořádáme v druhé polovině léta v atriu Domu čtení malý letní festival. Tentokrát jsme oslovili tři české autory, kteří v nedávné době vydali své nové knihy a všichni jsou držiteli Ceny Magnesia Litera, ať už za debut, prózu nebo poezii. Na závěr večera vás čeká příjemné swingové osvěžení v podání vokálního kvarteta Sugarcutes.

Podmínky pro návštěvníky akcí

Návštěvníci kulturních a vzdělávacích akcí musí splňovat podmínky dle aktuálně platného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Podrobnosti čtěte na www.mlp.cz/podminkyucasti.

PROGRAM:

17:00 Vratislav Kadlec: Hranice lesa

Prozaický debut Vratislava Kadlece Hranice lesa nabízí sedmnáct povídek, v nichž jako by se potkával Karel Michal a jeho Bubáci pro všední den s texty Jorgeho Luise Borgese. Jednotlivé povídky ohmatávají různé podoby hranic, nejasné prahy v nás i kolem nás a životní mezníky, po jejichž překročení není návratu. Postavy povídek se často ocitají v neveselých situacích, vyprávění však nechybí humor a za slovy tu a tam cítíme poťouchlý úsměšek vypravěče. Humor vyvstává ve chvílích, kdy si uvědomujeme chybu, která nebolí. I práh bolestivosti je ovšem velmi nejasné a proměnlivé povahy. Vratislav Kadlec je držitel ceny Magnesia Litera za debut za rok 2020.

18:00 Petr Stančík: Pravomil

Kniha Pravomil aneb Ohlušující promlčení je inspirovaná skutečným příběhem muže, který se ve stáří vrací z exilu ve Spojených státech, aby potrestal dávný zločin komunistického prokurátora, v jehož případě selhala světská spravedlnost. Pravomilovy deníkové záznamy čtenáře provázejí peripetiemi dvacátého století: od šťastného dětství a prvních lásek v období první Československé republiky, přes nacistickou okupaci, věznění v sovětském gulagu na Sibiři, krvavé bitvy v řadách Svobodovy armády, marný boj proti blížící se bolševické tyranii, až po další utrpení v komunistickém pracovním lágru, útěk z vlasti a poklidné stárnutí v hlubokých lesích Oregonu. Petr Stančík je držitel ceny Magnesia Litera za prózu za rok 2015, za svůj román Mlýn na mumie.

19:00 Ewald Murrer: Čtení z ohně, a další epické básně

Básnická sbírka, či lépe řečeno sbírka povídkových, epických básní Čtení z ohně navazuje na Magnesií Literou oceněnou knihu Noční četba a společně se sbírkou Tajný sběrač levandule vytvářejí velmi ojedinělý triptych soudobé poezie, která ač sahá místy do minulosti a nechává se inspirovat například tvorbou autorů z 18. a 19. století, s lehce dekadentními a též fantaskními prvky, nabízí ale i nové možnosti a přístupy epičnosti v básni, či delšího vyprávění, které nemá daleko k výpravným textům, a přesto zůstává v ranku poezie. Ewald Murrer je držitel ceny Magnesia Litera za poezii za rok 2020.

19:45 Koncert vokálního kvarteta Sugarcutes

Ženský vokální soubor byl založen pro zpívání na večírcích a různých příležitostech. Na repertoáru mají hity 20. století a mohou též připravit i songy na přání. Více: http://sugarcutes.cz/