Přednáška - Kouzlo starých továren Lodže
Přednáška Pro dospělé
Kouzlo starých továren Lodže
Kdy 16. 3. 2022 | 19:00

Vstupné 50 Kč

Inspirace Polskem:
Kouzlo starých továren Lodže

Lodž byla na počátku 19. století bezvýznamnou vesničkou, která se během pár desítek let proměnila v půlmilionovou textilní velmoc. Když největší sláva pominula, tak zůstaly jen prázdné továrny. Místní se dlouho styděli za industriální dědictví, ale před deseti lety se rozhodli udělat z nevýhody výhodu. Dnes jsou hrdí na to, že v bývalých továrnách vybudovali kulturní centra, knihovny nebo muzea. Kouzlo industriálních památek láká tisíce turistů z celé Evropy. Vloni Lodž získala významné ocenění od renomovaného cestovatelského časopisu National Geographic Traveler.

Hosty prvního dílu nového cyklu budou Gabriel Kurtis – brněnský architekt, který se dlouhodobě věnuje industriálním památkám a pravidelně jezdí do Lodže a Radovan Lipus – režisér úspěšného dokumentárního cyklu ČT Šumná města.

Moderuje novinářka Judita Matyášová

Další díly cyklu:

20. 4. Historie na dotek v moderních muzeích
4. 5. Výlety podél Baltu

Diskuzní série Inspirace Polskem

Na dovolenou do Polska? A proč ne! Procestujte s námi zemi našich severních sousedů trochu jinak, než jak radí běžné cestopisy. Novinářka a moderátorka Judita Matyášová se dlouhodobě zajímá o kulturu, historii a dramatické životní osudy. Během tří diskuzních večerů vás provede Polskem. Dozvíte se, proč byla Lodž textilní velmocí Evropy a čím nás může toto industriální město inspirovat. Projdeme polská muzea moderní historie. Navštívíme bývalou továrnu Oskara Schindlera v Krakově a zavítáme do gdaňského muzea, kde se prolínají dějiny hnutí Solidarita s dějinami celé střední Evropy. A prozkoumáme také pobřeží Baltu, které nabízí mnohem víc než lázeňskou pohodu v Sopotech. Cyklus připravila Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Polským institutem, městem Lodž, Lodžskou turistickou organizací a Pomořskou regionální turistickou organizací.

Podmínky pro návštěvníky akcí

Návštěvníci kulturních a vzdělávacích akcí musí splňovat podmínky dle aktuálně platného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Podrobnosti čtěte na www.mlp.cz/podminkyucasti.