Literatura - Běloruský disidentský básník Dmitrij Strocev
Literatura Pro dospělé
Běloruský disidentský básník Dmitrij Strocev
Kdy 16.6.2022 | 19:00

Vstupné zdarma

Veřejná debata s běloruským disidentským básníkem Dmitrijem Strocevem

Autor několika básnických knih, rusky píšící běloruský básník a představitel běloruského undergroundu Dmitrij Strocev, laureát (mimo jiné) Disturbing the Peace Award 2021 a ceny švédského PEN klubu Kurt Tucholsky Prize, přijíždí do České republiky na pozvání Nadačního fondu Arnošta Lustiga.

Návštěvou Dmitrije Stroceva chce nadační fond inspirovat mládež i veřejnost a posílit humanistické hodnoty prostřednictvím umění, v tomto případě literární tvorby. Dmitrij Strocev, v danou chvíli pro současný běloruský režim na „černém seznamu autorů“, je významnou osobností, která hájí humanistické hodnoty tváří v tvář autoritářskému režimu stávajícího běloruského prezidenta a která překračuje hranice Běloruska.

V rámci debaty s veřejností v Městské knihovně bychom tomuto běloruskému básníkovi rádi umožnili oslovit svými myšlenkami širší publikum. Zejména za současné geopolitické situace očekáváme, že osoba Dmitrije Stroceva může přinést důležité a autentické svědectví o situaci v Bělorusku i Ruské federaci.

Program vzniká v partnerství s Knihovnou Václava Havla, Divadlem Bez zábradlí, Městskou knihovnou v Praze, Centrem experimentálního divadla a jeho Ambasádou nezávislé běloruské kultury v Brně, Divadlem Husa na provázku v Brně a dalšími institucemi, například s českým PEN klubem.

Návštěvě Dmitrije Stroceva v ČR byla rovněž udělena záštita hlavního města Prahy.

Debatu moderuje básnířka Sylva Fischerová, tlumočení bude zajištěno.