Přednáška - Karel Čapek: O věcech obecných, čili, Zoon politikon
Přednáška Pro dospělé
Karel Čapek: O věcech obecných, čili, Zoon politikon
Kdy 20.9.2022 | 17:00

Vstupné 50 Kč

Společnost Bratří Čapků uvádí literární pásmo

…nacházím trvalou mladost v tom, být schopen na věci – na velké i denní věci – reagovat srdcem, lidsky, účastně a osobně; odpovídat na ně z bezprostředního hnutí a nerozšlapávat je v umělé problémy; to znamená jít na ně se zdravým rozumem a normální, aktivní, řekněme naivní mravní jistotou. Takový život je aspoň prožit; není prožvaněn ani odmocněn.

Soubor úvah Karla Čapka o politice, o kompromisu, o demokracii, ale i o malých poměrech, skepsi, relativismu, amerikanismu, strojích a lidech, nacionalismu, komunismu, o občanovi a státu a také o čapkovské generaci vycházel v letech 1924–1932 v Lidových novinách. Autor se v nich s vážností i humorem sobě vlastním zamýšlí nejen nad problémy své doby, ale současně hledá odpovědi na životní otázky, které trápí každého z nás. Ať jde o politiku, kulturu či společenské problémy jsou pro Čapka na prvním místě vždy lidé. Jeho postřehy jsou nadčasové, a přestože od vzniku těchto článků uběhlo již bezmála devadesát let, mají dnešnímu člověku mnoho co říci a z jejich aktuálnosti často až mrazí.

Připravili a účinkují Alena Pěkná a Jiří Pešička

Foto: I, Ben Skála, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/…s/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Další komponovaný pořad:

  • 5. 10. Kritická a umělecká recepce Čapkova R.U.R. v anglofonním prostředí. Rossum´s Universal Robots – kritická, ale též umělecká recepce R.U.R. v USA a Británii, „zdroje“ jejího výrazného ohlasu v době před sto lety a její uměleckou nosnost v anglofonním prostředí až k dnešku. Přednáší **Mgr. KLÁRA KUDLOVÁ, Ph.D.*

Pokladny v předsálí

Pokladny v předsálí Ústřední knihovny budou od 4. 7. do 31. 8. 2022 zcela uzavřeny. Vstupenky na naše podzimní akce lze v tomto termínu kupovat POUZE ONLINE. Prodej v pokladně a možnost rezervací opět od 1. 9. 2022.