Přednáška - Hrdinové z biografu: Počátky filmové propagandy
Přednáška Pro dospělé
Hrdinové z biografu: Počátky filmové propagandy
Kdy 10.10.2022 | 17:00

Vstupné 50 Kč

Již krátce po vynálezu filmu se ukázalo, že toto nové médium dokáže oslovit početné publikum. A brzy si toho všimly i úřady, které tak získaly jedinečný nástroj k ovlivnění veřejného mínění. Přednáška se bude věnovat počátkům filmové propagandy – od prvních krůčků přes bouřlivý rozvoj v časech první světové války až do nástupu zvukového filmu. Součástí přednášky zaměřené na britskou, americkou, německou a československou propagandu budou početné filmové ukázky.
Přednáší PhDr. Tomáš Bandžuch, Ph.D.

Boj o stříbrné plátno II.
Druhá část cyklu přednášek přibližujícího neuvěřitelně bohatý svět filmové propagandy první poloviny dvacátého století. Tentokrát se zaměří především na socialistické státy – především na Sovětský svaz, ale stranou nezůstane ani poválečné Československo.
PhDr. Tomáš Bandžuch, Ph.D. (1986) absolvoval studium historie a politologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se především problematice nacionalismu s důrazem na první polovinu dvacátého století. Je autorem knih Slovenské vize (o slovenském odboji za první světové války) a Hitlerovo svobodné město (věnované roli Gdaňsku v německo-polských vztazích před druhou světovou válkou) a také řady odborných i populárních článků.
Další termíny cyklu
7. listopadu, 17.00, malý sál
„Socialistickým realismem proti fašismu“ – Sovětská filmová propaganda
12. prosince, 17.00, malý sál
„Všechny filmy lidu!“ – Československá filmová propaganda v letech 1945–1955