Film - Architektura soužití
Film Pro dospělé
Architektura soužití
Kdy 2. 2. 2023 | 18:30

Vstupné zdarma

V centru Vídně stojí dům, jmenuje se VinziRast-mittendrin. V tom domě společně bydlí lidé napříč společenskými vrstvami od studentů přes lidi bez domova až po uprchlíky. Vedle bydlení nabízí dům pracovní příležitosti, vzdělávací a kulturní aktivity. Mimo jiné tam mají i komunitní dílnu na práci se dřevem.

Jak to funguje? Jak na projekt reagovalo jeho okolí? A jak může architektura formovat způsob jakým spolu lidé žijí a tvoří? Odpovědi hledají lidé ze spolku Architekti bez hranic v rámci dokumentárního cyklu Architektura soužití, který nám přijdou představit. Sledování samotného dokumentu bude následovat beseda s jeho autory.

Architektura soužití představuje různé možnosti řešení sociální problematiky. Výchozím motivem pro vznik dokumentárního seriálu je snaha o demýtizaci pojmů jako je sociální bydlení, problémové lokality, vyloučenost, znevýhodněnost. Cyklus se zaměřuje na středoevropské příklady tzv. dobré praxe, kde se místní komunity pokoušejí vytvořit, povětšinou svépomocí, funkční společenské i materiální zázemí pro důstojný život. Klíčem k vybraným lokalitám je významná role architektů či umělců, kteří v projektech působí jako jedni z hlavních hybatelů změn. Záměrem je zprostředkovat nový pohled na sociální udržitelnost ve městě. Dokumentární cyklus Architektura soužití vzniká ve spolupráci spolků Artyčok.TV a Architekti bez hranic.

Projekt je podpořen Rakouským kulturním fórem, Česko-německým fondem budoucnosti a Ministerstvem kultury ČR.Cyklus Architektura soužití získal Česko-německou novinářskou cenu 2021 v kategorii Zvláštní cena Mileny Jesenské.