Hudba - Laco Deczi - legenda  jazzu
Hudba Pro dospělé
Laco Deczi - legenda jazzu
Kdy 17. 5. 2023 | 19:30

Vstupné 390 Kč

Trumpetista, skladatel, kapelník a amatérský malíř Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve vesnici Bernolákovo na Slovensku. V roce 1962 odešel z Bratislavy do Prahy, kde působil až do své emigrace v roce 1985. Po několika měsících strávených v Západním Německu nakonec definitivně zakotvil ve Spojených státech, kde žije do teď.

Laco Deczi
Po vzoru svého strýce – muzikanta – projevil zájem o trumpetu už na základní škole, pokračoval na střední škole a v době základní vojenské služby již vystupoval v Praze jako host Studia 5 i Jazzového studia. Po vojně se rozhodl v Praze zůstat, působil v Sextetu divadla Rokoko a v souboru Jazz Outsiders. Následovalo angažmá v souboru S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartet, kde se stal frontmanem. V roce 1967 založil formaci Jazz Celulla, kde postupně hrál s muzikanty Laco Troppem, Svatoplukem Košvanecem, Josefem Vejvodou, Karlem Růžičkou nebo Petrem Králem. Tehdy byl vybrán do reprezentativního Czechoslovak All Star Band.

V 70. letech se stal členem Jazzového orchestru Československého rozhlasu (JOCR) a Tanečního orchestru Československého rozhlasu (TOCR). Nahrál několik sólových alb, mezi nejznámější patří „Sentimental Trumpet“ v doprovodu smyčcového orchestru. Byl sólistou orchestru při nahráváni desky „Jazz Goes To Beat“ Václava Zahradníka, nebo Jazz ze studia A. Ještě před emigrací nahrál duety s kytaristou Zdeňkem Šárkou Dvořákem, složil řadu orchestrálních skladeb a hudby k filmům, mezi nejznámější patří Kalamita režisérky Věry Chytilové z roku 1981.

Od roku 1986 žije v USA, kde je frontmanem kapely Celula New York. Vystupoval s řadou skvělých jazzových muzikantů, jako jsou Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl a Sonny Costanzo. Pravidelně koncertuje se svojí kapelou Celula New York v oblasti států New York a Connecticut. Od roku 1990 Laco pravidelně jezdí tour po ČR, Slovensku a Střední Evropě. Laco vydává v intervalech jednoho až dvou let pravidelně nové studiové nebo live desky i live DVD z koncertů. Dohromady vydal přes dvacet alb a video nosičů. V letech 2009 a 2010 vystupoval se svojí kapelou na festivalech Rock for People, Colours of Ostrava a Sázavafest. V roce 2005 a 2011 vystoupil na Hradě na osobní pozvání prezidenta Klause jako host trumpetisty Waltera Bartoše a saxofonisty Štěpána Markoviče.