Přednáška - Wabi-sabi
Přednáška Pro dospělé
Wabi-sabi
Kdy 16. 11. 2023 | 17:00

Vstupné zdarma

Přednáška o filozofii, životním stylu a estetice japonského minimalismu

Nacházení krásy v nedokonalosti a pomíjivosti

Přednáška na téma Wabi-sabi si klade za cíl představit vnímání minimalismu a estetiky WABI-SABI v Japonsku. Lektorka Tereza Tsukahara-Symon čerpá z vlastních zkušeností ze studia v Japonsku, samostudia a četby. Při přednášce budou uvedeny příklady japonské architektury, interiéru, designu a umění.

Lektorka by se ráda zaměřila na způsob, jakým se tato estetika projevuje v běžném životě Japonců. Říká se, že ani sami Japonci nedokážou přesně popsat charakteristiky wabi sabi. Vnímají vše spíš intuitivně a vědí, že wabi sabi patří k základní tradiční japonské kráse a je součástí jejich kultury.

Koncept, estetika a světonázor se najde v Zen-buddhismu i v Čajovém obřadu. Japonské vidění světa se vyznačuje tím, že všechno – včetně samotného vesmíru – je v trvalé a nikdy nekončící smyčce vzniku a zániku. Ctí se vše, co je přirozené. Základem jejich filosofie je žít přítomným okamžikem a radovat se z maličkostí a oceňovat jednoduchost. Přednáška bude doplněna foto-dokumentací.

O lektorce:

Tereza Tsukahara-Symon a pochází z umělecky založené rodiny. Otec byl vystudovaný sochař a šperkař a matka vystudovaná restaurátorka a grafička. Narozena v Praze a od čtyř let vyrůstala v Rakousku ve Vídni. Japonská kultura ji byla vždy velmi blízká, tento faktor lze nalézt i v její tvorbě. Je výtvarnicí, designérkou a také tlumočnicí. Po studiu keramiky ve Vídni, se díky stipendiu dostala na čtyři roky do Japonska, kde studovala na dvou uměleckých školách v Tokiu. Zúčastnila se několika autorských výstav, procestovala Japonsko od severu k jihu a navštívila nespočet tradičních japonských keramických dílen. Navštívila spoustu muzeí a galerií s tradičním a současným japonským uměním. Byla několik let členkou výboru Česko-japonské společnosti a měla na starost sekci umění. S manželem, který je rodilý Japonec, žijí od roku 1991 v Praze. Na počátku učil externě na Vysoké škole Umělecko-průmyslové kurz počítačové grafiky.

Oba se angažují v oblasti japonské a české kultury. Organizovali přednášky v Praze na odborných školách nebo v Národním technickém muzeu, v brněnské Moravské galerii či Muzeu hlavního města Prahy.