Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na leden

Únor 2020

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

sobota1. 2.

Okénko
15:00

Pat a Mat: Kutilské trampoty

BIO JUNIOR
Pat a Mat: Kutilské trampoty (ČR 2019, Marek Beneš, česky, 62 min.)
A je to opět tady! Pat a Mat přicházejí ve zcela nových Kutilských trampotách! Série příběhů, která vyvolá úsměv na tvářích dětí i dospělých. Jakou lest vymyslí na zloděje, který jim krade jablka ze stromu? Mýt auto hadicí? To není nic pro Pata a Mata! Raději si postaví automyčku. Pro prázdný žaludek jsou palačinky velká dobrota, ale to otáčení na pánvi? To je pro kutily zbytečná námaha a zároveň ta správná výzva. Stejně jako výroba domácího moštu a křupavého popcornu. A co teprve, když si z dronů vyrobí nový létající stroj. A nebyli by to staří známí „ajeťáci“, kdyby si nechtěli zvelebit domov. Pár nových poliček nebo přestavba kuchyně jsou věci, do kterých se rádi pustí s vervou a chutí. Pro naše dva kutily není žádná komplikace překážkou a žádná výzva dostatečně velká. Pat a Mat přinášejí další sérii nápadů, katastrof a originálních řešení. Doma to raději nezkoušejte!

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

pondělí3. 2.

Okénko
17:00

Vatikánská muzea

Umělci a umění v evropských galeriích
Jeden z největších komplexů uměleckých sbírek na světě obsahuje průřez dějinami umění od starověku po současnost. Základem muzea je sbírka klasických děl z doby pontifikátu renesančního papeže Julia II. Zaměříme se např. na díla Raffaela, Caravaggia, da Vinciho či Poussina.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Bezstarostná dívka

SOUČASNÝ FILM
Bezstarostná dívka (Une fille facile, Francie 2019, Rebecca Zlotowski, franc. s čes. tit., 92 min., od 15 let)
Naimě je rovných 16 a letos v létě se bude muset rozhodnout, co chce od života, pokud ho nechce prošvihnout. Když se objeví její o pár let starší sestřenice Sofie s úžasným tělem a nebezpečně svůdným životním stylem, Naima se vrhá vstříc létu plnému nezapomenutelných setkání… Sluncem zalitá Francouzská riviéra je kulisou pro hravý, intimní a smyslně intenzivní příběh dospívání. Snímek získal Cenu pro Nejlepší francouzsky mluvený film v sekci Directors' Fortnight (Quinzaine des Réalisateurs) na MFF Cannes 2019 a byl mj. nominován na Cenu Louise Delluca. Hrají Mina Farid (nominace na cenu bratří Lumierů 2020), Zahia Dehar, Benoît Magimel aj. Lektorský úvod Vladimíra Hendricha.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

úterý4. 2.

Okénko
16:00

Výjimeční

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Výjimeční (Hors normes, Francie 2019, O. Nakache, E. Toledano, francouzsky s čes. tit., 114 min., od 12 let)
Bruno (Vincent Cassel) vede spolek pro autistické děti a dospívající, jejichž případy jsou tak komplikované, že je všude jinde odmítli. Jeho nejlepší přítel Malik (Reda Kateb) učí mladistvé ze sociálně slabých rodin, jak se o tyto děti starat. Přes 20 let žijí Bruno a Malik ve světě lidí, s nimiž si společnost neví rady. Přesto je neopouští optimismus a smysl pro humor. Ať už jejich autistický klient podesáté zastaví pařížské metro ve špičce, nebo kvůli práci v podstatě nestíhají osobní život. Bohužel hrozí, že bude Brunova organizace zrušena, jeho neotřelý přístup se totiž nelíbí každému. Brunovi a Malikovi tak nezbývá než přesvědčit úřady, že má jejich práce smysl.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Léčba výživou

ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové

Jsou pro nás zdravé eliminační diety, nebo nás mohou ohrozit? Co se stane, když zdravý člověk vynechá lepek či jiné běžné složky potravin? Jak se postavit k půstu, keto dietě či dalším dietním opatřením? Co je to laktózová intolerance, low FODMAPs dieta?

Na tyto a další otázky odpoví doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., přednosta interní kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Ocas romantismu

Večer Analogonu v MKP
Při příležitosti představení 89. čísla časopisu Analogon s tématem Ocas romantismu
Program:
1. Milion chvilek pro romantismus
Zdá se, že pilíře minulých vědění jaksi přestávají sloužit. Hledáme, avšak nalézáme málo. Jen trojčlenkové poučky samozvaných věrozvěstů. Poslouchejte vědce, nabádá Greta T. Mnohé by jistě vyřešila věda, rozvíjená v době romantismu. Máme však jen trosky jejího dědictví, které nám radí: naslouchejte svému nitru a přírodě, jim věřte, ne slovům, trojčlenkám a vědcům.
Lektor: Ivan Horáček
2. Jan Švankmajer: Jednotný proud myšlení aneb Život se rodí v ústech (Ukázka z románu)
„Měsíc svítil jako rybí oko, jak se říká. Úplně stejně, jako když mladý Masaryk a mladý Gottwald, každý na jiném místě a v jinou dobu, pod jeho svitem četli knihy, neb oba byli z chudé rodiny a rodiče neměli na petrolej, jak jsme se učili ve školách. Co tenkrát četli, se neví, ale asi každý něco jiného, protože je jen velmi malá pravděpodobnost, že by četli oba to samý. Je ale známo, že každý vyvodil z chudoby, ve které vyrůstal, jiný závěr.“
Moderuje: František Dryje

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

25 km/h

FILMOVÝ KLUB MKP
25 km/h (Německo 2019, Markus Goller, německy s čes. tit., 116 min., od 12 let)
Po mnohaletém odloučení a rozdílně zvolených životních cestách se dva bratři, Christian (43) a Georg (45), setkávají na pohřbu svého otce. Počáteční pěstní souboj přímo na hřbitově, pozdější spočinutí v rodném domě prolité množstvím pálenky a okořeněné partičkou ping-pongu na život a na smrt – to vše nakonec vede bratry k osudovému rozhodnutí. I cesta může být cíl, a tak se oba bratři v emocionálním (i alkoholovém) opojení vydávají na výlet, o kterém snili už jako kluci. Na výlet skrz celé Německo na stařičkých mopedech s rychlostí omezenou na 25 km/h. Začíná cesta plná vrcholů a pádů, bratrského oddalování i sblížování, humoru i hledání smyslu života…
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa5. 2.

Okénko
19:00

Malé ženy

FILM A SPIRITUALITA
Malé ženy (Little Woman, USA 2019, Greta Gerwig, anglicky s čes. tit., 135 min.)
Nejnovější adaptace románu Louisy May Alcottové, příběhu sester Marchových – čtyř mladých žen, z nichž každá je odhodlaná prožít život podle svého. Po divácky i kriticky úspěšném snímku Lady Bird (2017), pod kterým byla Greta Gerwig podepsána jako scénáristka i režisérka, přichází tato nadaná filmařka a herečka s vlastním přepisem slavného a již několikrát zfilmovaného literárního díla. Snímek o lásce, naději a nezdolné víře v život. Hrají Saoirse Ronan, Emma Watson, Laura Dern, Timothée Chalamet, Louis Garrel, Cooper, Meryl Streep a další.
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha, uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek6. 2.

Okénko
19:00

Modelář

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Modelář (ČR 2020, Petr Zelenka, česky, 109 min., od 15 let)
Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. Po projekci diskuse s filmovým publicistou Kamilem Filou.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Niternosti

FESTIVAL NA HLAVU
Intérieurs / Niternosti
Mélissa Bertrand
Zahájení festivalu spojené s inscenovaným čtením hry Niternosti.
Lehce absurdní sonda do nitra superžen. Intimní zpovědi deseti žen, pohybujících se na hraně psychické rovnováhy. Říká se jim různě, ale ne všechny jsou tak bláznivé, jak se zvenku může zdát. Hysterky. Divnoženy. Mimoňky. Fňukny. Frontin. Lexaurin. Cipralex. Prozac. Nejméně čtvrtina z nás je dobře zná. Nechte se niterně přesvědčit o tom, že duševní zdraví je relativní věc. Ne všichni jsme tak „normální“, jak se zvenku může zdát. Překlad: Natálie Preslová. Čte: Anežka Rusevová

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

pátek7. 2.

Okénko
10:00

Duševní zdraví mladých lidí

FESTIVAL NA HLAVU
Představíme program na podporu duševního zdraví a sociálně-emočního učení pro žáky základních škol vyvinutý v Národním ústavu duševního zdraví za podpory Nadace RSJ. Následně vyhlásíme vítěze soutěže o návrh loga a název tohoto programu. V poslední části se uskuteční beseda Moje jméno není diagnóza, kde vystoupí mladí lidé, kteří prošli duševním onemocněním a budou s námi sdílet svoje příběhy a odpoví na otázky publika.
Vystupující: Petr Winkler, Lenka Eckertová, Jeník Tyl a Hana Kafková.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Mateřství na hlavu

FESTIVAL NA HLAVU
Mateřství na hlavu
Mateřství je krásné, ale jako každá velká změna s sebou přináší kromě lásky a radosti i těžší chvíle, o kterých se příliš nemluví. Přibližně jedna z pěti maminek navíc prožije v těhotenství nebo po porodu psychické obtíže. Cílem přednášky je představit posluchačům problematiku duševního zdraví žen v tzv. perinatálním období z globální i české perspektivy. Aktuální světové trendy a česká data budou doplněny o pohledy z každodenní péče v první linii a skutečné příběhy, se kterými se setkala vedoucí neziskové organizace Úsměv mámy.
Přednášející: MUDr. Antonín Šebela, Ph.D. a Ing. Veronika Kubrichtová.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Joker

FESTIVAL NA HLAVU
Joker (USA 2019, Todd Phillips, anglicky s čes. tit., 122 min., od 15 let)
Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se dlouho pohybuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů. Všemi opuštěný Fleck se začne čím dál více propadat do hlubin šílenství a postupně se mění v ikonu zločinu, kterou svět brzy bude znát pod jménem Joker.
Po projekci diskuse s Prof. MUDr. Jiřím Horáčkem, Ph.D., FCMA.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Zábava, zábava

FESTIVAL NA HLAVU
Zábava, zábava (Zabawa, zabawa, Polsko 2018, Kinga Dębska, polsky s čes. tit., 88 min., od 12 let)
Film přináší strhující příběhy tří žen různého věku, které jsou v různých fázích závislosti na alkoholu. Čtyřicetiletá Dorota je úspěšná prokurátorka, která pije podle svých slov proto, aby se nezbláznila. Chrání ji imunita, díky níž se snaží vyhnout odpovědnosti za přestupky, kterých se pod vlivem alkoholu dopustila. Další z hrdinek je uznávaná chiruržka Teresa, která už kvůli pití přišla o rodinu a zůstala jí jen práce v nemocnici, situace se však vymkne kontrole, když jednou přijde opilá do služby. Studentka Magda miluje bouřlivé večírky, a protože jí studium jde skvěle a má i dobrou práci, nikdo jí nic nevyčítá. Přijde však chvíle, kdy ztrácí půdu pod nohama a dojde k tragédii.
Po projekci diskuse s Mgr. Barborou Orlíkovou, Ph.D. a s Michaela Duffkovou o problematice závislosti na alkoholu.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota8. 2.

Okénko
14:00

Neviditelné

FESTIVAL NA HLAVU
Neviditelné (Francie 2018, Louis-Julien Petit, francouzsky s čes.tit., 102 min.)
Citlivá a empatická komedie vypráví o čtyřech pracovnicích, které se v denním centru na předměstí francouzského města snaží pomoci ženám ve složité životní situaci. Když má být centrum kvůli úřednímu rozhodnutí uzavřeno, jeho zaměstnankyně se nevzdávají a berou situaci do vlastních rukou. Od teď udělají vše pro to, aby svým návštěvnicím pomohly postavit se znovu na vlastní nohy, i když to bude znamenat porušení spousty pravidel. Někdy je totiž potřeba spojit síly, postavit se problémům čelem a jít štěstí naproti! Vnímavý snímek plný humoru, naděje a autentických hereckých výkonů ukazuje, že za každým „neviditelným“ člověkem z okraje společnosti stojí silný příběh a že s pomocí a podporou ostatních lze překonat i ty nejtěžší překážky.
Po projekci diskuse s PhDr. Petrem Winklerem a Veronikou Maškovou o práci sociálních služeb.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
14:00

Moje jméno není diagnóza

FESTIVAL NA HLAVU

Moje jméno není diagnóza

Beseda je zaměřená na lidi se zkušeností, kteří zažili nebo zažívají duševní nemoc. Téma besedy se zaměří především ženy, konkrétně na psychické problémy žen, které se mohou vyskytnout po porodu. Přednášející budou mluvit například o tom, jak se naučili s nemocí žít, jaký byl její průběh a do jaké míry byli, či nebyli stigmatizováni kvůli své diagnóze.

Velký sál, vstup volný (do naplnění kapacity sálu)

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
14:30

Přednáška organizace Elpida

FESTIVAL NA HLAVU

Pracovníci obecně prospěšné společnosti Elpida se zaměřením na seniory si připravili přednášku o problematice duševního onemocnění. Dozvíte se, jak se různá duševní onemocnění projevují, co zvyšuje jejich riziko, ale především co dělat, pokud se u vás některé z nich projeví. Po přednášce proběhne diskuse.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:30

Co.media o filmových mýtech o duševním zdraví

FESTIVAL NA HLAVU
Co.media o filmových mýtech o duševním zdraví
Intermediální integrál Martina Myšičky s hostem prof. MUDr. Pavel Mohrem, Ph.D., primářem kliniky NUDZ a předsedou Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Beseda Co.media Martina Myšičky z Dejvického divadla Vás provede tématem duševního zdraví a nemocí. Tato problematika je opředena mnoha mýty a pověstmi, které filmová tvorba v zájmu zvýšení dramatičnosti děje mnohdy ještě posiluje. Martin Myšička si bude povídat s profesorem Pavlem Mohrem, primářem kliniky Národního ústavu duševního zdraví, o zobrazování duševních poruch a diagnóz ve filmové tvorbě a pokusí se je porovnat s realitou.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:30

Literáti na oprátce

FESTIVAL NA HLAVU

Touhou po autenticitě, hledáním vlastního hlasu, scházením neotřelých cest… no zkrátka každou větší „kreativitou k trvalé IN validitě“, s tvorbou do blázince a zase zpátky! Platnost toho, co píšeme a tvoříme, není jen obecná, je všeobecná a všeobjímající, je hravá, tvrdá a liknavá k tomu se někomu podávat na zlatém podnose. Kdo máš duši, slyš!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Zoufalství a naděje

FESTIVAL NA HLAVU
Zoufalství a naděje (First Reformed, USA 2017, Paul Schrader, anglicky s čes. tit., 108 min., od 12 let)
Ernst Toller (Ethan Hawke) je nešťastný kněz z malého historického kostela na severu státu New York, jehož život se radikálně změní po setkání s Mary (Amanda Seyfried) a jejím manželem Michaelem, labilním ekologickým aktivistou. Prázdný kostel a stále silnější pocit, že svět se řítí vstříc katastrofě, Tollera donutí pustit se do nebezpečného podniku s nadějí, že se mu konečně podaří získat zpět nahlodanou víru a naplnit své poslání – napravit křivdy, které se kolem něj dějí.
Po projekci diskuse s doc. PhDr. Markem Preissem, Ph.D. mimo jiné o ekologické úzkosti.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Sousedé

FESTIVAL NA HLAVU

Sousedé (Chorvatsko 2018, Tomislav Žaja, 52 min.)

Dokument o lidech s duševním onemocněním, kteří opouštějí po desetiletích strávených v izolaci ústav. Jakmile se dostanou ven, snaží se dát své zničené životy opět dohromady. Ředitel ústavu pro lidi s duševním onemocněním v chorvatském městě Osijek se rozhodl tento ústav uzavřít a začlenit jeho obyvatele do společnosti. Jako sociální pracovník se už dále nechtěl cítit jako ředitel nějakého vězení. „Když jsme se poprvé s těmito lidmi setkali, nepředstavili se nám jmény, ale jen svými diagnózami. Nyní se opět stávají lidmi s individuálními osobnostmi a životními cestami,  našimi novými – starými sousedy,“ říká režisér snímku Tomislav Žaja. Po filmu bude následovat moderovaná diskuze na téma reformy psychiatrické péče, které se zúčastní: PhDr. Petr Winkler, MgA. Tomislav Žaja, Pavel Novák a Mgr. Hana Kafková.

Vstup volný (do naplnění kapacity sálu)

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Příroda a duševní zdraví

FESTIVAL NA HLAVU

Už 40s sledování obrázku s přírodou poskytuje mysli uvolnění. A co teprve návštěva přírody. Jsme její nedílnou součástí, jen jsme životem ve městech potlačili naše přirozené nastavení. Přitom návštěva lesa dokáže zlepšit nejen fyzické, ale i duševní zdraví. Od zlepšení nálady přes lepší spánek po zvýšení pracovního výkonu. Jen tak. Zadarmo. Budeme si povídat o vlivu přírody na naší duševní pohodu, o environmentálním žalu, o prostředí, ve kterém se duševní pohodou zabýváme. I o jednoduchých způsobech, jak si vliv přírody přenést do města.

Příspěvek přednese a diskuzi povede Mgr. et Mgr. Adam Táborský společně s Markétou Horákovou, kteří se dlouhodobě zabývají vlivem přírody na duševní zdraví. Ve své praxi používají les jako nápomocný prvek.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Hotel

FESTIVAL NA HLAVU
Hotel (Hotell, Švédsko – Dán. 2013, Lisa Langseth, anglicky s čes. tit., 96 min., od 12 let)
Erika (Alicia Vikander) s přítelem zařizují byt, kam brzy přibude jejich syn. Má vše naplánováno, včetně data a způsobu porodu. Nečekaná komplikace jejich život naprosto zvrátí a Eriku uvrhne do těžké deprese. Na skupinové terapii si pak vybaví ženu, která si každý den vybírala, co bude cítit a kým bude. S ostatními pacienty, kteří tvoří nesourodou skupinku neuróz, se tak vydá na odyseu po hotelových pokojích…
Po projekci diskuse s MUDr. Janem Hankou o s psychických problémech žen v těhotenství a po porodu.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

neděle9. 2.

Okénko
13:30

Naučená bezmocnost a syndrom vyhoření

FESTIVAL NA HLAVU
Naučená bezmocnost a syndrom vyhoření
V přednášce budou shrnuty a vysvětleny příčiny různé vnímavosti vůči stresu, například odlišné atribuční kognitivní styly, míra neuroticismu, různá citlivost osy hypotalamus – hypofýza – nadledvinky aj. Základní definice a patogeneze tzv. syndromu vyhoření, jeho projevy a jeho následky pocházejí od Herberta Freudenbergera (1975), který definoval vyhoření (burn-out) jako chronický pocit únavy, vyčerpání, vysílení a tělesné nemohoucnosti, zlost na jedince, kteří něco požadují, cynismus, negativismus a podrážděnost. Časté jsou také nepřiměřené emoční výbuchy kvůli nepodstatným věcem, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek nebo naopak přibývání na váze, nespavost a deprese, pocit nedostatku vzduchu, podezíravost, pocity beznaděje aj. K vyhoření jsou náchylné osoby s nízkou frustrační tolerancí, nerozhodností, neschopností odmítat, nízkou odolností vůči stresu (resiliencí) a nízkou asertivitou. Základním pravidlem předcházení a zvládání syndromu vyhoření je tzv. trojnožka, tj. oblast práce, rodiny a zábavy (sportu). Selhávání v jedné z těchto oblastí může být do značné míry kompenzováno v oblastech zbývajících. Prevencí vyhoření je oddělení práce a odpočinku, humor, síť přátel, sport, kultura, rodinné zázemí. Léčba je převážně psychoterapeutická.
Přednáší Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
14:30

Sama

FESTIVAL NA HLAVU
Sama (ČR 2017, Otakar Faifr, 64 min.)
Film o staré ženě, která zůstala na všechno sama, se odehrává pouze v jejím bytě. 92 letá herečka je jeho jedinou aktérkou. Zájem přátel, rodiny a divadel slábne a tak se rozhodne, že její poslední šancí vrátit se na jeviště, je zprodukovat si představení sama. Pomocí svého mobilního telefonu zařizuje pronájem sálu, shání režiséra a kolegyni, která by s ní ve hře vystupovala. Objektiv kamery se stává jediným svědkem leckdy zoufalé snahy přesvědčit svět, že za to ještě stojí. Během nelehkého procesu zkoušení ze svého bytu neustále volá o pomoc. Zamýšlí se nad touhou po uznání, smyslem života i nad blížící se smrtí.
Po projekci diskuse se zástupci organizace Elpida.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:00

Jak se dotknout problému?

FESTIVAL NA HLAVU

Role designu ve společnosti zdaleka neznamená jen navrhovat produkty směrem k zvýšení komerčního zisku. Projekt Mirror Self mladého designéra Lukáše Jana Němce si klade otázku, jaké tyto role mohou být. Jde o snahu uplatnění metod designu, jakožto procesu pro docílení změny. V tomto případě v oblasti duševního zdraví. Mirror Self zkoumá možnosti jak proces navrhování uplatnit v kontextu psychoterapeutické praxe a jaké dopady toto může mít. To jak na zúčastněné jednotlivce, tak i na celý systém. Projekt se pak konkrétně zaměřuje na okruh lidí se zkušeností schizofrenie.

Další rovina projektu spočívá ve snaze referovat o problémech, kterým lidé s mentálními poruchami čelí a přispět tak k destigmatizaci celého odvětví. Projekt probíhal ve spolupráci s odborníky a odbornými institucemi jako jsou například Prof Carol Lane (University of Surrey, Guildford, UK), Philadelhia asociation (London, UK), prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. (3. lékařská fakulta UK, Praha, ČR).

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:00

Kameny bolesti

FESTIVAL NA HLAVU
Kameny bolesti (Mal de pierres, Francie – Bel. – Kan. 2018, Nicole Garcie, francozsky s čes. tit., 120 min., od 15 let)
Gabrielle (Marion Cotillard) je nevyrovnaná a emocemi zmítaná mladá žena, která nedokáže ovládat své pudy. Obyvatelé malé vesničky v jižní Francii ji považují za šílenou a její chování za skandální. Aby Gabrielliny rodiče předešli nejhoršímu, Gabriellu proti její vůli provdají za nevýrazného španělského přistěhovalce Josého (Alex Brendemühl), o němž si myslí, že z ní udělá „počestnou ženu“. Po potratu způsobeném bolestmi z ledvinových kamenů ji lékaři pošlou na léčení do lázní. Tam potká Andrého (Louis Garrel), elegantního zraněného veterána z války v Indočíně, který znovu rozdmýchá vášeň, kterou Gabrielle pohřbila hluboko ve svém nitru. O své budoucnosti má Gabrielle jasnou představu, nepočítá však s hrou osudu…
Po projekci diskuse s MUDr. Veronikou Andrashko.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:30

Vymazaný kluk

FESTIVAL NA HLAVU
Vymazaný kluk (Boy Erased, USA 2018, Joel Edgerton, anglicky s čes. tit., 115 min.)
Příběh Jareda Eamonse (Lucas Hedges), syna baptistického pastora v malém americkém městě, který musí překonat následky přiznání své homosexuality rodičům (Nicole Kidman a Russell Crowe). Ti bojují s tím, jak uvést v soulad svou víru s láskou k synovi. Ze strachu ze ztráty rodiny, přátel, komunity se Jared nechá dotlačit k návštěvě terapeutického programu přeměny. Během pobytu se dostane do konfliktu s jejím lídrem (Joel Edgerton) a začíná jeho cesta k nalezení vlastního názoru a akceptování sama sebe.
Po projekci proběhne diskuse s RNDr. Michalem Pitoňákem, Ph.D. o mýtu „léčby“ homosexuální orientace.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:30

Úsměv mámy - poporodní deprese zaskočí (osobní příběhy)

FESTIVAL NA HLAVU

Spolek Úsměv mámy založila Veronika Kubrichtová v roce 2014 jako odpověď na skutečně prožitou epizodu poporodní úzkosti, která udeřila nečekaně a málem ji připravila o radost z mateřství. Úsměv mámy se začal postupně rozšiřovat o další maminky s překonanou poporodní depresí a my se pustily do dílčích aktivit. Věnujeme se osvětovým aktivitám, organizujeme svépomocné podpůrné skupiny po celé České republice, propojujeme ženy se zkušeností a snažíme se vyjednávat o lepší systémové péči. Postupně vytváříme celorepublikovou síť koordinátorek, které dovedou nasměrovat maminky na odbornou péči a podpoří je v těžkých chvílích.

V bloku věnovaném Úsměvu mámy se chceme podělit o naše osobní příběhy. Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle, jen o nich skoro nikdo nemluví. Maminky s depresí často čelí nepochopení svého okolí. Každý má přece někdy depku…

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Kvíz (tak trochu) na hlavu

FESTIVAL NA HLAVU

Netradičně tradiční vědomostní kvíz s následnou diskusí – přijďte se pobavit, něco se dozvědět a procvičit si buňky vaší šedé kůry mozkové.

Otázky související jak jinak než s tématem duševního zdraví a destigmatizací. Víc už ale prozrazovat nebudeme :-) Těší se na vás BONA, o.p.s.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Sólo

FESTIVAL NA HLAVU
Sólo (ČR – Fr. – Argentina – Rakousko 2019, Artemio Benki, 84 min)
Lyrický dokument o samotě a návratu do života. Martin P. je mladý argentinský klavírní virtuóz a skladatel, který poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu pro duševně choré El Borda v Buenos Aires, největším psychiatrickém zařízení latinské Americe. Dětský hudební génius a nejslibnější talent své generace se nyní pokouší najít způsob, jak překonat své psychiatrické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia, zatímco pracuje na své nové skladbě ENFERMARIA.
Diskuse na téma hospitalizace osob s psychickým onemocněním a o jejich návratu do běžného života. Zakončení festivalu.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Když je spánek na hlavu

FESTIVAL NA HLAVU
Když je spánek na hlavu
Spolu s dýcháním a přijímáním potravy patří spánek mezi základní pilíře života. Přestože bývá spojen s odpočinkem a příjemnými emocemi, nemusí tomu tak být vždy. Co se děje, když je spánek na hlavu a nefunguje tak jak má? A jaké nástrahy mohou čekat na nastávající či čerstvé maminky? Přednáška posluchače seznámí s vybranými poruchami spánku (např. nespavostí, nočními můrami či spánkovou obrnou) a tipy pro jejich zvládání.
Přednášející: Mgr. Monika Kliková a Mgr. Karolina Janků

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

pondělí10. 2.

Okénko
17:00

Božena Němcová a její Babičky

Na letošní rok připadá dvojité výročí: dvě stě let od narození autorky a sto šedesát pět let od prvního vydání Babičky. Přednáška je věnovaná literárním postavám knihy. Co vlastně víme o jejich skutečném osudu a době, ve které žili? Jak se zrodil kult tohoto národního eposu? Kolik má doposud vydání v tuzemsku i v zahraničí?
Přednáší badatelka a sběratelka Marta Němcová, která vydala k letošnímu dvojímu výročí jubilejní vydání Babičky s vlastním autorským dodatkem (kniha bude k dostání).

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Prado - sbírka plná divů

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Prado – sbírka plná divů (Il Museo del Prado – La corte delle meraviglie, Itálie 2019, Valeria Parisi, české titulky, 90 min.)
Kdyby tak muzea mohla vyprávět! Nový dokument o slavném španělském Museo del Prado má přesně tento cíl. Slavná budova v Madridu slaví 200 let existence a ve výpravném snímku přibližuje svůj příběh. Putování španělskou metropolí odhaluje nejen to nejlepší z obřích muzejních sbírek, ale i šest století španělského národa. Dějiny vyprávěné uměním, přes osm tisíc muzejních exponátů včetně děl od géniů jako Goya, El Greco, Velázqueznebo Rubens, Tizian či Bosch, přesně to je nový dokument Prado – sbírka plná divů.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Yao

SOUČASNÝ FILM
Yao (Francie 2018, Philippe Godeau, franc. s čes. tit., 104 min., od 12 let)
Dojemná rodinná komedie s charakterem road movie. Třináctiletý Yao žije ve vesnici na severu Senegalu a je ochotný udělat vše pro to, aby se mohl setkat se svým hrdinou, kterým je Seydou Tall, slavný francouzský herec. Seydou je pozvaný do Dakaru, aby tam představil svou novou knihu, a poprvé navštíví zemi, ze které pochází. Aby si mladý Yao splnil sen, naplánuje útěk a sám překoná 387 kilometrů, které ho dělí od hlavního města. Herec je dojatý jeho odhodlaností a rozhodne se doprovodit chlapce zpět domů. Na prašných a nejistých senegalských cestách však Seydou pochopí, že se přibližuje nejen k chlapcově vesnici, ale zároveň i ke svým kořenům… Lektorský úvod Vladimíra Hendricha.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

úterý11. 2.

Okénko
16:00

Šťastný nový rok

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Šťastný nový rok (ČR 2019, Jakub Kroner, česky, 93 min., od 12 let)
Láska má mnoho podob a nakonec si najde každého, vzkazuje zimní romantická komedie Šťastný nový rok, jejíž příběh začíná těsně před Vánocemi a končí na Nový rok. Film se odehrává v pohádkově zasněžených Vysokých Tatrách, kde se na jednom místě sejde parta kamarádek, jejich blízcí i úplní cizinci. Každý z nich tu má svůj vlastní příběh. Během několika dní dovolené bude někdo z nich čelit především trapasům, jiný zas životním výzvám nebo změnám, někdo bývalým a jiný naopak budoucím láskám. Na všechny bez rozdílu ale čeká řada romantických a komických situací a jedno velké překvapení.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Duch hudby v obrazech

Může být hudba vidět? Vladimír Kiseljov se věnuje malbě v ateliéru, ale od roku 2010 také na koncertech klasické hudby. Při tvorbě využívá znalostí symboliky a mytologie, které mu pomáhají zachytit hudbu malbou a vyprávět osudy lidí prostřednictvím nezaměnitelných barev, tvarů a kompozic. Během projekce abstraktních obrazů a za zvuků hudby, která autora inspirovala, si budete moci odpovědět na úvodní otázku.
Přednáší Vladimír Kiseljov, malíř a spisovatel

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Hoaxy, propaganda a falešné zprávy

Mediální gramotnost
Některá internetová i tištěná média pomocí manipulativních, polopravdivých a často i naprosto lživých zpráv s úspěchem ovlivňují myšlení a konání statisíců lidí. Kdo takové dezinformace šíří a proč to dělá? Do jaké míry ovlivňují manipulativní lži volby a politiku? Se stále sofistikovanějšími technologiemi vytváření dezinformací a s rostoucím množstvím neustále se valících informací je stále nesnadnější jejich ověřování. Kam až tento trend povede a lze se mu účinně postavit?
O tématu falešných zpráv, hoaxů a propagandy budou diskutovat novináři a publicisté Petr Nutil a Ondřej Fér. Jejich debatu bude moderovat Ludmila Hamplová, publicistka se specializací na hoaxy v oblasti medicíny.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Na nože

FILMOVÝ KLUB MKP
Na nože (Knives Out, USA 2019, Rian Johnson, anglicky s čes. tit., 130 min., od 12 let)
Satirická krimi komedie ukazuje, jak může dopadnout vyšetřování záhadného úmrtí autora tajemných detektivních příběhů, když jsou všichni v jeho blízkosti podezřelí. Svérázný detektiv pojme řešení případu po svém a vyšetřování každého člena této excentrické rodiny se ukáže býti složitější, než se zpočátku zdálo. Hrají Daniel Craig, Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Christopher Plummer, Michael Shannon a Don Johnson.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa12. 2.

Okénko
17:00

Zrak a počítač

CYKLUS ALTERNATIVNÍ CESTY KE ZDRAVÍ ve spolupráci s časopisem Meduňka
Přednáška je určena pro všechny, kteří pracují u počítače a chtějí aktivně předejít zhoršování zraku a udržet si jej dobrý po celý život. Je vhodná i pro ty, kteří trpí některou oční vadou a přejí si zastavit její progresi.
Prvotní příčinou přetížení našeho zraku při dlouhodobé práci u počítače je strnulost a napětí v očích, dále přetížení centrálního vidění na úkor periferního. V průběhu přednášky odhalíme své zlozvyky a nahradíme je návyky pro oči prospěšnými, naučíme se oči rozhýbat a uvolnit, probudit v nich živý zájem a nabourat onu zmíněnou strnulost. Přednáška je pojata akčně, zábavně a prakticky. Bonusem navíc bude kratičká, ale účinná, sestava obličejové jógy v kancelářské verzi. Zrakem vnímáme 80% informací z vnějšího světa, proto je třeba tento důležitý navigační systém našeho těla chránit jako oko v hlavě.
Přednáší Ing. Yvona Švecová

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Rozvoj Prahy v postsocialismu

STŘEDY UDRŽITELNÉ PRAHY Ve spolupráci s organizací Arnika
Během porevoluční transformace Prahy se díky prodeji pozemků v rámci privatizace napříště oslabila pozice městské správy při jednání se soukromým sektorem. Jak tedy při dalším rozvoji města bránit veřejný zájem pro všechny? Debata odborníků by měla ujasnit, jak konkrétní aspekty post-socialistického rozvoje Prahy ohrožují kvalitu života ve městě a jak se vytrácí právo na město.
V diskusním panelu vystoupí:
Prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc. (FA ČVUT)
Prof. RNDr. Luděk Sýkora, Ph.D. (PřF UK)
JUDr. Petra Humlíčková, Ph.D.
Ing. arch. Lukáš Vacek, Ph.D.
________________________
Pokračování cyklu:
18/03 Praha a klimatická krize
15/04 Jak snížit ceny bydlení v Praze?

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

BRATŘI EBENOVÉ - koncert

Bratři Ebenové – kapela tří bratří Ebenových (Marek, Kryštof, David) a dalších předních českých hudebníků (Pavel Skála, Jaromír Honzák, Jiří Veselý a Jiří Zelenka). Koncertně hrají průřez tvorbou od prvního alba Malé písně do tmy (1984) až po poslední Čas holin (2014), které je svým obsahem čím dál tím aktuálnější.
V době vydání prvního alba „Malé písně do tmy“ (1984) působila kapela jako bratrské trio – Marek, Kryštof a David a byli na české hudební scéně svým přístupem zcela ojedinělí. Synové významného hudebního skladatele Petra Ebena (1929 – 2007) dostali klasické hudební vzdělání, zároveň však vstřebávali vlivy moderní folkové, jazzové a rockové muziky. Svou schopností čerpat ze všech těchto zdrojů a umění používat různé neobvyklé hudební nástroje, vznikl absolutně netradiční, na české scéně nenapodobitelný „ebenovský zvuk“. Navíc ve spojení s výjimečnými texty Marka byli a doposud jsou Bratři Ebenové na české hudební scéně jedineční.

VIDEO:
Folkloreček https://www.youtube.com/watch?…
Nikdo to nebere https://www.youtube.com/watch?…

WEB: www.bratriebenove.cz

POZOR! Od soboty 21. 12. 2019 do pondělí 1. 1. 2020 je zcela uzavřena pokladna sálů Ústřední knihovny. TIP! Během Vánoc nakupujte vstupenky on-line. Možnost rezervací a přímého nákupu na pokladně znovu nabízíme od 2. ledna 2020.

Ústřední knihovna

Cena 520,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek13. 2.

Okénko
17:00

Cesta k vnitřní svobodě

PODOBY ODVAHY Přednáška se koná ve spolupráci s časopisem Psychologie dnes.
Někdy v životě přehlížíme situace, které nás svazují, protože buď nevíme, jak je řešit nebo máme strach z následků. Se svými obavami se nejčastěji potkáváme ve vztazích, v zaměstnání nebo v oblasti zdraví; může však jít i o další životní situace. Často si říkáme: „Měl/a jsem to udělat dřív…“ a tím se začínáme spoutávat výčitkami. Co dělat pro to, abychom tuto větu používali co nejméně?
Přednáší Ing. Bc. Zuzana Hekelová

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Giordano Bruno

OSOBNOSTI VE SVĚTLE HVĚZD
Vědec, filozof a hermetik, jehož názory předbíhaly dobu o mnoho století. Již v 16. století zaznělo z jeho úst, že ani Země, ani Slunce nejsou středem vesmíru. V přednášce se zamyslíme nad jeho horoskopem, názory i nad tím, zda bylo možné se vyhnout tragickému konci jeho života.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Životní styl a osobnost

VEČERY S REGENERACÍ Ve spolupráci s časopisem Regenerace.
Věnujeme pozornost svému životnímu stylu? Rozhodli jsme se pro něj nebo vznikl jako soubor našich neuvědomělých zvyků? Různé způsoby života a typy osobností. Životní styl a filozofie, víra, naděje. Vztahy a životní styl – konflikty, dohody, souhra, respekt.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Antonius a Kleopatra

SHAKESPEARE A JEHO DOBA Přednáška se koná ve spolupráci s British Council.
V centru této hry stojí Antonius a Kleopatra a slavný tragický příběh jejich lásky. Odehrává se na pozadí dvou světů: Říma a Egypta – a to v okamžiku historického zlomu. Shakespearův Řím je světem mocenské imperiální politiky, Egypt je sice taktéž spojen s válkami a dobýváním, ale symbolizuje také zahradu pozemských slastí. Profesor Martin Hilský ukáže, co mělo největší vliv na vznik této vrcholné hry, která stojí na pomezí tragédie a romance, a vysvětlí, proč Shakespeare při tvorbě tohoto díla nepodlehl dobovým představám a jak pozměnil charaktery hlavních postav.
Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

pátek14. 2.

Okénko
17:00

Erotická scéna se sama nenapíše

Kdy jindy se naučit psát erotiku, než na Valentýna? Potřebujete do příběhu milostnou scénu? Vzplanutí mezi hrdiny? A jak to napsat tak, aby z toho nevzešlo laciné porno?

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

25 příběhů ze Sýrie

Kolem světa
Markéta Kutilová ve volném pokračování besedy z ledna 2020: převypráví 25 příběhů obyčejných lidí, kteří žili nebo stále žijí ve válkou postižených oblastech. Bude to o Masúdovi, kterého unesli ozbrojenci Islámského státu, devět měsíců jej krutě mučili, poté byl vyměněn za zajatce a nyní žije jako uprchlík v Německu, kde na ulici potkal svého mučitele. Bude to o Ahmedovi, který přišel o ruku, protože na něj bylo vypsáno výkupné 1 a půl milionu korun. Bude to o Hevi, která se ve 20 letech stala bojovnicí proti ISIS. Bude to o Ahmedovi, kterého oslovila Al Kájda a tak se stal džihádistou… a o mnoha dalších osudech…
Válka v Sýrii trvá už devátým rokem. Dávno není válkou Syřanů. O území, zdroje a moc zde válčí několik světových a regionálních mocností: Rusko, USA, Turecko, Írán, Saudská Arábie, Katar a další. Proč je toto území tak důležitě a co jde ve válce, která začala jako boj za svobodu? Jak se v jejich vlastní zemi žije obyčejným lidem? Na to a mnohé odpoví reportérka Markéta Kutilová, která do Sýrie jezdí s Lenkou Klicperovou už od roku 2015.
Markéta Kutilová je novinářka. Začínala v roce 2012 jako redaktorka Lidových novin. Jako novinářka pracovala v různých afrických i asijských zemích. Zakládala misi Člověka tísni v DR Kongo. Posledních 6 let dokumentuje válku s IS a válku v Sýrii. Spolu s Lenkou Klicperovou podnikly 11 cest do Sýrie a 5 do Iráku. Napsaly tři knihy – Islámskému státu na dostřel I a II a Ve válce. Svoje reportáže publikuje zejména v pořadu Reportéři ČT, v časopise Reflex a Alarm. Spolupracuje ale s mnoha českými médii. Dalším jejím tématem je migrace do Evropy – sleduje pravidelně balkánskou i libyjskou migrační trasu. Je spoluautorkou několika reportáží oceněných cenou Czech Press Photo.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

sobota15. 2.

Okénko
18:00

Jumanji: Další level 3D

3D PROJEKCE
Jumanji: Další level (Jumanji: The Next Level, USA 2019, Jake Kasdan, český dabing, 123 min.)
Martha, Bethany a Fridge se vracejí zpět do hry, aby našli Spencera, který záhadně zmizel. Zjistí však, že se hra změnila, a že přežít ve světě Jumanji bude mnohem náročnější. Jumanji už totiž není jen džungle, jsou to i rozpálené pouště či zasněžená pohoří plné nových nebezpečných nástrah. Hrají Dwayne Johnson, Karen Gillan, Jack Black, Kevin Hart, Awkwafina, Danny DeVito, Danny Glover a další.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

pondělí17. 2.

Okénko
17:00

Ermitáž

Umělci a umění v evropských galeriích
Jedno z největších a nejznámějších světových muzeí, přezdívané ruský Louvre. Budeme zabývat např. díly El Greca, Vélazqueze, Rembrandta, Tiziana, Delacroix, Matisse nebo van Gogha.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Portrét dívky v plamenech

PROJEKCE A DIALOGY – FILMOVÉ PROJEKCE FAMU
Portrét dívky v plamenech (Portrait de la jeune fille en feu, Francie 2019, Céline Sciamma, franc. s čes. tit., 120 min.)
Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody. Mistrovský autorský snímek francouzské režisérky Céline Sciammy (nar. 1980) obdržel již 27 cen a 77 nominací včetně nominace na Zlatý glóbus za Nejlepší zahraniční film 2020; z loňského festivalu v Cannes si toto romantické drama odneslo prestižní Queer Palm a Cenu za nejlepší scénář. Hrají Ad?le Haenel aj. Lektorský úvod Vladimíra Hendricha.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý18. 2.

Okénko
16:00

Tenkrát podruhé

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Tenkrát podruhé (La Belle Époque, Francie 2019, Nicolas Bedos, francouzsky s čes. tit., 115 min., od 15 let)
Jakou dobu byste chtěli zažít, kdybyste měli tu možnost? Před tuto otázku je postaven Victor, když od svého syna dostane dárkový poukaz agentury Time Travelers. Ta s pomocí filmových kulis a herců dokáže zinscenovat jakoukoli epochu a zprostředkovat svým klientům setkání se slavnými osobnostmi dějin dle jejich přání. Zatímco jiní zákazníci se chtějí podívat na dvůr Ludvíka XVI. či povečeřet s Hitlerem, Victor touží vrátit se do nespoutaných sedmdesátých let a ještě jednou prožít první rande se svou ženou – dobu, kdy v něm dokázala vidět víc než jen nudného páprdu v pruhovaném pyžamu. Chytrá a zábavná love story vypráví o tom, co by se mohlo stát, kdybychom si mohli zopakovat ty nejkrásnější okamžiky. Je to potřeba k tomu, abychom se znovu zamilovali?
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Jak v zemi, tak na Zemi

NE)ZNÁMÉ SOUVISLOSTI
Přednáška se koná ve spolupráci s British Council
Přestože je lidská populace na dobré kvalitě půdy závislá, její ochrana se stala velikým společenským tématem až v posledních letech. Zdravá půda je důležitá nejen pro produkci potravin, ale může také pomoci zabránit nejhorším dopadům změny klimatu. V jedné lžičce půdy žije více organizmů než je lidí na Zemi. Jejich poznání tedy otevírá prostor pro nejedno překvapení, např. nová antibiotika, která jsou většinou produkována právě půdními bakteriemi.
Přednáší Mgr. Tereza Mašínová, PhD., vítězka FameLab 2017 v ČR, absolventka Přírodovědecké Fakulty UK působící na Mikrobiologickém ústavu AV ČR, kde se zabývá environmentální mikrobiologií.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

První Čech v Antarktidě

Cestovatelské úterky Miroslava Hrdličky
Významným průkopníkem polárních výzkumů v našich zemích, který spolu s dr. Františkem Běhounkem, účastníkem Nobileho expedice vzducholodí „Italia" k přeletu severního geografického pólu v Arktidě v roce 1928, přispěl k popularizaci geografie polárních oblastí, byl PhDr. Václav Vojtěch, účastník americké I. Byrdovy expedice do Antarktidy 1928–1930. Stal se prvním Čechem, který překročil jižní polární kruh a stanul dne 27. ledna 1929 na území Antarktidy. Přednáší Josef Herink

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Richard Jewell

FILMOVÝ KLUB MKP
Richard Jewell (USA 2019, Clint Eastwood, anglicky s čes. tit., 131 min., od 12 let)
Snímek podle skutečné události se vrací do roku 1996, kdy se během XXVI. letních olympijských her v Atlantě podařilo pracovníku bezpečnostní agentury, Richardu Jewellovi, zachránit tisíce životů nálezem batohu s výbušninou. Z prvotně oslavovaného hrdiny se však později, kvůli manipulativním a zavádějícím informacím z médií, stává hlavní podezřelý. Odstartovaná mediální kampaň pak pomalu ničí hrdinství jednoho muže v očích národa a to spolu s vysilujícím vyšetřováním ze strany FBI činí z jeho doposud poklidného života doslova peklo na zemi.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa19. 2.

Okénko
17:00

Lokalita Asklepieion na ostrově Paros

  • nový český projekt zpracování výsledků archeologického výzkumu

    Ve spolupráci s ARS VIVA www.arsviva.cz

    Asklepieion (posvátný okrsek Asklépia – boha lékařství) byl prozkoumán a částečně odkryt v závěru 19. století německým archeologem Otto Rubensohnem. Ačkoli se – zvláště v kontextu Kykladských ostrovů – jedná o výjimečnou a důležitou lokalitu archaického až pozdně římského období, výsledky výzkumů byly publikovány v jediné poměrně krátké zprávě již v roce 1902 (z hlediska dnešních standardů oboru naprosto nedostatečně). Od roku 2018 je přednášející hlavním řešitelem projektu reidentifikace a nového studia všech dochovaných artefaktů (nápisů, stavebních článků, votivních reliéfů, terakot a keramiky), z nichž – jak bylo v rámci 2 dosud realizovaných studijních sezón zjištěno – některé dosud nebyly publikovány.

    Přednáší doc. PhDr. Tomáš Alušík, PhD., Ústav dějin lékařství a cizích jazyků, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Judy

FILM A HUDBA
Judy (USA 2019, Rupert Goold, anglicky s čes. tit., 118 min., od 12 let)
Judy Garland je fenomenální zpěvačka a úspěšná herečka, která se již od útlého věku stává miláčkem celé Ameriky. Její talent si podmaňuje miliony diváků na celém světě. Její kariéra je doslova splněným snem. Ale všechno má svou cenu. Úspěch a sláva si vybírají vysokou daň. Její život provází osamělost, jejím démonem je alkohol a závislost na lécích. V zimě roku 1968 přijíždí Judy do Londýna, aby vystoupila na turné beznadějně vyprodaných koncertů. Docházejí jí peníze a její manželství se hroutí. Od počátku jejího celosvětového úspěchu v muzikálu Čaroděj ze země Oz uplynulo 30 let. Neodolatelným smyslem pro humor a vřelostí okouzluje všechny kolem, ať už se setkává s hudebníky, fanoušky či přáteli. Její sny o romantické lásce se zhmotňují, když potkává Mickeyho Deanse. Ale pod maskou šťastné hvězdy se skrývá křehká žena. Poté, co v záři reflektorů strávila tvrdou prací uplynulých 40 let, je vyčerpaná. Vracejí se jí vzpomínky na ztracené dětství a ze všeho nejvíc touží být doma se svými dětmi. Najde v sobě sílu pokračovat?

Ústřední knihovna

Cena 110,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Alchymie a Praha

Praha neustále láká zahraniční návštěvníky, kteří ji považují za „hlavní město alchymie“. Poodhalíme si prvopočátky alchymie v Praze a vydáme se po stopách alchymistů od gotiky po baroko. Kde dodnes můžeme vidět či vnímat působení alchymistů? Co bylo smyslem jejich bádání? Můžeme principy alchymie promítnout do svého každodenního života? Projdeme se známými i neznámými zákoutími Prahy a podíváme se na reliéfy, sochy či nástěnné malby, které připomínají bohatou historii alchymie v Praze.
Podrobněji se zahledíme na výzdobu knihovny Strahovského kláštera a takzvané Mytologické chodby Valdštejnského paláce. Ukážeme si symbol elixíru dlouhověkosti v Obecním domě, nebo základní alchymistický symbol Uroboros (hada požírající svůj ocas), který se v několika provedeních skrývá v letním paláci Troja. Nahlédneme také do Neptunovy jeskyně v zahradě Grébovka. V neposlední řadě si připomeneme působení nejslavnějších českých alchymistů, například Bavora Rodovského z Hustiřan či Šimona Tadeáše Budka z Lešin a Falkenberka a Podkrkonoší.
Přednáší Bohumil Vurm.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek20. 2.

Okénko
17:00

Sakrální stavby, teorie živlů a Platónská tělesa

STAROVĚKÉ CHRÁMY, LABYRINTY A STŘEDOVĚKÉ KATEDRÁLY
Již od starověku byla při zakládání sakrálních staveb pozornost věnována také teorii živlů a jejich geometrické projekci v podobě Platónských těles. Tyto znalosti nám předali staří Řekové vyškolení v chrámových školách starověkého Egypta. Na přednášce budou představeny základy živlové teorie, což bývalo také obsahem studia jednoho z oborů artistické fakulty středověkých univerzit.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Seznámení a rozchody: diagnostika

VEČERY S REGENERACÍ Ve spolupráci s časopisem Regenerace.
Způsob a okolnosti seznámení jako důležité vodítko pro pochopení následujícího vývoje vztahu i předvídání budoucích problémů a výhod na jeho začátku. Způsoby rozchodů a jejich příčiny jako cenný diagnostický prvek pro sebepoznání a možnosti zlepšení v různých oblastech života.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nabarvené ptáče

SOUČASNÝ ČESKÝ FILM
Nabarvené ptáče (ČR – Slovensko – Ukrajina 2019, Václav Marhoul, 169 min., od 15 let)
Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, posílají rodiče syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost… Adaptace románu Jerzyho Kosińského, hrají Petr Kotlár, Stellan Skarsg?rd, Udo Kier, Harvey Keitel, Julian Sands, Pavel Kříž, Petr Vaněk, Radim Fiala, Jitka Čvančarová aj.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

pátek21. 2.

Okénko
19:00

KLDR: totalitní neznámo

Kolem světa
Severní Korea je země, kterou zná každý, přesto se do ní vydává jen zlomek cestovatelů. Jak to vypadá v KLDR okem plzeňského cestovatele Vladimíra Váchala, si můžete přijít poslechnout na jeho přednášku, která nás povede trasou jeho týdenní cesty. Na další pobyt se mu nepodařilo získat oprávnění. Co všechno viděl nebo spíš mu bylo ukázáno, můžete shlédnout na spoustě fotografií, které pořídil v květnu roku 2016. Z této netradiční cesty sebou přivezl také mnoho zajímavých věcí, které budete mít možnost zakoupit a prohlédnout si po skončení přednášky. Vydejte se do země, kde se zastavil čas a vše je podřizováno přísnému řádu. Pojďte se podívat na podobu dnešní KLDR.
Přednáší Vladimír Váchal

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

sobota22. 2.

Okénko
15:00

Špióni v převleku

BIO JUNIOR
Špióni v převleku (Spies in Disguise, USA 2019, Nick Bruno, Troy Quane, český dabing, 104 min.)
Bylo by téměř nemožné najít dva tak odlišné hrdiny, jako jsou legendární superšpión Lance Sterling a geniální vynálezce Walter Beckett. Agent Lance kultivovaný, elegantní, nonšalantní, prostě naprosto dokonalý za všech okolností. Zatímco Walter… není. Ten je prostě jen geniální. Náročnou universitu vystudoval už v patnácti letech a teď zrovna pracuje na tajných výzkumných projektech pro ještě tajnější vládní službu. To, že se tito dva dají někdy dohromady jako parťáci v akci, by si nedokázal asi představit ani ten největší padouch. Jenže na to dojde právě teď, kdy je potřeba zachránit svět před jedním takovým, před Kellerem Killianem, zlosynem číslo 1. Walter je totiž vynálezcem biodynamického maskování, které špiónům umožní dokonalý převlek. Či spíše převtělení. A tak se díky tomuto vynálezu Lance promění v statečného, divokého, majestátního a dokonale nenápadného tvora… v holuba. Geniální. Holubi jsou všude, nikdo si jich moc nevšímá a umí létat. Od té chvíle Walter a Lance musí pracovat jako dokonale sehraný tým, jinak se celý svět ocitne ve smrtelném nebezpečí.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
18:00

Star Wars: Vzestup Skywalkera 3D

3D PROJEKCE
Star Wars: Vzestup Skywalkera (Star Wars: The Rise of Skywalker, USA 2019, J.J. Abrams, anglicky s čes. tit., 155 min.)
Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: dospělé.

pondělí24. 2.

Okénko
17:30

Komunismus a síť

PROJEKCE A DIALOGY – FILMOVÉ PROJEKCE FAMU
Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie (ČR 2019, Karel Vachek, české tit., 335 min., od 12 let)
Poslední filmový román Karla Vachka hledá možnosti, jak učinit svět lepším místem k životu. Rozdělený do čtyř dílů prozkoumává současnou politiku, filozofii, náboženství i umění. Padesát let od Pražského jara a třicet od Sametové revoluce bilancuje společenský vývoj a vidí jedinou možnou budoucnost v přímé demokracii, kterou podle něj umožní propojení lidstva počítačovou sítí. Středobodem dění je sborovna katedry dokumentu pražské FAMU, odkud autor pomyslně řídí svůj filmový vesmír a kam si po dvacet pět let své dosavadní pedagogické kariéry zval k disputacím a natáčel významné současníky i svoje studenty. Ti všichni procházejí filmem a společně upozorňují na mnohdy humorné paradoxy a rozpory doby. Zvláštní pozornost je věnována revolucím, počínaje cromwellovskou, které sice posunují lidstvo kupředu, ale za cenu násilí a zneužití ústředních myšlenek k mocenským ambicím jednotlivců. Tak je to i s komunismem, který Vachek osobně zažil a podává o tom svědectví. Vzpomíná na své mrtvé příbuzné a cituje své oblíbené knihy a filmy. Dojde i na ukázky z jeho minulých filmů, jež dohromady tvoří nepřetržitý a navazující proud obrazů, ve kterém se napříč desetiletími a kontinenty mohou potkat reformní komunista Josef Smrkovský s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo výtvarník Marcel Duchamp s premiérem Andrejem Babišem. Nic není nemožné a busta Václava Havla posetá houbami se tak znovu vrací na mykologickou výstavu, odkud ji chtějí pořadatelé za každou cenu odstranit. Filozof Milan Hauser, ekonomka Ilona Švihlíková, básník Andrej Stankovič a desítky dalších osobností přijímají Vachkovu výzvu k dialogu, coby nejlepšímu nástroji myšlení. Projekce filmu, který uvede Karel Vachek se svými spoluautory a Vladimírem Hendrichem, bude přerušena pouze jedinou desetiminutovou přestávkou.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

MENE TEKEL XIV: slavnostní zahájení

Slavnostní zahájení 14. ročníku festivalu proti totalitě MENE TEKEL.

Představení zástupců organizátorů a tvůrčího týmu. Prestižní host: překladatelka Masha Karp, Londýn. Premiéra filmu režiséra Václava Müllera Projekt Orwell aneb 2+2=4? Formou se jedná o dokument s poetickými prvky. Reálné prostředí a rozhovory doplňuje animace z dílny výtvarnice Moniky Pavlovičové, střídaná archivními záběry, ilustrující dobu George Orwella (1903–1950), jednoho z největších vizionářů 20. století.

Obsahem je film výpovědí autora o vztahu k dílu G. Orwella, jeho osobnosti a také k současnému stavu světa. Václav Müller se spolu s kameramanem Radimem Letovským vydávají po stopách spisovatele nejdříve do Londýna, pak do Wallingtonu a nakonec na skotský ostrov Jura, kde Orwell napsal svoji nejzásadnější knihu 1984.

Mezi hlavní protagonisty filmu patří nezávislá novinářka ruského původu Masha Karp, která objevila v tehdejším SSSR v osmdesátých letech Orwellovo dílo. V devadesátých letech pracovala jako redaktorka BBC a v roce 2017 jí vyšel vůbec první, 600stránkový životopis G.Orwella v ruštině.

Filmaři měli možnost potkat se s Quentinem Koppem, synem Orwellova přítele George Koppa, který byl zároveň i jeho velitelem na bojišti Španělské občanské války.

Film by nebyl úplný bez natáčení ve vesnici Wallington, kde Orwell se svou ženou Eileen několik let bydlel. Tamní Manor Farm se stala předlohou pro Farmu zvířat, bajku alegorizující „ukradenou revoluci“.

Projekt Orwell aneb 2+2 = 4? ve světle událostí posledních let, nenávistného šíření falešných zpráv, pokusů vlád některých zemí o ovládnutí minulosti v podobě zákonů trestajících „lživý výklad historie“ a jiného marasmu, nabývají myšlenky anglického autora na aktuálnosti v maximální míře.

Vstup volný do naplnění kapacity sálu. Rezervace vstupenek menetekel2019@seznam.cz

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

úterý25. 2.

Okénko
16:00

Amundsen

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Amundsen (Nor. – Švédsko – ČR 2019, Espen Sandberg, norksy s čes. tit., 125 min., od 12 let)
Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Snímek ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele, včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem nebo milostné aféry.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Missa - autorské zpracování písní Karla Kryla

MENE TEKEL XIV.

Koncert k poctě ikony čs. protestsongu a básníka s kytarou K. Kryla. Vstup volný do naplnění kapacity sálu. Rezervace vstupenek: menetekel2019@seznam.cz

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Gentlemani

FILMOVÝ KLUB MKP
Gentlemani (The Gentlemen, USA 2020, Guy Ritchie, anglicky s čes. tit., 113 min., od 15 let)
Sofistikovaná akční komedie sleduje příběh britského drogového krále (Matthew McConaughey), který se snaží prodat svoje impozantní drogové impérium dynastii oklahomských miliardářů. Dále hrají Charlie Hunnam, Henry Golding, Michelle Dockery, Jeremy Strong, Eddie Marsan, Colin Farrell a Hugh Grant.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

středa26. 2.

Okénko
19:00

Whistleblowing a disidentství v současnosti

MENE TEKEL XIV.
Edward Snowden změnil současný svět jako málokterý člověk. Strhující příběh, který vedl až k největší špionážní kauze moderní doby.
„Špion Hacker Zrádce Hrdina“
Jeho jméno zná každý. Edward Snowden za sebou nechal pokojný rodinný život a vzornou kariéru v tajných službách a stal se psancem na útěku. Je muž, který odhalil šokující praktiky amerických výzvědných služeb, hrdinný whistleblower, nebo zrádce, který zaslouží nejtvrdší trest? Klasik americké angažované kinematografie Oliver Stone zkoumá profesní i rodinné zázemí člověka, který ukázal světu, že jsme stále sledováni. A že válka proti teroru posloužila jako záminka k bezprecedentnímu vpádu moci do soukromí. Jde tu vážně ještě o zachování demokracie? Snowdenova odpověď je mrazivě jasná.
Francie / Německo / USA, 2016, Oliver Stone, anglicky s čes. tit., 134 min., od 12 let

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Ermitáž - síla umění

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Ermitáž – síla umění (Hermitage. The Power of Art, Itálie 2019, Michele Mally, české titulky, 90 min.)
Oscarový herec Toni Servillo provází velkolepým dokumentárním filmem Ermitáž – síla umění a vypráví tak velký příběh, který se postupně za 250 let odehrál na chodbách tohoto slavného muzea i v ulicích magického Petrohradu. Film přibližuje historii na pozadí napoleonských válek, revoluce v roce 1917 i totalitní éry ve 20. století až do současnosti. Ve sbírkách Ermitáže se ukrývají cenná díla velikánů, jakými byli Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Titian či Rembrandt, které film přibližuje vůbec poprvé ve vysokém rozlišení na velkém plátně.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek27. 2.

Okénko
17:00

OD Kotva: prohry pražské archeologie

PRAŽSKÁ ARCHEOLOGIE
V roce 1971 se archeologové pokusili prozkoumat do té doby zdaleka největší plochu na území centra Prahy – místo, určené k výstavbě obchodního domu Kotva. Přednáška přiblíží nejen nerovný zápas archeologů se složitými terény a tehdejší byrokracií, ale především nejzajímavější výsledky výzkumu. Mezi ně patřily např. pozůstatky románského kostela sv. Benedikta, komendy řádu Německých rytířů a hradeb Starého Města, které byly odstraněny v průběhu stavby.
Přednáší PhDr. Michal Tryml, Národní památkový ústav, ú.o.p. v Praze

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Mikuláš Koperník

OSOBNOSTI VE SVĚTLE HVĚZD
Kanovník, astronom a duchovně založený člověk, který svými názory a vědeckými dedukcemi dopomohl k odsunu Země ze středu vesmíru a notně tak znepokojil nejen katolíky, ale i protestanty, a unikl inkvizici pouze tím, že zemřel současně s vydáním svého fundamentálního díla.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Odvaha ke změně

PODOBY ODVAHY Přednáška se koná ve spolupráci s časopisem Psychologie dnes.
Co dělat v případě, že máme špatné zkušenosti z minulosti nebo strach z vlastního selhání a jak s těmito překážkami nakládat? Přednáška vás provede cestou od zjištění, že je třeba udělat změny, k tomu, jak si nastavit postupné cíle a koho si přizvat na pomoc. Zamyslíme se třeba nad tím, proč ztrácíme motivaci a z čeho míváme největší obavy nebo co všechno nám stojí v cestě změny učinit.
Přednáší MUDr. Kateřina Cajthamlová

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

1917

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
1917 (USA – Velká Británie 2019, Sam Mendes, anglicky s čes. tit., 119 min., od 12 let)
Na sklonku První světové války dostávají dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků – mezi ohroženými je i Blakeův bratr. Dále hrají Colin Firth, Benedict Cumberbatch a Mark Strong. Film od autora Americké krásy a posledních Bondovek je natočen v jediném záběru. Po projekci diskuse s filmovým publicistou Martinem Svobodou.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pátek28. 2.

Okénko
19:00

Martin Loew: Anglie a Wales

(cestovatelská diashow)

Cesta od bílých útesů Doveru až na samý sever. Historická města, vznešené katedrály i nádherná příroda v horách Walesu a Lake District.

Příběh dobrodružné cesty plný úžasných fotografií a poutavého vyprávění cestovatele.

Anglie je královstvím s neobyčejně dlouhou a vznešenou historií, staletými tradicemi a velmi elegantní královnou. Je to země bohatá na úžasné památky, malebná města a – pro leckoho možná poněkud překvapivě – i na krásnou přírodu. Anglie je tolik nabitá zajímavostmi, že ani po svých šesti cestách po téhle zemi nemám pocit, že jsem viděl všechno…

https://www.promitani.cz/anglie/

Ústřední knihovna

Cena 150,-

Určené pro: dospělé.

sobota29. 2.

Okénko
15:00

Dolittle

BIO JUNIOR
Dolittle (USA 2020, Stephen Gaghan, český dabing, 106 min.)
Doktor Dolittle (Robert Downey Jr.) byl tak výjimečný, že ho jmenovali osobním lékařem anglické královny Viktorie. Jenže to bývávalo. Před pár lety ovdověl a od té doby samotaří v ústraní, za zdmi svého kdysi velkolepého sídla, obklopený smečkou zvířecích přátel, s nimiž si rozumí lépe než s lidmi. Jenže pak mu vpadne do života jeden drzý kluk, jenž si vzal do hlavy, že bude jeho učedníkem, a zároveň ho povolají ke královně, kterou sklátila smrtelně nebezpečná choroba. A protože lék proti téhle nemoci se nalézá pouze na mýty opředeném exotickém ostrově, musí se Dolittle vydat na velmi dobrodružnou plavbu do neznáma. Samozřejmě v doprovodu svých přátel, mezi nimiž je i ustrašená gorila, praštěná husa, cynický pštros, optimistický lední medvěd nebo neuvěřitelně chytrý papoušek. Početný tým bude potřeba, protože Dolittle má před sebou nebezpečí, na která není ani trochu připraven, a v patách mu chvátá banda nepřátel, která chce jeho plán na záchranu královny za každou cenu překazit.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Program na leden

Únor 2020

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en