Rezervace je služba, díky které si můžete objednat knihy, které má právě teď vypůjčené jiný čtenář. Můžete si také zvolit pobočku, kde si chcete rezervované knihy vyzvednout. Knihy si rezervujte online v katalogu nebo při osobní návštěvě pobočky. Pozor! Rezervace je placená služba. Platí se 10 Kč za splněnou rezervaci.

Proč si rezervovat?

Představte si, že chcete konkrétní knihu, hudební nahrávku nebo film, ale má je zrovna půjčené jiný čtenář. Pak si titul můžete rezervovat. Je třeba počítat s tím, že se k němu dostanete až ve chvíli, kdy jej druhý čtenář vrátí. Máme knihu k půjčení, ale v pobočce, která je pro vás příliš vzdálená, a nechcete, aby vám utekla? Pak si ji můžete rezervovat na pobočce podle vlastní volby. Jak na to? Je to jednoduché, stačí se řídit níže uvedeným návodem.

Hledat

V pravém horním rohu je velké červené tlačítko s názvem „HLEDAT“. Jakmile na něj kliknete, otevře se vám vyhledávací pole, do kterého napíšete požadavek: název knihy, jméno autora, případně jakékoli další vodítko, které máte k dispozici.

Kliknete opět na „HLEDAT“ a vytvoří se výpis výsledků. Zobrazí se vám obálka požadované knihy nebo jiného druhu dokumentu, například titulu Poslední aristokratka.

Kliknout na obálku knihy

Bližší informace o titulu se vám zobrazí po kliknutí na obálku knihy. Pokud si chcete titul půjčit, kliknete buď na tlačítko „ZÍSKAT JAKÉKOLIV VYDÁNÍ“ (od titulu máme víc vydání) nebo na tlačítko „ZÍSKAT“ (od titulu máme víc vydání). Po kliknutí na něj uvidíte, na kterých pobočkách je daná kniha k půjčení.

Dostupnost na pobočkách

Zobrazí se vám okno s názvem „Rezervace titulu“, kde uvidíte tzv. „Dostupnost na pobočkách“ s informací o tom, zda je daný titul přítomný na vaší pobočce, nebo ne. Pokud se zobrazí sdělení „Na této pobočce není titul momentálně k dispozici“, můžete si knihu rezervovat.

Tlačítko „Získat“ – rychlejší způsob rezervace

Informace o dostupnosti knihy můžete také zjistit rychlejším způsobem. Pod obálkou uvidíte tlačítko „ZÍSKAT“, na které kliknete. Pak už následuje stejný postup.

Je třeba se přihlásit

Pozor! Rezervovat titul může jen přihlášený uživatel. Přihlaste se proto nejprve do Mého účtu.

Pokud nejste našimi čtenáři, klikněte na odkaz „Ještě nemám účet“. V případě, že jste zapomněli heslo do Mého účtu, klikněte na „Zapomenuté heslo“.

Výběr pobočky

Přihlásili jste se a nyní si vyberte pobočku pro vyzvednutí. V seznamu s výpisem našich poboček si jednu zvolte (např. pobočku „Ústřední knihovna“) a klikněte na ni. Vedle názvu vybrané pobočky uvidíte vpravo velké tlačítko „POTVRDIT“, na které rovněž klikněte.

Volba více poboček

Po kliknutí se vám zobrazí informace „Vybrat si můžete víc poboček“. To znamená, že vaši rezervaci splníme na pobočce, na kterou vybraný titul doručíme nejdříve. Pokud o více poboček zájem nemáte, klikněte na tlačítko „POKRAČOVAT“.

Výběr termínu

V dalším kroku si určíte termín, dokdy máte o rezervaci zájem. Zvolit si můžete 14 dnů, 2 měsíce nebo 1 rok. Po volbě termínu si vyberete, jakým způsobem chcete dát vědět o splněné rezervaci.

Jak dát vědět o splněné rezervaci

Pod oznámením „O splněné rezervaci mi dejte vědět“ najdete první možnost: „dát vědět e-mailem“. Tento způsob je zdarma. Druhá z možností je „Zaslat poštou na konkrétní adresu“. V tomto případě si připlatíte 25 Kč k základní ceně rezervace. Pozor, stále platí, že základní cena rezervace je 10 Kč. Pokud si necháte zaslat informaci poštou, celková cena, kterou zaplatíte, bude tedy 35 Kč.

V případě, že vám pošleme vyrozumění e-mailem, na vás rezervace počká 5 pracovních dnů. V případě zaslání poštou na vás rezervace počká 10 pracovních dnů.

Rekapitulace

Vybrali jste si způsob vyrozumění, nyní klikněte na tlačítko „POKRAČOVAT“. Následuje rekapitulace, ve které vám shrneme informace, jakým způsobem jste si rezervaci nastavili. Uvidíte, na které pobočce si chcete rezervaci vyzvednout (např. Ústřední knihovna), a zkontrolujete termín, do kterého si přejete, aby byla rezervace splněna. Znovu klikněte na tlačítko „POKRAČOVAT“, pod nímž se tentokrát nově objeví celková cena rezervace.

Zopakujme si, že v případě vyrozumění e-mailem je cena 10 Kč, v případě vyrozumění zaslaného poštou je cena 35 Kč.

Rezervace vydání

Po kliknutí se vám zobrazí potvrzení, že „Rezervace byla úspěšně vytvořena“. Můžete si také kliknutím na tlačítko „VŠECHNY VAŠE REZERVACE“ zkontrolovat jejich výpis. Pokud se na přehled rezervací dívat nechcete, stačí okno zavřít tlačítkem „ZAVŘÍT“ v pravém horním rohu. Vrátíte se tak na stránku právě zarezervovaného titulu.

Úprava rezervace

Vytvořenou rezervaci, která zatím nebyla splněna, můžete upravit. Můžete ji zrušit nebo pozastavit. Po přihlášení do Mého účtu si vyberete dlaždici s názvem „Rezervace“ a kliknete na ni. Zobrazí se vám počet vytvořených, případně splněných rezervací.

VÍCE SE DOZVÍTE ZDE >>>

Cena rezervace

Za co se platí Kolik to stojí
Rezervace 10 Kč
Vyrozumění o splněné rezervaci e-mailem zdarma
Vyrozumění o splněné rezervaci zaslané poštou v ČR 25 Kč
Vyrozumění o splněné rezervaci zaslané poštou mimo ČR Poštovné je účtováno podle platného ceníku České pošty + režijní náklady 6 Kč