Hledat v katalogu

Knihu, kterou si chcete vypůjčit, vyhledejte v katalogu. V pravém horním rohu kliknete na velké červené tlačítko s názvem „HLEDAT“. Otevře se vyhledávací pole, do kterého napište požadavek: název knihy, jméno autora, případně jakékoli další vodítko, které máte k dispozici. Kliknete opět na „HLEDAT“.

Vytvoří se výpis výsledků, kde můžete rovnou zjistit informace o dostupnosti knihy. Pod obálkou knihy, která vás zajímá (např. titul Poslední aristokratka), kliknete na tlačítko „ZÍSKAT“.

Zobrazí se okno s názvem „Získat titul“. Zde uvidíte tzv. „Dostupnost na pobočkách“ s informací, zda je daný titul přítomný na vaší pobočce, nebo ne. Podle toho postupujte v rezervování požadované knihy.

Pozor! Rezervovat knihu může jen přihlášený uživatel. Přihlaste se proto nejprve do Mého účtu.

Tip! Pokud na výpisu výsledků kliknete na obálku požadované knihy, dostanete se na detailní informace k danému titulu. Zde je také k dispozici tlačítko „ZÍSKAT“. Pokud je kniha v MKP k dispozici ve více vydáních, můžete si rezervovat kliknutím na tlačítko „ZÍSKAT JAKÉKOLIV VYDÁNÍ“.

Titul není dostupný na pobočce

Pokud je požadovaný titul půjčený jiným čtenářům a není k dispozici na žádné pobočce, uvidíte informaci „Na této pobočce není titul momentálně k dispozici“. Pak si knihu můžete rezervovat a počkat, až některý čtenář knihu vrátí.

Výběr pobočky

Po přihlášení do Mého účtu si vyberte ze seznamu pobočku pro vyzvednutí rezervované knihy (např. „Ústřední knihovna“) a klikněte na ni. Vedle názvu vybrané pobočky klikněte na velké tlačítko „POTVRDIT“.

Pro výběr rezervace do bibliobusu doporučujeme zvolit Bibliobus 2 (jezdí do míst, kde nejsou žádné pobočky knihovny). K dispozici je ještě Bibliobus 3 (slouží hlavně pro školy).

Můžete si zde vybrat více poboček. To znamená, že vaši rezervaci splníme na pobočce, na kterou vybraný titul doručíme nejdříve. Pokud o více poboček zájem nemáte, klikněte na tlačítko „POKRAČOVAT“.

Výběr termínu a způsobu oznámení

V dalším kroku si určíte termín, do kterého máte o splnění rezervace zájem. Zvolit si můžete 14 dnů, 1/2 roku, nebo "do splnění”. Po volbě termínu si vyberete, jakým způsobem chcete dát vědět o splněné rezervaci:

  • „e-mailem“ – tento způsob je zdarma;
  • pomocí SMS (2 Kč za každou SMS);
  • „poštou na kontaktní adresu“ – v tomto případě si připlatíte 25 Kč k základní ceně rezervace, celková cena bude tedy 50 Kč.

V případě vyrozumění e-mailem na vás rezervace počká 7 kalendářních dnů. V případě zaslání poštou na vás rezervace počká 14 kalendářních dnů. Nyní klikněte na tlačítko „POKRAČOVAT“.

Pokud si vyberete rezervaci do bibliobusu, připravená rezervace na vás počká 5 týdnů, tedy máte možnost si ji vyzvednout po dobu dvou návštěv bibliobusu ve vaší lokalitě.

Titul je dostupný na pobočce

Pokud je požadovaný titul k dispozici na pobočce, po kliknutí na tlačítko „ZÍSKAT“ uvidíte v detailu titulu informaci „Dostupné na této pobočce“, nebo „Na této pobočce není titul momentálně k dispozici“. Je-li kniha k dispozici na vzdálené pobočce, můžete si knihu rezervovat a nechat si ji tak připravit na této pobočce k vyzvednutí. Klikněte na řádek „K půjčení domů“. Zobrazí se seznam poboček, na kterých je požadovaná kniha k dispozici pro rezervaci a následné vypůjčení. Pod seznamem poboček je červené tlačítko „REZERVOVAT“. Poté postupujte stejně, jako je popsáno výše pod nadpisem Výběr pobočky.

Úspěšné vytvoření rezervace

Poté, co projdete průvodce zadáním rezervace, zobrazí se potvrzení o úspěšném vytvoření rezervace. Kliknutím na tlačítko „VŠECHNY VAŠE REZERVACE“ si můžete zkontrolovat jejich výpis. Pokud se na přehled rezervací dívat nechcete, stačí okno zavřít tlačítkem „ZAVŘÍT“ v pravém horním rohu. Vrátíte se tak na stránku právě zarezervovaného titulu.

Úprava rezervace

Vytvořenou rezervaci, která zatím nebyla splněna, můžete upravit (např. změnit pobočku pro vyzvednutí), zrušit nebo pozastavit. Po přihlášení do Mého účtu si vyberete dlaždici s názvem „Rezervace“ a kliknete na ni. Zobrazí se vám počet vytvořených, případně splněných rezervací.

Mohlo by vás zajímat

Máte jakýkoli dotaz? Zavolejte na číslo +420 222 113 555 do klientského centra, které je v provozu od pondělí do pátku od 09:00 do 20:00 a v sobotu
od 13:00 do 18:00. Nebo nám napište na e-mailovou adresu knihovna@mlp.cz.