Přihlaste se

Ještě nemáte účet? Registrujte se
Menu

Úvod    Novinky    Praha si připomíná 75. výročí konce II. světové války

Praha si připomíná 75. výročí konce II. světové války

7. 5. 2020, WEBREDAKTOR

Přijďte si na Mariánské náměstí prohlédnout panelovou výstavu historických fotografií z května 1945 a prostřednictvím interaktivní mapy navštívit pietní místa Pražského povstání. Výstava bude přístupná přímo na náměstí od 8. května do 8. června 2020.

Tip! Prohlédněte si online verzi výstavy na https://vitezstvi.praha.eu

Pražské povstání

Praha byla začátkem května roku 1945 jedním z posledních hlavních měst v Evropě, které stále bylo pod nadvládou nacistů. Když se 5. května ve vysílání rozhlasu ozvalo: „Voláme českou policii, české četnictvo, české vojsko, aby ihned přišlo do Českého rozhlasu. Voláme všechno, co je české, esesáci zde vraždí české lidi…,“ byl to vlastně začátek Pražského povstání i začátek osvobozování Prahy. Po městě vyrostly barikády, odhodlání Čechů postavit se okupantům posilovaly zprávy o postupu Američanů i Rudé armády. Němci se ale nechtěli jen tak vzdát, neváhali vraždit ženy i děti.

Nakonec přistoupili na vyjednávání a začali ustupovat směrem na západ, aby se raději vzdali Američanům, než aby padli do rukou Sovětům. Tankové a mechanizované brigády Rudé armády dorazily do Prahy ráno 9. května 1945 – tedy až po oficiálním ukončení II. světové války v Evropě – a střetly se se zbytky německých sil ve městě. Poslední boje se odehrály v Dejvicích, u Pražského hradu, na Klárově… Vedle sovětských tanků se do nich zapojili mnozí z těch, kteří od 5. května povstali za osvobození Prahy. Ne všichni se ale osvobození dočkali. Za celé Pražské povstání zemřelo na tři tisíce Čechoslováků: byli popraveni nacisty nebo padli v bojích.

Zdroj: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_mes­te/magistrat/tiskovy_servis/akce­_a_kampane/vyroci_konce_valky/in­dex.html

Mohlo by vás zajímat

více