Vybíráme
20. 5. 2025, superadmin

Další díl e-knihy Příběhy knih je tu! Jana Kozáková v ní představí zajímavé osudy knih, které najdete v Oddělení vzácných tisků.

Nové knihy, nové osudy


Obálka e-knihy Příběhy knih II

Po dvou letech vychází další díl e-knihy Příběhy knih, ve které se setkáváme s některými zajímavými tituly uloženými v depozitáři Oddělení vzácných tisků. Právě zde jsou uloženy naše nejstarší a nejcennější knihy. Příběhy dvaadvaceti knih vydaných v průběhu čtyř století, které zaznamenala Jana Kozáková, jsou zajímavé tím, komu patřily nebo kterýma rukama prošly. Někdy i okolnosti vzniku díla upoutají pozornost – neštěstí v dole, posedlost hrady a zámky nebo snaha podívat se na výročí básníka z jiného netradičního úhlu.


Zdeněk Tmej: Hráči karet, © Archiv B&M Chochola, použito se svolením

V  Příběhy knih II se dočtete, že Abeceda duševního prázdna Zdeňka Tmeje z roku 1946 byla zařazena mezi 100 nejvýznamnějších knih 20. století. Soubor unikátních fotografií pořízených během autorova totálního nasazení v tehdy německém Breslau (dnešní Wroclawi) zachycuje smutný život lidí odvlečených na nucenou práci do nacistického Německa. Dozvíme se, jak se podařilo Tmejovi snímky uchovat před dozorci i o tom, co bylo s knihou po válce.


Obrázek z knihy The Birds of America

Možná vás bude zajímat, která je největší kniha v Městské knihovně v Praze. Je to reprint části monumentálního díla The Birds of America (Ptáci Ameriky), které vytvořil na začátku 19. století malíř a ornitolog John James Audubon. Jeho životní příběh je nerozlučně spojený s touto knihou – ve čtyřech dílech je 435 ručně kolorovaných mědirytů, na kterých je vyobrazeno 700 ptačích druhů v životní velikosti. Některé druhy popsal Audubon úplně poprvé a dokonce jej několikrát cituje i Charles Darwin ve své slavné knize O původu druhů. Dozvíte se, proč nemohl Audubon knihu vydat v Americe, i také to, že Ptáci Ameriky patří dnes k nejdražším knihám na světě.


Titulní list knihyTopografie Čech Moravy a Slezska

Barokní tisk Topografie Čech Moravy a Slezska (Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae…) z dílny slavného frankfurtského tiskaře a rytce Matthäuse Meriana patří k  nejvýznamnějším a zároveň i nejkrásnějším knihám o Českém království ze 17. století. Najdeme zde 37 vyobrazení našich měst (některé dokonce z ptačí perspektivy), která jsou z velké většiny zachycena poprvé. A právě z této knihy pochází slavná veduta Prahy vytvořená Václavem Hollarem, který se u Meriana učil. A ještě jedno prvenství má tato kniha – najdete v ní nejstarší známý plán Prahy z roku 1650.

Připravila Jana Kozáková, Oddělení vzácných tisků.

Mohlo by vás zajímat

Obrázek v perexu: mapa města Tábor z knihy Topografie Čech Moravy a Slezska.
Všechny obrázky pochází z archivu Oddělení vzácných tisků a knihovny.