
Květnové novinky z Hudebního oddělení Ústřední knihovny jsou tu.
Nevíte, jakou knihu si s sebou příště vzít na prosluněnou lavičku? Hudební oddělení Ústřední knihovny pro vás má několik tipů. Tentokrát se zaměříme na tři knihy o výrazných hudebních osobnostech. Každá z nich je pojatá jinak a všechny se vymykají klasické biografii.
Špirit, Michael: Filip Topol

Drobnou, věcným jazykem psanou knihou o Filipu Topolovi zahájila Revolver Revue novou Edici RR, ve které chce v podobně úsporném formátu představovat další výrazné české kulturní osobnosti. Špirit, literární vědec a pedagog, v chronologicky pojatém textu kombinuje fakta s různě stylizovanými Topolovými výroky i citacemi z dobového tisku. Co původně vzniklo jako slovníkové heslo, přerostlo v čtivý životopisný portrét a komentovaný přehled díla. Text, který se odvíjí v jednom souvislém proudu, doplňují různorodé fotografie z Topolova života i z koncertů, literárních čtení a dalších akcí, na kterých účinkoval. Pro všechny, kdo o Topolovi ví jen velmi málo či zhola nic, je Špiritova publikace ideální prostředek k seznámení se s vášnivým až sebedestruktivním umělcem, frontmanem kapely Psí vojáci, který šel při svých vystoupeních vždy až na samý limit možností.
Portelli, Alessandro: Bob Dylan a jeho apokalyptický déšť

Italský profesor, muzikolog a průkopník orální historie Alessandro Portelli prožil během svého života několik formativních zážitků spojených s hudbou Boba Dylana. Jak během své praxe postupně zjišťoval, nebyl zdaleka sám. Dylan dokázal skrze svou hudbu, texty a neškolený hlas v lidech probudit emoce i motivaci k tomu, aby změnili cosi v sobě i ve společnosti. Portelli se soustředí na Dylana šedesátých let: angažovaného, politického, protestujícího. Ústředním tématem knihy je píseň A Hard Rain’s A-Gonna Fall, ve které se objevuje jednak kritika tehdejší současnosti, jednak ozvěny globální lidové kultury, v případě „apokalyptického deště“ konkrétně italská balada ze 17. století. Dylan, novodobý bard, dokázal podle Portelliho oživit a probudit orální moudrost našich předků, aby vyjádřil obavy a úzkosti své vlastní doby. Právě toto propojení je tématem trochu jiné knihy o Nobelovou cenou oceněném písničkáři. Publikace vyšla anglicky u prestižního nakladatelství Columbia University Press a do češtiny ji přeložili Přemysl Houda a Veronika Houdová.
Eno, Brian: A year with swollen appendices

Začalo to jako osobní výzva. V roce 1995 se Eno rozhodl psát deník po dobu jednoho roku. V říjnu, po deseti měsících pravidelných zápisků, si uvědomil, že už možná nevědomky napsal knihu, kterou si u něj začátkem 90. let objednalo nakladatelství Fabe & Faber. Poslední dva měsíce rukopis upravoval a rozšiřoval o „nabobtnalé přílohy“, sbírku drobných esejů, povídek a korespondence. Deník zachycuje život úspěšného a přemýšlivého hudebníka, který do svých zápisků vnáší jak zážitky z osobního a profesního života (spolupráce s Davidem Bowiem, U2 či Jah Wobblem), tak bystré komentáře ke kultuře, historii, politice, vaření, partnerství, rodičovství, zkrátka o široké škále témat a postřehů, které v denících obyčejně sdílíme. U příležitosti 25. výročí knihy vyšlo v roce 2021 jubilejní vydání s novou autorskou předmluvou. V té se dobře zrcadlí Enův celkový literární styl, kdy se na každé téma nebo motiv snaží dívat z trochu odlišné, nečekané strany; kdy se čtenářovi představuje jako inspirativní pozorovatel světa.
Připravil Jiří Slabihoudek, Hudební oddělení Ústřední knihovny.
Mohlo by vás zajímat
- Články Jiřího Slabihoudka o hudbě v časopise A2
- Profil Jiřího Slabihoudka v Českém rozhlasu
- Články Jiřího Slabihoudka v časopise hisVOICE
- Další novinky z Hudební oddělení Ústřední knihovny
Ilustrační obrázek Pixabay.com.