1. 10. 2019, WEBREDAKTOR

Noviny i časopisy z různých zemí světa zdarma i do mobilu. Číst Mladou frontu dnes nebo Hospodářské noviny zdarma ve svém mobilním zařízení. Nebýt omezený výpůjční lhůtou. To jsou novinky, které vám nabízíme i bez čtenářského průkazu.

Jak? Díky přístupu do databáze PressReader, která obsahuje denní tisk i populárně naučné časopisy. Novou službu můžete využít v Ústřední knihovně.

Co všechno v databázi najdu?

PressReader zpřístupňuje obsah tisíců vybraných časopisů a novin z celého světa ve více, než šedesáti jazycích. Najdete zde magazíny zaměřené na témata napříč spektrem zájmů: technologie, móda, jídlo, zdraví, cestování, sport, design, fotografie, zvířata a další. Krom časopisů si na PressReaderu můžete přečíst i denní tisk, ze zahraničních novin, např: The Washington Post, Daily Mirror, The Daily Telegraph nebo The Guardian. Databáze není určená jen lidem, kteří ovládají cizí jazyky. Jsou zde zastoupená i česká media. Čtenáři si tak mohou prolistovat magazíny *Respekt, Ekonom, Mladou frontu Dnes, Hospodářské nebo Lidové noviny.

Jak služba funguje?

Ústřední knihovně se dostanete k obsahu databáze PressReader ze tří obslužných míst. Ta obnášejí stoleček s křesílkem a monitor s dotykovou obrazovkou. Do databáze se nemusíte nijak přihlašovat. Jen se posadíte ke stolku a můžete rovnou začít procházet seznam novin a časopisů. Vyhledávat lze buď podle jazyka, ve kterém jsou noviny napsané, podle země, ve které vyšly nebo podle tématu (politika, umění, cestování apod.).

Zvolit lze také typ publikace, tedy noviny nebo časopis. Noviny i časopisy jsou dostupné v den jejich vydání. Čtenář se ale dostane i do archivu a může tak jednoduchým zvolením dne v kalendáři vyhledávat i ve starších číslech.

Jaké jsou výhody ?

Můžete si stáhnou vybrané číslo časopisu do mobilu a přečíst si ho v klidu doma nebo cestou v tramvaji. Co je pro to potřeba? Čtenář, který si chce časopisy stáhnout do svého zařízení, si musí instalovat aplikaci PressReader, která je zdarma. Poté přijde do Ústřední knihovny, připojit se na naši wi-fi a může si postahovat libovolný počet časopisů.

Ovládání databáze je v anglickém jazyce. Pokud se rozhodnete číst české noviny, dostanete s k nim na tři intuitivní klinutí a listování v jejich obsahu už je v češtině. V Ústřední knihovně je PressReader dostupný od začátku září.