Měření efektivity vynaložených prostředků

O tom, že knihovna je nepostradatelná instituce, nepochybuje žádný čtenář. O tom, že by knihovnu mohl postrádat, protože je to položka v rozpočtu, který potřebuje seškrtat, zauvažuje čas od času každý zřizovatel. Jak se daňovým poplatníkům vyplácí investice do instituce a veřejných služeb, které z podstaty negenerují žádný ekonomický zisk?

Odpověď na otázku hledali v rámci tříletého projektu Městské knihovny v Praze (MKP), Univerzity Pardubice (Fakulty ekonomicko-správní) a Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici (Ekonomické fakulty). Projekt byl spolufinancován Městskou knihovnou v Praze a Ministerstvem kultury ČR v rámci dotačního programu VISK. Více o výsledcích projektu čtěte v článku Vyplatí se knihovna?

Znát své ROI se vyplatí!

Jsme rádi, že ROI využíváte v praxi, jak to hned na podzim 2015 udělala knihovna Krajské nemocnice T. Bati. Tip! Článek z periodika Lékařská knihovna!

Mohlo by vás zajímat

Video

ROI dokumenty

Odborné články

  • Stejskal, J., & Hajek, P. (2015). Effectiveness of digital library services as a basis for decision-making in public organizations. Library & Information Science Research, 37(4), 346–352.
  • Stejskal, J., Hájek, P., & Rehak, T. (2016). The Economic Value of Book Loans–The Case of the Municipal Library of Prague. Libri, 66(4), 303–311.
  • Hajek, P., & Stejskal, J. (2017). Library usage mining in the context of alternative costs: The case of the Municipal Library of Prague. Library Hi Tech, 35(4), 558–576.
Vyplatí se knihovna

O tom, že knihovna je nepostradatelná instituce, nepochybuje žádný čtenář. O tom, že by knihovnu mohl postrádat, protože to je položka v rozpočtu, který potřebuje seškrtat, zauvažuje čas od času každý zřizovatel. Jak se daňovým poplatníkům vyplácí investice do instituce a veřejných služeb, které z podstaty negenerují žádný ekonomický zisk?    

Celý článek