Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na únor

Březen 2019

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes25. 3.

Okénko
15:30

Drátování

Seniorské pondělky

Odrátovaná ozdoba – šperk

Jde drát ohnout? Lze jej zatočit či provlékat? Jistě, že ano. V kurzu se naučíte drátovat kamínek nebo korálek a použít ho do jednoduchého šperku či ozdoby. Vede lektorka Marcela Mašková ze Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel. Na kurz se, prosíme, zapisujte osobně v Dílně nebo na telefonu 222 113 387.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
15:30

Dějiny od počátků po současnost

Seniorské pondělky

Chcete si oživit základy dějepisu? Připomenout si středověké bitvy i nástup páry? Zúčastněte se našeho minikurzu s lektorkou Blankou Sykáčkovou.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Pohádky na Barrandově 2019

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Tulipánový měsíc: Rakovina je šok

Městská knihovna v Praze uvádí ve spolupráci se spolkem Amelie. Rakovina je šok. ČR 2014, Ivan Kawaciuk, 52 min.

V dokumentárním filmu vzpomínají čtyři známé Češky na to, jak je prodělaná nemoc šokovala. Jejich osobní příběhy se prolínají se vstupy odborníků, zabývajících se léčbou onkologických onemocnění. Je statisticky dokázáno, že následky nemoci by mohly být výrazně menší, kdyby ženy znaly všechny možnosti prevence a využívaly je. Na projekci filmu naváže debata s onkoložkou MUDr. Alexandrou Aschermannovou a onkologickou pacientkou Martinou Chalupníkovou o tom, jak rakovina zasahuje do oblasti psychiky, vztahů, finanční situace a jak se s tím (ne)lze vyrovnat.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Book club

Jste srdečně zváni na Book club Městské knihovny v Praze, který bude tentokrát věnován současné francouzsky psané literatuře. Pokud uvítáte tipy, co si přečíst, zkuste autory jako je Alain Mabanckou, Véronique Tadjo, či Caya Makhélé. Poslední jmenovaný bude od března do května v Praze v rámci projektu Praha město literatury. Těšíme se na vás! Diskuze bude probíhat v angličtině.

Contemporary francophone literature We invite you to join us in the Municipal Library Book Club and this time we will be discussing Contemporary Francophone Literature. If you want some tips as to who to read why not take a look at Alain Mabanckou, Véronique Tadjo or Caya Makhélé, the last of whom will be coming to Prague as the writer in residence for the Prague City of Literture project. See you there!

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Karel Plíhal

Ojedinělý hudebník textař a poeta, se po koncertní pauze způsobené zdravotními potížemi s rukou vrací na koncertní pódia. Karel Plíhal v jedné chvíli dokáže publikum rozesmát veselou básničkou, aby vzápětí posluchače rozněžnil a roztesknil emotivním textem písně. Jednočlennou kapelu Karla Plíhala posílil skvělý kytarista Petr Fiala, kterého Karel potkal na hudební škole v Hradci Králové.

Na Plíhalově koncertě posluchače čeká jemná a hravá poetika, komorní atmosféra a to vše ve formě inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek uvozujících či doplňujících jednotlivé písničky. A zároveň famózní kytarové umění.

Nevhodné pro děti do 12-ti let!!!

Ústřední knihovna

Cena 330,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Karel Kryl

Nepohodlný československý bard Karel Kryl

Projekce a dialogy FAMU
U příležitosti letošních 25 let od Krylova předčasného úmrtí i jeho nedožitých 75. narozenin si v dnešním komponovaném večeru připomeneme především to, jak Karel Kryl konkrétně kritizoval stav tuzemské demokracie po „plyšové revoluci“ 1989.
V první části večera zazní písně Karla Kryla z devadesátých let v podání jeho kamaráda Pavla Foltána (autora knihy „Karel mezi námi“, Beskydy 2018), Pavla Michalovského, Radka Tkačíka a Karla Bohdálka. Pavel Foltán připojí rovněž osobní vzpomínku.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

zítra26. 3.

Okénko
09:00

Den pro výměnu knih 2019

Máte doma knížky, které už nebudete číst? Přijďte si je vyměnit na tradiční výměnu knih. Pokud doma žádné nemáte, nesmutněte, můžete přijít i tak a třeba si nějaké odnesete. POZOR! Knihy musí být v dobrém stavu.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
09:00

Vztahy: Člověk - město - rostlina

V dubnu budou ve foyer pobočky Opatov představeny práce studentů pražské AVU Magdalény Feilhauerové (1998) a Lukáše Cinkaniče (1996) z ateliéru Grafika I. doc. Dalibora Smutného. Ve svých dílech se oba zabývají vztahy, ať už je to vztah člověka k prostředí, vztah muže a ženy nebo vztah člověka a rostlin. Používají podobné výrazové prostředky, které jsou ovlivněny základy kresby. Práce v akrylové malbě jim umožňuje významnou míru exprese. Výstavu si můžete prohlédnout od 26. 3. do 27. 4. 2019 v provozní době pobočky Opatov.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
15:00

Pohádky na Barrandově 2019

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Mrazivá pomsta

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Mrazivá pomsta / Cold Pursuit
VB 2019, H. P. Moland, anglicky s čes. tit, 118 min., od 15 let
V Mrazivé pomstě, strhujícím akčním thrilleru plném černého humoru, hraje Liam Neeson Nelse Coxmana, muže od rodiny, jehož klidný život s manželkou (Laura Dern) je obrácen vzhůru nohama, když jim za podivných okolností zemře syn. Nels začne pátrat po pravdě o smrti svého potomka na vlastní pěst a jeho touha po spravedlnosti se rychle změní v krutou mstu. Drogový král přezdívaný Viking (Tom Bateman) postupně záhadně přichází o své zabijáky a Nels se pomalu mění z příkladného občana v chladnokrevného mstitele, který nedovolí ničemu a nikomu, aby mu stál v cestě.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Otec slavných dětí

Společnost bratří Čapků uvádí… Otec slavných děti – MUDr. Antonín Čapek

- pořad k 90. výročí úmrtí MUDr. Antonína Čapka

Slavný otec proslulých dětí byl velkou inspiraci všem sourozenců při jejich literární tvorbě.
Skoro v každém díle Karla Čapka je přítomna postava doktora.
Pořadem provádíme prostřednictvím množství úryvků z tvorby bratří Čapků, kteří na svého milého tatínka vzpomněli mnohokrát, ale uslyšíme i úryvky z prací MUDr. Antonína Čapka.

Antonín Čapek (26. července 1855 Žernov – 4. července 1929 Praha – Vinohrady) byl báňský a lázeňský lékař, otec spisovatele Karla Čapka a malíře Josefa Čapka. Narodil se 26. července 1855 v Žernově. Antonín Čapek promoval v roce 1881, působil jako báňský a lázeňský lékař v Malých Svatoňovicích. Pořádal osvětové lékařské přednášky. Založil národopisné muzeum v Úpici. Dne 6. listopadu 1884 se oženil s Boženou Novotnou (26. 5. 1866 – 13. 4. 1924), dcerou hronovského mlynáře Karla Novotného (1837–1900) a jeho ženy Heleny Novotné (1841–1912). Antonín Čapek s Boženou Čapkovou měli tři děti: Helenu (28. 1. 1886 – 27. 11. 1961, později Palivcovou), Josefa (23. 3. 1887 – 1945), Karla (9. 1. 1890 – 25. 12. 1938).

Scénář a režie: Hasan Zahirović, účinkují studenti oboru Kulturní dramaturgie Slezské univerzity

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Z anorexie spisovatelkou

PŘÍBĚHY TĚCH, KDO VĚDÍ…
Vystudovala herectví, pracovala v rádiu, v televizi, psala pro denní tisk i ženské časopisy. Na besedě popovídá o svém čtvrt století dlouhém boji s anorexií a přijetí sama sebe. Se svým příběhem autorka širokou veřejnost seznámila ve své první knize Už je to za mnou – Osobní zpověď (bývalé?) anorektičky. Od té doby se hodně změnilo. Anorexie ji přivedla k psaní knih a dnes se v beletristické tvorbě věnuje veselejším tématům. Na besedě představí svůj nový, humorně laděný román Tlustá tak akorát.
Beseda s Michalou Jendruchovou, publicistkou a spisovatelkou

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Indoevropané: zrození starověkého světa

Příběh civilizací
V roce 1786 prokázal Sir William Jones, vrchní soudce v Kalkatě, že mezi většinou indických a evropských jazyků existují nápadné podobnosti svědčící o jejich pravděpodobném společném původu. Zmíněné dialekty rozpínající se po obrovské ploše od Severního moře až po Bengálský záliv byly začleněny do takzvané indoevropské, indogermánské či árijské jazykové rodiny. Představa společenství pravěkých válečnických nomádů, kteří stáli díky svým mimořádným schopnostem a vůli k moci u zrodu velkých civilizací minulosti, fascinovala vzdělance devatenáctého a dvacátého století a významně ovlivnila politický a ideologický vývoj západní civilizace. V přednášce bude otázka tzv. Indoevropanů kriticky pojednána z hlediska současných antropologických, filologických a historických věd a bude představeno dílo nejvýznamnějších autorů zabývajících se danou problematikou.
Přednáší antropolog prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Složka 64

FILMOVÝ KLUB MKP
Složka 64 / Journal 64
Dánsko – Něm. 2018, Christoffer Boe, dánsky s čes. tit., 100 min., od 15 let
Podivné lékařské experimenty, zneužívání a převýchova „necudných“ dívek. Do rukou detektiva Carla M?rcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q se dostává další nevyřešený případ. Jak souvisí děsivé, půl století staré tajemství opuštěného ostrova Sprog? se třemi mumifikovanými těly nalezenými za falešnou stěnou jednoho kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá, prázdná židle u prostřeného stolu? Mrazivý detektivní příběh založený na skutečné kapitole dánských dějin je čtvrtým severským thrillerem natočeným podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa27. 3.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - březen 2019

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na březen 2019 [pdf, 193 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
09:00

Vztahy: Člověk - město - rostlina

V dubnu budou ve foyer pobočky Opatov představeny práce studentů pražské AVU Magdalény Feilhauerové (1998) a Lukáše Cinkaniče (1996) z ateliéru Grafika I. doc. Dalibora Smutného. Ve svých dílech se oba zabývají vztahy, ať už je to vztah člověka k prostředí, vztah muže a ženy nebo vztah člověka a rostlin. Používají podobné výrazové prostředky, které jsou ovlivněny základy kresby. Práce v akrylové malbě jim umožňuje významnou míru exprese. Výstavu si můžete prohlédnout od 26. 3. do 27. 4. 2019 v provozní době pobočky Opatov.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
10:00

MaTaDe 2019

Interaktivní pořad pro děti. Hravé, kreativní, pohybové, říkankové setkání pro děti od dvou do pěti let v doprovodu dospělých. Pozor! Pro účast je třeba se registrovat! Jak? E-mailem: dagmar.krizova@mlp.cz, telefonicky: 770 130 229 nebo osobně v pobočce Smíchov.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:00

Pc kluby na Smíchově - březen 2019

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 770 130 229, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na březen 2019 [pdf, 212 kB].

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
15:00

České malířství – Vladimír Komárek

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Scrabble na Stodůlkách 2019

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Autorské čtení Marka Tomana

Večer s Neptunem – autorské čtení Marka Tomana s projekcí fotografií

Srdečně vás zveme do pobočky Korunní na autorské čtení spisovatele Marka Tomana z jeho vinohradského románu Neptunova jeskyně spojené s projekcí dobových fotografií. Kamenný Neptun z Grébovky ožívá a prochází citovými vztahy na pozadí proměn Vinohrad od konce 19. století až po současnost.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Středověká sakrální architektura

Středověká sakrální architektura v Duryňsku

ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Duryňsko je oblast ve středním Německu s centrem v Erfurtu. Nebylo ve středověku těžištěm architektonického vývoje, přesto jde o oblast velmi bohatou. V Erfurtu vyjma dómu nalezneme celou řadu románských a gotických sakrálních staveb. Spíš se však chceme soustředit na venkovskou oblast, která je pro nás takřka neznámá. Zaujmou románské klášterní chrámy, dochované většinou v torzu, i několik mohutných kostelů městských, jejichž nejstarší části jsou pozdně románské. Vedle městských pak množství venkovských kostelů, u nichž jsou zastoupeny všechny stylové polohy od raně románského slohu až po pozdní gotiku. V době komunistické vlády nebyly udržovány a teprve v posledních desetiletích jsou postupně obnovovány. Díky citlivých opravám často působí velmi autenticky.

Přednáší Ing. arch. Karel Kibic, Ph.D., Národní památkový ústav

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Pohádky na Barrandově 2019

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Writer's Club

Srdečně Vás zveme na Spisovatelský klub v angličtině pod vedením naší americké dobrovolnice Mary. Klub proběhne 4× a to pravidelně každou středu od 13. 3. do 3. 4.2019. Klub je otevřen pro všechny věkové kategorie. Registrace je nutná dopředu na tel. čísle 770 130 261 nebo osobně na pobočce Malešice. Počet míst je omezen. Budeme se těšit.

Malešice

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, mládež.

Okénko
17:17

Utajené hrady a zámky III.

Křest knihy Utajené hrady a zámky III.

Zveme vás na křest knihy Otomara Dvořáka a Josefa Pepsona Snětivého Utajené hrady a zámky III. aneb Prahou potřetí po stopách panských sídel. Autoři se již potřetí vypravili do rozmanitých koutů Prahy, na břehy Vltavy i dalších toků a vodních ploch, do zakletých areálů a k výstavným palácům; opět vám slovem a obrazem představí utajené klenoty v netušených souvislostech a na nečekaných místech.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Petr Placák

Diskuzní večer o událostech začátku roku 1989 – host Petr Placák

Petr Placák patřil ke klíčovým postavám českého literárního undergroundu, publikoval v samizdatu, organizoval mnoho protikomunistických demonstrací. V roce 1988 spolu s přáteli založil nezávislou iniciativu České děti, a vydával její samizdatový zpravodaj Koruna. Debutoval prózou Medorek, 1985 v samizdatu, oficiálně 1990, básnickou sbírku Obrovský zasněžený hřbitov, rozšířené vydání v Torstu v roce 1995. V roce 2008 získal za knihu Fízl cenu Magnesia Litera. Dále vydal historický esej Gottwaldovo Československo jako fašistický stát, 2015. Od roku 1995 je šéfredaktorem studentského politicko-kulturního měsíčníku Babylon a v současné době pracuje i jako vědecký pracovník v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Do boje

FILM A SPIRITUALITA
Do boje / En guerre
Francie 2018, Stéphane Brizé, francouzsky s čes. tit., 113 min.
Před dvěma lety společnost Perrin Industries, známý dodavatel automobilového průmyslu a partner německé skupiny Schäfer, podepsala dohodu, kde žádá vysoké manažery a dělníky, aby přijali snížení platu a pomohli tak zachránit společnost výměnou za slib, že po dobu následujících pěti let budou mít jisté místo. Dnes se společnost chystá k tomuto kroku přistoupit. Zaměstnanci, reprezentovaní jejich mluvčím Ericem Laurentem, odmítají přijmout nevyhnutelné a snaží se zachránit si práci.
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha, uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Prase

SOUČASNÝ SVĚTOVÝ FILM
Prase / Khook
2018, ÍRÁN 2018, 108 min., přístupný od 15 let
Íránské režiséry kdosi brutálně vraždí; jednoho po druhém. Hasan Kasmai je sice také režisér a podobně jako takový Džafar Panahí se nachází na černé listině islamistického režimu, ale smrt ne a ne přijít. Proč se tajemný zabiják vyhýbá zrovna jemu? Ambiciózní, lehce hysterický a pořádně chcípácký filmař se tedy vydává po krvavé stopě. Z jeho života se od té chvíle stává delirický trip plný nesmyslů, jinotajů a omylů. Mani Haghighi (nar. 1969) natočil podle vlastního scénáře částečně autobiografické ztřeštěné podobenství společnosti, která žije na pokraji strachu, ale nebojí se o své existenci promluvit s cynickým šklebem. Prase je drzý politický jinotaj, buranská crazy komedie i pokřivené kytarové sólo v cele autoritářského státu. Celosvětová premiéra proběhla v únoru 2018 na Berlinale.
Lektorský úvod Vladimíra Hendricha

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek28. 3.

Okénko
09:00

Stvoření tance

Pražský komorní balet ve spolupráci s Baletem Praha junior

Taneční vystoupení pro děti a studenty základních škol (předškolní děti od 5 let, studenti I. a II. stupně ZŠ)

Stvoření tance je komponované představení – vzdělávací program pro školy v délce 60 minut bez přestávky sestavený pro 1. a 2. stupeň ZŠ, který motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci a divadlu, prezentuje kvalitní tělesnou kulturu, umělecky stylizovanou nonverbální komunikaci a zdravý životní styl – dnes tolik zanedbávané oblasti u naší mládeže.

Kontakt/rezervace:
Mgr. Ladislava Jandová, email: jandova@balet-praha.cz, tel. 602 715 782

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, děti, mládež.

Okénko
09:00

Vztahy: Člověk - město - rostlina

V dubnu budou ve foyer pobočky Opatov představeny práce studentů pražské AVU Magdalény Feilhauerové (1998) a Lukáše Cinkaniče (1996) z ateliéru Grafika I. doc. Dalibora Smutného. Ve svých dílech se oba zabývají vztahy, ať už je to vztah člověka k prostředí, vztah muže a ženy nebo vztah člověka a rostlin. Používají podobné výrazové prostředky, které jsou ovlivněny základy kresby. Práce v akrylové malbě jim umožňuje významnou míru exprese. Výstavu si můžete prohlédnout od 26. 3. do 27. 4. 2019 v provozní době pobočky Opatov.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
11:00

Stvoření tance

Pražský komorní balet ve spolupráci s Baletem Praha junior

Taneční vystoupení pro děti a studenty základních škol (předškolní děti od 5 let, studenti I. a II. stupně ZŠ)

Stvoření tance je komponované představení – vzdělávací program pro školy v délce 60 minut bez přestávky sestavený pro 1. a 2. stupeň ZŠ, který motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci a divadlu, prezentuje kvalitní tělesnou kulturu, umělecky stylizovanou nonverbální komunikaci a zdravý životní styl – dnes tolik zanedbávané oblasti u naší mládeže.

Kontakt/rezervace:
Mgr. Ladislava Jandová, email: jandova@balet-praha.cz, tel. 602 715 782

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, děti, mládež.

Okénko
15:30

Senioři píší Wikipedii - začátečníci 2019

Kurz je určen pro všechny, kteří už si rozumí s počítačem a internetem a chtěli by se naučit psát do internetové encyklopedie Wikipedie – a sdílet tak své celoživotní zkušenosti a znalosti (ať už jde o odborné vzdělánínebo koníčky a záliby) se všemi ostatními, především s mladší generací, pro kterou je dnes Wikipedie hlavním informačním zdrojem. Účastníci si pod vedením zkušených wikipedistů ověří, že psát do Wikipedie není nic zas tak těžkého a je to velké zadostiučinění, protože její obsah je zdarma přístupný všem.

Absolvent kurzu se bude umět skvěle orientovat ve Wikipedii, seznámí se s tím, jak Wikipedie funguje a vzniká. Založí si vlastní profil, bude umět opravovat chyby, diskutovat s ostatními wikipedisty, doplňovat do článků chybějící informace i vytvořit kompletně nové heslo, včetně třeba nahrání vlastních fotografií. REZERVUJTE SI MÍSTO ZDE >>>

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
16:00

Pohádky z oslíkovy přihrádky 2019

Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Literární dílny s Terezou Matouškovou 2019

Píšete do šuplíku? Toužíte jednoho dne vydat knihu? Chcete se dozvědět něco víc o tvůrčím psaní? Přijďte si zkusit pár kreativních úkolů mezi lidi, kteří mají stejný sen jako vy. Literární dílny pro mládež pod vedením Terezy Matouškové přicházejí po čtyřech letech úspěšného fungování v Brně i do Městské knihovny v Praze. Tak to nepropásněte!

Je nutné přihlášení předem na emailu terezamatouskova@post.cz. Kurz je vhodný pro zájemce ve věku 15–20 let.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
16:00

Koncert k 20. výročí vstupu do NATO

ÚSTŘEDNÍ HUDBA AČR

Orchestr Armády ČR, těleso s úctyhodnou tradicí i vysokou současnou úrovní, uvádí světově proslulá klasická díla. Při své koncertní činnosti spolupracuje Ústřední hudba AČR s významnými osobnostmi hudebního života, s předními sólisty Národního divadla, Státní opery Praha a České filharmonie.

Vstup zdarma do naplnění kapacity sálu, místenky k vyzvednutí 1 hodinu před začátkem koncertu v předsálí Městské knihovny v Praze.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Vstup zdarma do naplnění kapacity sálu, místenky k vyzvednutí 1 hodinu před začátkem koncertu v předsálí Městské knihovny v Praze.

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
16:00

Klub deskových her 2019

Na pobočce Smíchov každý čtvrtek funguje Klub deskových her. Máte čas a chuť? Přijďte si zahrát dobrou deskovku! Zahrajte si v pobočce Smíchov pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí. Nevadí, pokud konkrétní hru neznáte. Proto pořádáme tématické kluby, aby se hru mohl naučit každý.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Pohádky na Barrandově 2019

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Nový rok

VE SVĚTLE HVĚZD
Horoskop Nového roku, který začíná 20. března 2019 v 22 hod 58 min SEČ, a jeho vliv na svět a na dění v Evropské unii, v USA a v České republice bude vyhodnocen za pomoci techniky astrokartografie. Jaké nás čekají teplotní zvraty? Jaká bude situace na burzách a do čeho se vyplatí investovat?
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Hry starých Keltů, Germánů a Vikingů

Historické deskové hry

Válečná tažení a krvavé bitvy… Strategie a taktika, ale i náhoda a štěstí… Hry našich předků byly soubojem myslí, hazardem i vůlí bohů. Odraz dobového života v hrách starověku a raného středověku. Součástí přednášky je také herní seminář. Přednáší Mgr. Jiří Svoboda.

www.PAGANIA.cz
www.GARM.group

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
18:00

Jan Vladislav: Eseje

Literární noviny zvou na debatu nad svou pravidelnou rubrikou Kniha měsíce.

Knihou měsíce dubna je svazek sebraných Esejů Jana Vladislava, které vydalo nakladatelství Torst. Moderuje šéfredaktor Petr Bílek.

Tématem Vladislavových esejů jsou čeští i světoví autoři, často ti, které osobně poznal. Ve svých textech se zabývá evropskou literaturou mnoha staletí, ale i kulturou Orientu a autory americkými. Předmětem jeho zájmu jsou často i výtvarné umění, hudba, filosofie, neopomíná ani otázky společenské a politické. Svazek Eseje shrnuje všechny dosud tiskem nevydané soubory esejů, které si Jan Vladislav sám uspořádal.

Zdroj: nakladatelství Torst

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Manipulativní chování

VEČERY S REGENERACÍ cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE
Autorka se bude věnovat dlouhé řadě konkrétních příkladů manipulativního chování, u každého z nich nabídne různé možnosti reakce. Cílem je osvobození oběti od nátlaku díky odhalení probíhající manipulace a nalezením osobité, účinné cesty ven. Opět budou vítány popisy konkrétních zkušeností.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Dvořák - umění hořák

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Dvořák – umění hořák
ČR 2018, režie Zdeněk Zvonek a Viktor Malina, 57 min.
Dokumentární snímek zachycuje poslední léta jednoho z našich nejvýznamnějších pedagogů dějin umění prof. Františka Dvořáka, který učil přes padesát let na FAMU a jiných vysokých školách. Profesor Dvořák se formou poutavé a často i velmi osobní výpovědi ohlíží za svou životní poutí, zamýšlí se nad pravým významem kultury a etiky ve společnosti.
Po projekci následuje debata s tvůrci a dalšími hosty.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

pátek29. 3.

Okénko
09:00

Vztahy: Člověk - město - rostlina

V dubnu budou ve foyer pobočky Opatov představeny práce studentů pražské AVU Magdalény Feilhauerové (1998) a Lukáše Cinkaniče (1996) z ateliéru Grafika I. doc. Dalibora Smutného. Ve svých dílech se oba zabývají vztahy, ať už je to vztah člověka k prostředí, vztah muže a ženy nebo vztah člověka a rostlin. Používají podobné výrazové prostředky, které jsou ovlivněny základy kresby. Práce v akrylové malbě jim umožňuje významnou míru exprese. Výstavu si můžete prohlédnout od 26. 3. do 27. 4. 2019 v provozní době pobočky Opatov.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
10:00

Říkánky a hýbánky 2019

Zveme rodiče s dětmi ve věku 2–4 roky na zážitkový program, ve kterém děti aktivně vstoupí do světa jednoduchých říkadel a písniček. Vstup volný. Upozorňujeme na omezenou kapacitu programu – rezervaci míst je možné provést osobně v dětském oddělení pobočky Korunní nebo na tel. 770 130 218.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
19:00

Vietnam od severu k jihu

KOLEM SVĚTA moderuje RNDr. Karel Wolf
Poznejte zemi, o které jste možná slyšeli, ale také mnohé nevěděli. Přijďte a dozvíte se, kdo jsou Hmongové, kde najdete Sapu, Ninh Binh nebo Halong Bay. Zážitkem jsou i nedělní trhy s různými etniky – Květinový Hmongové, Černí Hmongové nebo Červení Dzaové. V historických městech Hue a Hoi An nás čeká císařská pevnost, zakázané purpurové město, hrobky a pagody. Těšte se na chutné národní speciality a poznejte to, co zatím zůstává mnohým turistům skryto!
Přednáší Magda Radostová

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Pašerák

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Pašerák / The Mule
USA 2018, Clint Eastwood, anglicky s čes. tit., 116 min., od 12 let
Earl Stone (C. Eastwood) je ve svých osmdesáti letech zlomený, opuštěný a navíc čelí propadnutí majetku své firmy kvůli neplacení hypotéky. V této situaci je mu nabídnuta příležitost k výdělku – místo řidiče. Jenže Earl neví, že se právě upsal jako kurýr drogovému Mexickému kartelu. Počíná si dobře – popravdě tak dobře, že zboží, které přepravuje, roste exponenciálně na objemu, až vše dospěje do okamžiku, kdy Earl dostává celý kšeft na starosti. Earlovy potíže s nedostatkem peněz jsou tytam, jeho minulost je mu však neúprosně v patách a kartel není jediný, kdo na Earla dohlíží. Tajemný pašerák také poblikává na radaru snaživého agenta DEA Colina Batese (Bradley Cooper). Dávné hříchy na Earla doléhají a není jisté, podaří-li se mu všechny urovnat dříve než bude dostihnut strážci zákona nebo vymahači Kartelu.
Po projekci budeme diskutovat s šéfredaktorem webu Kinobox.cz Tomášem Chválou o kvalitách snímku.

Ústřední knihovna

Cena 110,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota30. 3.

Okénko
09:00

Vztahy: Člověk - město - rostlina

V dubnu budou ve foyer pobočky Opatov představeny práce studentů pražské AVU Magdalény Feilhauerové (1998) a Lukáše Cinkaniče (1996) z ateliéru Grafika I. doc. Dalibora Smutného. Ve svých dílech se oba zabývají vztahy, ať už je to vztah člověka k prostředí, vztah muže a ženy nebo vztah člověka a rostlin. Používají podobné výrazové prostředky, které jsou ovlivněny základy kresby. Práce v akrylové malbě jim umožňuje významnou míru exprese. Výstavu si můžete prohlédnout od 26. 3. do 27. 4. 2019 v provozní době pobočky Opatov.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
09:30

XVIII. Islandský den: dopoledne

Island v „50“ odstínech šedi

Slideshow pouze za doprovodu hudby sestavená z černobílých fotografií, které autor zařadil do své poslední fotografické knihy, nás přenese na magicky přitažlivý ostrov a naladí na celodenní program věnovaný Islandu. Přednáší Jan Sucharda (9:30 – 10:00)

Současná islandská literatura v českých překladech

Redaktorky internetového časopisu iLiteratura proberou díla současných islandských autorů, která vyšla v českém překladu v posledních několika letech. Připomenou známé spisovatele a jejich knihy, kterým se věnovaly v recenzích. Diskutují Barbora Grečnerová a Marie Voslářová (10:00 – 11:00)
Islandská jména v češtině
Jaká dilemata řeší každý poctivý překladatel z islandštiny, aneb malý výlet do živoucí říše jazyků. Nezesměšňujeme upjatým znásilňováním cizích jmen svoji mateřštinu? A pomůže nám Ústav pro jazyk český? Přednáší Pavel Vondřička (11:10 – 11:40)
Island – krajina sopek a ledovců
Výprava do čarovné krajiny jezer a duhově zbarvených horských štítů, tisíců vodopádů, spících sopek, ledovců a gejzírů. Čekají nás Duhové hory, termální koupele, bublající sirná jezírka i bizarní skalní útvary. Kam se vydat za velrybami a tuleni? Přednáší Saša Ryvolová (11:50 – 12:50)
Vzpomínka na Helenu Kadečkovou
V loňském roce zemřela významná česká nordistka, docentka severských literatur a překladatelka z norštiny, islandštiny, staroislandštiny a dánštiny Helena Kadečková. Její překlady zprostředkovávaly severskou literaturu českým čtenářům už od šedesátých let. Vzpomínají Helena Březinová a Jan Burian (13:00 – 14:00)
Více informací na www.islandklub.com

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
14:30

XVIII. Islandský den: odpoledne

Island – ostrov ledu a ohně
Navštívíme tajemnou říši vikingské mytologie pod vulkánem Snaefelljokull, přejdeme spolu jeden z nejkrásnějších treků na světě Laugavegurinn a ztratíme se mezi tisíce let starými ledovými krami v laguně Jökulsárlón. Budeme pozorovat velryby, polární záři a vyprávět o životě Islanďanů. Přednáší Pavel Dobrovský (14:30 – 15:30)
Adalsteinn Ásberg Sigurdsson

Adalsteinn Ásberg Sigurdsson – islandský spisovatel, hudebník a vydavatel se stane hlavním hostem Islandského dne. V rozhovoru s překladatelkou Martou Bartoškovou se dozvíme nejen to, proč jsou Islaďané považováni za literární a hudební národ, ale také jak se žije běžným Islanďanům v zemi zaplavené turisty. Moderuje Marta Bartošková (15:40 – 17:10)

Setkání – povídky z Islandu
Setkání u příležitosti křtu nejnovější knihy fotografa Jana Suchardy; tentokrát se nejedná o obrazovou publikaci, ale o sbírku povídek inspirovaných Islandem – zemí, kterou autor každoročně navštěvuje již skoro dvacet let. Ukázky přednese Michal Švec ze Skandinávského domu (17:30 – 17:50)

Island očima mořeplavce
Bezmála padesát let staví plachetnice a podniká na nich plavby oceánem, nejraději do polárních moří, která jsou podle něj plachetním rájem. Ve svých knihách píše o lidech a oceánu. Říká: „Ledový vítr vane možná proto, aby zahnal většinu lidí do teplých krajin a Arktida s Antarktidou mohly ještě chvíli klidně spát.“ Přednáší Rudolf Krautschneider (18:00 – 19:30)

Více informací na www.islandklub.com

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
15:00

Jak vycvičit draka 3

BIO JUNIOR
Jak vycvičit draka 3 / How to Train Your Dragon 3
USA 2019, Dean DeBlois, český dabing, 104 min.
Ostrov Blp je dračí ráj obývaný Vikingy, nebo vikinský ráj obývaný draky, jak se to vezme. Bývalí odvěcí nepřátelé tu žijí v záviděníhodné harmonii. Vládne jim mladý náčelník Škyťák, který miluje létání s okřídleným parťákem Bezzubkou. A miluje i svoji kamarádku Astrid, jen jí to ještě nestačil naplno říct. Paradoxně právě láska se stane předzvěstí mračen, která se nad Blpem začnou stahovat. Škyťák je v tom nevinně, může za to rozkošná bílá dračice Bleskoběska, jež doslova omráčí Bezzubku, který se pod jejím vlivem promění z obávaného Nočního běsu na nejistého puberťáka. Možná i proto včas ve vzduchu neucítí nebezpečí pro všechny draky, které se ke břehům ostrova blíží. Ve snaze najít pro ně nové útočiště se Škyťák a Astrid vydají pátrat po mýty opředeném Skrytém světu, v němž by se všichni draci mohli před touto hrozbou ukrýt. Najdou ho? A najdou ho včas?

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Captain Marvel

3D PROJEKCE
Captain Marvel
USA 2019, A. Boden, R. Fleck, český dabing, 128 min., od 12 let
Snímek Captain Marvel se odehrává v devadesátých letech dvacátého století a je tak zcela novým dobrodružstvím z dosud neviděného období filmového světa Marvel. Film sleduje příběh Carol Danversové, ze které stala jedna z nejmocnějších superhrdinek světa. Když Zemi zasáhne mezihvězdná válka mezi dvěma mimozemskými rasami, Danversová se ocitá s malou skupinou spojenců přímo v srdci konfliktu.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: dospělé.

Program na únor

Březen 2019

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en