Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na březen

Duben 2018

Program na květen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

středa4. 4.

Okénko
18:00

Simona Racková

Patronský večer Marie Šťastné a jejího hosta Simony Rackové

Letošní patronkou Domu čtení je básnířka a šperkařka Marie Šťastná, jež si v průběhu roku pozve zajímavé hosty. Prvním hostem bude básnířka Simona Racková. Simona Martínková – Racková je básnířka, redaktorka, editorka a literární kritička. Publikovala básnické sbírky Přítelkyně (2007), Město, které není (2009, bibliofilie s linoryty Pavla Piekara), Tance (2015) a Zatímco hlídací psi spí (2017). Za básně ze sbírky Tance získala roku 2016 Drážďanskou cenu lyriky. Ve svých textech, kde zaznamenává i zdánlivě nevýznamné okamžiky, je tanečnicí, žensky jemnou a rytmicky přesnou.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

středa11. 4.

Okénko
17:00

Utajené hrady a zámky II

Zveme vás na prezentaci knižní novinky, která bude slavnostně pokřtěna vodou z Medvědí kašny, za účasti Otomara Dvořáka a Josefa Pepsona Snětivého. Její součástí bude i beseda, při níž oba autoři odhalí tajemství zmizelých či dobře skrytých středověkých hradů, zámků i letohrádků, zejména v oblasti Smíchova. Program zpestří i jeden z autorů zpěvem a hrou na hudební nástroje a chybět nebude ani autogramiáda.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

úterý17. 4.

Okénko
18:00

Setkání s Encarnou Castillo

Zveme vás na setkání se španělskou spisovatelkou, která je v současné době rezidentkou projektu Praha město literatury. Bude zde čerpat informace o Terese Pàmies, španělské exulantce, která v letech 1948–58 žila v Praze a pracovala pro Radio Praha. POZOR! Setkání a následná diskuze probíhají v angličtině!

Discussion with Encarna Castillo

Encarna Castillo is currently in Prague as a resident of Prague City of Literature project. She is writing here a second part of her trilogy called „Trilogy of my crises“. The trilogy is about the political changes in Spain during the 20th century from the perspective of the ordinary citizens. The story of second book is about Teresa Pàmies, Spanish exiles who lived in Prague between years 1948–58. She worked for Radio Praha.

Encarna Castillo is not only a writer, she is also editor, marketing and cultural manager author of architecture and interior design books. Come to listen to an interesting story and meet an interesting person.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

středa18. 4.

Okénko
17:00

Tvůrčí psaní s Viktorem Špačkem 2018

Chcete se naučit psát povídky? Už povídky píšete a chcete si prohloubit znalosti o literární tvorbě? Navštivte kurz tvůrčího psaní, zaměřený na kratší prozaické texty, vedený prozaikem, básníkem a výtvarníkem Viktorem Špačkem. Během šesti kurzů lektor sevřenou formou objasní umění kompozice, charakterizaci postav, tvorbu věrohodného prostředí i dialogů. Při svých lekcích vychází především z interpretací a detailních analýz děl mistrů, například Ernesta Hemingwaye, Raymonda Carvera nebo Antona Pavloviče Čechova. Dozvíte se, jak na to mistři šli, z čeho vařili a čím vším by vás mohli inspirovat. Přihlášky posílejte na adresu spacek.viki@seznam.cz POZOR! Kurz je určen jen pro účastníky, kteří jsou registrovanými čtenáři KNIHOVNY.

Více o lektorovi: www.viktorspacek.cz

Jednotlivé termíny konání:

  • 22. únor 2018 17:00 – 20:00
  • 21. březen 2018 17:00 – 20:00
  • 18. duben 2018 17:00 – 20:00
  • 16. květen 2018 17:00 – 20:00
  • 30. květen 2018 17:00 – 20:00
  • 13. červen 2018 17:00 – 20:00

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Knihy Viktora Špačka

Určené pro: dospělé.

sobota21. 4.

Okénko
13:00

5x5xTriumvirát

Triumvirát je skupina lektorů, kteří se intenzivně věnují tvůrčímu psaní. Společně pak připravují literární dílny pro všechny autory sci-fi a fantasy, během nichž se psavci naučí poskytovat i přijímat kritiku, budovat světy, tvořit postavy a dějové linie. Na konci odejdou s hotovou povídkou.

Setkání proběhnou v termínech 27. 1., 24. 2., 24. 3., 21. 4., 26. 5., 23. 6. 2018. Podmínky účasti: mít čas, mít povídku, mít platný čtenářský průkaz do knihovny a přihlásit se na emailu knihovna@trium­virat.cz.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

úterý24. 4.

Okénko
17:00

KAREL ČAPEK: Politikum

KAREL ČAPEK, novinář mladého demokratického státu

Společnost bratří Čapků uvádí…

KAREL ČAPEK: Politikum
Snad to, co chci říci, říkám za řadu jiných: za mnohé z těch, kteří nejsou politiky, nýbrž jenom občany; kteří snad jsou nebo byli dosti špatnými straníky, protože se snaží být co možná dobrými občany. Je nás dosti, kdo necháváme politiku jiným, protože děláme něco jiného; děláme svou práci a věříme, že to nejlepší, co můžeme, vydáváme všem právě ve svém povolání. Není to politická netečnost; říkáme-li, že chceme míti pokoj od politiky, znamená to něco velmi vážného: že chceme, aby politika byla v pořádku; aby nás neotravovala nad našimi pracovními stoly; aby nás neponižovala. Rádi bychom považovali politiku za určitou práci, která se koná stejně pozorně a věcně, jako my konáme svou a jakou žádáme od svého krejčího nebo zámečníka; rádi bychom důvěřovali politikům tak, jako důvěřujeme železnici, že nás poveze tam, kam jsme si koupili lístek… Lidové noviny 21. 9. 1925

Karel Čapek, spisovatel, překladatel, dramatik byl zejména jako novinář bytostně spjat s československou republikou. Chtěl se aktivně podílet na rodící se demokracii, na jejím upevňování v novém mladém československém státě. Ač se sám se vstupu do politiky ubránil, svými články, skrze svou neúnavnou novinářskou činnost se stal jedním z nejvlivnějších československých politiků meziválečných let a jeho vliv trvá dodnes. Byl si dobře vědom předností a kladů demokratického zřízení, zároveň si uvědomoval hranice demokracie a úskalí a nedostatky mladého demokratického zřízení. Dokázal na ně poukazovat a hledat cesty k jejich překonání. Jednu z cest spatřoval v důrazu na občana, v konání dobra, ve zdůrazňování obyčejného života. Četba Čapkových článků může být pro nás lékem na dnešní malomyslnosti, netrpělivost a špatnou náladu vyvěrající z podivného stavu společnosti. Čapkova publicistika je totiž školou demokracie, školou, kterou potřebujeme my všichni.

Pořad připravila Alena Pěkná

Hudební doprovod: Jiří Pešička

Přednes: Eliška Raiterová, Tomáš Blatný

Pořad podpořilo Ministerstvo kultury (odd. literatury a knihoven) a Městská část Praha 10

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa25. 4.

Okénko
17:00

Fresh Books

Čtenářský klub FRESH BOOKS je místo, kde se setkávají nadšení příznivci žánru Young Adult/New Adult. Na neformálních schůzkách vás uvítají přátelské knihovnice, jež jsou samy nadšenými čtenářkami tohoto žánru. V dubnu můžete přijít diskutovat o jakékoli knize, která spadá v rámci žánru Young Adult mezi retellingy nebo historické romány.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:17

Srdce v kleci

Setkání s Otomarem Dvořákem nad jeho novou knihou Srdce v kleci: Román o něžném rváči Janu Nerudovi.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek26. 4.

Okénko
16:00

Literární dílny s Terezou Matouškovou

Píšete do šuplíku? Toužíte jednoho dne vydat knihu? Chcete se dozvědět něco víc o tvůrčím psaní? Přijďte si zkusit pár kreativních úkolů mezi lidi, kteří mají stejný sen jako vy. Literární dílny pro mládež pod vedením Terezy Matouškové přicházejí po čtyřech letech úspěšného fungování v Brně i do Městské knihovny v Praze. Tak to nepropásněte!

Je nutné přihlášení předem na emailu terezamatousko­va@post.cz. Kurz je vhodný pro zájemce ve věku 15–20 let.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: mládež, studenty.

Program na březen

Duben 2018

Program na květen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en