Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na duben

Květen 2018

Program na červen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

středa2. 5.

Okénko
19:00

Nic jako dřív

SOUČASNÝ DOKUMENT
Nic jako dřív (ČR 2017, 92 min., přístupný)
Je jim 19 let a žijí obyčejné životy teenagerů dospívajících v českém pohraničním maloměstě, kde všichni čtyři navštěvují stejnou školu. Film zachycuje Tea, Renatu, Aničku a Nikolu v situacích, kdy jejich středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Každý sám čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich tváří v tvář nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje? Kamera je s postavami většinu času téměř srostlá a zblízka vtahuje diváka dovnitř světa jednotlivých hrdinů. Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost a nesoustředěnost mladé generace. Pozoruhodný autorský film Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské je kinematograficky podmanivým pohledem do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, nežli by sami chtěli.
Besedu po projekci s Lukášem Kokešem moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota5. 5.

Okénko
15:00

Triky s trpaslíky

BIO JUNIOR
Triky s trpaslíky. USA – Kanada 2018, Peter Lepeniotis, český dabing, 89 min.
Chloe a její maminka Catherine se už zase stěhují. Tentokrát do Nové Anglie, ve které si pořídily nádherný gotický dům, plný zvláštních zahradních trpaslíků. Chloe má ale jiné starosti. Začíná chodit do nové školy a snaží se spřátelit se svými spolužačkami. Navíc se do ní zakoukal kluk ze sousedství Liam, který se ji neustále snaží oslnit. Chloe si ale postupně začne všímat, že se v domě dějí divné věci. Všude jsou obaly od sladkostí, které někdo snědl. A co ti trpaslíci? Jako by snad na ni mrkli, nebo se dokonce pohnuli? Chloe brzy pochopí, že trpaslíci jsou skutečně živí, a navíc mají dům chránit před hrozbou z jiné dimenze. Tohle dobrodružství si rozhodně nesmí nechat ujít!

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Avengers: Infinity War

3D PROJEKCE
Avengers: Infinity War. USA 2018, Anthony a Joe Russo český dabing, 155 min., od 12 let
Snímek Avengers: Infinity War završuje neuvěřitelnou desetiletou cestu filmovým světem studia Marvel a přináší na stříbrná plátna nejsmrtonosnější a nejultimátnější válku všech dob. Avengers a jejich superhrdinští spojenci musí riskovat úplně vše a pokusit se porazit mocného Thanose dřív, než jeho bleskový útok, provázený ničením a zkázou, zničí vesmír jednou provždy.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití

Ústřední knihovna

Cena 150,-

Určené pro: dospělé, mládež.

pondělí7. 5.

Okénko
19:00

Ztratili jsme Stalina

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Ztratili jsme Stalina / The Death of Stalin (VB-Francie-Belgie 2017, 106 min., přístupný od 12 let)
5. března 1953 umírá Josif V. Stalin a v řadách jeho nejbližších vypukne zmatek a panika. Během jeho života se soustředili především na to, jak jej přežít. Nyní se začnou naplno projevovat absurdní a pokřivené charaktery všech Stalinových pohrobků. Jedni kují pikle proti druhým a do toho společně organizují okázalý diktátorův pohřeb. Komedii jednoho z nejuznávanějších tvůrců soudobého britského televizního humoru Armanda Iannucciho vévodí herecké výkony Steva Buscemiho (Nikita Chruščov), Olgy Kurylenko (Marija Judina), Michaela Palina (Vjačeslav Molotov) ad. Nominace na Zvláštní cenu na MFF v Torontu 2017 a na Cenu BAFTA 2018 za Nejlepší adaptovaný scénář a Výjimečný britský film.
Ruské ministerstvo kultury odebralo snímku povolení promítat. Právníci ministerstva ve filmu shledali „příznaky extremismu“, je prý „zaměřen na vyvolávání nenávisti a zášti a ničení důstojnosti ruského člověka“ a „křiví minulost, aby období 50. let v životě sovětských lidí vyvolávalo jen hrůzu a odpor“.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek10. 5.

Okénko
19:00

Gauguin

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Gauguin. Francie 2017, Edouard Deluc, francouzsky s čes. tit., 102 min., od 15 let
Rok 1891. Gauguin se usazuje na Tahiti. Chce malovat v divočině, zcela svobodně, daleko od morálních, politických a estetických kódů civilizované Evropy. Vydává se do džungle, potýká se se samotou, chudobou a nemocí. Ale také poznává Tehuru, která se stane jeho ženou a modelem pro jeho nejlepší obrazy.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

sobota12. 5.

Okénko
15:00

Králíček Petr

BIO JUNIOR
Králíček Petr. USA 2018, Will Gluck, český dabing, 95 min.
Rebelský králíček Petr žije veselý bezstarostný život spolu s ostatními zvířátky na farmě. Nový majitel statku se však o svůj životní prostor dělit nemíní – a už vůbec ne se zvířaty. A tak začíná bizarní válka o teritorium – mezi ním a obyvateli zahrady.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, mládež.

Okénko
18:00

Ready Player One: Hra začíná

3D PROJEKCE
Ready Player One: Hra začíná. USA 2018, Steven Spielberg, český dabing, 140 min., od 12 let
Roku 2045 se svět ocitá na pokraji kolapsu. Lidé nalézají spásu v OASIS, rozsáhlém světě ve virtuální realitě, který vytvořil excentrický James Halliday. Když zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, co najde digitální velikonoční vajíčko, které ukryl někde v OASIS.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

TIP! PŘEČTĚTE SI ČLÁNEK O KNIZE READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ!

Ústřední knihovna

Cena 110,-

Určené pro: dospělé.

pondělí14. 5.

Okénko
19:00

Hmyz

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Hmyz (ČR/SR 2018, 98 min., přístupný)
Hospoda na malém městě. Je zavřeno, židle jsou na stolech. Na věšáku visí „hmyzí šatičky“: sukénky z krepového papíru, pestře pomalovaná papundeklová motýlí křídla a černé lesklé krovky brouků. U stolu v koutě místnosti sedí šest místních ochotníků: režisér, Růžena, pan Václav, pan Borovička, Ajznboňák Kopřiva a slečna Jitka. Během zkoušky se však prolnou jejich životy s osudy Čapkových postav: na pozadí jeho hry, kde se hmyz chová jako lidé a lidé jako hmyz, se vše rodí i umírá a čas nehraje roli. „Ze života hmyzu je misantropická hra. Můj scénář tuto misantropii jen prohlubuje, tak jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm. Také by se nemělo zapomínat na poselství Kafkovy Proměny,“ říká Jan Švankmajer o své nejnovější černé tragikomedii, jejíž geneze sahá do roku 1971. Hrají Jan Budař, Jaromír Dulava, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Pavel Nový a další.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý15. 5.

Okénko
16:00

Hastrman

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Hastrman. ČR 2018, Ondřej Havelka, 100 min., od 12 let
Romantický a zároveň ironický příběh na motivy knihy Miloše Urbana. Hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý) naplňuje láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) netušeným štěstím i stravující vášní.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Archa světel a stínů

SOUČASNÝ DOKUMENT
Archa světel a stínů. ČR 2018, Jan Svatoš, 90 min.
V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéct z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi život, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat. V lepším případě neúspěch, v horším i svůj život. Jejich práce fascinovala nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako Ernesta Hemingwaye, Charlieho Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Po projekci diskuse s tvůrci.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Máří Magdaléna

FILMOVÝ KLUB MKP
Máří Magdaléna / Mary Magdalene. USA 2018, Garth Davis, anglicky s čes. tit., 120 min., od 12 let
Film Máří Magdaléna je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří (Rooney Mara), mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský (Joaquin Phoenix). Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává na cestu, která vede do Jeruzaléma, k osudovým událostem, jež jsou základním kamenem naší civilizace.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek17. 5.

Okénko
19:00

Deadpool 2

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Deadpool 2. USA 2018, David Leitch, anglicky s čes. tit., od 18 let
Připravte se na druhý příchod Wade Wilsona alias Deadpoola (Ryan Reynolds). Možná s ním prožijeme okamžiky, kdy jako kuchař přežívá skoro smrtící hovězí útok a hned poté prahne po splnění svého velkého snu: stát se nejvyhledávanějším barmanem v Mayberry. A zároveň se chce vyrovnat s tím, že zcela ztratil chuť a snaží se tedy znovuobjevit správné životní koření. Pátrá i po nějakém nestabilním kondenzátoru, bojuje s nindži i japonskou jakuzou a vzdoruje smečce sexuálně agresivních čoklů. Deadpool také vyráží do světa, aby objevil pro něj významné životní body: rodinu, přátelství, novou chuť prožívat dobrodružství a také, aby si zasloužil vytoužený hrneček s nápisem „Nejlepší milovník na světě“. Nebo taky ne. Deadpool je zkrátka chlapík mnoha tváří, byť by ta jeho pravá, ukrytá pod maskou, je pěkně hnusná. Ale za to nemůže. Což ovšem neplatí o jeho hodně černém smyslu pro humor a netradičním přístupu k superhrdinským pravidlům fair play.
Po projekci následuje debata s šéfredaktorem webu Kinobox.cz Tomášem Chválou a s Vítem Zapletalem o kvalitách snímku.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

sobota19. 5.

Okénko
15:00

Planeta Česko

BIO JUNIOR
Planeta Česko. ČR 2017, Marián Polák, 81 min.
Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Seznamte se s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi!

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
18:00

Rampage Ničitelé

3D PROJEKCE
Rampage Ničitelé / Rampage. USA 2018, Brad Peyton, české titulky, 107 min., od 12 let
Mezi samotářským primatologem Davisem Okoyem (Dwayne Johnson) a výjimečně inteligentním gorilím samcem Georgem, o kterého se Davis stará od jeho narození, vzniklo velmi pevné pouto. Nezdařený nebezpečný genetický experiment však změní toho mírného lidoopa v obrovské zuřící monstrum. A jako by to nestačilo, brzy se zjistí, že podobně jsou zmutována i další zvířata. Když se tito uměle vytvoření alfa predátoři nekontrolovatelně řítí Severní Amerikou a ničí vše, co jim přijde do cesty, Okoye začne ve spolupráci se zdiskreditovaným genetickým inženýrem vyvíjet protilátku a probíjí se nevyzpytatelným bojištěm, nejen aby zastavil hrozící celosvětovou katastrofu, ale také aby zachránil strašlivého netvora, který býval jeho přítelem.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, mládež.

úterý22. 5.

Okénko
16:00

Příslib úsvitu

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Příslib úsvitu / La promesse de l'aube. Francie 2017, Eric Barbier, francouzsky s čes. tit., 131 min., od 15 let
Malý Roman Kacew vyrůstá v meziválečném Polsku na pokraji chudoby. Jeho matka Nina je houževnatá, cílevědomá žena, která si umí zjednat respekt. Pro svého syna chce jen to nejlepší. Jednou z něj bude dekorovaný voják, francouzský ambasador a slavný spisovatel, říká svým sousedům. Roman se rozhodne žít její sny a naplnit každý příslib, který jí kdy dal. Jejich pouto nepřeruší první lásky k ženám, válka, ani dlouhé odloučení. A Roman se postupně stává Romainem Garym, mužem, jehož knihy se zařadí mezi mistrovská díla francouzské literatury.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Souboj pohlaví

FILMOVÝ KLUB MKP
Souboj pohlaví / Battle of Sexes. USA 2017, J. Dayton, V. Faris, anglicky s čes. tit., 121 min., od 12 let
Šovinistické prase proti feministce s chlupatýma nohama, takhle neodolatelná nabídka se nedá odmítnout. Začátkem 70. let je sexuální revoluce v plném proudu, v tomto případě dochází mezi muži a ženami ke vzácnému a oboustranně příjemnému souznění a shodě. Ovšem společenská rovnoprávnost žije často jen v představách žen. A tenis není výjimkou, spíše zářným příkladem. Bobby Riggs je ztělesněný testosteron, představuje vše mužské, proti čemu jakékoliv ženské hnutí vždy bojovalo, bojuje a bojovat bude. Bývalý tenisový šampion, gambler, floutek a velkohubý šoumen je známý větou: „Žena patří do ložnice a do kuchyně. Přesně v tomto pořadí.“ Billie Jean King je moderní žena, která jakoby do příběhu spadla z jednadvacátého století. V tom, co dělá, je výjimečná, angažuje se, prosazuje lepší podmínky v ženském tenise, řeší milostné vztahy s muži i ženami. Dva póly, které se odpuzují, až se nakonec přitáhnou. Bobby totiž v tenisové exhibici poráží ženskou světovou dvojku a zápas je posměšně nazýván „Masakrem na Den matek“. To je moment, kdy Billie Jean King zvedne hozenou rukavici a rozhodne se nakopat mu zadek. V následné monstrózní show už nejde jen o tenis, ten je pouhou zástěrkou. Rozehraje se zábavná bitva mezi mužským a ženským světem, která sice nemůže vyhrát na věky vedený střet… ale každý podařený kopanec do koulí se počítá.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa23. 5.

Okénko
19:00

Poselství míru / Tíha oběti

FILM A SPIRITUALITA SPECIÁL

Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí.

Uvádí Lukáš Jirsa a Petr Vacík SJ

Poselství míru / Tíha oběti ČSSR 1951, V. Trapl, 39 min. / Česko 2018, Z. Zvonek, 57 min.

Středometrážní propagandistický snímek z 50. let, představující vztah nového režimu ke katolické církvi plyne ve velmi idealizovaném duchu. Oproti tomu nový dokumentární film o životě a době litoměřického biskupa kardinála Štěpána Trochty, který prošel nacistickými koncentračními tábory i komunistickými věznicemi v 50. letech a který zemřel internován na počátku normalizace, ukazuje dobu komunistické diktatury ve zcela jiném světle.

Hosté:
Zdeněk Zvonek – režisér, P. Josef Trochta SDB – synovec kard. Štěpána Trochty, P. Jan Vývoda SDB – pamětník, Jaroslav Šebek – historik a další

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek24. 5.

Okénko
18:00

Solo: Star Wars Story

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Solo: Star Wars Story. USA 2018, Ron Howard, anglicky s čes. tit.
Naloďte se na Millennium Falcon a vydejte se do předaleké galaxie ve filmu Solo: Star Wars Story, zbrusu novém dobrodružství nejoblíbenějšího syčáka v galaxii. V řadě troufalých eskapád hluboko v temném a nebezpečném zločineckém podsvětí potkává Han Solo nejen mohutného Chewbaccu, svého budoucího kopilota, ale narazí i na nechvalně známého hazardního hráče Landa Calrissiana. Na této cestě se zrodí jeden z nejnepravděpodobnějších hrdinů ságy Star Wars.
Po projekci následuje debata s Jakubem Fürstem a Vítem Zapletalem o kvalitách snímku

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: dospělé, mládež.

úterý29. 5.

Okénko
16:00

Gauguin

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Gauguin. Francie 2017, Edouard Deluc, francouzsky s čes. tit., 102 min., od 15 let
Rok 1891. Gauguin se usazuje na Tahiti. Chce malovat v divočině, zcela svobodně, daleko od morálních, politických a estetických kódů civilizované Evropy. Vydává se do džungle, potýká se se samotou, chudobou a nemocí. Ale také poznává Tehuru, která se stane jeho ženou a modelem pro jeho nejlepší obrazy.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Rudá volavka

FILMOVÝ KLUB MKP
Rudá volavka / Red Sparrow. USA 2018, Francis Lawrence, anglicky s čes. tit., 140 min., od 15 let
Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) je žena mnoha tváří – oddaná dcera odhodlaná chránit svou matku za každou cenu, primabalerína, jejíž dravost dotlačila její tělo a mysl na samotný limit i mistryně ve svůdném a manipulativním boji. Když utrpí zranění, které ukončí její baletní kariéru, Dominika spolu se svou matkou čelí neradostné a nejisté budoucnosti. To je důvod, proč se nechá zmanipulovat, aby se stala nováčkem ve Škole Volavek – tajné zpravodajské službě, která cvičí výjimečné mladé lidi jako je ona sama, aby používali své tělo a mysl jako zbraň. Po ukončení zvráceného a sadistického tréninku se z Dominiky stává nejnebezpečnější Volavka, která kdy ze školy vyšla. Nyní se musí smířit s tím, kým je, a využívat schopností, které má. Její život a životy všech, které má ráda, jsou v ohrožení. Včetně agenta CIA, jenž se jí snaží přesvědčit, že je jediný člověk, kterému může věřit.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa30. 5.

Okénko
19:00

Zimní bratři

FILM A SPIRITUALITA Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí.
Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Zimní bratři. Dánsko / Island 2017, Hlynur Pálmason, české tit., 94 min., od 12 let
Sourozenci Emil a Johan pracují v odlehlém dole na vápenec. Přízračná, téměř apokalyptická krajina, nepřetržitý hukot důlních strojů, třeskutá zima a každodenní rutina rámují jejich životy. Emil postupně ztrácí kontakt s realitou, hranice mezi skutečností a snem se vytrácí. Festivalovými cenami ověnčený film přináší temný příběh dvou bratrů během jedné kruté zimy. Příběh prostoupený odplatou a osaměním.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Program na duben

Květen 2018

Program na červen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en