Hudba - Zemlinského kvarteto - online přenos zdarma
Hudba Pro dospělé
Zemlinského kvarteto - online přenos zdarma
Kdy 14. 10. 2020 | 19:30

Vstupné 290 Kč

ONLINE PŘENOS ZDARMA

Zemlinského kvarteto, Václav Vonášek – fagot

Zemlinského kvarteto se společně s hostem večera Václavem Vonáškem a Městskou knihovnou v Praze rozhodlo koncert streamovat na YouTube stejně jako předchozí večer z Městské knihovny! Jste srdečně zváni online k poslechu komorních děl z pera E. F. Buriana, W. A. Mozarta a L. van Beethovena. Začínáme ve středu 14.10.2020 v 19:30 hodin!

Odkaz na live stream koncertu je zde:
https://www.youtube.com/watch?v=td28pe7Wp-E

Koncert bude přenášen živě a poté bude na tomto kanálu uložen, bude k dispozici i nadále. Tip! Podívejte se na koncert k 25 letům existence Zemlinského kvarteta, který proběhl dne 25.9.2020: https://youtu.be/lLHkItBZGTc.

Tyto dva živé přenosy technicky zajišťuje společnost NetRex, s.r.o. O přenos se stará otočná FullHD kamera s až 30-ti násobným zoomem AXIS V5925. Na kameře je nainstalovaná aplikace CamStreamer App, která přenáší obraz přímo na platformu YouTube a dále aplikace CamOverlay App, která zajišťuje překryvnou grafiku ve videu. Více informací o tomto technickém řešení naleznete na www.camstreamer.com a na www.netrex.cz.

Zemlinského kvarteto uvádí4plus 2020 – Večery komorní hudby – 3. Ročníkwww.zemlinskyquartet.cz

Zemlinského kvarteto
Václav Vonášek – fagot

Program:
E. F. Burian: Smyčcový kvartet č. 4 op. 95
W. A. Mozart: Kvartet pro fagot, housle, violu a violoncello G dur (úprava flétnového kvartetu D dur K. 287)
L. van Beethoven: Smyčcový kvartet C dur op. 59/3

Jako každý rok i tentokrát bude mít série tři nosná témata. Prvním z nich je významné jubileum jednoho z nejvýznamnějších skladatelů smyčcových kvartetů – 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Jeho kvartety patří k nejzásadnějším dílům tohoto oboru a je takřka povinností každého profesionálního souboru mít je na repertoáru.

V roce 2020 budou po celém světě probíhat mnohé oslavné koncerty na počest tohoto génia, a stejně tak i my uctíme toto výročí zařazením jednoho smyčcového kvartetu na každý koncert série. Vybrali jsme jeden raný kvartet op. 18/3, jeden ze tří Razumovských kvartetů, pak další dvě díla ze středního období op. 74 a 95, a výběr pak uzavírá jeden z pozdních kvartetů – klenotů komorní hudby vůbec – smyčcový kvartet Es dur op. 127.

I v tomto ročníku pozveme na každý koncert jednoho nebo více významných hostů. Tentokrát jsme se rozhodli pro téma Dechy a smyčce. Hned na prvním koncertě budete mít možnost poznat jednoho z nejobdivuhodnějších hráčů na lesní roh – Felixe Kliesera z Německa. Ani fyzický handicap mu nezabránil v tom, aby se prosadil ve světě klasické hudby jako jeden z nejlepších hornistů své generace; do Prahy přijede zahrát Idylu A. Glazunova a slavný Mozartův hornový kvintet s ne zcela obvyklým obsazením kvarteta – jedny housle, dvě violy a violoncello. Dalším zahraničním hostem bude švýcarský flétnista a dirigent Kaspar Zehnder, který je ovšem u nás dobře znám, po Jiřím Bělohlávkovi vedl po několik sezón Pražskou komorní filharmonii a v současné době je šéfdirigentem Filharmonie Hradec Králové. Se Zemlinského kvartetem přednese Rejchův flétnový kvintet, což je více než symbolické, protože Rejcha nejen že se narodil v témže roce jako Beethoven (a tak rovněž slaví 250. výročí narození), ale s Beethovenem byli velmi dobří přátelé… Pozvání do naší série ovšem přijali i dva čeští umělci, pánové z nejpovolanějších – fagotista Václav Vonášek, který kromě mnoha jiných úspěchů v nedávné době dosáhl na fantastickou metu – stal se stálým členem Berlínské filharmonie, a klarinetista Karel Dohnal, vynikající sólista a pedagog, který se proslavil zejména svým ojedinělým provedením Stockhausenova Harlekýna pro sólový klarinet.

Třetím tématem budou méně hrané skladby českých autorů. Na každém koncertě zazní česká skladba, která není na koncertních pódiích prováděna zase tak často. Řekne-li se Bedřich Smetana a komorní hudba, na mysli posluchačům vytane především jeho první kvartet Z mého života; druhý smyčcový kvartet je spíše v jeho stínu, ale patří téže ke klenotům české komorní hudby. Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave je drobné dílo vzniklé za pouhý jeden den, které je u nás poměrně známé, ale za hranicemi se jedná o dílo prakticky nehrané. Provádí se buď v kvartetní verzi, nebo ve verzi pro smyčcový orchestr. Třetí smyčcový kvartet B. Martinů, nejkratší z jeho kvartetů, je odrazem skladatelova pařížského pobytu, je výrazně ovlivněný impresionismem, nicméně stále zůstává typický díky autorově rytmice a harmonií. Nejméně známým dílem, které v sérii zazní, bude zřejmě 4. smyčcový kvartet E. F. Buriana, který je více znám jako herec a dramatik, ale v jeho komplexní osobnosti se skrývají mnohé další profese jako například divadelní a filmový režisér, zpěvák, básník, spisovatel, ale také celkem významný hudební skladatel, který skládal opery, balety, komorní hudbu, a také hudbu k mnoha filmům.

Základní vstupné: 290 Kč
Snížené vstupné: 150 Kč (studenti a senioři)