Přednáška - Zabít Heydricha a utéct do Casablancy
Přednáška Pro seniory, dospělé, mládež, studenty
Zabít Heydricha a utéct do Casablancy
Kdy 11. 4. 2022 | 17:00

Vstupné 50 Kč

Boj o stříbrné plátno

„Zabít Heydricha a utéct do Casablancy“ – Český odboj a spojenecká filmová propaganda

Spojenecká propaganda za druhé světové války dala světu celou řadu nezapomenutelných filmů. Ovšem málo se ví, že ve spoustě z nich se objevila postava „hrdinného českého odbojáře.“ Náš odboj totiž měl ve filmové propagandě značně prominentní postavení – i když představy, jaké o něm a o okupovaných českých zemích filmaři měli, nám dnes můžou připadat až děsivě naivní. Pravdou ale zůstává, že se tak český odboj dostal i do takové klasiky jako Casablanca.

Přednáší PhDr. Tomáš Bandžuch, Ph.D.

Boj o stříbrné plátno: Cyklus čtyř přednášek přiblíží neuvěřitelně bohatý svět filmové propagandy za druhé světové války. Bude si všímat nejen USA a Německa, ale i menších států – a stranou nezůstanou ani České země a Slovensko!
PhDr. Tomáš Bandžuch, Ph.D. (1986) absolvoval studium historie a politologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se především problematice nacionalismu s důrazem na první polovinu dvacátého století. Je autorem knih Slovenské vize (o slovenském odboji za první světové války) a Hitlerovo svobodné město (věnované roli Gdaňsku v německo-polských vztazích před druhou světovou válkou) a také řady odborných i populárních článků.