Výstava - Budoár pro Annu Zemánkovou
Výstava Pro dospělé
Budoár pro Annu Zemánkovou
Kde Opatov
Kdy 8. 12. 2023 | 9:00

Vstupné zdarma

Autorkou prací je umělkyně vystupující pod jménem kosmo_nauty a další autoři a návštěvníci, kteří se účastnili stejnojmenného workshopu. Výstava probíhá od 4. 12. 2023 do 2. 1. 2024 ve foyer pobočky Opatov.

Budoár pro Annu Zemánkovou je koncipován jako participativní umělecký projekt s vazbou na dnes již světoznámou solitérní autorku a tvůrkyni art brut Annu Zemánkovou (1908 – 1986). Akcentována je technika vyšívání, která se výrazně uplatňuje v kontextu současné umělecké praxe. Zároveň však technika šití a vyšívání odkazuje k pracím Zemánkové. Budoár pro Annu Zemánkovou vzniká od počátku letošního roku jako kolektivní projekt s vizí putovního výstavního souboru. V září byl projekt poprvé prezentován v Centru Elpida (Přístav 7).

Anna Zemánková

Anna Zemánková začala pravidelně kreslit až ve zralém věku během šedesátých let. Zejména její pozdní práce, které inspirovaly pojetí celého projektu, upoutají experimentováním s technikami a materiály. Zemánková vlepovala do kreseb saténové odstřižky, do kompozic přišívala flitry a korálky, prošívaný papír doplňovala i háčkovanými aplikacemi. Vedle specifických kreseb vytvářela Zemánková i nevšední objekty, které zabydlovaly její domácnost: dekorativní stěnu z vyšívaných destiček, vyšívané závěsné objekty či perforovaná stínítka. Když byly její děti malé, vymýšlela pro ně fantastické příběhy, vytvářela hračky, jejich postýlky halila do zřasených závěsů a preferovala vyšívané hanácké kroje na místo pohodlných dětských oblečků. Nespoutaná energie a činorodost ji provázela celý život.

Fantastické květinové srostlice, háčkované a korálkové aplikace a dečky definují společný tvůrčí prostor pro tvorbu šatů – Boudoáru pro Annu Zemánkovou. Realizaci předcházel dlouhodobý kurátorovaný sběr starého textilu, odložených košilek, šatů, svetříků a starožitných textilií (háčkované dečky, krajky, květiny, límečky a kapesníčky). Jemné prádlo je doplněno autorskými výšivkami, háčkovanými aplikacemi s rostlinnými motivy, korálky a krajkami. Na tvůrčích setkáních vznikaly s péčí vyšívané a háčkované košilky, haleny, šaty a doplňky včetně ponožtiček, rukaviček, šátků, kabelky a náhrdelníku. Soubor je doplněn i dvojicí vypichovaných lampiček. Rovněž nechybí květiny ve vázičkách, krepové, péřové i umělohmotné, jako připomínka květin, které zaplavovaly byt Zemánkové. Barevná poupata, kalichy, bobule, květy, tyčinky, listy, stonky a kořeny radostně vyrůstají z bělostných ploch textilních dílů a komponují vyšívané skladby oslavující tvůrčí poselství Anny Zemánkové.

Šaty do boudoáru slavnostně vyšily a uháčkovaly: Marie Čížková, Jiřina Jeriová, Jarmila Havelková, Libuše Jezberová, Hana Krýdová, Jaroslava Lomnická, Jana Najbrtová, Pavla Nelibová, Ivana Slámová, Marie Stuchlíková, Marie Táboříková, Daniela Tužilová, Ludmila Vondrková, Helena Winterová, Dagmar Zvoníčková, kosmo_nauty a další autorky a autoři.