Přednáška - Jazykové vzdělávání v dějinách „naší“ armády
Přednáška Pro dospělé
Jazykové vzdělávání v dějinách „naší“ armády
Kde Korunní
Kdy 17. 4. 2024 | 17:00

Vstupné zdarma

Zveme vás na přednášku historika Zdeňka Zemana, který vás provede oblastí jazykového vzdělání v armádě za časů Rakousko-Uherska, první republiky i v období socialismu.

Přednáška jde netradičně proti proudu času. Od současnosti, kdy je pro nás čeština jako služební jazyk vojáků naprosto samozřejmá, se stručně přenese přes období federálního státu, kdy vojáci sice mluvili dvěma jazyky, ale rozuměli si skoro dokonale. Více se pak věnuje zcela odlišné situaci po první světové válce, kdy čeština, jako jazyk armády naší mladé republiky, sice existovala, ale chyběla v ní odborná vojenská terminologie, jejíž rozsah šel do překvapivých mnoha tisíců názvů. V poslední části pojednává o ještě složitější situaci za „starého Rakouska“, kdy se na vojně setkávali vojáci i důstojníci mnoha národností a jazyků, a prezentuje dnes už málo známá fakta o tom, kdo se pro vzájemné porozumění musel co naučit.

Zvláštní pozornost v závěrečné části věnuje přednáška učiteli Tereziánské vojenské akademie hejtmanu (kapitánu) Ferdinandu Čenskému (1829–1887). Ten mimo běžnou výuku českého jazyka jevil i neutuchající snahu o vytváření seriózní české vojenské terminologie. Tím se snažil českým vojínům usnadnit odbornou komunikaci, ale také vymýtit hovorové zkomoleniny německých výrazů v českých tvarech. Ačkoli je jeho osobnost laické veřejnosti stále téměř neznámá, mnohé jeho tehdejší novotvary jsou dnes běžnou součástí našeho jazyka.