Přednáška - Mikroochranismy: Jak mikrobiom pomáhá naší imunitě?
Přednáška Pro dospělé
Mikroochranismy: Jak mikrobiom pomáhá naší imunitě?
Kdy 19. 6. 2024 | 19:00

Vstupné 60 Kč

Známe své spolubydlící? Mikrobiom a my: Mikroochranismy:
Jak mikrobiom pomáhá naší imunitě?
Ve spolupráci s Českou mikrobiomovou společností ČLS JEP

K čemu je imunitní systém? Otázka na první pohled tak jednoduchá potrápila v minulém století řadu vědců a vědkyň. Od prostého rozlišení „cizího“ od „vlastního“ jsme se časem dostali k tomu, že imunita rozpoznává hlavně nebezpečí, třeba v podobě mikroorganismů. Na našem těle i v něm – hlavně ve střevě – si však neseme mikrobů víc, než je našich vlastních buněk. Co na to imunitní systém? Vidí v našem mikrobiomu nebezpečí, něco cizího, nebo ho všechny ty mikroorganismy nechávají chladným? Anebo mu nějak pomáhají?

Mohou mít mikrobi prsty (či spíše fimbrie a bičíky) v tom, že nás imunita občas trápí alergiemi nebo autoimunitními onemocněními? A naopak, můžeme s pomocí střevních spolubydlících posílit svou obranyschopnost nebo některé nemoci potlačit? Nečekejte prozrazení receptu na elixír zdraví. Během přednášky se však určitě dozvíte, že jeho podstatná přísada dost možná leží v temných zákoutích našich střev.

Přednáší Mgr. Michal Kraus, Mikrobiologický ústav AV ČR, 1. lékařská fakulta UK.

Michal Kraus vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, ve svém bakalářském a magisterském studiu se zaměřil na nádorovou biologii, ke které přidal výzkum mitochondriálního metabolismu. Zájem brzy našel i v imunologii, a to především ve vztahu imunitního systému se střevním mikrobiomem. Na Mikrobiologickém ústavu AV ČR se v rámci svého postgraduálního studia v Laboratoři buněčné a molekulární imunologie věnuje možnostem terapie autoimunitních onemocnění pomocí stravy nebo také pozměněním střevní mikrobioty.