Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Kontakty a kariéra


Ústřední knihovna – Akce

Program na květen

Červen 2019

Program na červenec
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pondělí3. 6.

Okénko
19:00

Ostrým nožom

Současný film
Drama o otci, kterému zavraždili syna. Vítězný film soutěžní sekce Nová Evropa na letošním Febiofestu vznikl podle skutečné události z roku 2005. Po útoku neonacistů na partu studentů zůstane na zemi ležet mrtvý ubodaný kluk. Policie koná, pachatelé jsou dopadeni, ale zděšená rodina brzy sleduje, jak jsou vrazi po chybném rozhodnutí soudkyně propuštění na svobodu, a jednání policie připomíná zkorumpovanou instituci. Viníci se rodině smějí do očí. Zoufalý otec s touhou po spravedlnosti se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému prohnilému systému uspět? Lektorský úvod Vladimír Hendrich.
Ostrým nožom
Slovensko 2019, Teodor Kuhn, slovensky, 89 min., od 15 let

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý4. 6.

Okénko
16:00

Sněží!

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Po svatbě svého otce se Tereza (Petra Nesvačilová) se svým přítelem Františkem (Petr Vršek) a sestrou Petrou (Hana Vagnerová) vydává do domu babičky (Monika Pošívalová). O babičku a o dům se nyní stará jejich matka (Vanda Hybnerová). Tereze se zdá vše ponecháno svému osudu, stejně jako babička, která z nedostatku pozornosti ztrácí přehled o realitě. Ke smůle zúčastněných, se Tereza rozhodne v domě zůstat a postarat se o nápravu věcí. Ne vše ale potřebuje opravit. Jemný poetický film o křehkosti mezilidských vztahů a intimních světech uvnitř každé rodiny.
Sněží!
ČR 2019, Kristina Nedvědová, 74 min., od 12 let
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Humorista

FILMOVÝ KLUB MKP
Borise Arkadije živí humor v době, kdy vás smích může existenčně zlikvidovat. Polovina 80. let. Brežněv zemřel, Andropov zemřel a o Černěnkovi se šeptá, že to má taky za pár. Boris vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije život prominenta, komika režimem nejen tolerovaného, ale i podporovaného. Pod povrchem se ale dusí. Humor je z podstaty svobodný a pohrdá hloupostí mocných. V Borisovi zuří vnitřní boj mezi konformistou a buřičem. A to vše v době, kdy humor může zabíjet. Tragikomedie Michaila Idova (scénář k filmu Léto) pojednává o možnostech svobody v nesvobodné době, o srážce lidské kreativity s tupostí moci.
Humorista | Jumorist
Rus. – Lotyšsko – ČR 2019, Michail Idov, rusky s čes. tit., 100 min., od 12 let)
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa5. 6.

Okénko
19:00

Modlitba

FILM A SPIRITUALITA
Příběh dvaadvacetiletého Thomase, který se přijíždí se svou závislostí na heroinu poprat do katolického rehabilitačního centra ve francouzských Alpách, je studií (ne)dobrovolné řehole a proměny prchlivého adolescenta ve svébytnou duchovní bytost. Největšími přednostmi filmu jsou neokázalá, precizní režie, odvaha vyprávět příběh v bolestivém detailu a brilantní casting. Kahnův film je pokornou charakterovou studií i formálně čistou, tichou oslavou lidského soucitu a odhodlanosti – nenápadný, ale pronikavý a nesentimentální snímek o víře, možnostech nápravy, různých podobách závislosti a obtížné volbě mezi láskou k člověku a láskou k Bohu.
Modlitba | La Priere
Francie 2018, Cédric Kahn, francouzsky s čes. tit., 107 min., od 15 let
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha, uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Papírové hlavy

Emotivní filmová freska o vztahu jednotlivce a moci v období vlády totalitního politického režimu. V mozaice autentických archivních materiálů, výpovědí svědků a stylizovaných hraných sekvencí je film svědectvím o různých podobách porušování lidských práv v Československu, ale zejména výjimečnou reflexí o svobodě a nesvobodě lidských bytostí.

Film Papírové hlavy uvádí kino Městské knihovny ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy v rámci výstavy Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968–1974–1989, která se koná ve 2. patře Městské knihovny od 30. 4. do 29. 9. 2019. Slovensko 1996, Dušan Hanák, slovensky s angl.. tit., 96 min., Distribuce ALEF FILM & MEDIA

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek6. 6.

Okénko
19:00

Poslední večery na Zemi

Premiéra
Hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího z dnešních čínských filmařů Gan Biho je magickou meditací o prostoru a času i básní o ztrátě a bolesti. Podmanivý rytmus a obrazotvornost filmu o muži, který hledá svou dávno ztracenou lásku, evokuje ponuřejší a abstraktnější verzi raných filmů Wong Kar-Waie či vrcholných děl Andreje Tarkovského. Snímek vydělal přes 40 milionů dolarů a stal se nejúspěšnějším čínským autorským filmem poslední doby. Dle mnohých kritiků nejúchvatnější a nejoriginálnější dílo MFF v Cannes 2018, nominace na cenu Un Certain Regard. Lektorský úvod Vladimíra Hendricha.
Poslední večery na Zemi | Di qiu zui hou de ye wan
Čína 2018, Gan Bi, čínsky s čes. tit., 138 min., od 15 let

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota8. 6.

Okénko
15:00

Mirai, dívka z budoucnosti

BIO JUNIOR
Malý Kun si užívá dětství a plné pozornosti svých rodičů. Ovšem jen do doby, kdy jeho svět naruší právě narozená sestřička Mirai. O různých podobách rodinné lásky učí Kuna členové jeho rodiny, se kterými se setkává ve fiktivním světě mísícím minulost, přítomnost a budoucnost. Mirai, dívka z budoucnosti pochází z dílny hvězdy japonského anime, režiséra Mamoru Hosody (O dívce, která proskočila časem, Kluk ve světě příšer) a byla prvním japonským animovaným filmem, který měl světovou premiéru na festivalu v Cannes. Jemný film o křehkosti a kráse rodinných vztahů představuje jedinečné dobrodružství pro diváky od 5 do 105 let.
Mirai, dívka z budoucnosti | Mirai no mirai
Japonsko 2018, Mamoru Hosoda, český dabing, 98 min.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

pondělí10. 6.

Okénko
19:00

Milost

Současný film
Příběh rodičů tzv. prokletého vojáka vyprávěný jejich sedmnáctiletým vnukem Jankem. (Prokletí vojáci byli příslušníky protikomunistických polských odbojových hnutí, zformovaných v závěrečných fázích druhé světové války). „Odřivous“ byl zabit v roce 1946. StB ho čtyřikrát vyhrabala z hrobu, aby se ujistila, že je „nepřítel lidu“ mrtvý. Matka vojáka nesnese to ponížení, ukradne rakev s tělem svého syna a přinutí manžela, aby se společně vydali na nesmírně dramatickou cestu do Kalvárie Paclawské a syna opět pohřbili… Drama rodičů, kteří se snaží znovu získat důstojnost a vyrovnanost, natočil jeden z nejzajímavějších polských autorských filmařů Jan Jakub Kolski. Lektorský úvod Vladimír Hendrich.
Milost | Ułaskawienie
Polsko-ČR-SR 2018, Jan Jakub Kolski, polsky s čes. a angl. tit., 100 min., od 15 let

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

úterý11. 6.

Okénko
16:00

Bolest a sláva

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Antonio Banderas v roli filmového režiséra, který už není schopen tvořit. Příčinu tvůrčí prázdnoty musí hledat ve svém životě. Ve vzpomínkách se vrací se do dětství, ke své první dospělé lásce i k bolesti z jejího rozpadu.
Bolest a sláva | Dolor y gloria
Španělsko 2019, Pedro Almodóvar, španělsky s čes. tit 108 min., od 12 let
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Nikdy neodvracej zrak

FILMOVÝ KLUB MKP
Kurt (Tom Schilling) se poprvé s moderním uměním seznámil jako dítě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech. Zde potkává Ellie (Paula Beer) a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband (Sebastian Koch), s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten. Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje ve studiu a hledá ve svobodném světě svůj nový, moderní výtvarný styl. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace. Příběh je volně inspirován životem Gerharda Richtera, jednoho z nejvýznamnějších vizuálních umělců 20. století.
Nikdy neodvracej zrak | Werk ohne Autor
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa12. 6.

Okénko
19:00

Klimt & Schiele - Erós a psyché

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Rok 1918 nepřinesl jen konec světové války, ale také úmrtí proslulých malířů Gustava Klimta a Egona Schieleho. Oba dva jsou synonymem „zlaté éry“ Vídně a oba dva způsobili ve výtvarném světě revoluci. O jejich obrovském talentu, snech, ale i skandálech a posedlostech vypráví dokument Klimt & Schiele – Eros a Psyché. Snímek diváky provede nejslavnějšími kulturními prostory rakouské metropole – galeriemi Albertina, Belvedere, prostory Uměleckohistorického muzea, Muzea Leopoldových nebo Muzea Sigmunda Freuda.
Klimt & Schiele – Erós a Psyché
Itálie 2018, Michele Mally, anglicky s čes. tit., 90 min.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

pondělí17. 6.

Okénko
19:00

Prado - sbírka plná divů

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Kdyby tak muzea mohla vyprávět! Nový dokument o slavném španělském Museo del Prado má přesně tento cíl. Slavná budova v Madridu slaví 200 let existence a ve výpravném snímku přibližuje svůj příběh. Putování španělskou metropolí odhaluje nejen to nejlepší z obřích muzejních sbírek, ale i šest století španělského národa. Dějiny vyprávěné uměním, přes osm tisíc muzejních exponátů včetně děl od géniů jako Goya, El Greco, Velázqueznebo Rubens, Tizian či Bosch, přesně to je nový dokument Prado – sbírka plná divů.
Prado – sbírka plná divů | Il Museo del Prado – La corte delle meraviglie
Itálie 2019, Valeria Parisi, 90 min.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Problémy prvního světa

Současný český film
Starosti života v bohaté, průmyslově rozvinuté společnosti, nad kterými by obyvatelé třetího světa jen obraceli oči v sloup. Filmová verze. Omnibus čtyř krátkých filmů: Někdy je to jenom řeka, Konzultace poslední den zkouškového období, Člověk Kilimandžáro a Jedno a půl přání. Hrají: Lenka Vlasáková, Martin Finger, Jan Kačena, Tomáš Palatý, Ester Geislerová, Ondřej Provazník, Adam Gebert. Lektorský úvod Vladimíra Hendricha, po projekci beseda s některým z autorů filmu.
Problémy prvního světa.
ČR-Izrael 2019, Elad Keidan, Jan Hecht, Jakub Felcman, Anna Kopecká, česká verze, 68 min., mládeži přístupný.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý18. 6.

Okénko
16:00

Láska na druhý pohled

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Když se Raphael a Olivia ve svých osmnácti setkali, byla to láska na první pohled. A začátek velkého milostného příběhu. Neoddělitelně se vzájemně podporují při naplňování svých vášní: on je spisovatel a ona klavíristka. A jak to vypadá o deset let později? Již jsou manželi, ale vášně a vzájemné podpory je mezi nimi již méně. Zatímco Raphael píše úspěšné bestsellery, Olivia oželela vlastní sólovou hudební kariéru, v které ji její manžel ohromený vlastním spisovatelským úspěchem podporoval stále méně a méně. Jednoho večera to si Olivia přestane být jistá, zda ji Raphael ještě vlastně vůbec miluje. Následujícího rána se Raphael probouzí sám a čeká jej pořádný šok. Propadne se totiž do paralelního světa, ve kterém žije úplně jiný život. Olivii v něm nikdy nepotkal, ta je nyní slavnou klavíristkou a on určitě není slavným a všemi uznávaným spisovatelem. Je jen neznámým učitelem literatury, má navíc na hrudi záhadné tetování s nápisem „ping“ a především si uvědomí, že bez Olivie nedokáže žít. Musí udělat vše pro to, aby si její lásku znovu získal a především si ji zasloužil. Jeho jedinou výhodou je, že ji z dřívějšího života dokonalé zná, ví, co má ráda, co jí vadí a co miluje. Navíc mu v jeho snaze získat Oliviino srdce podruhé pomáhá nejlepší kamarád, který má na prsou pro změnu vytetované slovo „pong“.
Láska na druhý pohled | Mon inconnue
Francie 2019, Hugo Gélin, francouzsky, s čes. tit., 117 min., od 12 let
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Rocketman

FILMOVÝ KLUB MKP
Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald a byl to malý brýlatý oplácaný kluk, který si příliš nerozuměl s rodiči, zato s klavírem mu to šlo náramně. Zpočátku jen dělal křoví úspěšnějším muzikantům, jenže pak potkal svou nejspřízněnější duši, textaře Bernieho Taupina. Od tohoto setkání vedla strmá cesta na absolutní vrchol, možná až příliš rychlá na to, aby se dala zvládnout bez chlastu a drog. Ty pomáhaly zejména ve chvílích, kdy se Elton cítil sám, opuštěný a nemilovaný, což se mu stávalo prakticky pořád. Jenže když jste duší rocker i showman, tak se z každého srabu prostě vyzpíváte.
Rocketman
VB – USA 2019, Dexter Fletcher, anglicky s čes. tit., 120 min., od 12 let
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa19. 6.

Okénko
19:00

Genesis

Současný film
V soukromé chlapecké škole se šestnáctiletý Guillaume tajně zamiluje do svého nejlepšího kamaráda. Jeho osmnáctiletá sestra Charlotte je zaskočena svým přítelem, který ji navrhuje, aby měli otevřený vztah. Na letním prázdninovém táboře najde dvanáctiletý Félix zalíbení v Béatrice. Všechno se mění. Režisér Philippe Lesage ve svém komplexním a mimořádně emotivním autorském filmu využívá netradiční strukturu, aby zachytil traumata dospívání a prvních lásek. Intimní, tiše transgresivní a znepokojující portrét adolescentní touhy. Mj. nominace na Zlatého Leoparda na MFF v Locarnu.
„Vynikající, autentické a srdcervoucí drama dospívání.“ (Screen Anarchy)
„Geneze ještě více posiluje pověst Lesage jako režiséra mimořádných schopností a talentu.“ (The Hollywood Reporter)
„Chytrý, důvtipný scénář a pozoruhodné herecké výkony.“ (Screen)
Lektorský úvod Vladimíra Hendricha.
Genesis | Genese
Kanada 2018, Philippe Lesage, franc. s čes. tit., 130 min., od 15 let

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek20. 6.

Okénko
19:00

Psychedelika. Sociální revoluce?

Cyklus FOKUS
Dokumentární film The Sunshine Makers (Výrobci slunečního svitu) odhaluje fascinující příběh Nicholase Sanda a Tima Scullyho, nepravděpodobné dvojice v srdci americké psychedelické alternativní kultury 60. let. Nicholas a Tim jsou spojeni utopickou misí za záchranu planety prostřednictvím vědomí pozvedávající síly LSD.

Po filmu bude následovat diskuze o postavení psychedelik v minulém i současném sociálním klimatu se socioložkou Jiřinou Šiklovou, výzkumníkem a aktivní postavou reformy psychiatrické péče Petrem Winklerem a odbornicí na postmoderní spiritualitu Zuzanou Marií Kostićovou.

Snížené vstupné 80 Kč pro seniory: vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu a na pokladně při jejich placení uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.
Akce se koná ve spolupráci s Beyond Psychedelics

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: dospělé.

neděle30. 6.

Okénko
19:30

Kinematograf 100 Praha

Kinematograf 100 Praha – Magie filmové projekce

Unikátní setkání filmových osobností a významných organizátorů filmových projekcí v nejkrásnější éře filmu – v éře 35mm filmu. Setkání proběhne v rámci letošní přehlídky KINEMATOGRAF 100, která se koná ve 33 českých městech u příležitosti 100. výročí československého optického průmyslu a 130. výročí vynálezu kamery a projektoru na 35mm film. V každém městě přehlídky probíhá podvečerní setkání s filmovou osobností spjatou s městem a unikátní projekcí slavného českého filmu z 35mm filmové kopie.

V Praze je akce věnována tvůrčí dvojici – režiséru Tomáši Vorlovi a kameramanovi Marku Jíchovi (letos slaví šedesáté narozeniny) a jejich kamarádům, příznivcům a spolupracovníkům. Na závěr setkání bude připravena unikátní projekce filmu Kamenný most (1998) u Werichovy vily (v případě špatného počasí pak v sále Městské knihovny).

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Program na květen

Červen 2019

Program na červenec
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Související stránky

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en