Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na září

Říjen 2018

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes19. 10.

Okénko
19:00

Nejlepší treky Jižní Ameriky

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
Argentinským průsmykem nedaleko legendární hory Fitz Roy se žene vítr o rychlosti 100 km za hodinu a snaží se tě shodit z převisu. Stejně jdeš dál, protože nejbližší civilizace je od tebe vzdálená dva dny ať už pokračuješ dopředu, anebo se otočíš a jdeš zpět. Čekat nemá smysl, protože zítra může foukat ještě víc. V chilském Torres del Paine tě v půlce cesty (po 4 dnech) čeká neuvěřitelný výhled na ledovec, ale přes noc napadne v nejvyšším bodě treku metr čerstvého sněhu a teď ti stojí v cestě… Stezka inků v Peru tě cestou na Machu Picchu zavede do výšky 4600 m. Není ti dobře, blbě se ti dýchá, ale ostatním je hůř. Hodíš na záda náklad za tři, snažíš se držet morálku a dovést všechny v bezpečí do dalšího tábora… Jak se na to připravit, co si nikdy nezapomenout a jaký má vlastně smysl se do toho pouštět?
Přednáší David Šrámek

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

S Pavlem Kosatíkem o našich osmičkách

Přijměte pozvánku na besedu o našich osudových osmičkách s Pavlem Kosatíkem (*1962), publicistou a popularizátorem moderních českých dějin. Jeho tvorbu charakterizuje psychologický zájem o motivace osobností, které stály za klíčovými rozhodnutími o budoucnosti českého národa. Osudové volby zasazuje do kontextu příběhů, které k nim vedly, a uvažuje, nakolik skutečně realisticky vycházely z postojů a vůle aktérů.
Besedu se známým spisovatelem k osmičkovým výročím uvádí literární historik Petr Andreas (*1985), autor knihy Vybírat a posuzovat o literární kritice v období normalizace (2016).

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý23. 10.

Okénko
17:00

T. G. M. a hudba v jeho životě

Jakou roli hrála hudba v životě T. G. Masaryka? Jakou hudbu měl rád a nerad? Jak ovlivňoval hudební scénu jako prezident? Jaký byl naopak její vztah k němu? Existuje něco jako Masarykův kult v hudbě?
Popularizační přednáška muzikologa Viktora Velka doplněná živými hudebními vstupy souboru Ostravská bandaska (klavír, zpěv, housle) se vztahem k T. G. Masarykovi a k událostem kolem roku 1918.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Vznik skupiny surrealistů v ČSR

V československé skupině surrealistů působili Vítězslav Nezval, Karel Teige, Toyen, Jindřich Štyrský a další slavní i méně známí představitelé meziválečné avantgardy. Způsob, jakým se umělecký svaz Devětsil přetavil roku 1934 do skupiny surrealistů, odráží ve svých peripetiích celou řadu jevů, spojených s kulturní, ale i politickou situací meziválečné éry.
Na základě deníkových záznamů zakladatele skupiny Vítězslava Nezvala a dalších dobových záznamů rekonstruuje okolnosti jejího vzniku badatel Bruno Solařík, který je sám účastníkem surrealistických aktivit, o českém surrealismu přednášel v rámci mezinárodního projektu ECES při FF UK a publikoval řadu statí o různých fázích surrealistické činnosti u nás.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa24. 10.

Okénko
17:00

Architektura pro umění

Architektura pro umění – hledání galerijní budovy v Praze

ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Praha nemá jeden ústřední objekt pro Národní galerii. Přitom od dvacátých let o něj usilovala a Josef Gočár se projektu Státní galerie věnoval téměř 20 let. Dnes jsou sbírky NG rozloženy v historických budovách, a tak klasické výtvarné umění je doplňováno aktivním prožitkem ze setkávání s mimořádnými stavbami. Jsou to významné historické objekty, které byly většinou rekonstruovány významnými architekty.

Přednáší doc. ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., kurátorka sbírky architektury Národní galerie v Praze

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Dluhy - příčiny

24. října od 18:00 do 19:00 Zveme na přednášku na téma Dluhy – příčiny, co s nimi a jak se jim vyhnout? Přednáší právnička Mgr.Marie Veselá. Pořádáme ve spolupráci se Sborem Církve bratrské.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

čtvrtek25. 10.

Okénko
17:00

Ukrajina

Cestovatel Josef Beneš Vám povypráví o tom, co se dá zažít na Ukrajině během jednoho měsíce. Večerem vás provede knihovník Tomáš Kohl.

Školská

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

100 let republiky

ČR VE SVĚTLE HVĚZD
Rekapitulace významných událostí novodobých dějin z pohledu astrologického. Pohled na vznik nového státního útvaru od rozpadu Rakouska – Uherska přes okupaci nacisty, komunistický převrat, měnovou reformu, invazi vojsk v srpnu 1968, Sametovou revoluci až po současnost.
Přednáší Ing. Richard Stříbrný.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Imunita: víc, než jen ochrana před bacily

VEČERY S REGENERACÍ
Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Lidské tělo chrání složitý systém, kterému říkáme imunitní. Jako první se nám asi vybaví jeho schopnost nenechat do těla proniknout cizí viry nebo bakterie. Imunitní systém umí ale mnohem více. Vysvětlíme si, jak vznikají alergie, astma nebo autoimunitní onemocnění, a jak se takových potíží zbavit. Jak o svou imunitu nejlépe pečovat?
Přednáší magistra farmacie Lenka Sobková.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pátek26. 10.

Okénko
19:00

Jihozápad USA - road trip 2018

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
Málokdo by věřil, že v Americe jsou stále místa, kde nemusíte potkat pul dne živáčka, můžete strávit celé dny v divoké přírodě, obklopeni jen impozantními skalisky, vodopády nebo soutěskami. Úchvatná dech beroucí panoramata, divokou krásu přírody, daleko od civilizace a velkých měst, to vše nabízí „divoký Západ“. V létě zde teploty neklesnou pod 40 stupňů, ale mnohé soutěsky a vysokohorské parky nabízejí příjemná místa ke kempování i k mnoha dobrodružným výpravám i během horkých letních dnů. O setkání s medvědy, trekování ve vodě v soutěsce i v třítisícových průsmycích, nejteplejším místě USA, indiánských zvycích a hlavně o dobrodružství na cestě napříč jihozápadem USA s dvěma malými dcerami, jedním autem a jedním stanem vám povypráví dvojice cestovatelů Jana a Karel Wolfovi.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pondělí29. 10.

Okénko
17:00

Pražské podzemí ve foglarovkách a skutečnosti

Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze připravili u příležitosti loňského 110. výročí narození Jaroslava Foglara – Jestřába opakování úspěšné přednášky Pražské podzemí ve foglarovkách a skutečnosti. Prezentace Jana Pohunka – Přebrala a Ivy Pohunkové – Kawi se věnuje pražskému podzemí s důrazem na místa, která zřejmě inspirovala Jaroslava Foglara při psaní jeho knih.
Jaké byly podzemní prostory v Praze, která už dnes mnohdy nejsou přístupná, jakou mají historii a jak do nich chodili pátrat čtenáři Foglarových knih? To vše slovem i obrazem pro všechny, kteří se nedostali na první přeplněnou přednášku ve Skautském institutu v červnu 2017 v Praze.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Vzestup a pád moderního spiritualismu

Moderní spiritualismus, který se zrodil v padesátých letech devatenáctého století ve Spojených státech amerických, zasáhl v následujících desetiletích prakticky celý civilizovaný svět. Oslovil nejen širokou veřejnost, ale rovněž přední představitele uměleckých, politických a vědeckých kruhů, například spisovatele Arthura Conana Doyla, psychologa Williama Jamese nebo přírodovědce a spoluautora evoluční teorie Alfreda Russela Wallace. Přednáška se zaměří na příčiny rychlé expanze a ústupu této víry v existenci světa duchů a možnost přímé komunikace se záhrobím v širším historickém a intelektuálním kontextu.
Přednáší antropolog prof. Ivo T. Budil

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý30. 10.

Okénko
18:00

Kapitoly z dějin Československa III.

VE SPOLUPRÁCI S HISTORICKÝM ÚSTAVEM AV ČR
1938 – ohrožené Československo
Přednáška se bude týkat obrany Československa proti narůstající nacistické agresívní politice od anšlusu Rakouska v březnu 1938 s využitím německé menšiny v ČSR jako nástroje k rozbité československého státu, přes mezinárodní jednání až do tragického finále v podobě mnichovské konference.
1945 – osvobození a obnova československého státu
Přednáška se bude týkat závěrečné fáze druhé světové války, bojů na československém území a osvobození Československa a počáteční fáze obnovy československého státu. Bude zaměřena jak na mezinárodní aspekty této problematiky, tak na vnitropolitickou a hospodářskou situaci.
Přednáší doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Plavba na Kapverdy

MILION 21: cestopis kulturních souvislostí
Námořník a dobrodruh Tomáš Kůdela bude vyprávět o svých zážitcích, které prožil během putování na jachtě evropskými moři a Atlantickým oceánem. Zažijte s ním expedici na Kapverdy, výstup na činné sopky či setkání s velrybou. Poznáte, že moře nabízí nejen krásné romantické zážitky a koupání v zátokách, ale skrývá v sobě i hrubost, kdy si v takovýchto chvílích každý musí sáhnout až na samé dno… Více informací o přednášejícím naleznete na https://tomaskudela.cz

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa31. 10.

Okénko
15:00

České malířství – Zdeněk Burian

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Etiopie

Cestopisná přednáška s promítáním.

Zveme vás na malou odpolední procházku, po které Vás nebudou bolet nohy! Na výlet se vydáme do daleké Etiopie s RNDr. Bohuslavou Trnkovou.

Prosek

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Program na září

Říjen 2018

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en