Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na březen

Duben 2018

Program na květen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

úterý3. 4.

Okénko
17:00

Franz Kafka na prázdninách

Milion 21 – cestopis kulturních souvislostí

Franz Kafka? To byl ten spisovatel, který bydlel celý život v Praze, psal ponuré texty a byl pořád nemocný? Opak je pravdou, na počátku 20. století cestoval po celé Evropě. V Paříži obdivoval metro, v Luzernu si pochutnával ve vegetariánské restauraci, v Berlíně chodil do kina a v Brescii pozoroval aeroplány. Novinářka Judita Matyášová vám bude vyprávět, co vše objevila během pětiletého detektivního pátrání napříč Evropou. V roce 2009 vydala knihu 60 reportážních textů Na cestách s Franzem Kafkou, doplněných fotografiemi Jana Jindry. Vloni společně otevřeli stálou expozici v Siřemi na Žatecku, kde představují Kafku jako cestovatele, který v této obci prožil osm měsíců v letech 1917 – 1918.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Štěstí a trápení

Dvojaká povaha štěstí
Cesta, na které poznáváme štěstí, začíná vždy nějakým trápením. To je ten hlavní důvod, proč člověk začne skutečné štěstí hledat. Je tu však mnoho slepých uliček, do nichž se snadno necháme vlákat.
Přednáší MUDr. Pavel Špatenka

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa4. 4.

Okénko
17:00

Psychosomatika

Cyklus Zdraví a životní styl ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové

více jak padesátileté hledání pravdy o zdraví a nemoci známého psychiatra MUDr. Radkina Honzáka, CSc.

Známý český psychiatr Radkin Honzák vysvětlí, že ve zdraví i v nemoci je třeba brát v úvahu stejně vážně faktory biologické jako faktory psychosociální i téměř neuchopitelné faktory duchovní neboli spirituální.

Přednášet bude MUDr. Radkin Honzák, CSc., který působí jako ambulantní lékař v centrech IKEM a REMEDIS, jako sekundární lékař v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích a jako asistent v Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty UK. Specializuje se na psychoterapii a je zastáncem psychosomatického (biopsychosociálního) přístupu.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek5. 4.

Okénko
17:00

Vzděláváním k zotavení

Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Klášter Sankt Gallen

OBJEVTE SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ: na cestách za památkami UNESCO
Historie opatství St. Gallen, které leží nedaleko Bodamského jezera ve Švýcarsku, sahá hluboko do středověku a je úzce spojena s postavou sv. Havla. Jaké byly dějiny benediktinského kláštera St. Gallen ve Švýcarsku? Proč se toto opatství stalo památkou UNESCO a jaké sbírky se zde nacházejí? V rámci přednášky budou představeny rovněž některé ze souboru středověkých rukopisů, které jsou světovým unikátem.
Přednáší Mgr. Iva Adámková, PhD. z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK Praha a Centra pro práci s patristickými a středověkými texty UP Olomouc

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Civilizační nemoci, přírodní léčba a prevence

TAJEMSTVÍ LIDSKÉHO TĚLA, ZDRAVÍ A NEMOCI Cyklus přednášek ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Proč jsou alergie, infarkt, cukrovka nebo zažívací obtíže nejčastějším zabijákem? Jednoduché principy, jak snížit riziko nemocí, a doporučené recepty pro silnou imunitu a pevné zdraví.
Přednáší MUDr. David Frej.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek6. 4.

Okénko
19:00

Kanada a Patagonie

POZOR! Z DŮVODU HAVÁRIE VE VELKÉM SÁLE SE AKCE PŘESOUVÁ DO MALÉHO SÁLU. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

KOLEM SVĚTA: cyklus cestovatelských přenášek > www.kolemsveta.cz
Kanada a Patagonie – work and travel na rok a půl
Jeden z nejlepších způsobů, jak danou zemi či oblast opravdu pořádně poznat, je se tam na nějakou dobu přestěhovat, žít tam a pracovat. Tomáš Mähring strávil rok v Kanadě s work and travel vízy a následně půl roku v Jižní Americe. Kromě pracovních zážitků a zkušeností představí faunu a floru kanadských tyrkysových jezer a nespoutané Patagonie.
Přednáší Tomáš Mähring

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí9. 4.

Okénko
17:00

Umělecké osmičky

Zveme vás na nový cyklus historických přednášek. Představíme vám velké osobnosti světa umění, pro které je letošní rok jubilejní.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Picasso: zrod kubismu

OD KUBISMU K MODERNĚ
Picassovu tvorbu i život ovlivnilo zejména setkání se sběratelkou a mecenáškou výtvarného umění Gertrude Steinovou.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Totalitní hnutí, exotismus a zámořský svět

STŘET CIVILIZACÍ: vyprávění o průběhu expanze Západní civilizace
Jak setkávání s mimoevropskými kulturami ovlivnilo radikalizaci západního politického života ve dvacátém století? Západní koloniální expanze v osmnáctém a devatenáctém století vyústila nejen v globální nadvládu evropských mocností nad světem, ale také v koexistenci a vzájemné intelektuální, kulturní a politické střetávání mezi Evropany a domorodými společnostmi. Podle Hannah Arendtové a dalších autorů se zrodila svébytná „koloniální mentalita“, která hluboce ovlivnila myšlení a hodnotové postoje evropských vzdělanců, veřejných činitelů a širokých vrstev a přispěla k jejich radikalizaci a nástupu totalitních hnutí dvacátého století s neblahými dopady na politický život Západu.
Přednáší antropolog prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý10. 4.

Okénko
17:00

Život ve vesmíru

Zjednávání přírody: svět kolem nás z vědecké perspektivy. Ve spolupráci s časopisem Vesmír
Když v 17. století zjistili astronomové, že planety jsou tělesa podobná naší zemi, prakticky automaticky se předpokládalo, že jsou venušané, marťané i měsíčňané. Pokračující poznávání Sluneční soustavy nás donutilo optimismus podstatně zmírnit, ale ještě v polovině 20. století se předpokládalo, že například na Marsu je rostlinstvo. Údaje z prvních kosmických sond přistávajících na povrchu planet či zkoumajících jejich atmosféry zredukovaly optimismus na pokusy o na nalezení aspoň bakterií. Dnes už nehledáme ani bakterie, snažíme se najít místa, kde by život vůbec mohl existovat. Ve Sluneční soustavě už jich moc nezbylo. Podrobně představíme všechna tři.
Zatímco v hledání života v našem nejbližším okolí propadáme pesimismu, optimistické vyhlídky představují exoplanety – planety obíhající jiné hvězdy než naše Slunce. Známe jich už tisíce, mnohé podobné Zemi, některé i v tzv. obyvatelných zónách. Šance najít důkaz o existenci života jinde ve vesmíru se ve 21. století jeví větší než malá.
Přednáší Mgr. Jan Veselý z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
https://vesmir.cz/cz/

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Štěstí hledej v přítomnosti

Dvojaká povaha štěstí
Prožívání přítomného okamžiku je odrazovým můstkem pro poznání pravé povahy nepomíjivého štěstí. Mezi štěstím a utrpením je kauzální vztah, který lze začít poznávat právě v přítomném prožitku.
Přednáší MUDr. Pavel Špatenka

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa11. 4.

Okénko
17:00

Pěšky severskou tundrou

440 kilometrů sám pěšky severskou tundrou

Zveme vás na cestopisnou přednášku s projekcí o pouti cestovatele Jakuba Šolce pustou tundrou severního Švédska s cílem nejen si užít jednu z posledních existujících divočin v Evropě, ale také najít sám sebe. Chcete se i vy ponořit do krás, které stvořila matka příroda v severním Švédsku? Chcete zjistit, jaké to je být v přírodě odkázaný pouze a jen sám na sebe?

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Psychosomatická onemocnění

ALTERNATIVNÍ CESTY KE ZDRAVÍ
cyklus přednášek ve spolupráci s časopisem Meduňka
Psychosomatická onemocnění – chybějící souvislosti
Fungování mysli ovlivňuje i fungování těla a nesoulad mezi nimi je častou příčinou nemocí. Jak programy v našem podvědomí ovlivňují vznik a vývoj našich nemocí? Je možné to změnit? Co je to „energetická genetika“? Jak nevědomě podporujeme rozvoj genetických dispozic našich dětí a současně i vznik vlastních dědičných onemocnění?
Přednáší Sindy Katayama
Zdena Katayama – Institut energetické psychologie Z. Katayama
Iniciátorka energetické psychologie a metody EFT v ČR. Autorka knihy „Univerzální léčebná metoda EFT pro každého“, autorka akreditovaného výcviku Terapeut energetické psychologie a letitá poradkyně časopisu Meduňka.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Špicberky: Království ledních medvědů

Špicberky, ostrovy vzdálené pouhých 1200 km od severního pólu jsou místem, kde se stýká nespoutaná divoká polární příroda se zanikajícím industriálním světem těžby uhlí a prudce se rozvíjejícím turistickým ruchem. Špicberky jsou místem, kde žije zhruba stejně lidí jako ledních medvědů, nejsevernějším místem na světě. Rozmanitost polárních ostrovů představí Jan Šťovíček, průvodce a autor knihy „Špicberky, království ledních medvědů“, jež čtenářům předkládá detailní sondu do mrazivého světa polárních expedic, se vším, co k nim patří – ledovce, dlouhé pochody s těžkými náklady, mráz, hlad, stopy historie i setkání s ledními medvědy, které nemusí vždy skončit šťastně. Součástí promítání bude autorské čtení, autogramiáda a malá výstava polárního vybavení.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Za kořistí a poznáním

Téma: Sarajevský atentát. Ve spolupráci s časopisem Živá historie
Arcivévoda František Ferdinand d´Este a jeho cesta kolem světa
František Ferdinand byl synovcem císaře Františka Josefa I. Po sebevraždě korunního prince Rudolfa roku 1889 a náhlé smrti svého otce arcivévody Karla Ludvíka v roce 1896 se stal následníkem rakousko-uherského trůnu. V českém prostředí se František Ferdinand netěší nejlepší pověsti – v literatuře bývá líčen jako lakomec, čechožrout a nevzdělaný hrubián. Pravda byla – jako obvykle – někde uprostřed. Vzdělání, kterého se rakouským arcivévodům dostávalo, nebylo vždycky nejlepší a mladý František Ferdinand si dokázal uvědomit limity svých vědomostí. Proto i v dospělém věku pokračoval ve studiu vybraných vědních oborů a snažil se doplnit své znalosti. Koncem 80. let 19. století dospěl k závěru, že by rozšíření jeho znalostí prospělo, kdyby uskutečnil cestu kolem světa. K provedení této myšlenky potřeboval císařův souhlas a je pravda, že zpočátku neuspěl. Avšak na základě přímluvy císařovny Alžběty František Josef I. ustoupil a Františkovi Ferdinandovi a jeho družině cestu kolem světa povolil.
František Ferdinand d´Este a jeho přátelé vypluli 15. prosince 1892 na torpédoborci Kaiserin Elisabeth z Terstu. Propluli Suezským průplavem a Rudým mořem do Indického oceánu, navštívili Ceylon, Indii, dnešní Indonésii a Austrálii. Plavbu na Kaiserin Elisabeth ukončili v Japonsku, odkud pokračovali napříč Tichým oceánem na palubě parníku Empress of China do Ameriky. Vystoupili ve Vancouveru a projeli napříč Spojenými státy americkými do New Yorku, odkud 7. října 1893 odpluli na palubě lodi Bretagne do Evropy. Dne 18. října 1893 po deseti měsících putování dorazili opět do Vídně. O cestě později arcivévoda vydal knihu Tagebuch meiner Reise um die Erde 1892 – 1893, která vyšla tiskem. Arcivévoda z cesty přivezl velké množství loveckých trofejí, etnografického a přírodovědného materiálu, kterým po svém návratu podělil rakouská muzea, mezi jiným také Muzeum Království českého v Praze. Cesty se zúčastnili rovněž čeští námořníci, kteří o jejím průběhu zanechali zajímavé svědectví.
Přednáší historik Doc. PhDr. Jiří Pernes, Ph.D.

www.epublishing.cz/ziva-historie
www.facebook.com/events/173793566594016/

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek12. 4.

Okénko
17:00

Island, jak ho neznáte

Poznejte Island z několika úhlů. Cestovatel Martin Vyhnal vás seznámí nejenom se zeměpisnými a kulturními skvosty této ostrovní země, ale přiblíží i běžný život na Islandu z pohledu toho, kdo si zde hledal (a našel) práci a objevoval zde nejenom „obyčejné“ Islanďany, ale i též „neobyčejné“ návštěvníky dalších národností.

Ostrovského

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Karlštejn jako projekt transformace

SYMBOLY, OBRAZY A MÝTY JAKO ARCHETYPY POZNÁNÍ
Hrad Karlštejn, vycházející z templářské koncepce staveb, představuje vrcholné umělecké dílo s malířskou výzdobou dílny Magistra Theodorika, jež nemá ve středověké Evropě obdoby. Výzdoba hradu vychází z křesťanského hermetismu a sedmi svobodných umění.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Vzděláváním k zotavení

Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Fidži: země přátelských kanibalů

Milion 21 – cestopis kulturních souvislostí
Domorodí Fidžijci ještě před dvěma staletími jedli lidské maso. Dnes vítají návštěvníky odjinud s otevřenou náručí. Odklon od kanibalismu však neznamená, že obyvatelé tichomořských ostrovů nemají svá odvěká tajemství. Kde se vlastně v Tichomoří vzal kanibalismus a jaký měl význam pro dávné obyvatele? Jak přesně kanibalské hody probíhaly? Jsou nalezené kosti tepelně opracované? Jsou na nich patrné stopy nějakých nástrojů či známky po okusování?
Přednáší cestovatel a fotograf Michael Fokt

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek13. 4.

Okénko
19:00

Vietnam ze severu na jih

KOLEM SVĚTA: cyklus cestovatelských přenášek > www.kolemsveta.cz
Poznejte zemi, o které jste slyšeli, ale mnohé stále nevíte. Přijďte a dozvíte se, kdo jsou Hmongové, kde najdete Sapu, Ninh Binh nebo Halong Bay. Zakusíte, jaké jsou nedělní trhy s různými etniky – Květinový Hmongové, Černí Hmongové nebo Červení Dzaové. V historických městech Hue a Hoi An se budete moci seznámit s císařskou pevností, zakázaným purpurovým městem s hrobkami a pagodami. V neposlední řadě se můžete těšit na informace o chutných národních specialitách.
Přednáší Magda Radostová

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

pondělí16. 4.

Okénko
15:00

Tichá polemika s impresionismem

Auguste Renoir – tichá polemika s impresionismem
ODPOLEDNÍ RENDEZ-VOUS (NEJEN) PRO SENIORY
Francouzský impresionistický malíř, jehož tvorba je přerodem starého a nového vidění, miloval a maloval především Provence. Původně se živil jako malíř porcelánu, rytec a dekoratér, jehož tvorba ovlivnila i takové impresionisty jako Moneta, Cézanna nebo Pissarra.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Ženy a muži v českých dějinách 2018

Cyklus historických přednášek má za cíl představit vybrané osobnosti našich dějin. Budeme se snažit popřát spravedlivě pozornost jak mužům, tak také ženám a věnovat se i těm z našich předků, kteří nejsou právě notoricky známí z vyprávění či školních učebnic. To však nemusí znamenat, že jejich život nebyl pestrý a zajímavý! České dějiny však nejsou – jak dobře známo – zalidněny toliko kladnými hrdiny, posluchače seznámíme i s lidmi, jejichž chování nebylo právě příkladné a hodné následování. Nicméně i tací a také zde žili a ovlivňovali osudy dalších. Srdečně zveme tedy všechny ty, kteří mají chuť objevovat českou historii a setkávat se se zajímavými lidmi naší minulosti.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Braque: souputník Picassa

OD KUBISMU K MODERNĚ
Dílo tohoto malíře představuje moderní přehodnocení tradičního francouzského cítění. V obrazech je soustředěna delikátnost, kontemplace a jemné nuance v duchu velkých Francouzů – Chardina, Corota a Cézanna.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Pražská předměstí a novodobá sídliště

GENIUS LOCI – SKRYTÁ TVÁŘ ARCHITEKTURY
Mají svého genia novodobé části Prahy? Může mít genia loci panelové sídliště normalizační éry nebo sídelní kaše a podnikatelské baroko devadesátých let? Jaké změny v těchto částech Prahy, které představují naprostou většinu její plochy, přineslo nové milénium?
Přednáší Ing. arch. Amáta Wenzlová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý17. 4.

Okénko
17:00

Bosna a Hercegovina spřízněná

Téma: Sarajevský atentát. Ve spolupráci s časopisem Živá historie
Bosna a Hercegovina je malá, pestrá a kulturně bohatá balkánská země. Máme s ní mnoho společného: třeba i to, že jsme mezi lety 1878 a 1918 s Bosňany žili v jednom státě. Za pomoci map a fotografií provede zajímavými historickými i kulturními momenty Bosny Zora Hesová, která jezdí do Bosny od prvních poválečných měsíců v roce 1995. Jako studentku ji zajímalo, jak se navazují styky mezi lidmi přes bývalé válečné linie, dnes jako islamoložku zase evropská bosenská islámská tradice.
Přednáší politoložka Zora Hesová, M.A., Ph.D.

www.epublishing.cz/ziva-historie
www.facebook.com/events/173793566594016/

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Co nám ve štěstí nejvíce brání?

Dvojaká povaha štěstí
Hodilo by se odpovědět jednoduše: štěstí je na dosah, zbav se sám sebe a budeš šťastný. Příliš se však identifikujeme s vlastní myslí a je tu lpění, které osobní JÁ činí až příliš skutečným na to, aby se člověk dokázal vzdát sám sebe v jednom okamžiku.
Přednáší MUDr. Pavel Špatenka

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa18. 4.

Okénko
17:00

Vybrané památky ostrova Théra (Santorini)

ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Přednáška provede lokalitou Akrotiri – skvěle dochovaným sídlištěm z pozdní doby mínojské (bronzové) zničeným rozsáhlou erupcí vulkánu a označovaným jako „Pompeje doby bronzové“, s domy dochovanými do výše až několika podlaží – a rozsáhlým antickým městem Thérou, situovaným na kopci nad vesnicí Kamari.

Přednáší PhDr. Tomáš Alušík, PhD., Ústav dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Virtuální procházka po Petříně

Přijměte pozvání k virtuální procházce po Petříně a zahradou Kinských. Poznejte jedno z nejkrásnějších míst v Praze. Přednáší a fotografie promítá Eva Steinová.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek19. 4.

Okénko
17:00

Vzděláváním k zotavení

Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Ribera

Cyklus Umělec a člověk

Jusepe de Ribera zv. Spagnoletto přišel do Itálie ze Španělska. Přes Parmu a Řím, kde vstřebal Caravaggiovy podněty, cestoval do Neapole, založil tam malířskou dílnu, vychoval řadu žáků a stal se dvorním malířem španělského místokrále. Temnosvit a naturalismus dovedl do nedostižné dokonalosti a vynikl schopností hlubokého vcítění do lidských osudů. Jeho rukopisné „tremendo impasto“ zachycovalo nejjemnější záchvěvy citu.

Přednáší prof. PhDr. Ladislav Daniel, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Děti úplňku: autisté

POZOR! Z DŮVODU NEMOCI SE AKCE RUŠÍ. VSTUPENKY JE MOŽNÉ VRACET V PŘEDSÁLÍ ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNY. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

TAJEMSTVÍ LIDSKÉHO TĚLA, ZDRAVÍ A NEMOCI Cyklus přednášek ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Dokument o rodinách a dětech s diagnózou nejtěžšího autismu. Žijí mezi námi a prožívají každodenní peklo. Probouzí se v nich síly, které neumíme ovládat. Nikdo neví, co vlastně prožívají, ani proč na ně má takový vliv Měsíc.
Film a beseda s režisérkou Veronikou Stehlíkovou.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek20. 4.

Okénko
19:00

Island: lowcost cestování

KOLEM SVĚTA: cyklus cestovatelských přenášek – www.kolemsveta.cz
Island se stal snad největším cestovatelským hitem poslední doby. Představuje totiž ukázku neuvěřitelné různorodosti přírody koncentrované na malém prostoru. Člověk se tu třeba může projít po tři roky staré, ztuhnuté lávové hornině. Je to ale také nejbohatší kulturní scéna za polárním kruhem. No a to nejlepší nakonec – na ostrově je možné koupání v geotermálních pramenech ve volné přírodě. Ideálně pak s pivem v ruce a polární září nad hlavou.
V průběhu přednášky se dozvíte, jak nejlépe na malé náklady tuto krásnou zemi procestovat. Také se zde budou promítat dva zbrusu nové krátké filmy o Islandu, natočené dronem, a vy si tak budete moci vychutnat unikátní záběry islandské přírody z ptačí perspektivy.
PřednášíDavid Varga.

Ústřední knihovna

Cena 140,-

Určené pro: dospělé.

pondělí23. 4.

Okénko
17:00

Záhyby českého kubismu

OD KUBISMU K MODERNĚ
Přednáška komplexně představí „anachronistickou“ povahu českého kubismu a její politicko-společenskou podmíněnost. Hlavní důraz bude kladen na umělce spojené se Skupinou výtvarných umělců z let 1911 – 1918 a jejich návaznost i rozchod s díly francouzských zakladatelů.
Přednáší Mgr. et Mgr. Eva Skopalová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Zázračné byliny pro jaro

FUNKČNÍ MEDICÍNA Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s klinikou Endala – Medicína 21. století
Jaro odkrývá to, co zima zakryla, a tak je to i s naším tělem. Jak pomoci tělu k očistě, co v našem organismu posílit a jak využít vybraných bylinných produktů při běžných zdravotních potížích, jakými jsou bolest hlavy, problémy s močovými cestami, se spánkem, bolestivou menstruací nebo stresem?
Přednáší Mgr. Lenka Vaňková

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý24. 4.

Okénko
19:00

JÁ není jen to, co o sobě víme

Dvojaká povaha štěstí
Jak málo o sobě víme a jak mnoho z toho, kým skutečně jsme, si zatím neuvědomujeme? Nevědomost je hlavní překážkou štěstí.
Přednáší MUDr. Pavel Špatenka

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa25. 4.

Okénko
15:00

České malířství - František Drtikol

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Dvousetletí: Karel Marx

Zveme vás na historickou přednášku z cyklu Dvousetletí aneb 200 let od narození velikánů. Tentokrát na téma Karel Marx, pokus o vyvážený portrét intelektuála z Porýní.

Ostrovského

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Odhalování tajemství mayské civilizace

Zjednávání přírody: svět kolem nás z vědecké perspektivy. Ve spolupráci s časopisem Vesmír
Nový senzační objev odhalil další dosud skrytá tajemství mayské džungle. Co se díky moderní laserové technologii podařilo zjistit? A jak to změní náš pohled na mayskou civilizaci? Přijďte se seznámit s nejnovějšími objevy ze světa starodávných Mayů a nahlédnout za oponu tajemství jejich civilizace.
Přednáší ibero-amerikanistka Mgr. Eleni Dimelisová z FF UK

https://vesmir.cz/cz/

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Malé africké dobrodružství

Pobočka Korunní vás zve ve středu 25. 4. od 17:00 hodin na cestopisnou přednášku muzikanta a příležitostného filmaře Pavla Sádlíka, ve které navštívíme přírodní rezervace a parky v Jihoafrické provincii Gauteng, včetně Johannesburgu, kde není radno chodit po ulici pěšky ani ve dne. Vstup zdarma.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Tajemství přemyslovských sídel

TAJEMSTVÍ PRVNÍCH PŘEMYSLOVCŮ
Vydáme se po stopách prvních Přemyslovců na jejich známá i méně známá mimopražská sídla i do míst spojených s jejich osudy v blízkém zahraničí. Navštívíme například polské Hnězdno a Krakov, německé Řezno, Míšeň a Quedlinburk.
Jak vypadala tato místa v dávné minulosti a jaký byl jejich význam pro české knížectví? Vyprávění PhDr. Michala Lutovského, archeologa a historika, autora třídílné publikace Po stopách prvních Přemyslovců a řady dalších, populárně naučných i odborných prací o prehistorii a rané historii naší země bude doplněno velkoplošnou projekcí fotografií a nákresů z jeho archivu.
Jako hudební host vystoupí charizmatický písničkář a kytarista Jakub Noha, který v loňském roce vydal u vydavatelství Indies 8CD komplet, mapující jeho více než čtyřicetileté působení na naší hudební scéně.
Uvádí Hynek Žirovnický

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek26. 4.

Okénko
17:00

Netopýři ve městě

Jak pracuje záchranná netopýří stanice? Jak žijí netopýři ve městech a na sídlištích? Dovíte se na přednášce a uvidíte ve filmu Netopýři ve tmě. Možná si živého netopýra i pohladíte.

Bohnice

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, dospělé.

Okénko
17:00

Gramatika nuda je?

JAK SE UČIT CIZÍ JAZYKY?
Gramatika není váš nepřítel. Nebojujte s ní, ale hledejte způsob, jak si ji zamilovat. Někomu pomáhají tabulky, systém a myšlenkové mapy, jinému učení v kontextu, dalšímu drill. Přijďte zjistit, jaká metoda vyhovuje právě vám.
Přednáší Mgr. Lucie Gramelová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Zdraví v roce 2018

Jaké nemoci a úrazy nás mohou v roce 2018 potkat? Jak jim lze předcházet a jak čelit nečekaným zdravotním komplikacím? Na základě astrologického rozboru lze odhadnout období epidemií, oslabení imunity, zranění při sportu, na cestách, nebo v oblasti mezilidských vztahů.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

VELKÁ CESTA ŘEŠENÍ KONFLIKTU

Cyklus přednášek Za hranice procesové práce

VELKÁ CESTA ŘEŠENÍ KONFLIKTU

Cvičení na práci s konflikty podle poslední knihy zakladatele procesově-orientované psychologie

Většina z nás konflikty nesnáší a snaží se jim vědomě či nevědomě vyhnout, čímž si většinou zadělává na konflikt ještě větší a komplikovanější. A. Mindell ve své knize Konflikty: fáze, fóra a řešení* se nechce s tímto stavem smířit a nabízí metody jak pracovat s konflikty a napětími v nás samých, v našich tělech, snech a vztazích, stejně jako v organizacích a ve společnosti.

Přijďte si společně s Hynkem a Danielou vyzkoušet v praxi nejnovější cvičení na práci s konfliktem. Mindellovým záměrem je, aby kdokoli z nás mohl vyřešit jakýkoli svůj konflikt během 5 minut. Tato myšlenka se nám zamlouvá, chceme ji společně prověřit a přispět tak k vytvoření světa, ve kterém si všichni troufají zabývat se svými konflikty.

Zveme jak všechny dlouhodobé praktikanty procesové práce, tak ty, kteří se chtějí utkat se svými konflikty bez předchozí praxe. Nezapomeňte si s sebou přinést svůj (ne)oblíbený konflikt.

Přednáška se koná ve čtvrtek 26.4.2017 od 18:00 do 20:30 hodin v pobočce Korunní. Vstupné 100 Kč.

Korunní

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Shakespeare a korupce

SHAKESPEARE A JEHO DOBA

Cyklus přednášek ve spolupráci s British Council.

Přednáška se zaměří na korupci státní moci. Shakespearův obraz vídeňských koridorů moci, nevěstinců a věznic podává výpověď nejen o Londýně Shakespearovy doby, ale také o naší současnosti. Přednáška bude reflektovat i české inscenace temné komedie Něco za něco.

Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Automatická kresba

TAJEMSTVÍ LIDSKÉHO TĚLA, ZDRAVÍ A NEMOCI Cyklus přednášek ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Originální výtvarný projev, techniku kreslení vnitřních světů a energií představí autor knih Ozdravení těla i ducha, Praktický Su-jok a Léčivé doteky.
Přednáší Ing. Josef Schrötter.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

sobota28. 4.

Okénko
13:00

Co je prostředí zdravé pro duši

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU

Prostředí, v němž se pohybujeme, ovlivňuje mnoho aspektů našeho života, včetně životní spokojenosti. V přednášce se zaměříme na aspekty zdravého prostředí, které platí obecně pro veřejná prostranství ve městech, našich domovech i ve specializovaných institucích. Přednáška proběhne ve spolupráci se Společností pro kognitivní vědu a filosofii.

Výklad povede specialista na kognitivní psychologii, psychologii architektury, komplexní a dynamické systémy a HR management Lubomír Kostroň, který byl od roku 1990 odborným asistentem na Filozofické fakultě a Fakultě sociálních věd na Masarykově univerzitě v Brně. V současné době působí jako vedoucí modulu HRM na soukromé škole BIBS v Brně.

TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF! [2266 kB]

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Jak se stroje učí?

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU

Jak se stroje učí? – Ing. Eduard Bakštein
V posledních letech zažíváme významné pokroky v automatickém rozpoznávání řeči, obrazu, lékařských záznamů, ve složitých hrách, samořiditelných autech a dalších oblastech, které spadají do široké oblasti umělé inteligence. Na semináři nahlédneme těmto metodám pod pokličku, ukážeme si základní principy strojového učení a jaké úlohy jsme zatím schopni automaticky řešit. Posouvají nás ale zmiňované aktuální výsledky blíž směrem ke strojům skutečně inteligentním v širším smyslu slova? A pokud se stroje stanou inteligentními, budeme schopni to vůbec poznat?
Téma umělé inteligence Vám představí Ing. Eduard Bakštein, který se dlouhodobě věnuje aplikaci strojového učení na biomedicinská data a do oblasti výpočetních neurověd. V Národním ústavu duševního zdraví vede skupinu analýzy biomedicinských signálů a pracuje na automatické predikci relapsu psychiatrických onemocnění a využití strojového učení v lékařské diagnostice.

TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF! [2266 kB]

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

neděle29. 4.

Okénko
10:30

O obrazech, lidech a bláznivých mozcích

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Přednáška představí posluchačům řadu příkladů specifických projevů výtvarné tvorby lidí s duševními i jinými nemocemi (schizofrenie, autismus, různé typy demence atd.), které doprovodí výkladem z pozice neurověd a seznámí diváka s několika zásadními experimenty, které se týkají vztahu tvorby k fungování mozku. Byť stojí vědecké poznatky těchto souvislostí dosud na samém prahu vědeckého poznání, již nyní řada možných výkladů, jak funguje při umělecké tvorbě různě zadrátovaný „hardware“ – tzv. zdravý nebo tak či onak přenastavený mozek – fascinuje a otevírá další možnosti zkoumání.
Přednášejícími budou Dominika Grygarová a Petr Adámek, vědci v nové oblasti výzkumu, která propojuje umění s neurovědeckými a psychologickými metodami výzkumu. Jsou členy výzkumné skupiny Obraz, mysl, mozek v Národním ústavu duševního zdraví.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:30

Moje jméno není diagnóza

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU

Moje jméno není „diagnóza“: duševní onemocnění z pohledu lidí, kteří je prožívají – Markéta Vítková, Bc. Kamil Rain, Sfinga, Mgr. Aneta Alexová, Mgr. Eva Tušková
Chcete si poslechnout, jak je možné se vyrovnávat nejen s duševní nemocí, ale také s negativními reakcemi okolí? Jak se stigmatizace projevuje v běžném životě? A jak neztrácet naději, i když vás potkají trable? Přijďte na diskusi moderovanou A. Alexovou a E. Tuškovou z Národního ústavu duševního zdraví a poslechněte si příběhy lidí, jejichž jméno není „diagnóza“.
Aneta Alexová působí jako specialista destigmatizace v Národním ústavu duševního zdraví v rámci reformního projektu Destigmatizace. Výzkumu stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a možnostem, jak tyto jevy snižovat se věnuje od roku 2014. Odborně se soustředí zejména na skupinu lidí s vlastní zkušeností s onemocněním.
Eva Tušková vystudovala obor Veřejná a sociální politika na Fakultě sociálních věd UK, kde se postupně začala podrobněji zajímat o problémy spjaté se systémy péče o zdraví. V roce 2015 se v Národním ústavu duševního zdraví začala věnovat problému stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a hledat cesty, jak napomoci otevřené a bezpečné diskusi o duševním zdraví a nemoci. V současné době se podílí na reformním projektu Destigmatizace.

TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF! [2266 kB]

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Ne-hetero, coming out a stigma?

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU

Ne-hetero, coming out a stigma? – RNDr. Michal Pitoňák, Ph.D., Mgr. Jiří Procházka
Proč si většina lidí myslí, že budeme všichni v dospělosti hetero? Proč je „nebýt hetero“ stigma? Jak se vypořádat s coming-outem? Co je to a co způsobuje tzv. „internalizovaná homofobie“? Jakou roli hrají v coming-outu rodiče? Jaká je či může být role psychologa či psychoterapeuta? Máme v této oblasti nějaké novinky? Jak lidé v heteronormativní společnosti „vyjednávají“ to, že jsou ne-heterosexuální? Jaké jsou možné psychologické či psychiatrické důsledky takového vyjednávání? Co můžeme dělat, abychom je zmírnili? Tyto a další otázky budeme diskutovat po zhlédnutí dvou krátkých tematických filmů v anglickém znění s českými titulky.
Diskuzemi provedou Michal Pitoňák a Jiří Procházka.
Michal Pitoňák získal doktorát na Univerzitě Karlově v oboru sociální geografie. V současnosti pracuje v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde se zabývá interdisciplinárním výzkumem sexuality v kontextu geografií sexualit, sociální psychologie, adiktologie a sociální epidemiologie. Rozvíjí rovněž obor LGBTQ psychologie, v jehož rámci se zajímá především o výzkum působení stigmatu a stresu na (duševní) zdraví ne-heterosexuálních lidí a je činný v oblasti prevence HIV/AIDS. V loňském roce rovněž založil spolek Queer Geography, jehož cílem je mimo jiné popularizovat vědu.
Jiří Procházka pracuje v Centru psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje jako poradenský psycholog, certifikovaný manželský a rodinný poradce I. stupně a psychoterapeut. V Asociaci manželských a rodinných poradců České republiky je předsedou oblasti Střední Čechy a tajemníkem v Prezidiu Asociace. Vedle psychologie na UP v Olomouci studoval na UK v Praze gender a sexualitu a je členem Genderové expertní komory ČR. Se spolkem Trans*parent spolupracuje na podpůrné skupině pro rodiny s transgender dítětem.

TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF! [2266 kB]

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
20:00

Povídání o spánku na dobrou noc

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Zhasni! aneb Povídání o spánku na dobrou noc
Jak by měl vypadat zdravý spánek a jakými mýty je opředen? Jakým způsobem ho ovlivňují moderní technologie, společnost a co můžete udělat Vy pro jeho zlepšení? A proč vlastně potřebujeme spát?
Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto i další otázky, srdečně Vás zveme na náš seminář, kteří povedou odborníci slovo vzatí:Kamila Weissová je neurobioložka, sledující především molekulární makry cirkadiánních rytmů, jak u pacientů NUDZ, tak během polární expedice na Svalbard. Michal Šmotek je psycholog ve zdravotnictví a výzkumník v programu Spánková medicína a chronobiologie v NUDZ. Věnuje se výzkumu vlivu umělého světla na spánek a kognici. Eva Fárková je antropoložka zabývající se výzkumem v programu Spánková medicína a chronobiologie v NUDZ. Zaměřuje se na spánkovou hygienu a hlavně na lidský chronotyp, jeho narušení a s tím spojené zdravotní komplikace. Kateřina Červená je fyzioložka věnující se výzkumu vlivu času testování na fyzický výkon vyhraněných chronotypů. Podílí se také na spolupráci s olympijským Top teamem v rámci optimalizace adaptace olympioniků na přelety přes časová pásma.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

pondělí30. 4.

Okénko
15:00

Proces proměny tváře umělce

Vincent van Gogha – proces proměny tváře umělce
ODPOLEDNÍ RENDEZ-VOUS (NEJEN) PRO SENIORY
Postimpresionistický nizozemský malíř a zakladatel výrazné expresivní malby. Ve svých autoportrétech zachytil proces postupující duševní choroby (deprese), kterou léčil pomocí arteterapeutické malby v okolí Arles.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Historické hřbitovy

Další z cyklu přednášek o historických hřbitovech.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Umělci Pařížské školy: zrod moderny

OD KUBISMU K MODERNĚ
V Paříži na přelomu 19. a 20. století se scházeli mladí umělci z celé Evropy, kteří toužili tvořit svobodně, bez akademického diktátu. Mezi významné představitele patří Modigliani, Chirico, Chagall, Brâncuşi, Kubín ad.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Střet civilizací

STŘET CIVILIZACÍ: vyprávění o průběhu expanze Západní civilizace.
Charakteristickým rysem zrodu globální civilizace byl nerovnoměrný ekonomický a sociokulturní rozvoj různých světových regionů, který se negativně odráží v politické rivalitě, válečných konfliktech, migrační krizi a kulturní animozitě, jež jsou často souhrnně označovány jako „střet civilizací“. V přednášce budou představeni významní současní autoři a koncepty snažící se z různých teoretických hledisek objasnit příčiny přetrvávajícího asymetrického rozdělení hospodářské, politické a symbolické moci v dnešním světě.
Přednáší antropolog prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Program na březen

Duben 2018

Program na květen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en