Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na srpen

Září 2018

Program na říjen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pondělí10. 9.

Okénko
17:00

Pražské kavárny I.

PRAŽSKÉ TOULKY

Vzniklo by moderní umění bez kaváren? Kavárna je místem, kde lze myšlenky vytvořit a co je důležité, také nezávazně vyměňovat. Procházka připomene podstatná místa uměleckého života První republiky, kde se o umění nejen diskutovalo, ale také vznikalo. Půjdeme po stopách avantgardního hnutí Devětsil, Vítězslava Nezvala nebo Jiřího Wolkera. Ostatní členy Devětsilu „jsem potkal nikoliv na schůzích, nýbrž tu a tam v kavárnách“, píše Nezval ve svých vzpomínkách. Poetismus však „vymysleli s Teigem v Baru Konviktu, u Myslíků“. Co bylo na kavárně tak lákavé, že spojovala a vytvořila „domovy“ tvůrčích skupin, uměleckých sdružení a uměleckých kroužků? Vedle konkrétních míst uměleckého života budeme hledat odpověď na otázky o kavárnách jako místech tvořivosti. Umělecká avantgarda, a to nejen Devětsil, směřovala k tvůrčímu universalismu. Obracela svou pozornost na „všechny krásy světa“, které zahrnovala do svého uměleckého programu.

Trasa povede z Ústřední knihovny ke kavárně Montmartre, k Paláci Adria, kavárně Reunion, následně po Národní třídě k paláci a bývalé kavárně Metro a naproti stojícímu Louvru. Na závěr projdeme po Národní třídě k Národní kavárně a kavárně Slavia.

Provádí PhDr. Eva Bendová, Ph.D., autorka publikace Pražská kavárna: minulost a současnost

Vycházka začne v 17.00 před malým sálem Ústřední knihovny,
Mariánské nám. 1, Praha 1 – PŘIJĎTE VČAS, odchod v 17.05 (max. 40 účastníků)

Vstupné 40 Kč

Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013
Pokladna – tel.: 222 113 425

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jaký je váš přirozený talent

Jaký je váš přirozený talent – typologie Feng Shui

Přednáška Jaký je váš přirozený talent – typologie Feng Shui v cyklu FENG SHUI pro život Každý se narodil s talentem. Proto říkáme již od pradávna: on je rozený houslista, ona je rozená tanečnice, on je rozený obchodník… Váš přirozený talent byl dán právě vám do vínku, abyste ho rozvíjeli a svým talentem žili. Váš talent je smysl vašeho života, ale abyste mohli talentem žít, musíte ho nejprve poznat.
Jak na to prozradí v přednášce Ing. Jiří Černák.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý11. 9.

Okénko
17:00

Psychosomatická prvouka

Psychosomatická prvouka v cyklu RADKIN HONZÁK – český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog

Základy psychosomatického přístupu v moderním pojetí, tedy přístupu bio-psycho-sociálního s přihlédnutím ke spirituálním potřebám. Nejde o to, že psychosomatické obtíže jsou „z hlavy“, ale o skutečnost, že emoce jsou tělesné děje, které mají jak řídící funkci, tak své tělesné projevy, které mohou být vnímány jako symptomy nemocí.

Přednáší MUDr. Radkin Honzák, CSc., ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autor desítek knih a odborných i populárních článků na téma duševních poruch a nemocí. Jeho oblíbenými tématy jsou deprese, syndrom vyhoření či komunikace mezi lékaři a pacienty.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa12. 9.

Okénko
17:00

Zdravá chůze a zdravá záda

Jste celí bolaví a nevíte proč? Většinu bolestí páteře a nosných kloubů způsobuje špatná chůze, od níž se odvíjí veškerý další pohyb. Na přednášce terapeutky Jany Jarošové, která se koná ve středu 12. 9. 2018 v klubovně pobočky Korunní, se prakticky naučíte jak správnou chůzí ulevit svému tělu – páteři, kolenům, kyčlím a celému pohybovému aparátu.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Ve svém těle cítím se skvěle

PŘÍBĚHY TĚCH, KDO VĚDÍ…

Můžete mít sebelepší návod, jak docílit vysněné váhy či fyzické kondice. Bez motivace a správně dávkovaných změn se ale výsledek nedostaví. Jak dosáhnout kýžených výsledků a proč je výhodnější začínat s formováním postavy právě na podzim? Kde najdete motivaci? Přesvědčte se, že v cestě k vytyčeným metám Vám nic nebrání.

Přednáší Lenka Kaprhálová, výživová poradkyně a sportovní dietoložka

Přednáška se koná v 19.00 v malém sále
Městské knihovny v Praze – Mariánské nám. 1, Praha 1

Vstupné 40 Kč

Informace – tel. 257 532 908, www.facebook.com/kulturaMKP
Pokladna – tel. 222 113 425, online rezervace – www.mlp.cz/akce

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek13. 9.

Okénko
17:00

Symbolika hada

SYMBOLY A ZNAKY V UMĚNÍ A ARCHITEKTUŘE

Had byl odedávna významným symbolem, jenž se objevuje v užitém umění a v architektuře mnoha kultur starověku i novověku. Vychází z pradávné kosmologické znalosti o rozpínání vesmíru a galaxií ve spirále či šroubovici, symbolicky spojené s pohybem hada. V matriarchálních kultech starověku, např. na Krétě, Maltě či Kypru, bývá had také symbolem ženské plodnosti a síly a lze se s ním setkat ve výzdobě chrámů a kultovních nádob. Symbol je znám též z Egypta a Indie, kde odkazoval k duchovnímu vzestupu člověka.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Vzděláváním k zotavení

Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Příběh Tančícího domu

GENIUS LOCI – SKRYTÁ TVÁŘ ARCHITEKTURY

Tančící dům se během let stal ikonickou dominantou Prahy, jejíž tvář reprezentuje i za českými hranicemi. Jak se nápad na originální stavbu reflektující společenské změny po Sametové revoluci zrodil? Věže, které si díky svému prohnutí vysloužily přezdívku Ginger a Fred, ozdobily novostavbu vzniklou na místě vybombardovaného domu. Vedle stojící secesní dům nakonec zůstal zachován a později se tam nastěhovala rodina Václava Havla. Jak se první prezident České republiky spolupodílel na nápaditém projektu? Proč si Vlado Milunić vybral ke spolupráci kanadského rodáka Franka Owena Gehryho? Původem chorvatský architekt má na svém seznamu i další významné stavby, jakými je např. areál Hvězda na Petřinách nebo Dům dětí a mládeže v Modřanech. V závěru přednášky představí také projekty, které zůstaly nerealizované.

Přednáší Vlado Milunič, architekt a spoluautor Tančícího domu v Praze

Přednáška se koná v 19.00 v malém sále
Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1

Vstupné 40 Kč

Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013, www.mlp.cz
Pokladna – tel.: 222 113 425

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek14. 9.

Okénko
19:00

Vietnam od severu k jihu

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz

Cesta napříč Vietnamem od severu k jihu. Z horských vesniček na severu země scházejí krásně oděné ženy Hmongů a Dzaů, navštěvují trhy v Bac Ha nebo Sa Pa v tradičních krojích. Naopak, na rušném jihu tepe život v deltě Mekongu.
Pokud jde o Vietnam, tak musí být zmíněny liduprázdné a fotogenické pláže středního Vietnamu, rukodělné dílny, plovoucí trhy, vápencové ostrovy v Halong Bay a snadno dostupné khmérské chrámy. Zaujme i jízda na divokém pštrosovi uprostřed písečných dun. Ano, duny ve Vietnamu opravdu jsou. To vše nabízí tato země plná barev a kontrastů.
Přednášejí Karel a Jana Wolfovi

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí17. 9.

Okénko
17:00

Malostranský hřbitov

Zveme na tradiční cyklus přednášek Historické hřbitovy

Tentokrát budeme hovořit o osobnostech Barbora Nerudové, Jan Nerudy, Joachima Barrandeho a Malostranském hřbitově.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Pražské kavárny II.

PRAŽSKÉ TOULKY

„Kavárny se stávají pražskou specialitou“ – fungují jako „kluby lidové, kde je možno vyřídit svou korespondenci, obchodní záležitosti, které mají zároveň ráz veřejných čítáren“ napsal Jan Grmela v roce 1935 do svého průvodce Praha svým hostům. Kavárny v době První republiky nebyly pouze prostředím uměleckých tvůrčích skupin, ale výrazně zasahovaly do každodenního života pražských obyvatel. Do kavárny se chodilo za informacemi, součástí každé dobré kavárny byly čítárny a řada novin a periodik. Fenoménem První republiky se staly koncertní a taneční kavárny, několika patrové prostory s bohatým programem. Hrálo se v kavárně Lloyd na Václavském náměstí, ve velkokavárně Praha na Příkopech, v kavárně Juliš a ve Štěrbově kavárně. V rozsáhlé kavárně Fenix fungovaly dokonce dva orchestry. Procházka připomene zaniklá místa bohatého kavárenského života a kulturní každodennosti Prahy.

Trasa povede z Ústřední knihovny na Václavské náměstí, které projdeme postupně kolem bývalých kaváren Lloyd, Lindt, Juliš, Boullevard až k paláci Lucerna s kavárnami v pasážích, k bývalé kavárně Rokoko, Fénix a Avion v horním Václavském náměstí.

Provádí PhDr. Eva Bendová, Ph.D., autorka publikace Pražská kavárna: minulost a současnost

Vycházka začne v 17.00 před malým sálem Ústřední knihovny,
Mariánské nám. 1, Praha 1 – PŘIJĎTE VČAS, odchod v 17.05 (max. 40 účastníků)

Vstupné 40 Kč

Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013
Pokladna – tel.: 222 113 425

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Československý poúnorový exil

Exil po únoru 1948 a osudy Čechů a Slováků v zahraničí, kteří usilovali o návrat svobody a demokracie do vlasti, v níž uchvátili moc komunisté, jsou nedílnou součástí našich moderních dějin. Přesto tato problematika stojí na okraji badatelského zájmu a široká veřejnost o ní má pouze kusé informace.
Přednášející na základě vlastního několikaletého výzkumu v domácích i zahraničních archivech představí významné exilové organizace, osobnosti, tiskoviny a zasadí náš exil do celoevropského rámce a komplikovaného mezinárodního vývoje na přelomu čtyřicátých až padesátých let 20. století.

Přednáší PhDr. Martin Nekola, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jak si vytvořit prostředí pro rozvoj talentu

Jak si vytvořit prostředí pro rozvoj talentu – prostředí podle Feng Shui v cyklu FENG SHUI pro život

Životu se daří jen tam, kde jsou vytvořeny ty správné podmínky. Pokud jsou podmínky příznivé, životu se daří automaticky. Zasadíte-li rostlinu do správného prostředí, roste sama. Když chováte zvířata v jejich přirozeném prostředí, daří se jim. A stejně tak je to i s vaším talentem. Bude se mu dařit nejlépe, pokud pro jeho rozvoj vytvoříte ty správné podmínky

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nové modely fungování lidské mysli

LABORATOŘ MYSLI

Série přednášek odborníků Národního ústavu duševního zdraví

Vzájemné spojení mezi fyziologickou funkcí mozku a mentálními prožitky představuje jednu z největších záhad současného poznání. Přednáška shrne současné neurovědní poznatky a teorie o vzájemném vztahu vědomí a jeho hmotného substrátu, tedy mozku (tzv. psychofyzický problém). Úvodní přednášku nového cyklu NÚDZ prosloví prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D.

Budeme vycházet z předpokladu, že mozek představuje soubor vzájemně propojených neuronálních sítí, jejichž činnost může odpovídat fyziologickým korelátům vědomí člověka. Vztah mezi těmito koreláty a vlastním obsahem naší mysli pak řeší několik hlavních teorií. Jedná se například o teorii entropického mozku, teorii integrované informace nebo koncept prediktivního kódování. Tyto hlavní teorie budou vysvětleny s ohledem na základní předpoklad, že vědomí vzniklo evolučně jako nástroj k adaptaci na prostředí a jeho změny. Rovněž se budeme zabývat tím, jak se může i malá změna parametrů nastavení popisovaných mechanismů podílet na vzniku změněného obrazu světa, tedy na příznacích duševní nemoci.

Jiří Horáček absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Výzkumně se zaměřuje na funkční zobrazení mozku pomocí magnetické rezonance, EEG a pozitronové emisní tomografie. Dále se zabývá neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek.

Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil jako předseda výboru České neuropsychofarmakologické společnosti (ČNPS). Je autorem nebo spoluautorem několika monografií a více nežli 200 článků v odborných periodicích. Nejvýznamnější publikace profesora Horáčka byly věnovány neurobiologii léčby sluchových halucinací, neurobiologií schizofrenie, mechanismu účinku psychedelik a souvislostí mezi náladou, aktivitou serotoninu v mozku a citlivostí k inzulínu.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý18. 9.

Okénko
17:00

Na rovníku!

MILION 21 – cestopis kulturních souvislostí

Matěj Ptaszek strávil rok a půl v zemi na rovníku. Jako první Čech žil na jihu Ekvádoru v osadě Cucanama pod legendárním „Spícím Inkou“ v horách na farmě, kde pod vedením indiánského válečníka choval morčata na jídlo. Poznal mnoho tradičních zvyků a zábav včetně unikátní Tauríny. Rovněž prošel hory a národní parky jako Cajas či Podorcapus. Dobře zná i samotný sever Ekvádoru, např. unikátní vesnice jako je San Antonio, Esperanza, Otovalo či divoké město Ibarra.

Coby vystudovaný fotograf (SUPŠ 1997–2001) pořídil v zemi na rovníku unikátní umělecké reportáže ze života místních horalů: indiánská tržiště, vyhánění zlých duchů od indiánských tradičních čištiček duší, život ve městech i na těch nejzapadlejších vesnicích, cenzura fotografií vojenským důstojníkem, podání si ruky s prezidentem země.

Připravte se na vzrušující besedu s dobrodruhem.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Kapitoly z dějin Československa I.

VE SPOLUPRÁCI S HISTORICKÝM ÚSTAVEM AV ČR

Proměny národních tradic v době první republiky a komunismu.

Tématem přednášky budou proměny vzpomínkové kultury spojené s třemi významnými osobnostmi české historie – sv. Václava, M. Jana Husa a T. G. Masaryka. Chronologické těžiště bude spočívat v meziválečném období. Oficiální republikánskou tradicí byla po roce 1918 primárně husitská a nově i masarykovská. Svatováclavská úcta byla poněkud upozaděna a do popředí se dostala až v pomnichovském období, které však znamenalo kritické vymezení vůči demokratickým principům prvorepublikánské státnosti

Přednáší doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph. D.

Slovensko v politice Maďarska 1918 – 1919

Slovensko mělo jak v českých, tak v maďarských politických představách zcela specifické postavení. Na jedné straně mělo zcela nezastupitelnou úlohu při vytváření a další existenci samostatného československého státu, na druhé straně navzdory uznání Masarykovy Washingtonské deklarace z 18. října 1918 a formálnímu vyhlášení „samostatného státu československého“ Národním výborem 28. října 1918 nebylo v posledních dvou měsících roku 1918 začleňování Slovenska do nově vzniklého státu jak z mezinárodně politického, tak vnitropolitického hlediska prosto značných problémů. Maďarská vláda pak právě v otázce Slovenska a jeho vyčleňování z území historických Uher doufala ve změnu postoje Dohody a naděje v tomto smyslu vkládala do mírové konference a potenciálního plebiscitu. Jisté vyhlídky dávala po krátký čas i tzv. bělehradská konvence, uzavřená 13. listopadu 1918 mezi Károlyiho vládou a zástupci Dohody, zejména pak její 17. paragraf, který ponechával maďarskou vnitřní správu nad celým dosavadním uherským územím. V důsledku toho začaly maďarské jednotky postupovat na Slovensko a obsazovat je. Složitá situace byla vyřešena do konce roku 1918, kdy maďarská vláda na základě spojeneckých nót o demarkační linii začala svoje jednotky z území Slovenska stahovat. Na jejich místo přicházely jednotky armády československé.

Přednáší PhDr. Eva Irmanová, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Válka Zuluů

STŘET CIVILIZACÍ: AFRIKA

V příběhu války mezi Brity a Zuluy z roku 1879 se objevují témata, jež se s velkou naléhavostí kladou i na počátku jednadvacátého století a která zahrnují střet civilizací, soužití společností s radikálně odlišnými hodnotovými systémy, kontraproduktivní filantropii a rozvojovou pomoc, právo na intervenci, morální a kulturní relativismus, zákulisní politickou a mediální manipulaci, korupci a cynismus politických vůdců a jejich neovladatelnou touhu po moci a možnosti individuálního vzdoru vůči „velkým dějinám“.

Přednáškou prof. Ivo T. Budil zahajuje nový cyklus zaměřený na koloniální dějiny a postkoloniální současnost černého kontinentu.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa19. 9.

Okénko
17:00

Zásobování Říma v době antiky

Přednáška Zásobování Říma v době antiky ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Historie zásobování Říma v době antiky, způsob rozdělování potravin, vína a olejů a jejich doprava do Říma. Způsoby skladování potravinových produktů v Římě a jeho okolí. Problematika zachování plynulého chodu Říma z hlediska zásobování. Republikánské a císařské funkce úředníků dohlížejících na zásobování a logistika v podmínkách Říma a jeho provincií.

Přednáší Pavel Hlinovský, CCMA

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Pražské hostince I.

PRAŽSKÉ TOULKY

Národní třída představuje mimořádně výraznou a důležitou komunikaci uprostřed samého středu dnešní Prahy, vykazující pozoruhodnou genezi i historii. Sama o sobě tvoří přirozenou přímou trasu, po níž lze směřovat od vltavského nábřeží až k Václavskému náměstí. Největšího významu nabyla v posledních dvou stoletích, kdy patří k nejživějším třídám města. K této skutečnosti přispělo a dodnes přispívá množství hostinských podniků různého typu – restaurace, pivnice, vinárny aj. Většinou šlo o zařízení noblesního rázu. Vyhledávala je celá plejáda vynikajících osobností kultury, umění, politiky i vědy. Mnoho těchto podniků existuje dodnes, jiné bohužel zanikly. Trasa povede z MKP Seminářskou ulicí do Karlovy (U Modré štiky), ulicí Na Perštýně (U Zlatého tygra), na Národní (Paukert) a do Spálené (U Brejšky). Přes Národní (Platýz) dorazíme až na Jungmannovo náměstí k Pinkasům.

Vycházka začne v 17.00 před malým sálem, odchod v 17.05.

Provádí PhDr. Karel ALTMAN, CSc., autor publikací Zlatá doba štamgastů pražských hospoda Praha u piva.

Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013
Pokladna – tel.: 222 113 425

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Pět životopisů Václava Havla

Jak si vybrat knihu o životě významné osobnosti? Beseda s Mgr. Václavem Sixtou, lektorem a historikem Ústavu pro studium totalitních režimů. V současné době máme k dispozici celou řadu životopisů Václava Havla (1936 – 2011). Jejich autory jsou akademici, novináři i bývalí spolupracovníci Václava Havla. Každá knih se dočkala úspěchu ať již formou vysokých prodejů nebo v podobě literárních cen. Tato situace vzbuzuje řadu otázek: jaký z životopisů si přečíst? Má smysl číst více než jeden z nich? V čem se od sebe jednotlivá díla liší? Během programu se zaměříme nejen na srovnání jednotlivých děl, ale také na to, jaká očekávání máme od životopisného žánru a co nám mohou přinést biografická zpracování historie.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Psychopati mezi námi

Psychopati mezi námi v cyklu RADKIN HONZÁK – český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog

Psychopat jako specifická odchylka s důsledky pro vnímání, rozhodování i jednání.

„Psychopati jsou tvorové odlišující se od obyčejných lidí tím, že nemají strach. A mají oslabené i další emoce. Mozek mají úplně stejný, jen některé dráhy v něm jsou nefunkční. Je to jediná psychická odchylka od normy, kterou lze objektivně potvrdit. Na tom, zda budou predátory, parazity nebo úspěšnými a prospěšnými tahouny společnosti, se podílí rozložení dalších vlastností (afresivita, antisociální rysy, nebo na druhé straně altrujismus, stupeň ambicióznosti, umělecké sklony, aj.). Nejvyšší počet bodů v Hareho testu psychopatických kvalit dostali američtí prezidenti John F Kennedy a Bill Clinton. Vysoko by jistě skóroval první muž na Měsíci, Neil Alden Armstrong. O našich vůdcích jen dobré s nadějí, že už jde o efektivně mrtvé muže.“ Rukopis byl odevzdán do nakladatelství Galén v dubnu, a pokud nebudou zásadní problémy, měl by být na podzim k dispozici.

Přednáší MUDr. Radkin Honzák, CSc., ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autor desítek knih a odborných i populárních článků na téma duševních poruch a nemocí. Jeho oblíbenými tématy jsou deprese, syndrom vyhoření či komunikace mezi lékaři a pacienty.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek20. 9.

Okénko
17:00

Vzděláváním k zotavení

Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Osmičky v pražské architektuře

Znalosti středověkých kameníků a stavitelů dodnes nacházíme ve stavbách hlavního města. Jejich řemeslo zahrnovalo vědomosti o numerologii, astrologii či alchymii. Hlubší symboliku a význam můžeme hledat například u Kaple Božího těla, v kostele svatého Karla Velikého, cechovní kapli soukeníků, na Petřínské rozhledně či v Muchově Primátorském sále v Obecním domě. V těchto, ale i v mnoha dalších stavbách, se zrcadlí osud nejen Prahy, ale celé republiky.
Přednáší Bohumil Vurm

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Toyen

Hosté v ostrovského
Přednáška spisovatelky Mileny Štráfeldové o slavné české surrealistické výtvarnici.

Poutavé vyprávění o životě české výtvarnice Marie Čermínové, jež tvořila a vystupovala pod pseudonymem Toyen. Milena Štráfeldová píše o české umělkyni dokonce knihu, i proto lákáme na přednášku jakožto na jakýsi „předkrm“ před tím, než vyjde samotná publikace.

Ostrovského

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

pátek21. 9.

Okénko
19:00

Nový Zéland pěšky

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
Martin Mařík zdolal 3000 kilometrů dlouhý trek od jihu k severu Nového Zélandu. Nyní povypráví o tom, jak překonal dlouhá údolí, hřebeny hor, přebrodil spoustu řek, potkal tropické cyklóny a jedno malé tornádo. Te Araroa Trail se pyšní celkovým převýšením více než 100 km, čímž se právem řadí mezi nejobtížnější treky na světě.
Jak to, že to celé zvládl bez řádného tréninku? Na krosnu připnul ukulele a celou cestu bral s nadhledem. Po 4 měsících putování si jen potvrdil, že žádný problém není tak velký, aby se nad ním nedalo usmát a zvesela pokračovat.
Přijďte ochutnat krásy Nového Zélandu, jedné z nejhezčích zemí světa.
Přednáší Martin Mařík

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí24. 9.

Okénko
17:00

Ženy a muži v českých dějinách 2018

Cyklus historických přednášek má za cíl představit vybrané osobnosti našich dějin. Budeme se snažit popřát spravedlivě pozornost jak mužům, tak také ženám a věnovat se i těm z našich předků, kteří nejsou právě notoricky známí z vyprávění či školních učebnic. To však nemusí znamenat, že jejich život nebyl pestrý a zajímavý! České dějiny však nejsou – jak dobře známo – zalidněny toliko kladnými hrdiny, posluchače seznámíme i s lidmi, jejichž chování nebylo právě příkladné a hodné následování. Nicméně i tací a také zde žili a ovlivňovali osudy dalších. Srdečně zveme tedy všechny ty, kteří mají chuť objevovat českou historii a setkávat se se zajímavými lidmi naší minulosti.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Životní rovnováha - život podle Feng Shui

Životní rovnováha – život podle Feng Shui bez zbytečného úsilí a vyčerpání v cyklu FENG SHUI pro život

Život má plynout volně jako řeka ke svému cíli. Řeka se na své cestě nijak nevyčerpává, využívá energie svého okolí a díky tomu sílí, aby svého cíle dosáhla, využívá hlavně gravitaci. Stejně tak by měl plynout i váš život – volně, bez nadměrného úsilí a vyčerpání. Využívejte vnější zdroje energie, získávejte z nich svoji sílu a energii si chraňte pro své zdraví a dlouhověkost. Jak si uchovat energii, a přesto dosahovat svých cílů?

Přednáší Ing. Jiří Černák

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý25. 9.

Okénko
17:00

Ať žijou mikrouti

Ať žijou mikroutiv cyklu RADKIN HONZÁK – český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog

Chystaný rukopis o střevním mikrobiomu – nově objeveném orgánu, který se podílí na metabolismu, imunitě i řídících procesech.

Přednáší MUDr. Radkin Honzák, CSc., ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autor desítek knih a odborných i populárních článků na téma duševních poruch a nemocí. Jeho oblíbenými tématy jsou deprese, syndrom vyhoření či komunikace mezi lékaři a pacienty.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Proč a jak žít bez odpadu?

PROCHÁZKA ZA OBZOR SPOTŘEBNÍ SPOLEČNOSTI

Problém nadprodukce odpadu se stal v rozvojových částech světa z nouze tolerovanou, všudypřítomnou samozřejmostí. V našich končinách je naopak velmi rafinovaně ukrýván z našeho obzoru. Sejde očí, sejde z mysli. Skoro by se zdálo, že je ho tak málo, že tu s námi ani není. Případně – to málo – jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší recyklace. A tak se může vyrábět čím dál více věcí a my jsme pobízeni k tomu, abychom nadále nakupovali. Ekonomové si pak notují, že se máme dobře, neboť nám roste HDP a varují, že pokud tomu tak nebude, tak nám hrozí krize. Odpovídá tento popis skutečnosti anebo jsme konzumní společností vedeni za nos?

Petr Hanzel nás vezme na procházku za obzor našeho spotřebitelského horizontu – ukáže, jak to ve skutečnosti odpadem je a jak vznikla konzumní společnost – proč se z psychologického hlediska děje, že nakupujeme a vyhazujeme stále více – jaké skryté, podvědomé mechanismy naší mysli a rafinované marketingové triky nás k tomu vedou. Vysvětlí, co je životní styl zvaný zero waste, jak vznikl a proč je mnohem rozumnější, ale také výhodnější vlastnit méně věcí a vzniku odpadu předcházet, než posléze řešit nerudovskou otázku „Kam s ním?“. Promluví také o jím spoluzaložených českých projektech, které se této problematice věnují (Bezobalu a Zachraň jídlo). Představí též několik dílčích kroků (od duševní hygieny až po praktická opatření pro nákupy), které každý z nás může udělat proto, aby se odnaučil hromadit věci a aby jeho popelnice mohla postupně hubnout a on tak ušetřil přírodu, ale i své peníze a zdraví. Přednáška je určená především pro ty, kdo se chtějí v problematice nově zorientovat a také pro ty, kteří by chtěli ideu života-bez-odpadu šířit ve svém okolí a sbírají proto zkušenosti s argumentací a komunikací o tomto tématu. Nejedná se o seminář či workshop pro ty, kteří již praktikují zero waste a chtějí podrobně řešit konkrétní opatření v rámci systému pěti „R“ – i těm však nabídne náhled na významné souvislosti a odkazy na další informační zdroje, které mohou upevnit jejich motivaci na cestě k „bezodpadovosti“ a podpořit je v argumentaci s laickou veřejností.

Petr Hanzel je absolventem žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK a sociální psychologie komunikace na římské univerzitě La Sapienza. Ve svých akademických i pracovních projektech se zaměřuje na odkrývání témat skrytých za obzorem veřejnosti. Při studiích zjistil, jak enormní je globální problém plýtvání, jak málo pozornosti se mu u nás věnuje a jak negativním, strašícím a moralizujícím způsobem se na něj upozorňuje. Založil proto s přáteli iniciativy, které tento problém pozitivním komunikačním stylem zviditelňují a řeší – Zachraň jídlo a Bezobalu, kde působil tři roky i jako ředitel, tiskový mluvčí a kreativec.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

středa26. 9.

Okénko
15:00

České malířství – Bohuslav Reynek

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Zdravé dítě aneb co je to imunita

CYKLUS ALTERNATIVNÍ CESTY KE ZDRAVÍ ve spolupráci s časopisem Meduňka
Moderním rodičům samozřejmě záleží na zdraví jejich děti. Bývají vaše děti často nemocné? Proč tomu tak je a lze se nemocem vyhnout nebo patří nerozlučně k dětství? Zajímá vás, proč vaše dítě má tu kterou nemoc, jak je to s dětskou imunitou a jak ovlivňuje naše životy? A jak komunikovat s dítětem o tom, co ho trápí a jak ho naučit zacházet s emocemi?
Přednáší Antonie Krzemieňová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Pražské hostince II.

PRAŽSKÉ TOULKY

Staré Město pražské bylo od svého vzniku proslulé množstvím pozoruhodných hostinských podniků rozmanitých typů. Celá řada jich existovala na trase, která tuto lokalitu přirozeně protínala, neboť mířila od Prašné brány Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, odkud pokračovala ke Karlovu mostu. Některé se dokonce dochovaly do dnešní doby, další byly později zřizovány v historických budovách a jiné vznikly až v moderní době 19. a 20. století. Trasa povede z MKP Platnéřskou ulicí na Staroměstské náměstí (U Prince), odkud se vydáme Týnskou (Ungelt), Štupartskou (U Štupartů) a Celetnou (Šlechtické kasino, U Supa) do Královodvorské (hotel Paříž) a k Obecnímu domu.

Vycházka začne v 17.00 před malým sálem, odchod v 17.05.

Provádí PhDr. Karel ALTMAN, CSc., autor publikací Zlatá doba štamgastů pražských hospoda Praha u piva.

Vstupné 40 Kč

Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013
Pokladna – tel.: 222 113 425

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Svobodné zednářství

Svobodné zednářství a 100let moderní čs. státnosti

Národ, 28. říjen, Pravda vítězí, Bratrství… Vypadají jako hesla z oslav státního svátku, jedná se však o jména některých zednářských lóží, které vznikly v meziválečném Československu. Již jejich název demonstroval, jak úzce se zednářství cítilo spjato s moderní českou státností. Vždyť se také mohlo oficiálně ustavit až roku 1918 a první republiku můžeme považovat za jeho Zlatý věk. Zednáři sami sebe až pateticky a přitom logicky pasovali do role strážců nově nabyté svobody. Mnoho z nich se totiž významně zapojilo do domácího odboje a nepřehlédnutelná byla zednářská pomoc Masarykově zahraniční akci. V následujících desetiletích byl vývoj a stav svobodného zednářství lakmusovým papírkem demokracie v našich zemích".
Přednáší doc. PhDr. Jana Čechurová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek27. 9.

Okénko
17:00

Vzděláváním k zotavení

Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Program na srpen

Září 2018

Program na říjen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en