Trochu jiná Praha a bramborový mecenáš

Nové přírůstky v Oddělení pragensií vás zavedou na místa v Praze, kde se cítíte jako na středočeské vesnici, i k objektům, kde si naopak můžete připadat skoro jako v Chicagu v době konjunktury.    

Celý článek
Ni zisk, ni slávu – heslo jak z jiné planety?

Václav Drašnar z Oddělení pragensií píše o historii Sokola. Letos je tomu 160 let, kdy byla tato tělovýchovná organizace založena.    

Celý článek
Jak jsme v Pragensiích našli jednu fotografii

Možná jste si i vy letos o prázdninách na internetu všimli jednoho ne úplně obvyklého pátrání. Nevyhlásila je policie, nýbrž pražský magistrát, a pohřešovanou byla malba na skle, respektive její barevná fotografie.    

Celý článek
Co nám vzkazují ze hřbitova

V červenci čekají návštěvníky Oddělení pragensií knihy o zbořených památkách, zbořených a nově postavených památkách i památkách, které zatím zbořeny nebyly.    

Celý článek
Vzpomínky, o které je třeba zakopávat

V květnu si připomínáme konec druhé světové války. Návštěvníci Oddělení pragensií si budou moci prohlédnout mj. knihy, týkající se tohoto období.    

Celý článek
Děti na stromě i jinde

V březnu čekají návštěvníky Oddělení pragensií převážně knihy zachycující hlavní město a jeho velké i malé obyvatele objektivem fotoaparátu. Další poradí začínajícím malířům pražských zákoutí.    

Celý článek
O letcích v Letňanech a pražském prvorepublikovém prasídlišti

V únoru čekají návštěvníky Oddělení pragensií knihy o místech a památkách s krátkou i hodně dlouhou historií. Většina z nich „nezkameněla“, ale žije moderním životem.    

Celý článek
Kousek Středomoří v Praze

Věděli jste, že slavný architekt Josip Plečnik se také uvádí jako Jože Plečnik? Tento fakt a mnohé další zajímavosti můžete zjistit v článku Václava Drašnara. 23. ledna 2022 si připomínáme stopadesáté výročí narození tohoto tvůrce.    

Celý článek
Velká Praha s velkou knihovnou

Přečtěte si článek našeho kolegy Václava Drašnara z Oddělení Pragensií, který pojednává o vzniku tzv. Velké Prahy, jejíž založení tento rok slavíme.    

Celý článek
Když se nehýbe čas a stojí hodiny

V prosinci 2021 čekají návštěvníky Oddělení pragensií knihy, ve kterých s nadsázkou čas už neběží.    

Celý článek
Pragensijní plavba místo procházky

Vydejte se na další virtuální procházku Prahou s knihovníky Vendy a Štěpánem z oddělení Pragensií. Tentokrát nás nečeká vycházka, ale plavba!    

Celý článek
Aby na nic a na nikoho nebylo zapomenuto

V listopadu čekají návštěvníky Oddělení pragensií více příběhy lidí než budov.    

Celý článek
Podivuhodný život Miroslava Matouše

Dne 28. října 2021 by se dožil 100 let duchovní Církve československé husitské a Jednoty bratrské, básník, překladatel a spisovatel Miroslav Matouš.    

Celý článek
Za architekturou ze Střešovic až do Malešic

V říjnu 2021 čekají návštěvníky Oddělení pragensií hlavně zajímavé stavby.    

Celý článek
Pražské ptactvo a ztichlá zoo

S novinkami v Oddělení pragensií se v září můžete podívat se do zoologické zahrady za zvířaty anebo se seznámit s ptačími druhy, které obývaly a obývají území hlavního města.    

Celý článek
Další stránka
strana z  3